Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 48 Toplam 222 Sayfadan BirinciBirinci ... 3846474849505898148 ... SonuncuSonuncu
471 den 480´e kadar. Toplam 2216 Sayfa bulundu

Konu: GÜNLERDEN BİR GÜN KURBAĞA YARIŞI DÜZENLENMİŞ!!!

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Yer: bursa
    Teşekkür ve Beğeni

RE: DüŞüN!<ÇoK MüKeMMeL BiR YaZı>

sa.gerçekten çok güzel bir yazı bir kısımını daha önce duymuştum.ama devamının böyle olduğunu bilmiyordum.gerçekten çok güzel ve ders verici bir yazı.ÇARESİZSENİZ ÇARE SİZSİNİZ.allah razı olsun

Forum Üyesi
    Yer: bursa
    Teşekkür ve Beğeni

RE: OKULDAN MEKTUP VAR!!!!

bir yıl hazırlık okudum sonra lise bire geçtim.e tabi doğal olarak ilkokul bilgilerimin hepsini unuttum.aslında bildiğim çok bişeyde yoktu ya.
    coğrafya dersinden yazılı olcaz.hoca haber verdi bir hafta önceden.ilk defa kopya çekmeme kararı aldım.bunun içinde defteri yutmam lazım tabi.olsun dedim bir haftam var.bu bir hafta içinde coğrafyaya çalıştım tabi bu hafta içinde olduğum diğer yazılılar kopya.çünkü coğrafyaya çalışma kararı aldım.dediğim gibi defteri yuttum.noktasına varana kadar herşeyi ezberledim.yok yerşekilleriydi,yok iklimiydi, yok bilimsel kelimelerdi hepsi aklımda.
    neyse yazılıya girdikbütün soruları yaptım.ama iki soru vardı ilk defa görüyorum.,meğer okula gitmediğim bi zamanda işlemişler.benim haberim yok.doğal olarak defterimdede yok.sinirlenmedim desem yalan olur.e dedim senmisin birtek defterden çalışan.defterini kontrol etmeyen tammıdır değilmidir diye.o yazılıdan 70 aldım.bir taneişlem hatası çıkmış.tabi ondan sonra tövbe ettim yazılılara çalışmaya.artık eğer çok önemliyse bir üstten bakıyorum geçiyorum.yani gerisi kopya.
    allah yardım ediyor valla!!!!

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Paylaşımın için Allah razı olsun kardeşim.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Faydalı bir paylaşım olmuş.. Allah razı olsun.. Allaha emanet olunuz...

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Gerçekten çok güzel bir yazı.Allah&#39;a emanet ol

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

selamun aleyküm kardeşim yazdığın söz çok doğru,bir de hayatımızda uygulayabilsek, ya da kendi adıma söylim uygulayabilsemAllaha emanet ol selametle

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Allah razı olsun kardeşlerim..bu yazı aslında benim istediğim bir hayat felsefesini anlatıyor..ama uygulamak gerçekten zor..yorumlarınız için çok sağolun..SELAMETLE

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Tarihten Alacağımız Dersler Vardır Bunları Biliyormusunuz ?

Çağdaşlaşma Yolunda

l930&#39;lu yılların Türkiyesi&#39;nin Urla gibi bir Ege şehrinde dahi açlıktan insanların öldüğünü...

Ortalama bir memurun aylık maaşının 50 lira olduğu bu dönemde, çağdaşlaşma yolunda(!) 75 000 lira gibi büyük paranlar ödeyerek heykel yaptırdığımızı (1)

Kendinizi Türklere Emanet Edin

16. yüzyılda Osmanlı Devleti&#39;nin gelişme yolu üzerinde direnmiş ve Türk orduları ile savaşa tutuşmuş olmasından dolay Katolik Avrupa tarafından kendisine "Hıristiyanlığın şövalyesi" ünvanı verilen Boğdan Beyi Büyük Stefan&#39;ın ölüm döşeğin de, evlatlarına gayet ibretli bir şekilde:

"Belki de yakında himayeye muhtaç olacaksınız Asla Rus&#39;a yanaşmayın. Haindir, sizi yok eder. Fakat kendinizi Türklere emanet edin. Adil ve merhametlidirler" diyerek nasihat ettiğini …(2)

Talan Edilen Mirasımız

Şanlı Osmanlı Devleti&#39;nin kurucusu Osman Gazinin mübarek anası Hayme Hatunun Domaniç’teki türbesini ulu hakan Abdülhamid Han&#39;ın, ecdadına hürmetinin ifadesi olarak büyük bir itina ile tamir ettirip pencerelerini atlas perdelerle kaplattırdığını ve zeminini de Hereke dokuması muhteşem bir halı ile, döşettiğini . . .

Daha sonraları iş başına gelen Halk Partisi döneminde ise o muhteşem halının türbeden gasp edilerek, partinin İnegöl ilçe yöneticilerinin kapılarına paspas yapıldığını ve atlas perdelerinin de kaymakamlık binasında kullanıldığını... (3)

Ecdadımızın Silinmez İzleri

1976 yılında Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde, deniz suyunu tatlı suya çeviren bir tesisin açılışından sonra meslektaşları ile sohbete girişen dönemin Türkiye Büyükelçisi Necdet Özmen&#39;in bir ara söze: "Bu Suudi Arabistan&#39;ın ilk tuzdan arıtma tesisidir" diye başlaması üzerine

Fransız Büyükelçisinin hayretler içinde kalarak:"No... Sör... Bu Suudi Arabistan&#39;ın ilk tuzdan arıtma tesisi değildir. İlki Osmanlılar&#39;ın 1800.lü yılların sonunda yaptığıdır" diyerek ecdadımızın eşsiz mirasından habersiz yaşayan elçimizi mahcup ettiğini ,,(4)

Bitmeyen Osmanlı Sevgisi

Balkanlar&#39;dan Orta Doğu&#39;ya kadar büyük bir coğrafyanın 1. Cihan Savaşından sonra elimizden çıkmasına rağmen, o topraklarda yaşayan halkın hala büyük bir hasretle "Osmanlı, Osmanlı " diye sayıkladığını ..

Budapeşte&#39;den gelen bir yazarımıza bir Boşnak,ın&#39;. "Madem ki İstanbul&#39;a gidiyorsun Allah aşkına o şehrin toprağını benim için öp Allah benim canımı İstanbul&#39;u görmeden . alması!" dediğini Trablusgarp&#39;daki ihtiyar Cezayirlilerin , boyunlarına muska diye Osmanlı parası taktıklarını…(5) Biliyor muydunuz.

Avrupa&#39;da Akıncı Korkusu

1534 yılında Viyana&#39;daki St. Stephen Katedrali&#39;nde. Osmanlı akıncılarının yaklaştığını görüp çan çalarak haber vermekle vazifeli bir memuriyetin ihdas edildiğini ve bu memuriyetin ancak 1956 yılında, Viyana Belediye Meclisince. Artık bir Osmanlı tehlikesi kalmadığından, bu vazifenin lüzumu yoktur" diye bir karar alınarak iptal edildiğini...(6)

Cennette Yer

Osmanlı Devleti&#39;nin zirvelerde şahlandığı, akıncılarının Avrupa içlerinde at oynattığı bir dönemde. kilisede bir papazın vaaz verirken"Dünya hakimiyetinin Türklere fakat Cennet&#39;in de kendilerine ait olduğunu... " söylemesi üzerine. bu taksime aklı yatmayan cemaatten bazılarının büyük bir ümitsizlik içinde: "Dünyada bizi yurtlarımızdan çıkaran Türkler hiç Cennet&#39;te yer bırakırlar mı?" dediklerini...(7)

Batışın Remzi

Yükseliş dönemimizin ruhunu yansıtan mütevazı Topkapı Sarayına karşılık, yıkılışımızı remzeden Varsay taklidi Dolmabahçe Sarayının Avrupa&#39;dan borç alınan para ile, 9 ton altın ve 41 ton gümüş kullanılarak inşa edildiğini... (8)

Şefzade&#39;nin Dolmabahçe Sefası

İsmet İnönü&#39;nün Cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde, oğlu Ömer İnönü nün gerek talebelik gerekse daha sonraki yıllarda koskoca Dolmabahçe Sarayını ikametgah olarak kullanıp, yattığı bir oda için bütün sarayın kaloriferlerini yaktırdığın ve ayrıca bu şefzadenin sarayda kadınlı kızlı gece alemleri düzenlediğini...

Bütün bu olanların dönemin Millet Meclisinde ciddi tartışmalara yol açtığını ve o gün mecliste bulunan baba İnönü nün kulaklığı takılı olduğu halde müzakereleri işitmemezlikten geldiğini (9)

Ağaca Asılan Zekat Parası

Fatih Sultan Mehmet Han devrinde bir Müslümanın. günlerce dolaşıp yıllık zekatını verebileceği fakir birini arayıp bulamadığını

Bunun üzerine zekatının tutarı olan parayı bir keseye koyarak Cağaloğlu&#39;ndaki bir ağaca asıp, üzerine de:

"Müslüman kardeşim, bütün aramalarıma rağmen memleketimizde zekatımı verecek kimse bulamadım. Eğer muhtaç isen hiç tereddüt etmeden bunu al" diye yazdığını..

Ve bu kesenin üç ay kadar o ağaçta asılı kaldığını (10)

Nebiler Sultanı nın Güzellikleri

Aşk bahçesinin yanık bülbülü Hazreti Mevlana&#39;nın, Peygamberimiz&#39;in (sav) üstün vasıflarıyla alakalı olarak:

Nebiler Sultanı&#39;nın (sav) vasıflarının şerhini. eğer ben devamlı, durmadan söylesem, yüzlerce kıyamet geçer de o yine bitmez. " dediğini...

Sahabi efendilerimizden Amr bin As&#39;ın (ra): "Benim gözümde Resulullah&#39;dan (sav)daha sevgili, benim gözümde Ondan daha büyük bir kimse yoktur. Ne var ki, Ona olan tazimimden gözüm doya doya Ona bakamıyordu " dediğini. . .

İmam Kurtubi&#39;nin de "Nebiler Nebisi&#39;nin (sav) güzellikleri bize tamamıyla gösterilmemiştir. Gösterilmiş olsaydı, gözlerimiz Ona bakmaya takat getiremezdi " diyerek İki Cihan Saadet Güneş’inin güzelliklerini bir nebzecik olsun anlatmaya çalıştıklarını..(11)Biliyor muydunuz?

Osmanlı Arması

Merhum Necip Fazıl Kısakürek in 1954 lü yıllarda çıkardığı Büyük Doğu mecmuasının bir sayısının kapağında, Osmanlı arması işlemeli sanat eseri bir kumaş resmini yayınlayınca, "padişahlık propagandası yapmak " gibi saçma bir gerekçe ile derginin o sayısının toplatıldığını ve kendisinin de suçlanarak mahkemeye sevkedildiğini

Necip Fazıl&#39;ın mahkemede kendisini suçlayan savcıya gayet ibretli bir şekilde:

İçinde adalet işlerine bakılan bu binanın tepesinde aynı Osmanlı arması var Siz de mi padişahlık propagandası yapıyorsunuz?" diye haykırdığını (12) Biliyor muydunuz?

Pasaport Farkı

Şanlı Osmanlı Devleti&#39;nin yıkılmasından sonra, son derece üzgün ihtiyar bir Ürdünlünün, elindeki yeni Ürdün pasaportuyla İsviçre sefaretine giderek: "Herkes bu pasaportla alay ediyor Eskiden Osmanlı pasaportum varken selam dururlardı. Ben Osmanlı teb&#39;asıyım ne olur bunu değiştirin" diye sefaret yetkililerine yalvardığını… (13)

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

RE: Tarihten Alacağımız Dersler Vardır Bunları Biliyormusunuz ?

Geçmişten ders almak isteyene o kadar çok kaynak var ki...Bu yüzden geçmişimizden utanmak yerine(bazılarının yaptığı gibi)onunla yüzleşmek ve geçmişteki güzellikleri günümüze taşımak daha doğru sanırım.Allah razı olsun.

Forum Üyesi
    Yer: Fatih - İstanbul
    Teşekkür ve Beğeni

RE: OKULDAN MEKTUP VAR!!!!

benimde coğrafya dersinden bir anım var gerçi benim her dersten anım var ama yinede hepsini sırasıyla anlatıcam o zamanlar tazelenince gözümün önünde çok hoşoluyor.... lise son sınıftayım ikinci ders coğrafyaydı havva hoca derse girecekti girdide nedense lise hocası olupta birazda yaşı kemale ermiş hocalar sanırım doğal olarak asabi oluyorlar havva hocamda asabi bir hocaydı maşallahı vardı ama yeri geldimide harika espiriler yapardı neyse bana takılmadan hiç durmazdı nedense ben konulara çalışmadığım zaman KUTSAL kalk içanadolu bölgemizi anlat harita karşımda orta sıranın ikinci sırafında oturuyorum öğretmen masasıda çok yakın bende birşeyler söylemeye başladım iyi dedi oturtu takılırkende sinirliykende azına dolaşım kutsal kalk kelimesini yazılılarda bile başımda beklerdi bakayım ne yapıyor diye yanlış bir soru cevabı görüncede bu soruya iyi bak derdi neyse ikinci derste coğrafyayadı anlatma vardı ilk arkada sıradan sınıf başkanı cengiz diye bir arkadaş kalktı anlatıyor maşallah dedim ama ben neredeyse sıranın altına giricem görmesindeiye hiç oralıklı olmamaya gözgöze gelmemeye çalışıyorum boy pos uzun sırayada sığmıyorum yani biri çıplak gözle baksa ilk ben farkedilirim okyanustaki bir adacık gibiyim o denli yani neyse başka sustu dudağımı ısırdım kesindiyecek anlat diye kim anlatacak dedi sonra gözgöze geldik ama ben çalışmadım eriyorum resmen tırstım birkere ayşe kalk anlat dedi oh dedim sanki üzerimden bir yük kalktı ondan sonra işte emine ayşenur mazlum beyis anlattılar daha sonra tamam beni unuttu dedim zilede beş dakika var kutsal nusufu anlat dedi bende içimden yandım anam dedim tabiki yarısı gerçek yarısı saçmalama anlattım birşeyler anladım kafasını sallayarak sen var ya sen dedi noldu hocam dedim çalışmadın yine değilmi dedi evet demeden zil çaldı neyse dedi haritayı aldı çıktı hepte çalışmadığım zaman nedense bu havva hocaya denk geliyordu ama napayım bende huy olmuş çarşamba günleri hiç bir derse çalışmazdım haliylede o günde onun dersleri var ama bir kaç hafta üst üste çalıştım çok şaşırdı inşallah onlarıda daha sonra anlatırım....

Sayfa 48 Toplam 222 Sayfadan BirinciBirinci ... 3846474849505898148 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)