Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 28 Toplam 41 Sayfadan BirinciBirinci ... 18262728293038 ... SonuncuSonuncu
271 den 280´e kadar. Toplam 401 Sayfa bulundu

Konu: Dua Adabı ve Makbul Olduğu Zamanlar

 1. #271
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 26.11.07
  Mesajlar: 652
  Teşekkür ve Beğeni

  Alıntı zenan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Dua, adeta Rabb’imize arz ettiğimiz bir dilekçeye benzer. Bu dilekçe ile gönlümüzü her şeyi yaratan, mutlak güç ve kudret sahibi Yaratıcı’mıza açarız.
  Nasıl ki günlük hayatımızda yazdığımız dilekçelerde bazı kabul şartları istenir; aynen bunun gibi Cenab-ı Hakk’a yaptığımız dualarımızda da adab kabilinden bazı esaslar vardır. Şimdi isterseniz bunların neler olduğunu beraberce öğrenelim:

  1 - Evvela abdest alıp kıbleye yöneldikten sonra ellerimizi açıp Rabb’imize “Elhamdülillahi Rabbi’l-alemin” diyerek hamd ü senada bulunmalıyız. “Elhamdülillahi Rabbi’l-alemin”, gökleri ve yeri yaratan, kalbimden geçenleri bilen, bütün isteklerimi yerine getirmeye muktedir Allahım, Sana şükürler olsun.” anlamına geliyor.

  2 - Rabb’imize hamd ettikten sonra ikinci olarak Efendimiz’e (sallallâhu aleyhi ve sellem) “Esselâtü ve’s-selâmu ala rasûlina Muhammedin ve ala âlihi ve sahbihi ecmaîn” diyerek salât u selâmda bulunmalıyız. Bir Hak dostunun ifadesiyle bu, âdeta, bir kapıyı vururken, o kapının önünde duran, o kapının kilit ve anahtarlarını elinde tutan Zât’a selâm vermek gibidir. Gönülden gelerek getirilen böyle bir salat o kapının açılmasına vesile olacaktır.

  3 - İstenilen şeylerin Cenâb-ı Hak tarafından kesinlikle kabul göreceğine gönülden inanarak dua etmeliyiz. Sadece ellerimizi değil gönlümüzü de açarak içten gele gele, yana yakıla yalvarmalıyız. Yaptığımız dualarımızın kabul edilmediğini düşünmemeliyiz. Nitekim duâ, eğer şartlarına uygun yapılmışsa muhakkak kabul görür. Ancak kabul ediliş keyfiyeti, bizim istediğimizin aynı olmayabilir. Bazen bizim istediğimiz, bizim için hayırlı olmadığından, bir rahmet eseri olarak Cenab-ı Hak bize, istediğimizi değil de esas istememiz gerekeni ihsân buyurur. Bazen de duâmız âhiretimiz hesabına kabul görür.

  4 - Duamızı yine salât ve selâmla bitirmeliyiz. Bu şekilde yaptığımız duayı adeta iki salavat arasına alarak Cenab-ı Hakk’a takdim etmiş olacağız.

  5 - Dualarımızda ısrarlı olmalıyız. Bir kere istedikten sonra olmuyor diye tekrar istememek yanlıştır. Nitekim “İnsan, ben Allah’tan istedim de bana isteğim verilmedi demediği ve istemeye devam ettiği müddetçe, istediği kendisine verilir.” hadis-i şerifi bu hakikati belgeler mahiyettedir.

  6 - Duamızı bitirdikten sonra “amin” demeliyiz. Bu kelime, “Allah’ım! Yaptığım duamı kabul eyle.” anlamına gelir. Bir sahabi şöyle anlatıyor: Bir gece Rasulullah ile dışarı çıkmıştık. Dua eden bir adama rastladık. Allah Rasulü durup onu dinlemeye koyuldu. Sonra da şöyle buyurdu: “Eğer sonunu iyi bağlarsa, istediklerini hak eder.” Cemaatten birisi, “Ey Allah’ın Rasulü! Duayı nasıl bitirmesi gerekir?” diye sorar. Allah Rasulü ise “Amin kelimesi ile. Eğer böyle bitirirse, istediği kendisine verilir.” buyurur.

  7 - Sadece ihtiyaç ve sıkıntı anında değil, genişlik ve rahatlık içinde bulunduğumuz zamanlarda da dua etmeliyiz. Nitekim Efendimiz bir hadislerinde, “Kim sıkıntı ve güçlük içinde bulunduğu zamanlarda duasının kabul olunmasını isterse, bolluk ve mutluluk zamanlarında çok dua etsin.” buyurarak bu hakikati dile getirmiştir. Kur’an-ı Kerim’de Allah, bize kendisine nasıl dua etmemiz gerektiğini ifade ediyor. “Allahümme” veya “Rabbena” ile başlayan bütün ayetler dua ayetleridir. Bu ayetleri okuyarak Rabb’imize dua edebiliriz. Bunun dışında dua kitaplarında “me’surât” diye geçen bizzat Efendimiz’in yaptığı duaları da yapabiliriz.

  8 - Hadis-i şeriflerde duanın kabul edilmesine en elverişli vakitler olarak şu zaman dilimlerinden bahsedilir: Gecenin son üçte birlik kısmı. Farz namazların sonrası. Secde esnasında yapılan dualar. Hac veya umrede yapılan dualar. Ezan okunduğu vakit. Ezanla kamet arası. Yağmur yağdığı zaman. Kur’an hatminden sonra. Gözlerimiz iman hassasiyetiyle yaşardığı zaman. Bizi sadece Allah’ın gördüğü tenha yerler.

  9 - Yine hadislerde şu kimselerin yaptığı duaların red olunmayacağı haber veriliyor: Evine dönünceye kadar hacının ve gazinin duası. İyileşinceye kadar hastanın duası. Mü’min bir kimsenin, diğer mü’min kardeşi için gıyaben yaptığı dua. İftar edinceye kadar oruçlunun duası. Adaletli devlet başkanının duası. Babanın evladına duası. Esma-i Hüsna, salih ameller, peygamberler ve diğer büyük zatlar ile tevessül edilerek yapılan dualar. Misafirin ev sahibine duası. Mazlumun duası.

  ALLHA RAZI OLSUN KARDEŞİM.BNE BİLMİYODUM BU KONUDA BİŞEY AMA SAYENDE ÖĞRENDİM.ALLAHA EMANET OL

 2. #272
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 21.01.08
  Yer: istanbul
  Mesajlar: 736
  Teşekkür ve Beğeni

  Dua Hakkinda önemli Bilgiler

  Duanın kabul olması için

  Kur’an-ı kerimde, (Dua edin, duanızı kabul ederim), hadis-i şerifte ise, (Rabbiniz kerimdir, kendine açılan eli boş çevirmekten hayâ eder) buyurulduğu halde, bazı dualar niçin kabul olmuyor?

  CEVAP

  Duanın kabul edilmesi için bazı şartlar vardır. Duanın kabul edileceğinden şüphe etmemeli, şartlarına riayet edilip edilmediğinden şüphe etmelidir. Gereken şartlara riayet etmeden duanın kabul edilmesini beklemek uygun olmaz.

  Önce çalışmak, sonra dua dinin esası!

  Kabul edilir ancak, çalışanın duası!

  Duanın kabul edilmesi için gereken şartlardan bir kısmı şöyle:

  1- Haram lokmadan sakınmalıdır!

  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  (Haramdan sakının! Midesine haram lokma girenin kırk gün duası kabul olmaz.) [Taberani]

  Sad bin Ebi Vakkas hazretleri dedi ki: Ya Resulallah, dua buyur da, Allahü teâlâ, benim her duamı kabul etsin!

  Cevabında buyurdu ki:

  (Duanızın kabul olması için helâl lokma yiyiniz! Çok kimse vardır ki, yedikleri ve giydikleri haramdır. Sonra ellerini kaldırıp dua ederler. Böyle dua nasıl kabul olunur?) [Şir’a]

  Yine buyurdu ki:

  (Duanın kabul olması için iki şey gerekir. Duayı ihlâs ile yapmalıdır. Yediği ve giydiği helâldan olmalıdır. Müminin odasında, haramdan bir iplik varsa, bu odada yaptığı dua kabul olmaz.) [Tergibüs-salât]

  2- İtikadı düzgün olmalıdır.

  Sapıkların, mezhepsizlerin, duaları kabul olmaz. Hadis-i şerifte, (Bid’at ehlinin duası ve ibadetleri kabul olmaz) buyuruldu. (İbni Mace)

  Âyet-i kerimenin, duanın tesir edebilmesi için, okuyan ve okunan kimsenin buna inanması ve okuyanın itikadının düzgün olması, Allah rızası için okuması, kul hakkından sakınması, haram yememesi ve karşılığında ücret istememesi şarttır.

  3- Uyanık kalble ve kabul edileceğine inanarak dua etmelidir.

  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

  (Allahü teâlâya, kabul edileceğine tam inanarak dua ediniz! Biliniz ki, Allahü teâlâ gafil bir kalb ile yapılan duayı kabul etmez.) [Şir’a]

  4- Dualarım niçin kabul olmuyor dememelidir.

  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

  (Allahü teâlâ, duanızı kabul eder. Dua ettim, hâlâ duam kabul olmadı diye acele etmeyiniz! Allah’tan çok isteyiniz! Çünkü kerem sahibinden istiyorsunuz.) [Buhari]

  İstenilen şeyin olmaması, duanın kabul olmadığını göstermez. Onun için duaya devam etmelidir! Duanın kabulünün gecikmesinin başka sebepleri de vardır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

  (Mümin dua edince, Allahü teâlâ, Cebraile, “Ben onu seviyorum, isteğini hemen yerine getirme!” Facir, [günahkâr] dua edince de “Ben onun sesini sevmiyorum. İsteğini hemen yerine getir” buyurur.) [İbni Neccar]

  Şu halde, duanın kabulünün gecikmesi zararlı değildir.

  5- Bela gelmeden önce çok dua etmelidir.

  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

  (Sıkıntılı iken duasının kabul edilmesini isteyen, refah zamanında çok dua etsin!) [Tirmizi]

  Ebu İshak hazretlerinden dua istediler. Dua etti. Duasının kabul edildiğini gören bir talebesi, (Efendim, bu duayı bana da öğretin, ihtiyaç halinde ben de edeyim) dedi. Buyurdu ki: (Duamın kabul edilmesinin sebebi, otuz yıldır kıldığım namazlar, ettiğim dualar ve haram lokmadan sakınmamdır.)

  6- Duaya hamd ve salevatla başlamalıdır.

  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

  (Ey namaz kılan, acele ettin. Namaz kıldıktan sonra dua ederken önce Allahü teâlâya layık olduğu şekilde hamd et, sonra bana salevat getir, sonra dua et!) [Tirmizi]

  7- Yalvararak dua etmelidir.

  Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Gafil olan kalb ile yapılan dua makbul değildir.) [Tirmizi]

  Hz. Davud zamanında kuraklık oldu. Halk dua etmek için aralarından üç âlimi seçtiler.

  Âlimlerden biri şöyle dua etti: (Ya Rabbi, Kitabında kendimize zulmedenleri affetmemizi bildirdin. İşte biz, nefslerimize zulmettik. Senden af diliyoruz. Bizi affet!)

  İkinci âlimin duası da şöyle: (Ya Rabbi, Kitabında köleleri, azat etmemizi bildirdin. İşte biz kul olarak huzurundayız. Bizleri azat eyle!)

  Üçüncü âlim de şöyle dua etti: (Ya Rabbi, Kitabında, kapımıza gelen saili kovmamamızı, yüz çevirmememizi bildirdin. İşte biz de sail olarak huzurundayız. Senden rahmet istiyoruz. Bizi boş çevirme!)

  Duaları kabul olarak rahmet yağdı.

  8- Sebeplere yapışmadan istemek kuru bir temennidir.

  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

  (Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir.) [Deylemi]

  9- Günah işlemeyen dil ile dua etmelidir.

  Peygamber efendimiz, (Allahü teâlâya günah işlemeyen dil ile dua edin) buyurdu. Böyle bir dilin nasıl bulunacağı sual edilince, (Birbirinize dua edin! Çünkü ne sen onun, ne de o senin dilinle günah işlemiştir) buyurdu. [Tergibüs-salât]

  10- İsm-i azam ve esma-i hüsna ile dua etmelidir.

  Gafletle dua etmektense hiç dua etmemek daha iyi değil mi?

  CEVAP

  Gaflet içinde olduğunu söyleyerek, duayı bırakmak doğru değildir. Kalbine geldiği gibi dua etmek, ezberlediği duayı okumaktan daha iyidir. (Bezzâziyye)

  Dua dinin direğidir. (Allahü teâlâ indinde duadan daha şerefli bir şey yoktur), (Düşmandan kurtulmak, bol rızka kavuşmak için dua edin! Çünkü dua, müminin silahıdır) hadis-i şerifleri duanın önemini açıkça bildirmektedir. Allahü teâlâdan bir şey istememek ise çok kötüdür. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

  (Allahü teâlâ, kendisinden bir şey istemeyene, dua etmeyene gadap eder.) [Tirmizi]

  Başka bir hadis-i şerifte, (Dua ibadettir) buyuruldu. İbadeti terk etmek ise hiç uygun değildir. Kur’an-ı

  kerimde mealen buyuruluyor ki:

  (Bana dua edin kabul edeyim. [Bana halis kalb ile dua ederseniz kabul ederim.] Bana ibadet etmek istemeyenleri, zelil ve hakir eder, Cehenneme atarım.) [Mümin 60]

 3. #273
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 22.01.08
  Mesajlar: 11.859
  Teşekkür ve Beğeni

  Eline Koluna Sağlik .allaha Emanet Ol

 4. #274
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 20.09.07
  Mesajlar: 254
  Teşekkür ve Beğeni

  eline emeğine sağlık kardeşim ALLAH razı olsun inşallah

 5. #275
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 14.12.07
  Mesajlar: 192
  Teşekkür ve Beğeni

  Çok teşekkür ederim arkadaşım..Allah razı olsun...

 6. #276
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 08.10.07
  Mesajlar: 1.479
  Teşekkür ve Beğeni

  Teşekkür Ederim..

  Alıntı Gonlumun_gulu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Essalamun aleykum ve rahmetullahu ve berakatuhu daimen ve ebeden insaAllah Talip amca Rabbim razi olsun.

  VeAleynaAleykümSelamVeRahmetullahiVeBerekatuhu
  Ebeden ve daimen inşaAllah-u Teala..
  Amin..Sizden de inşaAllah..
  Selam ve baki dua ile Allah(CC)'a emanet olunuz..

 7. #277
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.01.08
  Mesajlar: 321
  Teşekkür ve Beğeni

  Duamiza Engel

  Duanın etkisinin ortaya çıkmasını engelleyen afetlerden biri kulun acele etmesi, kabulünün geciktiğini düşünüp kederlenmesi ve duaya devamı terketmesidir. Bu kişi bir tOhum saçan veya ağaç diken, sonra onun bakımını yapan, sulayan, sonra da olgunlaşmasını ve toplanacak hâle gelmesini beklemeyip terkeden gibidir.

  (İbni kayyım elcevziyye) allah ondan razı olsun


  Sahîh-i Buhârî'de, Ebû Hureyre'nin (r.a.) rivayetiyle geçen bir hadiste Rasûlullah (SAV):

  "Sizden her birinizin duası, acele etmediği ve "İşte ben Rabbime dua ettim ve kabul buyurmadı" demediği sürece kabul olunur."

  Sahîh-i Müslim'de de, peygamberin (SAV) şu hadisi geçmektedir:

  "Bir kul günahı veya akrabasıyla dargınlığı gerektirecek bir şey dilemedikçe ve acele etmedikçe duası daima kabul olunur."

  Peygamber'e (SAV) "Yâ Rasûlullah, o acelecilik nedir?" diye soruldu:

  "İnsan, dua ettim dua ettim, de duamın kabul edildiğini hiç görmedim, der. Dileğinin gecikmesinden dolayı usanır da duayı terkeder." diye cevap verdi.

  buhari kitabutdeavat 22

 8. #278
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 30.12.07
  Mesajlar: 16
  Teşekkür ve Beğeni

  paylasim icin Allah razi olsun, icime su serptin...

 9. #279
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 08.10.07
  Mesajlar: 3.204
  Teşekkür ve Beğeni

  ALLAH razı olsun kardeşim emeğinize sağlık...RABBİM duaları kabul olunanlardan eylesin...

 10. #280
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 22.01.08
  Mesajlar: 11.859
  Teşekkür ve Beğeni

  SELAMUNALEYKUM
  ALLAH RAZI OLSUN
  TUM Kardeşlerımın duası kabul olsun
  amın

Sayfa 28 Toplam 41 Sayfadan BirinciBirinci ... 18262728293038 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Rüyada Efendimizi görmek için.....
  Konu Sahibi uzgun_42 Forum Peygamberimiz Hz. Muhammed ( sav )
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 25-07-2009, 19:46
 2. Demedim Mi?
  Konu Sahibi EL-CAMİ Forum Şiirler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 03-12-2008, 21:51
 3. Rum Kayseri'nin Kizi Delirmiş !
  Konu Sahibi talipamca Forum Dini Hikayeler
  Cevaplar: 22
  Son Mesaj: 20-04-2008, 02:55
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29-11-2007, 13:51
 5. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 28-11-2007, 10:16

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •