Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 86 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 36768485868788 ... SonuncuSonuncu
851 den 860´e kadar. Toplam 899 Sayfa bulundu

Konu: namaz

 1. #851
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 18.11.07
  Mesajlar: 41
  Teşekkür ve Beğeni

  Allahu teala bizlerede ömrümüzün sonuna kadar namazları vaktinde kılmayı kazaya kalanlarıda kaza etmeyi son nefeste imanla gitmeyi nasip etsin amin

 2. #852
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 21.09.07
  Mesajlar: 360
  Teşekkür ve Beğeni

  S.A Allah razı olsun kardeşim.. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun..

 3. #853
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 13.08.07
  Yer: istanbul
  Mesajlar: 527
  Teşekkür ve Beğeni

  Selam aleyküm.
  Allah ( cc ) razı olsun paylaşımınız için.
  Cenabı hak cümlemize hakkı ile ibadet etmeyi nasip etsin inşallah.
  Allah' a ( cc ) ısmarladık.

 4. #854
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.07.07
  Mesajlar: 349
  Teşekkür ve Beğeni

  Namaz Hakkiyla Eda Edilmezse Ne Olur?

  İSLAM'DA BİR İBADETTEN BEKLENEN NETİCE , ONUN HAYATIMIZA ETKİ ETMESİDİR.BU DA, O İBADETİN ŞUURLU OLARAK YAPILMASINA BAĞLIDIR. İŞTE NAMAZIN ŞUURLU OLARAK YERİNE GETİRİLMEMESİ, PRATİKTE FAYDASININ OLMAMASI DEMEKTİR. NAMAZDA BAZI DUYGULAR KAZANAMAZSAK, NAMAZIN HAYATIMIZA ETKİSİ OLMAZ. MÜSLÜMANLAR, HAKKIYLA NAMAZI EDA ETMEDİKLERİ ZAMAN HAYATLARINDA İYİLİK NAMINA BİR DEĞİŞİKLİK OLMAZ, AHLAKLARI ALLAH (c.c) 'IN İSTEDİĞİ GİBİ OLMAZ.ALLAH(c.c) 'IN İSTEDİĞİ GİBİ BİR AHLAK HALİNE GELMEZ.YANİ O NAMAZ SAHİBİNİ KÖTÜLÜKLERDEN ALIKOYMAYAN BİR ALIŞKANLIKTAN İBARET OLUR. BELKİ SADECE FARZ YERİNE GETİRİLMİŞ OLUR. ÜMMET OLARAK İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ OLUMSUZLUKLAR SADECE NAMAZIN TERKİNDEN DEĞİL, AYNI ZAMANDA NAMAZIN HAYATIMIZA YETERİNCE ETKİ ETMEYİŞİNDENDİR. İSLAMİ FAALİYETLERİMİZİN TEBLİĞ ÇALIŞMALARIMIZIN AĞIR YÜRÜMESİ, NETİCEYE ULAŞAMAMASI SADECE NAMAZI TERK EDİŞİMİZDEN DEĞİL, NAMAZI DOSDOĞRU ŞUURLU KILAMAYIŞIMIZDANDIR. NAMAZLARIMIZI ŞUURLU VE GEREĞİ GİBİ KILMAZSAK ALLAH'A OLAN İTAATİMİZDE BİR GEVŞEME VE ZAYIFLAMA OLUR. NAMAZLA DİRİLME SÖZKONUSU OLMAZ. ADET YERİNİ BULSUN CİNSİNDEN BİR İBADETİ NE ALLAHU TEALA EMRETMİŞ NEDE RESULULLAH (S.A.V) BİZE ÖĞRETMEMİŞTİR.
  '' İMAN EDEN KULLARIMA SÖYLE: NAMAZLARINI DOSDOĞRU KILSINLAR.KENDİSİNDE NE ALIŞVERİŞ NEDE DOSTLUK BULUNAN BİR GÜN GELMEDEN ÖNCE, KENDİLERİNE VERDİĞİMİZ RIZIKLARDAN (ALLAH İÇİN) GİZLİ- AÇIK HARCASINLAR'' (İBRAHİM SURESİ 31. AYET)

  ALLAH'IM BİZLERİ NAMAZI HAKKIYLA İKAME EDENLERDEN; DOSDOĞRU KILANLARDAN EYLE!

  ALLAH'IM ÜMMET-İ MUHAMMED'E NAMAZLA DİRİLMEYİ NASİP ET ! AMİN...

  ''DİNİN DİREĞİ NAMAZ''

 5. #855
  Arzu_76

  Amin Amin Amin

  Rabbim Namazi Hakkiyla Kilanlardan Eyle

 6. #856
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 19.08.06
  Mesajlar: 251
  Teşekkür ve Beğeni

  Amin Rabbime Emanet Olun

 7. #857
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.07.07
  Mesajlar: 349
  Teşekkür ve Beğeni

  Alıntı Arzu_76´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Amin Amin Amin

  Rabbim Namazi Hakkiyla Kilanlardan Eyle
  AMİN KARDEŞİM ALLAR RAZI OLSUN YORUMUN İÇİN RABBİMİZE EMANET OL GÜZEL KARDEŞİM.

 8. #858
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.07.07
  Mesajlar: 349
  Teşekkür ve Beğeni

  Alıntı belgin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Amin Rabbime Emanet Olun

  ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM YORUMUN İÇİN . SENDE RABBİMİZE EMANET OL SELAM VE DUA İLE.

 9. #859
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.11.07
  Yer: TÜRKİYE'NİN UZAK DOĞUSUNDAN
  Mesajlar: 2.065
  Teşekkür ve Beğeni

  namazla yıkanalım...

  kalbiniz ne kadar temiz????

  Düşünelim ki, Allah her gün 24 milyardan daha değerli olan 24 saatlik bir sermayeyi elimize veriyor ve yalnızca bunun bir saatini ibâdete tahsis etmemizi istiyor. Biz 24 saatten birini ibâdete tahsis etmez ve “kalbim temiz” dersek bu söz ne kadar doğru olur?
  Namaz kılan iki insan bir araya geldiklerinde, aralarında namaz kılmaktan kaynaklanan bir huzursuzluk olmaz. Çünkü ikisi de namaz kıldığı için aralarında psikolojik bir denge vardır. Fakat namaz kılan ve kılmayan iki şahıs bir araya gelince durum değişir. Psikolojik denge bozulur. Psikolojik dengenin bozulması ister istemez, namaz kılmayan insanı rahatsız eder. Namaz kılmayan şahıs bir suçluluk duygusu hisseder veya namaz kılanların yanında kendini küçülmüş, aşağılanmış hisseder. Bu durumda dengeyi sağlayabilmek için, ya namaz kılmasa dahi kendisinin kötü biri olmadığını, “kalbinin temiz olduğunu” söyleyerek, kendini müdafaa cihetine gidecek. Veya namaz kılanlara hücum edecek, namaz kılanların ne kadar kötü olduklarını ispat etmeye çalışacaktır. Böylelikle bozulan dengeyi düzeltmiş olacak, hatta bazen dengeyi kendi lehinde ağır hale getirecektir.
  Psikoloji kitapları, insanın, kendini kaygı verecek bir ortamda hissettiği zaman, “savunma mekanizmalarını” harekete geçirdiğinden bahsederler. Savunma mekanizmalarının pek çok çeşitleri vardır. Yukarıda anlattığımız mevzu psikolojideki “yansıtma” kısmına örnek olarak kabul edilebilir. Psikoloji kitapları “yansıtmayı” şöyle tarif ediyorlar: “Kişinin kendi kusurlarını başkalarında görme davranışı.” Kusurlu insan başkalarının kusurlarını bahane ederek kendini mazur, olumsuz hareketlerini doğru ve zorunlu imiş gibi gösterir. Böylelikle içinde bulunduğu kaygılı durumdan kurtulmaya çalışır.
  Namaz kılmayan insanların, namaz kılanlarla karşılaşınca hemen “kalbim temiz” deyip kendilerini müdafaaya geçmeleri ve dindarlara hücum ederek onları aşağılamalarının temelinde başka bir gerekçeleri yoktur.
  Günümüz toplumunda bu ruh haleti oldukça yaygındır. Eğer namaz kılıyorsanız ve namaz kılmayan insanların ortamına dâhil olursanız, bu hallerle mutlaka karşılaşırsınız.
  Siz birisine “kalbinin temizliği”ne itimad ederek 24 Milyar borç verseniz, daha sonra bu adam borcunun değil tamamını, 1/24’ünü de ödemese bu adamın kalbinin temiz olduğuna ne kadar inanırsınız. Düşünelim ki, Allah her gün 24 milyardan daha değerli olan 24 saatlik bir sermayeyi elimize veriyor ve yalnızca bunun bir saatini ibâdete tahsis etmemizi istiyor. Biz 24 saatten birini ibâdete tahsis etmez ve “kalbim temiz” dersek bu söz ne kadar doğru olur?
  İnsanlara borcunu ödemeyen kimsenin kalbinin temiz olduğuna inanmadığımız gibi, Allah’a olan kulluk borcunu yerine getirmeyenlere de inanmamak daha doğrudur. Asıl ödenmesi gereken en mühim borç, Allah’a olan borcumuzdur. Çünkü o bizi ibâdet için yaratmış, dünya saltanatından daha büyük, akıl, göz, kulak gibi nimetlerle bizi donatmıştır. Hangimiz aklını veya gözlerini 100 milyon dolara satar. Bu nîmetlere rağmen, “şükür” borcunu ödemediği halde “kalbim temiz” diyen insan sözünde samimi değildir.
  ***
  Ebû Hureyre (radıyallâhu anh) şöyle anlatır:
  “Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle dedi: ‘Sizden birinizin kapısının önünde bir nehir bulunsa ve bu nehirde hergün beş defa yıkansa, acaba üzerinde hiç kir kalır mı, ne dersiniz?’
  Orada bulunanlar: ‘Onun üzerinde kir namına hiçbir şey kalmaz!’ dediler.
  Peygamber Aleyhissalâtu vesselâm şöyle buyurdu:
  ‘İşte bu, beş vakit namazın misalidir. Allah onlar sayesinde bütün hataları siler.’”
  (Buhari, Müslim, Tirmizi, Nesei, İbn Mace.)
  Günde 5 defa namaz nehrine girip çıkanın hali böyle. Peki ya öömründe bir defa bile böyle bir nehre girmeyen, yıkanmayanın hâli nasıldır?
  www.siyah.nur.

 10. #860
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 25.10.06
  Yer: ~* پایتخت آن بهشت *~
  Mesajlar: 16.944
  Teşekkür ve Beğeni

  Selamün Aleyküm kardeşim.. Emeğinize sağlık.. Yazı çok güzeldi..Psikolojik açıdan da insanların halet-i ruhiyeleri güzel analiz edilmiş..Namaz kılmayan kişi, aslında kendisinin de namaz kılması gerektiğinin farkındadır..Bunun için de yazıda anlatıldığı gibi ''savunma mekanizmalarını'' -yansıtma- kullanır..Oysa bu yolla sadece kendisini kandırmaktadır..Evet zaman gerçekten değerli..Hele ki bu zaman diliminde yapacaklarımız, ahiretimizi şekillendirecekse...Bu 24 milyardan daha değerli olan 24 saatin belki toplamda 1 saatini geçmeyecek kılacağımız namazlar.. Rabbimiz c.c namazlarını hakkıyla kılan kullarından eylesin cümlemizi..''Kalp temizliğinin tek başına felaha yetmeyeceğini idrak edenlerden'' olmak duasıyla.. Allah c.c razı olsun..Selam ve dua ile.

Sayfa 86 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 36768485868788 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Dönmeyecek Birini Bekleyenler!
  Konu Sahibi abı_hayat Forum Edebiyat
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 25-07-2009, 12:07
 2. Hayat:sana ait .. s/ana dair…!!
  Konu Sahibi ferahhfeza Forum Deneme - Hikaye
  Cevaplar: 32
  Son Mesaj: 21-06-2009, 10:46
 3. Kabir ziyaretinde nelere dikkat etmeliyiz
  Konu Sahibi Gülüşü Yaralı Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19-02-2009, 00:45
 4. Güzele bakmak sevap mı,yoksa gözlerin ihaneti mi?
  Konu Sahibi Nur_u Secde Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 19-11-2008, 10:00
 5. iste acik kadin ve sonu !!!!!!!!
  Konu Sahibi nurus Forum Islamda Kadının Yeri ve Önemi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 08-06-2008, 03:04

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •