Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 76 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 2666747576777886 ... SonuncuSonuncu
751 den 760´e kadar. Toplam 899 Sayfa bulundu

Konu: namaz

 1. #751
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 07.10.07
  Mesajlar: 302
  Teşekkür ve Beğeni

  Alıntı berra34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  kaza yapmak hangi şartlarda oluyor risalı nur arkadaşım...?ben bılmıyorumda anlatırmısın
  Namaz şüphesiz büyük bir ibâdettir. Bazan bir vakit namazı kılmak, yoğun bir fedâkârlık gerektirebilir. Fedâkârlıktan yılmamalıdır. Çünkü namaz için katlanılan zorluklar, Allah huzurunda bizim yüz akımız, şâhidimiz, gönül zenginliğimiz, varlık sebebimiz, beraat belgemiz, kurtuluş reçetemiz ve inşallah affa, mağfirete, rahmete ve şefaate erme vesîlemizdir.
  Bütün çabalarımıza ve müspet gayretlerimize rağmen namazı vaktinde kılmaya imkân bulamadığımızda, ilk fırsatta kazâsını kılma imkânımız her zaman bâkîdir. Bilelim ki, edâsı farz olan namazın kazâsı da farzdır. Böyle durumlarda gelen ilk vakitte, meselâ ikindi vaktinde önce öğlenin kazâsını kılmalı, sonra ikindi namazını kılmalıyız. Allah kabul etsin.
  Allah bizi ve tüm ehl-i îmânı hayatın her ânında ve dünyanın her cilvesinde namazın feyzinden ve nûrundan hissesiz bırakmasın. Âmîn.
  Dipnot:
  1-Riyâzu’s-Sâlihîn, 96;
  2-Ankebût Sûresi, 29/69;
  3-Talak Sûresi, 65/2, 3. 2 2. #752
  Forum Yöneticisi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.12.06
  Yer: .
  Mesajlar: 11.153
  Teşekkür ve Beğeni

  ALLAH CC razı olsun..selam ve dua ile kalın..selametle...

  Alıntı huzunlu_gurbet´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  çok guzel yazmissin kardesim emegine saglik

 3. #753
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 13.10.07
  Yer: kuşadası
  Mesajlar: 41
  Teşekkür ve Beğeni

  evet çok güzel olmuş gerçekten...

 4. #754
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 23.08.07
  Mesajlar: 528
  Teşekkür ve Beğeni

  Selamün Aleyküm Yui_18kardeşim. Rabbim Kalplerimize Namaz Aşkini Koysun Ve Seninkinide Daim Etsin Inşallah.
  Bir Arkadaşimizda çaliştiği Yerde Namazlarini Rahatlikla Kilamiyordu ..
  O Da Kendince Bir çare Bulmuş. öğlen Paydosunda Yemeğini Alip Boş Bir Odaya Geçip Namaza Başlar, Biri Gelicek Olursa Hemen Kaşiği Eline Alir.
  Evet Arkadaşimiz Tüm Olumsuzluklara Rağmen Namazini Eda Etmeye çalişiyor.
  Herkesin Içinde Bulunduğu Durum Ve Olanaklar Farklidir. Sana şöyle Yap , Böyle Yap Diye Birşey Diyemem . Tek Diyeceğim Sizisi Namaz Olan Kendince Bir çikar Yol Bulabilir.
  Sana Birde Bir Kitap Tavsiye Etmek Istiyorum.
  Cemil Tokpinar'in << Sabah Namazina Nasil Kalkilir >>
  Dua Ile Yaradan'a Emanet Ol..

 5. #755
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.08.07
  Mesajlar: 1.946
  Teşekkür ve Beğeni

  Namazdan Bir Şifre...

  NAMAZ ESNASINDAKİ HAREKETLERİMİZİN ANLAMI :
  Namaza başlarken kıbleye yane KABE'ye dönmekteyiz,KABE dünyanın merkezi olup ilk ADEM'in yer yüzüne indirildiği noktadır ve KABE dıştan göründüğünün dışında daha birçok değişik fonksyonlara sahiptir.Bu tecelliyatın biri de,bizlerin maddi alemden manevi aleme bağlantımızı kurar,gönlümüzdeki KABE'mizle bağlantımızı sağlar.Niyet edip ellerimizi kulağımıza getirip " Allahu Ekber " dediğimizde Mirac'ımıza başlamış olur,namaz müddetince maddeden sıyrılıp manaya doğarız.
  Bakalım ellerimizi neden kulaklarımıza götürüp namaza başlıyoruz ? Aceba ellerimizdeki sır ne ? (Her parmakta bir gerçeği bulursun,iki elde iki alem olursun.Eldeki alemin sırrına güldük.Açtığın avucunda RABB'imin AD'ı yazılıdır.( arapça rakkam ile sol elde 81 ve sağ elde 18 = 99 sıfatı )O'na,O'nu şahit tutarsan,elinde niyazına katarsan,BİR'liğe katılırsan : on parmağın onunu da açtığında,on birinci sen olursun, ( O'nda BİR olmak vahdet'e ermek, zerrelerin aynı anda BİR'lenmesi ) gönlün ile son bulursun.( bunları gönlün ile yaparsan hazzına varırsın ) Her insanın avucu bilelim : Ayetlidir.)
  KIYAM : ( ayakta dururken ) Kıyam :değişen değil,gelişene denilir.Gelişen için dağılmak gerekir.Eski binanın yerine yenisini kurmak için,eskiyi dağıtırsın,yeni binayı inşa edersin.
  Kıyam,odur.Eskiden sıyrılıp yeniye yer ayırmak,yeniyi hazırlamak,kendini yenile demektir.
  Kıyamda ellerimizi bağladığımızda : (Bağladığın elinde ,Birliğini anarsın.Birlik ateşi sende, O'nun için yanarsın.)Kıyamda yenilenme olur,ellerimizi bağladığımızda : Cemali ile Celalini birleriz.RÜKU'da : Maddi alemden çıkıp,mana alemine girip alemleri seyrederek,on sekiz bin alemi geçip mekanların bittiği sınıra varıyoruz.Bütün maddi şeylerden arınıp,teslimiyete giriyoruz.Alçak gönüllülükle O'na katılma izni istiyoruz.( secdeye vardığımızda O'na katılıyoruz )
  SECDE : Secdede YARATAN ile yaratılanın BİR olması vardır.Bir hadisde : Bana yedi kemik üzerinde secde etmem emrolundu denerek nasıl secde etmemiz gerektiği tarif edilmiş.
  Secde : (ALLAH'ımın sevgisine varmakla değil,sevgisini içte duymakla yapılır.Secdeden maksat : hürmettir.Secdeden maksat : sevmektir,O'nun ile BİR olmaktır,O'na KÜL olmaktır. ( Kül :VARLIĞI'na katılmaktır ) Secde,odur.Secde gerçeğin perdesini açar.)
  SELAM : Namazda selamlarken Dördü birleriz.Önce kainattaki her zerreyi selamlar,NUR'u MUHAMMED ile bütünleniriz,sonra NUR'u MUHAMMED ile ALLAH'ı selamlarız,sonra da O'nun ile O'nu selamlar O'nda BİR'lenip VARLIĞI'na katılırız.( O'nun ile O'nu selamlamak : ALLAH ile TANRI'yı selamlamaktır.) Selamda ZAT'ı mevcuttur.( Yasin suresi 58.ayet ) Selamda ALLAH'ın RAHMET'i,RESULÜ'nün ŞEFAATİ mevcuttur.Her selamdan sonra : (RESULÜN ile SANA yöneldik ALLAH'ım deyiniz,selamdaki harf sayısınca ( 5 ) tekbir getiriniz ve O'nun ile O'na sığınınız.)( En kısa tekbir Allahu Ekber'dir )
  Selam sırf namazda değil,her anımızda olsun kulu selamladığımızda,taşı selamladığımızda, hayvanı selamladığımızda,boş dahi olsa bir mekana girdiğimizde muhakkak selam verelim, beden gözü görmese de , gönül gözü görmektedir : bilelim ki kainatta hiçbir yer boş değildir, bu idrak ile her zerreyi selamlıyalım ve selamdan sonra yukarıda belirttiğimiz niyazımızı AŞK ile yapalım.
  NAMAZ VAKİTLERİNİN MANEVİ ANLAMLARI :
  (Akşam namazı : Gerçeğin örtüsüdür. Yatsı namazı : Bilincin dürtüsüdür. Sabah namazı : Aklının tartısıdır. Öğle namazı : Sevginin tezgahı. İlkindi namazı : Görgünün girizgahıdır.
  Her biri öbürünü tamamlar.Gönül,akıl,mantık,düzenini bir birine bağlar.O zaman akıl,gönül,mantık emin olur.Gayrette hikmet vardır,emekte nimet vardır.Her biri sevgiye götürür,gönüllerdeki kayguyu bitirir.)

  NAMAZDA 19 RAKKAMI ( ŞİFRESİ )

  Farz namazlar,kıyam,kıraat,rüku ve secdeleri ile bir bütün teşkil etmekte ve KUR'AN'ın iç içe geçmeli akıl almaz 19 şifresi,namazda da geçerli olup hayranlık uyandırmaktadır.

  FARZ NAMAZLARDAKİ 19 ŞİFRESİ
  Vakit Rekat Rüku Secde
  Sabah 2 2 4
  Öğle 4 4 8
  İlkindi 4 4 8
  Akşam 3 3 6
  Yatsı 4 4 8
  Cuma 2 2 4
  ----------------------------------
  Toplam 19 19 38

  Farz namazların rek'at ve rüku sayısı 19,secde sayısı ise 38 ( 2 x 19 ) dir.Farz namazlarda 19 defa Fatiha suresi okunmaktadır.Farz namazlarında 19 defa rüku yapılmakta ve her rükuda 3er kere olmak üzere toplam 57 defa " Sübhane Rabbiyel Azim " denilmektedir,bu da 19un 3 katıdır.Her rüku dan kalkışta " Semiallahu limen hamideh " ve " Rabbenalekel hamd " denilmekte ve toplamı ayrı ayrı 19 olmaktadır.Farz namazlarda 38 defa secde yapılmakta ve her secdede 3'er defa olmak üzere toplam 114 defa " Sübhane Rabbiyel ala " denilmektedir, bu da 19un 6 katıdır.KUR'AN daki sure sayısıdır.Namaz kılan her müslüman kıyam,rüku ve secde halinde şekil olarak Adem ismini resmetmektedir.Bilindiği gibi Adem ( insan ) ismi, arapçada Elif,Dal ve Mim harflerinden meydana gelir.Namaz sırasında ayakta,yane kıyamda duran insan hareketi Elif'e,eğilince rüku'daki hareketi Dal'a,yatınca secdedeki hareketi ise, Mim'e benzer ve Adem ismini sembolize ederek güzel bir tablo arz eder.Böylece,günde 5 vakit ALLAH'ın huzurunda durup namaz kılan müslüman,Hz.Adem neslinden geldiğini şeklen ifade eder ve gerçekinsanın en önemli vazifesinin,başta namaz olmak üzere ibadet olduğunu dile getirir.Mühim olan sırf 5 vakit namaz kılmak ve 30 gün oruç tutmak değildir, bunlar bizi hakiki namaza ve oruca hazırlar.Önemli olan HER AN namaz ve oruç halinde olmamızdır.ALLAH bizlere her an ibadet halinde olmayı nasip etsin AMİN. ( Her an ibadet halinde nasıl olunduğunu sizlerin düşüncelerinize bırakıyoruz,unutmayınız ki.. ne ararsanız kendinizde mevcuttur,kendinizin dışında bir şey aramayın,yeter ki kendinize yönelmeye niyet ve gayret ediniz. ) ( NİYETİNİ EMEĞİN İLE BESLE Kİ, HAK EDECEĞİNE VARASIN.)

 6. #756
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.08.07
  Mesajlar: 1.946
  Teşekkür ve Beğeni

  Sır!

  Bilinmek diledi, nur'undan verdi,
  Sır'rı Sır'dan nur'un, akmasıdır sır!
  Aşık oldu, Ona alemler serdi,
  Ayın iki parça, ""Şak""masıdır sır!

  Eyüp'le, Yûsuf'u, nefsinde karıp,
  Onların ibretli hallerin görüp,
  Tövbe-i nasûh'la, huzura varıp;
  Günâh yırtığını, dikmesidir sır!

  İki kul var ise, gizli görüşüp,
  Üçüncüsü Allah, sırra karışıp,
  Hakk'a mutî olup, nefsle barışıp;
  Sûretten sîreti, dökmesidir sır!

  Şükürle avlayıp, sâbırı, şerden,
  İlim deşirûben, gittiği yerden,
  Arınıp ; Riyâ'dan, kibirden, kirden;
  Günde beş kez, Mi'rac çıkmasıdır sır!

  Kıyâmdan, ruküye, ruküden secde,
  Her rekâtta ayrı, gelecek vecde,
  Dâhi dağ başında, dahi ki, Hac'da;
  Kulun hücre hücre, çökmesidir sır!

  Elest ayrı bir sır, Adem, Hava 'da,
  Belâ, bend olunan yar'dır, dâvâda,
  Nakkaş, nakşeylemiş, gör Masivâda;
  Kulun işareti, sökmesidir sır!

  İnsanı balçıktan, donadı Allah,
  Akıl nimetiyle, gönedi Allah,
  Secdeyle Melekler, sınadı Allah;
  Şeytanın secdeden, sekmesidir sır!

  Hele bir müddetcik, Balıkla gez de,
  İlahi muradı, kavrayıp, sez de!
  İnni küntü minezzalimin! Öz de;
  Yunus'a, Yunusta, bakmasıdır sır!

  Cümle mahlukatın dilinden döker,
  Süleyman mülkünden, Irmaklar akar,
  Bir yıl mesafeye, bir anda bakar;
  Belkıs'ın, yürürken ürkmesidir sır!

  Davut'a hamurdur, büker demiri,
  Azar onla, küfrün döker Samiri,
  Elmastan ayıran, nedir Kömür'ü?
  Nur'un, zulümatı yıkmasıdır sır!

  Zayıf, mazlum demez, yeterse gücü,
  Mahlukun hepsine, kesilip öcü,
  Azgın ve saldırgan Yecüc Mecüc'ü;
  Zülkarneyn'in, sur'a tıkmasıdır sır!

  Sırrı Sır'dan olan, erde, gecinde,
  Çözersin soruyu, akıl fıçında!
  Asırlar boyunca, suyun içinde;
  Fravn'ı secdede, bükmesidir sır!

  Ruhundan üfledi, babasız doğdu,
  Biiznillah dedi, ölüler ""sağ""dı,
  Emr-i İlahiyle, göklere ağdı;
  Çarmıhtan, boş hayal çıkmasıdır sır!

  Sır'rın sırrı yar'dır, bende olalım,
  Beli, deyip varıp, iman dolalım,
  Bu devlet, bir ulu nimet bilelim;
  Saçtı misk'in nas'a, kokmasıdır sır!

  Malazgirt'le vurdu, Alparslan mührü,
  Vasiyet-i Bursa, Kar'Osman mehr'i,
  Resül-ür Rahmetin müjdesi cehr'i;
  Fatih'in, Bizans'a tekmesidir sır!

  Bir zarın içinde, kara mağradan,
  Güneş'i, Ay'ı yok, rızkı doğrudan!
  Nütfeyken can mührün, söküp tuğradan;
  Azrail'in canı sıkmasıdır sır!

  Rahmetin, gazabı geçtiğin duyup,
  Oturup bıkmadan, suçların sayıp,
  Tövbe lütufuyla, günahı yuyup;
  Akıp gelen yaşın, me'kmesidir sır!

  Hakk, kulun önüne deliller koyar,
  Küfr-ü inadidir, bahane sayar!
  Göremez, anlamaz, aşikar mi'yar;
  Hakk bilmez nadanın, mıkma'sıdır sır!

  Deme bu ne için? Seyret, sabırda,
  Neticesi nedir? Görürsün durda!
  Lakin insan acul, zorlayıp, yor da;
  Hızır'ın, Musa'dan bıkmasıdır sır!

  Hasıl-ı kelam bu; Ey OZAN İLO!
  Bütün bu sırların yazanı da, O,
  Bildin sandıkların bir kenara ko;
  Ateşin, ateşi yakmasıdır sır!..
  23.09.2007/04.26

  Samiri : Hz. Musa'nın (a.s.) Tur Dağında Cenab-ı Hakk'la
  mülakata çıktığı zaman diliminde, Yahudileri, yaptığı Buzağı
  Putuna taptıran Yahudi.
  Mehr : Aşk, şefkat, muhabbet.
  Me'k : Göz pınarı.
  Mi'yar : Ölçü.
  Mıkma' : Fil başına vurulan demir çomak. İlhami Erdoğan

 7. #757
  Moderator
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 15.10.07
  Mesajlar: 9.969
  Teşekkür ve Beğeni

  namazla ilgili yazı çok güzeldi .Allah razı olsun.

 8. #758
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 13.08.07
  Yer: istanbul
  Mesajlar: 527
  Teşekkür ve Beğeni

  Selam aleyküm.
  Allah (cc ) razı olsun.
  Cümlemize her an ibadet halinde olmayı nasip etsin inşallah.
  İbadetleri kabül olunan kullarından eylesin.
  Allah'a ( cc ) ısmarladık.

 9. #759
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 21.09.07
  Mesajlar: 360
  Teşekkür ve Beğeni

  Selam aleyküm.
  Allah (cc ) razı olsun.

 10. #760
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 06.10.07
  Mesajlar: 86
  Teşekkür ve Beğeni

  ALLAH(c.c) razı olsun emeğine sağlık.

Sayfa 76 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 2666747576777886 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Dönmeyecek Birini Bekleyenler!
  Konu Sahibi abı_hayat Forum Edebiyat
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 25-07-2009, 12:07
 2. Hayat:sana ait .. s/ana dair…!!
  Konu Sahibi ferahhfeza Forum Deneme - Hikaye
  Cevaplar: 32
  Son Mesaj: 21-06-2009, 10:46
 3. Kabir ziyaretinde nelere dikkat etmeliyiz
  Konu Sahibi Gülüşü Yaralı Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19-02-2009, 00:45
 4. Güzele bakmak sevap mı,yoksa gözlerin ihaneti mi?
  Konu Sahibi Nur_u Secde Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 19-11-2008, 10:00
 5. iste acik kadin ve sonu !!!!!!!!
  Konu Sahibi nurus Forum Islamda Kadının Yeri ve Önemi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 08-06-2008, 03:04

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •