Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 80 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 30707879808182 ... SonuncuSonuncu
791 den 800´e kadar. Toplam 899 Sayfa bulundu

Konu: namaz

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Teşekkür ve Beğeni

ellerinize saglık kardeşim rabbim razı olsun
    rabbimize emanetsiniz

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı <DAMLA>´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    ellerinize saglık kardeşim rabbim razı olsun
    rabbimize emanetsiniz
    Rabbim hepimizden razi olsun kardesim dua ile

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Allah razi olsun.Dua ile

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı nevintercan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah razi olsun.Dua ile
    amin Essalamun aleykum

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Namaz Kilmama Bahanelerimiz

1-İÇİMDEN GELMİYOR
    2-YILBAŞINDA BAŞLARIM İNŞALLAH
    3-DOĞUM GÜNÜM GELSİN HELE
    4-DALGA GEÇERLER
    5-HAVAMDA DEĞİLİM
    6-ŞİMDİ BAŞLARSAM NASIL OLSA BİR KAÇGÜN SONRA BIRAKACAM.HİÇ GEREĞİ YOK
    7-HAVA SOĞUK...
    8-HAVA ÇOK SICAK
    9-SULAR KESİK
    10-EMEKLİLİĞİM GELSİN ÖYLE BAŞLARIM
    11-PATRON İŞTEN ATAR
    12-BEN BAŞLARSAM VAR YA TAM BAŞLARIM YANİ O BİÇİM.AMA ŞİMDİ CANIM İSTEMİYOR.
    13-ABDEST ALMAYA ERİNİYORUM
    14-YA ŞİMDİ ABDEST ALACAM İYİ GÜZEL DE.....İKİ SAAT CEKETİ ÇIKAR, ÇORABI SOY.YOK ABİ UZUN İŞ.BEN SONRA KILARIM (buna bayaaa guldum... cunku ben de bunu coook yapıyorum... tabi ceket wersiyonu diil )
    15-BEN VAR YA ESKİDEN CAMİDEN ÇIKMAZDIM...
    16-ANNEMLE BABAM KILMAMI İSTEMİYORLAR...ONLARI KIRACAK DEĞİLİM HERHALDE
    17-AHA ŞURAYA YAZIYORUM ...YARIN BAŞLIYORUM...
    18-PANTOLONUM KIRIŞIR...
    19-BEN BAŞLAMAK İSTİYORUM AMA CANIM İSTEMİYOR

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

40 Sene Yatsı Abdestiyle Sabah Namazı

İmam-ı Âzam Hazretleri hakkında, "Kırk sene, yatsı abdestiyle sabah namazını kılmıştır" denir, doğrudur.
    Hazreti İmam, giderken iki kişinin kendisi hakkında "İşte yatsı abdestiyle sabah namazını kılan zat budur" diye konuştuklarını duyar. Bunun üzerine:
    - Yâ Rabbi, bu insanları yalancı çıkarma. Ben, senin huzuruna bende olmayan bir sıfatla çıkmaktan haya ederim, diyerek ondan sonra yatsı abdestiyle sabah namazını kılmaya başlamış ve bu 40 sene devam etmiş.
    Hazreti İmam'ın namaz kıldığı mescidin müezzini anlatıyor:
    - Yatsı namazını kılıyorduk. İmam namazda "Zilzal" sûresini okudu. Cemaat içinde İmam-ı Âzam da vardı. Namaz bitti, herkes çıktı. İmam-ı Âzam tefekkür halinde, olduğu gibi duruyordu. Onu rahatsız etmemek için kandili yanar vaziyette bırakarak çıktım. Onun mescidde kalacağını tahmin ederek kapıyı kilitledim. Sabah ezanını okuyup içeri girdiğimde, o hâlâ ayakta ve sakalını eline almış şöyle yalvarıyordu:
    - Ey zerre kadar hayrı da, zerre kadar şerri de karşılıksız bırakmayan Allah'ım. Bu kulunu cehennem azabından ve ona yaklaştıran şeylerden koru. Bu kulundan rahmetini esirgeme.
    İçeri girince beni farketti. Zamanın geçtiğinden haberi yoktu. Yatsı namazı yeni bitmiş zannederek:
    - Kandili mi alacaksın? dedi. Ben:
    - Hayır, sabah ezanını okudum, dedim. Bunun üzerine sabah olduğunu anladı ve bana:
    - Bu gördüğünü kimseye söyleme, diye tenbih etti. Kendisine söz verdim ve vefatına kadar bunu kimseye söylemedim.
    Hz. imam sabah namazının sünnetini kıldı ve oturdu. Sonra bizimle beraber farzı da kıldıktan sonra çıktı. Ben anladım ki, sabah namazını yatsı namazının abdestiyle kılıyordu. Çünkü mescidin kapısı akşamdan kilitlenmişti.
    İmam-ı Âzam Hazretleri çok da cömertti. Bir gün Şakik-i Belhî ile giderlerken, karşıdan gelen bir adamın, yolunu değiştirdiğini gördü. Durumu farkeder etmez adama yetişip:
    - Beni görünce neden yolunu değiştirdin? diye sorunca adam:
    - Yâ imam, size olan borcumu zamanında ödeyemediğim için utandım, diye cevap verdi. Bunun üzerine İmam-ı Âzam Hazretleri:
    - Eğer sen bu kadar sıkıntı içindeysen, şu insanlar şahit olsun ki, ben senden alacağım olan 10.000 dirhem borcumu sana hibe ettim. Bu vesileyle senin utanmana sebep olduğum için de beni bağışla, kusura bakma, dedi.
    İşte islam ahlakı ve işte İmam-ı Âzam Hazretleri'nin büyüklüğü.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

KİM HASTA?

Sıradan bir hafta sonuydu. Tatilin tadını çıkarmak adına geç saatlerde kalkmış, kahvaltı yapıp, “bugün ne yapabilirim, geriye kalan vaktimi nasıl değerlendirebilirim” diye düşünürken cep telefonum çaldı. Çalıştığım hastaneden arıyorlardı. Ne olabilirdi ki? Umarım tatilimi mahvedecek bir şey değildir, diye düşündüm.
    Görevli arkadaş icapçı hemşire olduğumu, İstanbul’a bir hastanın götürüleceğini ve en geç 20 dakika içerisinde hazır olup hastaneye gelmem gerektiğini söyledi. Ben de hazırlandım tabi, ama söylene söylene. Nerden bilebilirdim bu yolculuğun hayatımı değiştireceğini!
    Hastaneye geldiğimde ambulans hazır halde beni bekliyordu. Fakat hasta yoktu. Evinden alınıp sonrasında da İstanbul Fatih’teki evine bırakılacaktı.
    — Oh, dedim, demek ki hastanın önemli bir problemi yok. Gerekli malzeme kontrollerini yaptıktan sonra yola koyulduk.
    Hastanın evine vardığımızda bir doktor karşıladı bizi. Hastanın ilerlemiş bir beyin tümörünün olduğunu ve yapmam gerekenleri bir bir anlattı. Hastayı sedyeyle ambulansa aldığımızda bilinci yarı açıktı. Bazen bizi işitiyor, bazen de derin bir uykudaymışçasına hiç konuşmuyordu. Eşi de yanında refakat etmekteydi. Bir süre bu şekilde gittikten sonra hasta idrarının geldiğini söyledi. Bir ördek yardımıyla bu işi hallettik. Sonrasında da eşinin kulağına bir şeyler fısıldadı.
    — Eşinizin ağrısı mı varmış, dedim.
    — Hayır, namaz vakti geldi mi diye soruyor, dedi. Abdest alacakmış da.
    — Nasıl yani, yerinden bile kalkamıyor, nasıl abdest alacak! Üstelik verdiğimiz ilaçlar devamlı idrar yaptırır ve abdesti sık sık bozulur, o zaman ne yapacağız?
    Hastanın gözleri ilaçların etkisiyle yavaş yavaş kapandı ve derin bir uykuya daldı. Belli bir süre bu şekilde devam etti yolculuğumuz. Hasta bir ara gözlerini aralayıp:
    — Namaz vakti geldi mi, dedi.
    — Evet, dedi karısı.
    Hasta, ambulansı uygun bir yerde durdurup, kendisi için bir tuğla parçası arayıp aramayacağımı sordu:
    — Tabiî ki ararım, dedim. Ama ne yapacaksınız ki tuğla parçasını?
    — Abdest alacağım hemşire hanım, dedi bitkin bir şekilde.
    Aman Allah’ım, “yoldayım” diye kılmadığım, “uykusuzum” diye kazaya bıraktığım, “biraz sonra kılarım” diye ertelediğim namazlarım geliverdi aklıma.
    Ambulansı bir tesiste durdurduk ve bir tuğla parçası aramaya koyuldum. Birinci adım, ikinci adım derken bir de baktım ki tuğla parçası karşımda duruyor. Sanki bilinçli bir el onu benim almamı istercesine oraya koymuş gibiydi âdeta.
    Tuğla parçasını aldım, hastaya verdim. Taşı karnının üzerine koydu ve yolculuk boyunca her abdesti bozulduğunda teyemmüm edip abdest aldı ve ardından namazını eda etti. Bilinci yerindeyken, dudaklarında hep bir mırıltı, durmadan dua ediyordu.
    Allah’ım nedir bu yaşadıklarım. Bu insanlar gerçek olabilir mi, diye geçiriyordum içimden. Yerinden kalkamayacak kadar hastayken “namaz vakti geldi mi” diye soruyordu adam. İmkânsız olduğunu düşünürken tuğla parçasını bulmam, adamın devamlı teyemmüm abdesti alması o kadar garibime gitmişti ki…
    Başım ağrıyor, romatizmam var, ayaklarımda mantar var, uykusuzum, yorgunum, işlerim çok yoğun gibi bahanelerle abdestten, namazdan kaçanlar var ya, onlar geldi aklıma. Kendim geldi aklıma. Utandım, yıkıldım ve o adamı tanıdıktan sonra namaza dört elle sarıldım, sanki namazla yeniden dirildim.

Sanırım, hastanın sonunu merak ediyorsunuz. Hasta kısa bir süre sonra vefat etmiş. Nasıl öldüğünü tahmin ediyorsunuzdur herhalde. Nasıl yaşadıysa öyle

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

selamun aleykum kardeşim
    ellerine saglık çol güzel rabbim razı olsun
    rabbim arkalarından yürümeyi nasip etsin
    rabbimize emanetsin

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Selamün aleyküm..Çok güzel bir paylaışmdı..
    Allah(c.c) razı olsun inşallah..
    Allah(c.c)'ya emanet olun..
    Hayırlı günler..

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Sayfa 80 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 30707879808182 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)