Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 59 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 949575859606169 ... SonuncuSonuncu
581 den 590´e kadar. Toplam 899 Sayfa bulundu

Konu: namaz

 1. #581
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 02.02.07
  Mesajlar: 4.936
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: Vasıtalarda nasıl namaz kılınır???


 2. #582
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 06.08.06
  Yer: Uzun ve düşünülmüş yoldan.
  Mesajlar: 1.247
  Teşekkür ve Beğeni

  Namaz kılmak kime zor gelir

  Sual: Müslüman olmak isteyen gayrı müslimler, (Müslüman oluruz ama, günde beş kere namaz kılmak, yılda bir ay oruç tutarak aç kalmak ve daha başka emirler bize güç geldiği için müslüman olmuyoruz) diyorlar. İbadet etmek niçin güç gelir?
  CEVAP
  Müslüman olana ibadetler güç gelmez. Müslüman olsalar böyle şeyler söylemezler. İmam-ı Rabbani hazretleri, Mektubat’ında buyuruyor ki: (Allahü teâlâ, kullarına yapabilecekleri şeyleri emretmiştir. Güç yetiremeyeceği işleri emretmemiştir. İnsanları zayıf yarattığı için, kolaylık göstermiştir. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruyor ki:
  (Allah, size hafif, kolay emretmek istedi, çünkü insan, zayıf yaratılmıştır.) [Nisa 28]

  Namaz, oruç kolaydır. Zekat için de malın tamamının değil, kırkta birinin verilmesini emretmiştir. Dinin diğer emirlerine dikkatle ve insafla bakılırsa, bu kolaylıklar görülür. Bununla beraber ibadet etmenin güç geldiği kimseler yok değildir. İbadetlerin zor gelmesi, Allahü teâlânın düşmanı olan nefstendir. Namaz kılmak ve diğer ibadetleri yapmak, ancak müminlere kolay gelir. Kalbi kararmışlara zor gelir. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Bu din [inanıp ibadet etmek] müşriklere güç gelir.) [Şura 13]

  ([Her çeşit günahtan çekinmek, oruç tutmak ve diğer ibadetleri yapmak için] Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım isteyiniz. Sabır ve namaz, yalnız Allah’tan korkan müminlerden başkalarına zor gelir.) [Bekara 45]

  Namaz kılmamak, imansızlıktan veya iman zayıflığından ileri gelir. İmanın kuvvetli olmasının alameti, dinimizin emirlerine severek, kolaylıkla uymaktır. Bedeni hasta olana bazı işleri yapmak güç geldiği gibi, kalbi ve ruhu hasta olana da ibadet etmek güç gelir.) [m.191, 289]

  (Kalbi temizlemek için, iman edip, Allahü teâlânın nimetlerine şükretmek gerekir. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Allah’a iman edip, nimetlerine şükrederseniz, size niçin azap etsin?) [Nisa 147]

  Allah’a şükretmek, Ona inanıp, emir ve yasaklarına riayet etmekle olur.) [C.3, m.41]

  alıntı

 3. #583
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 25.10.06
  Yer: ~* پایتخت آن بهشت *~
  Mesajlar: 16.944
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: Namaz kılmak kime zor gelir

  selamün aleyküm kardeşim.. güzel bir açıklama olmuş. emeğinize sağlık.. yalnız gerçek hayatta birkaç hıristiyanla bir araya geldiğimde bu mevzuyu sorduğumda bizleri çok cesaretli ve zahmetlere katlanan olarak görüyorlar. muharrif kitaplara inandıkları için haliyle inandıkları kitapta kul müdahalesi var ve kulun nefsine ibadet ağır geldiği için, bizlere bu gözle bakmaları çok normal.. Allah razı olsun. selam ve dua ile.

 4. #584
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 29.04.07
  Mesajlar: 139
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: Namaz kılmak kime zor gelir

  Allah'la gönüller bir olduktan sonra namazmış oruçmuş onun yolunda çok küçük şeyler..bunlar çok ince konular..insan Allah'a yakınlaştıktan sonra 5 vakit namaz 1 ay oruç bile ona az gelir..gecesini gündüzüne Rabbine adar..Allah bizi işte bu salih kullardan eylesin...Alla bize bu kadar nimet vermişken ona teşekkür etmeyecekmiyiz??çok saçma ne demekmiş üşenmek..Alllah korusun...

 5. #585
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 20.06.07
  Mesajlar: 2.897
  Teşekkür ve Beğeni

  NAMAZIN TIBBİ SIRLARI


  Namazın manevi anlamda kazandırdıklarının yanında maddi açıdan da bazı faydaları vardır. Mü minler için tek gaye "ibadet" olsa da, Allah ın emrettiği namazın insanlara sağladığı birçok fayda yapılan araştırmalarla gün yüzüne çıkıyor. İşte bazıları:


  * İbadet için insanın evinden çıkması, diğer insanlarla konuşup sohbet etmesi, yalnızlık duygusunu taşımaması, dinî konuları düşünmesi, ibadet ve dualardaki hareketler, fiziksel problemlere önemli ölçüde engel olduğu için, vücut bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Stres ve asabiyetin sebep olduğu ve yaşlılıkla birlikte gelen hastalıklara karşı bağışıklık sistemi direnç kazanır.


  * ABD de Pensilvanya Üniversitesi Tıp Merkezi uzmanı Prof. Dr. Newberg tarafından, namaz kılan ve dua eden bir grup Müslüman ın üzerinde yapılan araştırmaya göre, huşu içinde yapılan dua ve teemmül (meditasyon) esnasında alında, beynin ön bölgesinde karar alma mekanizmasının bulunduğu "Frontal Lobe" adı verilen kısımda kan miktarı belirgin bir şekilde artıyor. Duygusal, etki-tepkiyle ilgili kararlar burada alınıyor. İnsandaki kompleks hissi ve davranış becerileri burada öğreniliyor. Araştırma sonuçlarına göre, düşünce, tefekkür ve Allah a yönelme anında insan kendini Allah a daha yakın hissediyor, yüce duygular taşıyarak huzur ve sükûn buluyor. (Newsweek dergisi, 7 Mayıs 2001. Religion And The Brain)


  * Uzman Dr. Abdullah Muhammed Nusret, namaz hareketlerinin beynin kan dolaşımına olan olumlu etkisi konusunda yaptığı araştırma ve deneylerde şu sonuçlara ulaştığını kaydediyor: "Secde esnasında, kanın beyne akışı artıyor. Rükû ve secdede başı peş peşe öne eğmek, rükû ve secdeden kalkarken başı kaldırmak, otomatik olarak beynin kan dolaşımını düzenler ve dengede tutar. İleriki yaşlarda bu hareketler, sağlık için daha da önem arz eder."


  * Dr. Nusret, araştırmasının sonunda, Hz. Peygamber in (sas) ilmî mucizelerine dikkat çekiyor. Beynin kan dolaşımı dengesi için, rükû ve secdede yapılan hareketler yavaş olmalı ve hareketlerde bir miktar beklemek lazım ki fayda sağlansın. Burada, Efendimiz in (sas) namazda rükû, secde ve kıyamda beklemeyi, namazı yavaş ve sükûnet içinde kılmayı emretmiş olmasının sırları ortaya çıkıyor.


  * Belki namaz ve dua, bugüne kadar bilinen en büyük enerji kaynağıdır. Doktor olarak, hiçbir ilacın fayda vermediği, doktorların tedavide aciz kaldığı pek çok hastanın, doktorların ellerini çekip onların yerine namaz ve duanın girmesiyle iyileştiklerini gördüm. (Dr. Alexis Carrel. "İnsan Denen Meçhul" kitabının yazarı ve Nobel ödülü sahibi)


  * ABD nin Iowa Üniversitesi nde bir grup araştırmacı uzman doktorun 65 yaş üzeri 550 hasta üzerinde yapmış oldukları araştırma ve deneylerde, ibadet mekanlarına devam eden mümin insanların, herhangi bir ibadet içinde bulunmayan ateist insanlara göre yüzde 35 daha fazla yaşadıkları görüldü. Araştırmacılar, düzenli ve sürekli olarak ibadethanelere devam eden yaşlı insanlarda, vücut bağışıklık sisteminin güçlendiğini bu nedenle, yaşlıların tansiyon ve damar tıkanıklığına maruz kalma riskinin daha az olduğu tespitinde bulundular.


  * Amerikalı araştırmacı Prof. Dr. Daniel Hall, sağlık durumları aynı olduğu halde, dua edenlerin, etmeyenlere oranla üç yıl daha fazla yaşadıklarını belirtti. Araştırma sonuçlarının yayınlandığı "Family Medicine" dergisinde Dr. Daniel Hall, şu tespitlerde bulunuyor: "Namaz ve dua ibadeti esnasında hissedilen sükunet, gevşeme ve rahatlık sebebiyle vücut, stresin yol açtığı yüksek kolesterole karşı bir madde salgılıyor. İbadetle yaşayan insanın psikolojisi düzeldiği için, yüksek kolesterole karşı korunmuş olur, bu da kişinin daha fazla yaşaması anlamına gelir.


  * 12 yıl süren gözlem ve tespitler sonucunda, müşahede altında bulunan 65 yaş üzeri ateistlerden yüzde 52 sinin öldüğü, haftada bir veya iki kere mabetlere devam edenlerden ise yüzde 85 inin yaşadığı kaydedildi.
  * Yapılan araştırmalar namazın varise karşı insanı koruduğu belirlendi. Mısır İskenderiye Üniversitesi nden Prof. Dr. Tevfik Avlan, kıyam, rükû, secde ve oturma gibi namaz hareketleri arasında insicam, yardımlaşma ve dayanışmada şaşırtıcı sonuçlara ulaşıldığını söylüyor. Prof. Avlan, bilimsel ölçümlere dayanarak, rükû esnasında, ayağın topuk bölgesinde, kanın damar iç çeperine yaptığı basıncın yarı yarıya düştüğünü tespit ettiğini belirtiyor. Dr. Avlan a göre, secde durumunda uzun süre ayakta duran kan damarları tam bir istirahat ve dinlenme fırsatı buluyor.

  alıntı 6. #586
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 28.10.06
  Mesajlar: 7.372
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAMAZIN TIBBİ SIRLARI

  selamun aleykum


  Rahman razı olsun emeginize saglık cok güzel calışma olmus namazlarımızı hakkıyla kılabılmek duası ile selametle...

 7. #587
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 12.08.06
  Mesajlar: 548
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAMAZIN TIBBİ SIRLARI

  Allah razı olsun emeğinize ellerinize sağlık... inşallah bizlerde namazlarını hakkıyla eda edenlerden oluruz... ve bu yazıları sadece biz namaz kılanlar değil inşallah kılmayanlarda okurlarda hiç olmazsa başka bir açıda da faydalarını öğrenmiş olurlar...

  selam ve dua ile... Allah'a emanet olun

 8. #588
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 20.06.07
  Mesajlar: 2.897
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAMAZIN TIBBİ SIRLARI

  m_muaz yazdı:
  selamun aleykum


  Rahman razı olsun emeginize saglık cok güzel calışma olmus namazlarımızı hakkıyla kılabılmek duası ile selametle...
  Aleyküm selam

  Allah razı olsun Rabbim sizden de razı olsun inşallah duanıza Amin diyorum selam ve dua ile...

 9. #589
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 23.06.07
  Mesajlar: 32
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAMAZIN TIBBİ SIRLARI

  S.A. ALLAH RAZI OLSUN NAMAZLARIMI KAÇIRMAMAYA ÇALIŞACAĞIM İNŞALLAH A.E.O.

 10. #590
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 22.05.07
  Mesajlar: 28
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAMAZIN TIBBİ SIRLARI

  Allah razı olsun güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık a.e.o.

Sayfa 59 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 949575859606169 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Dönmeyecek Birini Bekleyenler!
  Konu Sahibi abı_hayat Forum Edebiyat
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 25-07-2009, 12:07
 2. Hayat:sana ait .. s/ana dair…!!
  Konu Sahibi ferahhfeza Forum Deneme - Hikaye
  Cevaplar: 32
  Son Mesaj: 21-06-2009, 10:46
 3. Kabir ziyaretinde nelere dikkat etmeliyiz
  Konu Sahibi Gülüşü Yaralı Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19-02-2009, 00:45
 4. Güzele bakmak sevap mı,yoksa gözlerin ihaneti mi?
  Konu Sahibi Nur_u Secde Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 19-11-2008, 10:00
 5. iste acik kadin ve sonu !!!!!!!!
  Konu Sahibi nurus Forum Islamda Kadının Yeri ve Önemi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 08-06-2008, 03:04

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •