Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 7 Toplam 41 Sayfadan BirinciBirinci ... 5678917 ... SonuncuSonuncu
61 den 70´e kadar. Toplam 401 Sayfa bulundu

Konu: Dua Adabı ve Makbul Olduğu Zamanlar

 1. #61
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.01.07
  Mesajlar: 140
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: dua ne zaman yapılır  Başkaları için hayır dilemek, insanı cennet köşküne çıkaran merdivendir.
  Şayet merdiven kırıksa hiç çıkmak mümkün olur mu?


 2. #62
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 21.01.07
  Mesajlar: 206
  Teşekkür ve Beğeni

  "Duam kabul olmuyor"deme

  Duanın böyle hâlis bir ubudiyet olması keyfiyetinden ötürü insanlar, hiçbir zaman duadan dûr olmamalıdırlar. Allah mutlaka insanların sesini duyar; ama onlar, bazen yanlış şeyler isterler, Allah da o istedikleri şeyi vermeyip haklarında daha hayırlı olanı lütfeder.

  Bediüzzaman'ın ifadesiyle kul, bir erkek evladı ister, Allah ona Hazreti Meryem gibi onun için daha hayırlı olacak bir kız evladı verir. Evet, İmran ve hanımı Allah'tan bir erkek evladı istemişlerdi. Allah, onlara Hazreti Meryem'i vermişti. Hazreti Meryem, beş-altı asır insanlığın yarısına yakınını tenvir edebilecek büyük bir hakikati içinde mayalamış ve Hazreti Mesih'i dünyaya getirmişti. Hazreti Mesih, aynı zamanda Efendimiz'e giden yolları açmış ve Allah Resûlü'nün imamlık yaptığı Peygamberlik cemaati içinde, o cemaatin müezzinlik vazifesini üstlenmişti. Aynı zamanda Hazreti Mesih, ahir zamanda da ruh, mana ve hakikat olarak ahlaken Muhammedîlik ile omuz omuza verecek ve din-i mübin-i İslam'ın şehbal açmasında yardımcı olacaktır. İşte Hazreti Meryem böyle bir insana annelik yapmıştır. Binaenaleyh biz de bazen dua ederiz; ama Cenab-ı Hak istediğimizi vermez, hakkımızda hayırlı olanı verir. Evet, Mevlânâ'nın ifadesiyle aklı, O'na ve O'nun emirlerine ve icraatına kurban etmek lazımdır. Nitekim akıl, O'nu anladığı nisbette kıymetlidir. O'nu anlamayan akılda hayır yoktur. Rabb'im, kendisini idrak aklıyla bizleri şereflendirsin.....(amin)...Rabbim tüm hayırlı dualarınızı kabul etsin inş..

 3. #63
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 25.10.06
  Yer: ~* پایتخت آن بهشت *~
  Mesajlar: 16.944
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: "Duam kabul olmuyor"deme

  emeğinize sağlık kardeşim, samimi bir iman ile edilen, içten olan her duayı rabbimiz kabul ediyor.. nitekim rabbimiz (c.c), ''Bana dua edin, icabet edeyim..'' buyurmuştur.. ve dua, insanın en zor zamanlarında, ümitlerinin bittiğini sandığı anlarında en büyük silahı ve en büyük yardımcısıdır.. insan dua etmeden yaşayamaz.. Allah razı olsun, selam ve dua ile kalın

 4. #64
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 23.07.06
  Mesajlar: 172
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: "Duam kabul olmuyor"deme

  allh razı olsun.guzel bır konuya degınmıssın.yuregıne saglık.....

 5. #65
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 21.01.07
  Mesajlar: 206
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: "Duam kabul olmuyor"deme

  Rabbim cümlemizden razı olsun ve gönlünüzden geçen(hakkınızda hayırlı olan)duları kabul etsin inş..dualarda buluşmak ümidiyle....

 6. #66
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 19.01.07
  Mesajlar: 49
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: Duaların kabul olmamasının

  Bilgilendirmen için Teşekkürler Arkadaşım,
  Allah Razı Olsun

 7. #67
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 28.03.07
  Mesajlar: 128
  Teşekkür ve Beğeni

  DUA EDERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

  Dua, adeta Rabb’imize arz ettiğimiz bir dilekçeye benzer. Bu dilekçe ile gönlümüzü her şeyi yaratan, mutlak güç ve kudret sahibi Yaratıcı’mıza açarız.
  Nasıl ki günlük hayatımızda yazdığımız dilekçelerde bazı kabul şartları istenir; aynen bunun gibi Cenab-ı Hakk’a yaptığımız dualarımızda da adab kabilinden bazı esaslar vardır. Şimdi isterseniz bunların neler olduğunu beraberce öğrenelim:

  1 - Evvela abdest alıp kıbleye yöneldikten sonra ellerimizi açıp Rabb’imize “Elhamdülillahi Rabbi’l-alemin” diyerek hamd ü senada bulunmalıyız. “Elhamdülillahi Rabbi’l-alemin”, gökleri ve yeri yaratan, kalbimden geçenleri bilen, bütün isteklerimi yerine getirmeye muktedir Allahım, Sana şükürler olsun.” anlamına geliyor.

  2 - Rabb’imize hamd ettikten sonra ikinci olarak Efendimiz’e (sallallâhu aleyhi ve sellem) “Esselâtü ve’s-selâmu ala rasûlina Muhammedin ve ala âlihi ve sahbihi ecmaîn” diyerek salât u selâmda bulunmalıyız. Bir Hak dostunun ifadesiyle bu, âdeta, bir kapıyı vururken, o kapının önünde duran, o kapının kilit ve anahtarlarını elinde tutan Zât’a selâm vermek gibidir. Gönülden gelerek getirilen böyle bir salat o kapının açılmasına vesile olacaktır.

  3 - İstenilen şeylerin Cenâb-ı Hak tarafından kesinlikle kabul göreceğine gönülden inanarak dua etmeliyiz. Sadece ellerimizi değil gönlümüzü de açarak içten gele gele, yana yakıla yalvarmalıyız. Yaptığımız dualarımızın kabul edilmediğini düşünmemeliyiz. Nitekim duâ, eğer şartlarına uygun yapılmışsa muhakkak kabul görür. Ancak kabul ediliş keyfiyeti, bizim istediğimizin aynı olmayabilir. Bazen bizim istediğimiz, bizim için hayırlı olmadığından, bir rahmet eseri olarak Cenab-ı Hak bize, istediğimizi değil de esas istememiz gerekeni ihsân buyurur. Bazen de duâmız âhiretimiz hesabına kabul görür.

  4 - Duamızı yine salât ve selâmla bitirmeliyiz. Bu şekilde yaptığımız duayı adeta iki salavat arasına alarak Cenab-ı Hakk’a takdim etmiş olacağız.

  5 - Dualarımızda ısrarlı olmalıyız. Bir kere istedikten sonra olmuyor diye tekrar istememek yanlıştır. Nitekim “İnsan, ben Allah’tan istedim de bana isteğim verilmedi demediği ve istemeye devam ettiği müddetçe, istediği kendisine verilir.” hadis-i şerifi bu hakikati belgeler mahiyettedir.

  6 - Duamızı bitirdikten sonra “amin” demeliyiz. Bu kelime, “Allah’ım! Yaptığım duamı kabul eyle.” anlamına gelir. Bir sahabi şöyle anlatıyor: Bir gece Rasulullah ile dışarı çıkmıştık. Dua eden bir adama rastladık. Allah Rasulü durup onu dinlemeye koyuldu. Sonra da şöyle buyurdu: “Eğer sonunu iyi bağlarsa, istediklerini hak eder.” Cemaatten birisi, “Ey Allah’ın Rasulü! Duayı nasıl bitirmesi gerekir?” diye sorar. Allah Rasulü ise “Amin kelimesi ile. Eğer böyle bitirirse, istediği kendisine verilir.” buyurur.

  7 - Sadece ihtiyaç ve sıkıntı anında değil, genişlik ve rahatlık içinde bulunduğumuz zamanlarda da dua etmeliyiz. Nitekim Efendimiz bir hadislerinde, “Kim sıkıntı ve güçlük içinde bulunduğu zamanlarda duasının kabul olunmasını isterse, bolluk ve mutluluk zamanlarında çok dua etsin.” buyurarak bu hakikati dile getirmiştir. Kur’an-ı Kerim’de Allah, bize kendisine nasıl dua etmemiz gerektiğini ifade ediyor. “Allahümme” veya “Rabbena” ile başlayan bütün ayetler dua ayetleridir. Bu ayetleri okuyarak Rabb’imize dua edebiliriz. Bunun dışında dua kitaplarında “me’surât” diye geçen bizzat Efendimiz’in yaptığı duaları da yapabiliriz.

  8 - Hadis-i şeriflerde duanın kabul edilmesine en elverişli vakitler olarak şu zaman dilimlerinden bahsedilir: Gecenin son üçte birlik kısmı. Farz namazların sonrası. Secde esnasında yapılan dualar. Hac veya umrede yapılan dualar. Ezan okunduğu vakit. Ezanla kamet arası. Yağmur yağdığı zaman. Kur’an hatminden sonra. Gözlerimiz iman hassasiyetiyle yaşardığı zaman. Bizi sadece Allah’ın gördüğü tenha yerler.

  9 - Yine hadislerde şu kimselerin yaptığı duaların red olunmayacağı haber veriliyor: Evine dönünceye kadar hacının ve gazinin duası. İyileşinceye kadar hastanın duası. Mü’min bir kimsenin, diğer mü’min kardeşi için gıyaben yaptığı dua. İftar edinceye kadar oruçlunun duası. Adaletli devlet başkanının duası. Babanın evladına duası. Esma-i Hüsna, salih ameller, peygamberler ve diğer büyük zatlar ile tevessül edilerek yapılan dualar. Misafirin ev sahibine duası. Mazlumun duası.


 8. #68
  Yasaklı Kullanıcı
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 29.11.06
  Yer: iStAnBuLL
  Mesajlar: 2.473
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: DUA EDERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

  ALLAH c.c razı olsun kardeşim paylaşımların cok güzel selametle kal a.e.o

 9. #69
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 21.02.07
  Mesajlar: 140
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: DUA EDERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

  ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM

 10. #70
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 30.03.07
  Mesajlar: 20
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: DUA EDERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

  PAYLAŞIM İÇİN SAGOL KARDEŞ

Sayfa 7 Toplam 41 Sayfadan BirinciBirinci ... 5678917 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Rüyada Efendimizi görmek için.....
  Konu Sahibi uzgun_42 Forum Peygamberimiz Hz. Muhammed ( sav )
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 25-07-2009, 19:46
 2. Demedim Mi?
  Konu Sahibi EL-CAMİ Forum Şiirler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 03-12-2008, 21:51
 3. Rum Kayseri'nin Kizi Delirmiş !
  Konu Sahibi talipamca Forum Dini Hikayeler
  Cevaplar: 22
  Son Mesaj: 20-04-2008, 02:55
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29-11-2007, 13:51
 5. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 28-11-2007, 10:16

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •