Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 47 Toplam 222 Sayfadan BirinciBirinci ... 3745464748495797147 ... SonuncuSonuncu
461 den 470´e kadar. Toplam 2216 Sayfa bulundu

Konu: GÜNLERDEN BİR GÜN KURBAĞA YARIŞI DÜZENLENMİŞ!!!

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Teşekkür ve Beğeni

RE: Müslüman’a güzel konuşmak yakışır

as kardeşim çok tşk ederim faideli olabiliyorsak ne mutlu dua ile

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Birbirimizin derdiyle dertleniyor muyuz?

Toplumu ayakta tutan ve onun varlığını devam ettiren faziletlerin başında, emr-i bi’l-maruf (iyiliğe teşvik etmek) gelir. Nitekim hem Rabb’imiz hem de Peygamber Efendimiz, iyilik yolunun tutulup teşvik edilmesini, kötülükten sakınılmasını ve insanların da sakındırılmasını emrediyor. Bu yapılmadığı zaman, yavaş yavaş bir gerileme başlar ve bu gerileme tükenişle neticelenir. Böyle bir duruma düşmemek için, metafizik gerilimin en üst seviyede korunması gerekir.
    Sözün özü mü’minin dopdolu bir gönle ve göze sahip olması ve gözün ve gönlün, günahlara karşı kapalı olması gerekir. Gönlü ve gözü arınan bir fert, cemiyetine dıştan gelip girecek ve onu yıkıp yok edecek tehlikeler karşısında, hudutta nöbet bekleyen bir asker gibidir. Onun için Allah Rasûlü (sas) bir hadislerinde, “İki göz var ki, ateş onlara isabet etmez (yani o iki göz cehennemi görmez). Birisi, geceleri kalkıp Rabb’in huzurunda yaş döken, seccadesini ıslatan kişinin gözü. İkincisi de, memleketine sızma istidadında olan tehlikeler karşısında, gözünü kırpmadan nöbet bekleyen kişinin gözü.” (Bkz. Tirmizi, Fezâilü’l-Cihad, 12) buyurur.

--------------------------------------------------------------------------------

Ne kadar duyarlıyız?

Mü’minler birbirine kurşunla tesbit edilmiş duvar gibidirler. Onları birbirinden söküp koparmak ve bu seddi bozmak mümkün değildir. Ancak onları birbirine bağlayan bağlar, fesada uğradığında bu binada yıkılma olur. Sosyal hayatları itibarıyla mü’minler, yekvücut bir ceset gibidirler. Kıbleleri bir, Rab’leri bir, dinleri bir, Peygamberleri bir, dava ve düşünceleri bir, binler kadar bir bir... Bütün bu ‘bir’ birler, onları en sağlam esaslarla yekvücut haline getirmektedir. Nitekim Efendimiz (sas), “Mü’minler birbirleriyle olan alakalarında kurşundan yapılmış bir bina gibidir. Birbirlerini takviye edip kuvvetlendirirler.” (Buhari, Salat 88) buyurur. Yani mü’minler, mürüvvetli hareket etme, insanca davranma, birbirinin dertleriyle dertli ve sevinçleriyle sevinçli olma, elemlerini beraber yaşama, dünya ve ukba keyfini beraber çıkarma gibi hususlarda bir vücudun uzuvları gibidirler. Uzuvlardan birinde bir arıza olduğunda, yani fert bozulmaya yüz tuttuğu, aile dejenerasyona maruz kaldığı, sokak kirlendiği, sosyal yapıda herhangi bir arıza baş gösterdiği zaman, cesedin sair uzuvlarındaki çağrışımla bir ağrı ve sızı hissetme ve çağrışım oluverir

Forum Üyesi
    Yer: bursa
    Teşekkür ve Beğeni

YÜZDE YÜZ HAKLI OLUNUR MU?

HİÇ YÜZDE YÜZ HAKLI OLDUNUZ MU?

şu an geçmişte yaşadığınız ve kendinize yüzde yüz hak verdiğiniz birkaç çatışmayı hatırlamanızı rica ediyorum.evde,trafikte,işyerinizde,haklılık konusunda,kendinize yüz,çatıştığınız kişiye 0 puan verdiğiniz en az bir çatışma düşününüz.
    bu çatışma konusunda yüzde yüz haklı olduğunuz konusunda eminmisiniz?
    bence emin olmayın.bugüne kadar yaşayarak öğrendiğim şeylerden birisi şu;taraflardan birinin yüz,diğerinin sıfır olduğu hiçbir çatışma yoktur.bakınız niçin?öncelikle şunu düşünmek gerekir:sizin"yüzde yüz haklıyım"iddianızın matematiksel olarak doğru olabilmesi için çatıştığınız kişinin de kendisini yüzde yüz haksız görmesi gerekir.eğer o kişi kendini yüzde on bile haklı görüyor ise ortaya bir işlem hatası çıkar.bir seçime katılan adayların aldıkları oy oranları toplandığı zaman sonuç yüz olmalıdır.yüzden büyük çıkarsa bir işlem hatası var demektir.haklı olma konusunda da öyle.(kavga eden pek çok kişi kendini yüzde yüz haklı gördüğü için,ortada yüzde ikiyüzlük bir hakkaniyet durumu var gözüküyor.bu sanal bir durum olmalı.yüzde ikiyüz kağıt üzerinde olurda pratikte imkansızdır..)

Forum Üyesi
    Yer: bursa
    Teşekkür ve Beğeni

RE: KABUL ET HAKSIZSIN!..

şu ifade kulağınıza tanıdık gelecek mi?bazen karı-koca tartışırlar ve kadın öfkeli,incinmiş bir halde parmağını eşine uzatarak"kabul et haksızsın;kabul et,bişicikler demeyeceğim!" der.burada evin hanımı,"ben tamamen haklıyım,sen sıfırsın"demek istiyor olmalı.iyide evin beyide kendini yüzde yüz haklı görüyor.
    evde veya işyerinde yüzde yüz haklı olduğunuza inansanız bile,bunu illede karışınızdakine söyletmeyin,haklı olduğunuzu tescil ettirmeyin.bir anlamda haksızlığını karşınızdakinin gözüne sokmayın,onun burnunu sürtmeyin.eğer böyle yaparsanız yani yüzde yüz haksız olduğunu karşınızdakine itiraf ettirirseniz,bu durumun kokusu ilerde kötü çıkar genelde.yüzde büyük ölçüde söz gelişi yüzde 95 haklı olabilirsiniz.ama karşınızdakinede bir yüzde 5 pay bırakın.onunda kendince bir nedeni vardır.onu böyle davranma iten kendi dışında nedenler olabilir.

Forum Üyesi
    Yer: Fatih - İstanbul
    Teşekkür ve Beğeni

RE: OKULDAN MEKTUP VAR!!!!

paylaşımınız için Allah razı olsun başarılarınızın öğretmenlik yolunda ilerlemisi içiin size dua edicem Allha emanet olun selametle

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

LİSEDEYKEN HİÇ DERS CALIŞMAYAN AMA HOCALARLA ARASI COK İYİ OLAN Bİ ÖGRENCİYDİM HİKAYEM BİYOLOJİ DERSİNDEYİZ KİMSE DERS DİNLEMİYO EE TABİ DOGAL OLARAK BENDE DİNLEMİORUM HOCA BAKTI SINIFIN HALİ PERPERİŞAN BEN SUNLARA Bİ KAÇ SORU SORIYIM BENİMDE BİYOLOJİYLE ALAKAM YOK O ANA KADARHOCA Bİ ANDA BENİ KALDIRDI VE SEN SOLE RİBOZOMUN GERİVİ DEDİ BÜTÜN SINIF BİLİYO BENİM DERSLERLE NE DERECE ALAKAM OLDUGUNU Bİ ANDA DONA KALDIM ALLAHIN HİKMETİ Kİ ÖNÜMDEKİ KAGIDIN ÜST KÖŞESİNDE Bİ DİP NOT AYNEN ŞÖLE RİBOZOMUN GOREVİ:PROTEİN SENTEZLER. EVET DEDİM İÇİMDEN SORUNUN CEVABI COK COK YAKINIMDA Bİ ANDA CEVABI VERDİM ÖGRETMEN VE BUTUN SINIF SOKTA BANA BAKAKALDILAR BENDE KENDİME SASIRSIM TABİ SASIRMASINA HERKES TENEFÜSTE DERSLE ALAKASI YOK BU SORU NASIL BİLDİ DİYE KONUŞMOYU DEGİLLERDİ İŞTE BOLE UFak bi anı PAYLAŞMAK İSTEDİM ARKADAŞLAR

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

LİSE 2. SINIFTAYIZ MALİYE DERSİNDEN SINAV OLUYORUZ RABBİME ŞÜKÜR DERSLERİM HEP İYİ OLMUŞTUR TABİİ BUNU BİLEN ARKADAŞLARIMDA HEP KOPYA İÇİN ETRAFIMDALAR ALLAH AFFETSİN BENDE HEP KOPYA VERİRDİM AMA BU SINAV DAKİ SORULAR UZUN VE İYİCE OKUNUP ANLANDIKTAN SONRA CEVAP VERİLEBİLİR SINAV BAŞLADI 2 DAKİKA GEÇTİ GEÇMEDİ BAŞLADILAR SESLENMEYE SERAP SERAP HER TARAFIMDAN AYNI SES HOCA MUHTEMELEN DUYUYOR AMA BENİM NE TEPKİ VERECEĞİMİ MERAK ETTİĞİNDEN HİÇ BİR ŞEY DEMİYOR BEN KAPTIRMIŞIM KENDİMİ SINAVA AMA SESLER HİÇ KESİLMİYOR HATTA ARKADAŞLARDAN BİR TANESİ İLERİ GİDEREK BAŞLIYOR BENİ DÜRTMEYE EN SONUNDA DAYANAMADIM " YETER YAAAAAAAAAAAAA SORU CEVAPLIYORUZ DEĞİL Mİ AZCIK SABIR ETSENİZ OLMAZ" DİYİ VERDİM KAFAMI KALDIRMAMLA HOCAMLA GÖZ GÖZE GELMEM BİR OLDU TABİİ BENDE HOCAMDA SINIFTA BAŞLADIK GÜLMEYE BU SINAVI HAYATIM BOYUNCA UNUTAMAM

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

s.a bende lisedeyken yaşadığım bir hikayemi anlatacağım..lise 1 yeni başlamıştım..yurtta kalıyordum..o gün pazar günüydü hiç unutmam.oda arkadaşımın doğum günüydü..ve benim bir hediye almam lazımdı.arkadaşımda izin alıp köye gidecekti hafta içi..neyse bende pazar ya Allahım gördüm mü ben civcivleri..aklıma koydum kesin alacam diye..aldım bir tane küçüçük civciv..şimdi sırada yurda bunun getirilmesiydi..yanıma oda arkadaşşmdan bir tanesini aldım ve kutunun içinde gizli gizli oadaya çıkardık..civciv ya susmak bilmedi.arkadaşlarım hep güler odanızda civciv ötüyor diye yanıma geliyorlardı hep..bende kızar çalar saatimi kurdum o çalıyordur diyordum..Allahım susmak bilmedi..nöbetçi filiz hoca gelir odaya görür mü civcivi?alır mı civcivi müdür yardımcısının odasına kilitler..hey gidi güler çık işin içinden çıkabilirsen..işin soonunda ceza var ne yapacaktım..yalvar yakar civcivi aldım yurttan hemen çıkarmam şartıyla..ne yapacaktım arkadaşıma verdim o da arkadaşına verdi..orda kaldı ..arkadaşım köye gidince alıp götürmüştü onu..ama yediğim korkuyu hala unutmadım...buda benim yurt anımdan birtanesi...

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

esselamü aleyküm.ben şimdi nasıl becerdiğime hala inanamadığım bir kopya çekme operasyonunu paylaşacağım sizlerle...ders inkılap tarihi sınava çalıştım ama aklımda hiçbirşey yok artık nasıl çalıştıysamsınava girdik neyse ben bişeyler karaladım ama umut yok ne yapsam ne etsem die düşünüyorum derken kağıtlar toplandı ve öğretmenimiz sınav kağıtlarını sınıfta okuyacağını söğledi.ben tabi biliyorum kötü not alcağımı çıktım bahçeye dolaştım ama nafile aklım sınıfta neysae girdim sınıfa bnm kağıdıma sıra gelmemiş derken nasıl becerdiğime nasıl cesaret edip te o kağıdı masadan kagıdı aldığım gibi cam kenarına gittim ve doğru cvp ları yazdım.hak etmedim ama şükür iyi not aldım...kendime hala inanamıyorum...

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

DüŞüN!<ÇoK MüKeMMeL BiR YaZı>

Sayfa 47 Toplam 222 Sayfadan BirinciBirinci ... 3745464748495797147 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)