Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 75 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 2565737475767785 ... SonuncuSonuncu
741 den 750´e kadar. Toplam 899 Sayfa bulundu

Konu: namaz

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Yer: belçika
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı kasimpati´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben senin dogru yaptigina inaniyorum kardesim senin üstüne fazla geldiler
    cok sert ciktilar daha ilimli olabilirler soru sormanin hic bir yerde yanlisi yoktur soru sormadan nasil dogruya gidilebilir
    selamunaleykum sorular soru sorun kismina yazilirsa çok daha dogru ve net yanitlar alinir burada ise benim senin ve onun fikirleri yazilabiliyor buda insani yanlisa goturebilir ALLAH muhafaza soylemek istedigimiz yanlizca budur selam ve dua ile....

Forum Üyesi
    Yer: kuşadası
    Teşekkür ve Beğeni

evet. cok saol anladım. ama sorun şu : okulda açıkçası kesinlikle bu şekilde anlayışlı insanlar yok
    spor odası koridorda ve camlarla akplı herkes görebilir.. dediğim gibi evlerin hepsi turistlere ait.sınıfım 13 kişi , öğle arası 2-3 kişi aklıyor . onlara desem çıkın namaz kılcam. açıkçası onlarda müslüman demeye bin şahit ister . bu tür şeylere karşılar.. ne yapıcam bilmiyorum anlıycağınız...

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı yui_18´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet. cok saol anladım. ama sorun şu : okulda açıkçası kesinlikle bu şekilde anlayışlı insanlar yok
    spor odası koridorda ve camlarla akplı herkes görebilir.. dediğim gibi evlerin hepsi turistlere ait.sınıfım 13 kişi , öğle arası 2-3 kişi aklıyor . onlara desem çıkın namaz kılcam. açıkçası onlarda müslüman demeye bin şahit ister . bu tür şeylere karşılar.. ne yapıcam bilmiyorum anlıycağınız...

Anlıyorum en son çare kaza etmek kalıyor ozaman yani hiç kılmamaktan güzeldir sonuçta vazifemiz ibadet namazımızı eda etmektir bu kadar sıkıntılara karşı daha bir sevap alıcağınıza inanıyorum samimiyetinize dayanarak öyle düşünüyorum inşaallah da öyledir

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

ya Açikçasi Ben Gerçekten Istiyorum Başlayim. yani Duzenli Bi Sekilde Gitsin Devam Ettireyim Istiyorum. Umarim Hic Sorun Cikmaz. Sanirim Evet Kaza Yapicam Yani Gunde 2 Ogle Namazi Kazasi....

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

kaza yapmak hangi şartlarda oluyor risalı nur arkadaşım...?ben bılmıyorumda anlatırmısın

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı yui_18´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya Açikçasi Ben Gerçekten Istiyorum Başlayim. yani Duzenli Bi Sekilde Gitsin Devam Ettireyim Istiyorum. Umarim Hic Sorun Cikmaz. Sanirim Evet Kaza Yapicam Yani Gunde 2 Ogle Namazi Kazasi....
    Namaza başlamanızı tebrik ediyorum. Maşaallah çok güzel Allah kabul etsin Allah tamamına erdirsin inşaallah daha ilerki dönemlerde namazınızı öğlenleride kılmaya zamanınız olur bazı aşamalar var tabii ve sıkıntıları atlatmadan bazı şeylere ulaşılmıyor.. inşaallah Rabbim size daha rahat imkanlarla kılmayıda nasip etsin

selam dua ve muhabbetle

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

inşallah ben yine sınırları zorluycam...

Forum Yöneticisi
    Yer: .
    Teşekkür ve Beğeni

Geçmiş namazların kazası

Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denir.
    Bir namaz ya bile bile kasden kılınmayıp kazaya bırakılır veya bir özürden dolayı kazaya kalır. Bir vakit namazı kasdî olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük bir günahtır. Böyle bir hareketten uzak durmalıdır. Bu çeşit bir hatanın işlenmesi durumunda bir an önce kaza edilmeli, borçtan kurtulmalıdır. Çünkü ölümün ne zaman gelip çatacağı belli olmaz. Ölüm gelip de hazırlıksız yakalarsa âhirete borçlu olarak gidilmiş olur.
    Bu şekilde kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmekle borçtan kurtulunmuş olunsa da, işlenen günah için ayrıca tevbe istiğfar edip, Allah'tan af dikmek lâzımdır. Bunun için hem kaza, hem de tevbe edilmelidir.
    Unutmak, uyku veya meşru bir mazeretten dolayı vaktinde kılınamayan namazlar da hatırlandığı veya meşru özür geçtikten sonra fazla vakit geçirmeden kaza edilmelidir.
    Bazı özürler vardır ki, bu hallerde kılınmayan namazlar daha sonra kaza edilmezler. Kadınların âdet ve lohusalık hali, beş vakit devam eden sar'a veya cinnet hali bu çeşit özürlerdendir. Zaten âdet gören ve lohusa olan kadının namaz kılması caiz olmayıp haramdır.
    Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vacip, sünnetin kazası da sünnettir. Kazası farz olan sünnet yalnız sabah namazının sünnetidir. Günün sabah namazı kazaya kalmış ise öğleye kadar kılınınca farzıyla birlikte sünneti de kaza edilir. Öğleden sonraya kalınca sünnet kılınmaz, sadece farz kaza edilir.
    Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri de daha sonra kılınarak kaza edilir. Meselâ, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılıp iki rekât sünnetten sonra ayrıca kılınır. Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine Cumanın iki rekât farzından sonra kaza edilerek kılınır, îki rekât kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekât olarak kaza edilir. Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmezler. Meselâ ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılınmadıkları zaman daha sonra kılınmazlar.

Kaza namazları nasıl kılınır?

Vaktinde kılamayıp kazaya kalan namazları altı vakti bulan veya daha çok olan bir kimse kaza namazları arasında bir sıra gözetmediği gibi, kaza namazları ile vakit namazları arasında da bir sıra takibi yapmaz. Namaz kılmanın mekruh olduğu üç kerahet vaktinin dışında istediği ve müsait olduğu her zaman kılabilir. Çünkü kaza namazları için belli bir vakit yoktur. Meselâ, vaktinde kılınamamış olan bir ikindi namazı yatsıdan sonra, bir yatsı namazı da öğleden sonra kılınabilir.
    Kaza namazlarını kılarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur. Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:
    Meselâ: "Vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazım Allah rızası için kılmaya niyet ettim." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.
    Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.
    Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek sünnettir.
    Kazaya kalmış olan namazların kaç vakit olduğunu kesin olarak bilemeyen kimse, galip tahminine göre hareket eder. Sayı bakımından tam bir tahmin yapamıyorsa, üzerinde kaza namazı kalmadığı kanaatine varıncaya kadar kılar.
    Aynı namazları kazaya kalmış olanlar bu namazı cemaatle kılabilirler. Fakat farklı farklı namazları kılmaya kalkanlar tek bir cemaat olamazlar; ayrı ayrı kılmaları gerekir.
    Kaza namazlarını, mümkünse evde kılmayı tercih etmelidir. Şayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu teşhir etmek uygun olmaz.

Kaynak:Mehmed Paksu, Açıklamalı İslam İlmihali, Nesil Yayınları, 2002, s. 342 ve 344.

Forum Yöneticisi
    Yer: .
    Teşekkür ve Beğeni

yui_18 kardeşim..siz okulda yaşıyorsunuz ben ise şirkette yaşıyorum bu sıkıntıyı geçmiş günlerde açmış olduğum bir forumdan ekleme yaptım...selametle kalın.

SABAH KALKIYORUM YOLDAYIM
    İSTİKAMET ŞİRKETİM
    KİMİNE SELAMÜNALEYKÜM KİMİNE GÜNAYDIN...
    SAATLER GEÇER ARTIK
    YAKLAŞIR YAVAŞ YAVAŞ NAMAZ VAKİTLERİ
    BİR KORKU VE TELAŞ ABDEST ALIRKEN
    GÖREN VAR MI ACABA BENİ?
    ŞİMDİ GİZLİCE GİRMELİYİM DAR VE KARANLIK İKİ DUVAR ARASINA
    KAPISINIDA KİLİTLEDİM Mİ DEYMEYİN ARTIK BANA...
    ÇIKARKEN ORDAN YAKALANIRSAM EYER
    İÇERİYİ KONTROL EDEN ANLAMAMALI.FARKEDER YOKSA
    BULURSA BİR KARTON YADA SERT BİR PLASTİK PARÇASI
    ANLAR Kİ O ZAMAN BU SECCADESİ
    BENDE SIR ARKADAŞI BULDUM
    SECCADEM KOCAMAN SİYAH NAYLONDAN ÇÖP POŞETİ.
    GÖRÜLSE BİLE KİMSE DÜŞÜNEMEZ
    BİLEMEZLER SECCADEM OLDUĞUNU
    BİRAZ AYAKLARIM ÜŞÜYOR AMA SEVİYORUM SECCADEMİ
    SECDEYE VARIRKEN ACITIYOR DİZLERİMİ
    YİNEDE SEVİYORUM SIRDAŞIM SECCADEMİ.
    DURSADA KARANLIKTA MAHSUN GİBİ
    DUVAR DİBİNDE SAKLASAMDA SUÇLU GİBİ
    ALTI TOZ ÜSTÜ TERTEMİZ SİMSİYAH RENGİ
    AK MI AK PAK MI PAK SEVİYORUM SECCADEMİ.

S.A BİRAZ FARKLI BİR ANLATIM TARZIYLA SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM...NAMAZA BAHANE YOK...ÇALIŞSAKTA...ÇAY MOLALARINDA YEMEK SAATLERİNDE Kİ ARALARDA...BOŞLUĞUMUZ OLDUĞU HER ANDA...NE ÇALIŞMAK NEDE BAŞKA BİR ŞEY ENGEL OLMAMALI...

Forum Üyesi
    Yer: belçika
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı KAAN ERDEM´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    yui_18 kardeşim..siz okulda yaşıyorsunuz ben ise şirkette yaşıyorum bu sıkıntıyı geçmiş günlerde açmış olduğum bir forumdan ekleme yaptım...selametle kalın.

SABAH KALKIYORUM YOLDAYIM
    İSTİKAMET ŞİRKETİM
    KİMİNE SELAMÜNALEYKÜM KİMİNE GÜNAYDIN...
    SAATLER GEÇER ARTIK
    YAKLAŞIR YAVAŞ YAVAŞ NAMAZ VAKİTLERİ
    BİR KORKU VE TELAŞ ABDEST ALIRKEN
    GÖREN VAR MI ACABA BENİ?
    ŞİMDİ GİZLİCE GİRMELİYİM DAR VE KARANLIK İKİ DUVAR ARASINA
    KAPISINIDA KİLİTLEDİM Mİ DEYMEYİN ARTIK BANA...
    ÇIKARKEN ORDAN YAKALANIRSAM EYER
    İÇERİYİ KONTROL EDEN ANLAMAMALI.FARKEDER YOKSA
    BULURSA BİR KARTON YADA SERT BİR PLASTİK PARÇASI
    ANLAR Kİ O ZAMAN BU SECCADESİ
    BENDE SIR ARKADAŞI BULDUM
    SECCADEM KOCAMAN SİYAH NAYLONDAN ÇÖP POŞETİ.
    GÖRÜLSE BİLE KİMSE DÜŞÜNEMEZ
    BİLEMEZLER SECCADEM OLDUĞUNU
    BİRAZ AYAKLARIM ÜŞÜYOR AMA SEVİYORUM SECCADEMİ
    SECDEYE VARIRKEN ACITIYOR DİZLERİMİ
    YİNEDE SEVİYORUM SIRDAŞIM SECCADEMİ.
    DURSADA KARANLIKTA MAHSUN GİBİ
    DUVAR DİBİNDE SAKLASAMDA SUÇLU GİBİ
    ALTI TOZ ÜSTÜ TERTEMİZ SİMSİYAH RENGİ
    AK MI AK PAK MI PAK SEVİYORUM SECCADEMİ.

S.A BİRAZ FARKLI BİR ANLATIM TARZIYLA SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM...NAMAZA BAHANE YOK...ÇALIŞSAKTA...ÇAY MOLALARINDA YEMEK SAATLERİNDE Kİ ARALARDA...BOŞLUĞUMUZ OLDUĞU HER ANDA...NE ÇALIŞMAK NEDE BAŞKA BİR ŞEY ENGEL OLMAMALI...
    çok guzel yazmissin kardesim emegine saglik

Sayfa 75 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 2565737475767785 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)