Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 5 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 345671555 ... SonuncuSonuncu
41 den 50´e kadar. Toplam 899 Sayfa bulundu

Konu: namaz

 1. #41
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 07.09.06
  Mesajlar: 21
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAMAZ KILMAYANDA BULUNAN EKSİKLİKLER.....

  s.a bunları namaz namaz değilde 5 vakit olarak değerlendirsek daha iyi olmazmıydı teşekkürler bilginiz için

 2. #42
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 07.09.06
  Mesajlar: 1
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAMAZ KILMAYANDA BULUNAN EKSİKLİKLER.....

  slm

 3. #43
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 07.09.06
  Mesajlar: 1
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAMAZ KILMAYANDA BULUNAN EKSİKLİKLER.....

  werdiğiniz bilgilerden dolayı tşk edrim bunlar her müslümanın bilmesi gerektiği konular diye düşünüyorum Allah hepimize ibadet aşkı wersin

 4. #44
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 21.07.06
  Mesajlar: 480
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAMAZ KILMAYANDA BULUNAN EKSİKLİKLER.....

  Günahtan korunmanın
  en güzel çaresi namaz

  Sevgili din kardeşlerim!
  Beş vakit namazda huzur vardır. Mânevî feyizler ve ruhsal zevkler vardır. Bunların da ötesinde nice sırlar ve nice hikmetler vardır ki, dil ile anlatılamaz, kalem ile yazılamaz ve akıl bunları kavrayamaz.
  Dost ve düşmanın bildiği bir gerçek vardır. Beş vakit namazlarını Kur'an'ın ve Sünnet'in belirlediği kurallar içerisinde inanç, bilinç, huşû ve ihlâs ile dosdoğru kılanlar, alkol, kumar, uyuşturucu, fuhuş, hırsızlık, dolandırıcılık, rüşvet, faiz ve adam öldürme gibi büyük ve çirkin suçları işlemedikleri gibi, güçleri nisbetinde küçük günahlardan da sakınırlar.
  Tüm bunlara rağmen, insan bir beşerdir ve beşer hatasız olamaz. Bu açıdan bakıldığında, beş vakit namazı kılan müslümanların da yanılgıya düşebileceği ve küçük de olsa bazı günahları işleyebileceği bir gerçektir.
  Günahlardan korunma açısından en etkili ve en güvenilir silah, namaz olduğu gibi, günahların imha ve yok edilmesinde en etkili ve en güvenilir silah, yine namazdır.
  Müslim'in rivayet ettiği bir hadiste peygamberimiz:
  "Bir kişi güzelce abdest alsa, tırnak altlarına kadar bedenindeki (abdest organlarındaki) günahları dökülür." buyurmuştur.
  Müslim, Tirmizî ve İbn Mâce'nin rivayet ettikleri bir hadiste Peygamberimiz: "Büyük günahlardan sakınıldığı sürece beş vakit namaz ile cuma namazı diğer cumaya kadar, arada işlenen günahlara kefârettir (onları örter, gizler.)" buyurmuştur.
  Buhârî ve Müslim'in rivayet ettiği bir hadiste ise Peygamberimiz:
  "Sizden birinizin kapısı önünden bir nehir aksa ve (o kişi) her gün beş defa bu nehirde yıkansa, o kişide kir diye bir şey kalır mı?" (diye sorunca) sahâbe:
  "Hayır, kir diye bir şey kalmaz." dediler.
  Peygamberimiz: "Beş vakit namaz da böyledir. Allah, namaz ile günahları giderir." buyurdu.
  Sahâbeden biri, bize göre küçük; ama ona göre dağlar gibi büyük bir günahın içinde kendini buluvermişti. Allah'ı hatırladı, hemen tevbeye başladı ve ağlayarak mescide gitti. Allah korkusundan tir tir titreyerek ve ağlayarak ikindi namazını güçlükle kıldı. Namazdan sonra Peygamberimize yaklaştı, ağlayarak suçunu anlattı ve ne yapması gerektiğini sordu. Peygamberimiz daha cevap vermeden Cebrâil geldi ve "Hasenât seyyiâtı giderir" âyetini getirdi. Bunun üzerine Peygamberimizin yüzü güldü ve ağlamakta olan sahâbeye: "Kıldığın ikindi namazı ile o günahın bağışlandı." müjdesini verdi.

  Ya namaz kılmayanlar!
  Namaz kılmayanların kulakları çınlasın ve Allah onlara da beş vakit namazı düzenli bir şeklide kılmayı nasip eylesin. (Amin.)
  Beş vakit namazı inanç, bilinç ve ihlâsla kılanlar, büyük günahlardan sakınmaları koşulu ile abdest almaya başladıkları anda, damlayan abdest suları ile birlikte günahları dökülmeye başlar.
  Namaz için el bağlayıp, Allah huzurunda dikildikleri ve gönülleri Yüce Mevlâ'ya yöneldiğinde günahları incelerek zamanla yok olur gider.
  Günahları yoksa?
  Aldıkları sevapları katlana, katlana amel defterlerine yazılır, gönülleri nurlanır ve onlar daha kârlı çıkarlar.
  Ya namaz kılmayanlar?
  Onların işi gerçekten zor, hem de çok zor. Neden mi?
  Abdest, namaz gibi günahsavar silâhlardan ve ibadetlerden yoksun olanların, en küçük günahları affedilmeksizin zerre zerre amel defterlerine yazılır ve gönülleri günahlarla kararır.
  Sürekli biriken ve büyüye büyüye altından kalkılamaz hâle gelen günahlarına her gün, günde beş vakit kılmadıkları namazların büyük günahları da eklenince, sırat köprüsü bu yükü çekemez ve bunlar cehenneme yuvarlanır giderler.
  İşin çok daha acı bir yönü var.
  Alınları secde görmeyenler, günde beş defa Allah'a isyan edenler, Kur'an'a sırt çeviren ve ezana kulak tıkayanlar… Sanki onlara günah işleme hakkı ve imtiyazı verilmiş gibi, kendileri güle oynaya ve açıkça günah işlerlerken…
  Hacıların, hocaların ve beş vakit namazı kılan müslümanların en küçük günahlarını eleştirir dururlar.
  Yüce Allah insanları İslâm fıtratı üzere ve eşit şartlarda yaratmıştır. Dili, rengi ve ırkı ne olursa olsun, herkes Allah'ın kuludur ve Hz. Âdem ile Havva'nın torunudur.
  Ruh bedende ve can tende olduğu sürece tevbe kapısı herkese açıktır.  HER NAMAZ KİŞİYİ KÖTÜLÜKLERDEN

  KORUYABİLİR Mİ?

  Abdullah b. Abbas Hazretlerinin sohbetine gelenlerden biri, gözlerini haramdan koruyamadığını; bir diğeri, dilini yalandan ve gıybetten koruyamadığını; bir diğeri, kızdığı zaman öfkesine hâkim olamadığını ve bir diğeri de aşırı dünya sevgisinden dolayı haram kazançtan kendini koruyamadığını söylediler ve kurtuluş için bir çözüm önermesini rica ettiler.


  Abdullah b. Abbas, her birine, "Namazı daha güzel, daha doğru kıl!" diye cevap verince, dinleyenlerden biri: "Ya Abdullah! Arkadaşlarımız sana ayrı ayrı şikâyetlerde bulundular. Sen ise, her birine namazı daha güzel ve daha doğru kılın diye cevap verdin. Dayandığın kaynak nedir?" der. Ona cevaben:
  "Sana vahiy olunan kitabı (Kur'an'ı) oku ve namazını dosdoğru ve güzelce kıl. Kuşkusuz namaz (her türlü) fuhşiyattan ve münkerattan korur." (Ankebût, 45) âyetini okuyunca, dinleyenlerin hepsi tatmin oldular ve Allah'ın kesin teminatına güvendiler. Namazın, sahibini (kılan kişiyi) her türlü kötülüklerden koruyacağı kesindir ve Allah'ın teminatı altındadır.


  Ancak, Allah'ın teminatı, şartın tam ve noksansız olmasına bağlıdır. Makinenin düğmesine hafifçe dokunulur ve güzelce basılmazsa makine çalışmaz. Namaz da tembel tembel ve gelişigüzel kılınırsa, sahibini kötülüklerden koruyamaz.
  Çünkü "essalâtü"deki Lâm, ahd (belirlilik) içindir. Yâni Kur'an'ın ve Sünnet'in belirlediği kurallar çerçevesinde, inanç, bilinç, huşû ve ihlâsla namazını dosdoğru ve güzelce kıl demektir.


  Bu şartların doğrultusunda kılınan namazın, sahibini, kılan kişiyi her türlü fuhşiyattan, yüz kızartıcı, çirkin günahlardan ve münkerattan, diğer kötülüklerden koruyacağı, Allah'ın kesin teminatı altındadır.


  Hz. Enes bildiriyor; "Ensârdan bir genç hakkında peygamberimize: 'Yâ Resûlullah! Falan genç burada (mescidde) beş vakit namazını çok güzel kılıyor; ama geceleri de bazı fuhşiyattan geri kalmıyor.' diye şikâyette bulundular. Peygamberimiz:
  "Onun (güzel kıldığı) namazı, yakında onu her türlü fuhşiyattan alıkoyacaktır." dedi ve gerçekten öyle oldu.


  Yüce Allah, Mü'minûn sûresinin başında, "Kurtuluşa eren gerçek mü'minlerin namazlarını huşû ile kıldıklarını ve lağviyattan, boş sözlerden ve gereksiz işlerden kaçındıklarını bildiriyor." Cehennemden kurtularak, cennete ve Cemâlullah'a kavuşan ve ebedî kurtuluşa, mutluluğa eren gerçek mü'minler, namazlarını huşû, huzur ve ihlâsla, dosdoğru ve güzelce kılar, günah olmadığı hâlde her türlü boş sözlerden, gereksiz ve anlamsız işlerden kaçınır ve Allah yolunda din için çalışırlar. Altınlı, marklı gün yapıp, doyasıya eğlenenlerin, belirli kanallardaki sapık yayınları ve müstehcen filmleri kaçırmayanların, beş yıldızlı otellerde eğlenenlerin, futbol maçlarını nefeslerini keserek izleyenlerin, Kur'an Kursları'nı kapatıp, Kur'an öğrenimini engelleyenleri, İmam Hatipleri kapatıp, inançlı, ahlâklı ve dürüst bir gençliğin yetişmesini engelleyenleri ve inançlı kızlarımızı, eli kanlı teröristler gibi yerlerde sürükleyenleri alkışlayanların kulakları çınlasın. 5. #45
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 06.08.06
  Yer: Uzun ve düşünülmüş yoldan.
  Mesajlar: 1.247
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAMAZ KILMAYANDA BULUNAN EKSİKLİKLER.....

  Allah razı olsun kardeş emeğine sağlık

 6. #46
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 25.08.06
  Yer: belcika /bursa
  Mesajlar: 813
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAMAZ KILMAYANDA BULUNAN EKSİKLİKLER.....

  ALLAH razi olsun.ellerinize saglik.yuce rabbim kildigimizi tuttugumuz dergahi izzetinde kabul eylesin insaallah

 7. #47
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 03.09.06
  Mesajlar: 258
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAMAZ KILMAYANDA BULUNAN EKSİKLİKLER.....

  çok güzel yaaa

 8. #48
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 06.09.06
  Mesajlar: 67
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAMAZ KILMAYANDA BULUNAN EKSİKLİKLER.....

  1)SABAH NAMAZI KILMAYANIN:Yüzünde nur kalmaz.
  2)ÖĞLE NAMAZI KILMAYANIN:Rızkından bereketi kaldırılır.
  3)İKİNDİ NAMAZINI KILMAYANIN:Vücudunda kuvvet olmaz.
  4)AKŞAM NAMAZINI KILMAYANIN:Evladının hayrını göremez.
  5)YATSI NAMAZINI KILMAYANIN:Uykusunda rahat edemez

  kısaca namaz kılmayan insan gibi kalamaz, davranamaz

 9. #49
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.09.06
  Mesajlar: 5
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAMAZ KILMAYANDA BULUNAN EKSİKLİKLER.....

  allah razi olsun cok güel bi konuya deinmisiniz sagolun..

 10. #50
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 08.09.06
  Mesajlar: 40
  Teşekkür ve Beğeni

  namazın anlamı

  Namazın manası, Cenab-ı Hakk'ı tesbih ve ta'zim ve şükürdür. Yani, celaline karşı kavlen ve fiilen 'Sübhanallah' deyip takdis etmek. Hem kemaline karşı, lafzan ve amelen 'Allahü Ekber' deyip ta'zim etmek. Hem cemaline karşı, kalben ve lisanen ve bedenen 'Elhamdülillah' deyip şükretmektir. Demek tesbih ve tekbir ve hamd, namazın çekirdekleri hükmündedirler. Ondandır ki, namazın harekât ve ezkârında bu üç şey, her tarafında bulunuyorlar. Hem ondandır ki, namazdan sonra, namazın manasını te'kid ve takviye için şu kelimat-ı mübareke, otuzüç defa tekrar edilir. Namazın manası, şu mücmel hülâsalarla te'kid edilir.

  Namaz dinin direğidir. (Hadisi Şerif)

  Namaz, ne kadar kıymetdar ve mühim, hem ne kadar ucuz ve az bir masraf ile kazanılır, hem namazsız adam ne kadar divane ve zararlı olduğunu, iki kerre iki dört eder derecesinde kat'î anlamak istersen; şu temsilî hikâyeciğe bak, gör:

  Bir zaman bir büyük hâkim, iki hizmetkârını, -herbirisine yirmidört altun verip- iki ay uzaklıkta has ve güzel bir çiftliğine ikamet etmek için gönderiyor. Ve onlara emreder ki: 'Şu para ile yol ve bilet masrafı yapınız. Hem oradaki meskeninize lâzım bazı şeyleri mübayaa ediniz. Bir günlük mesafede bir istasyon vardır. Hem araba, hem gemi, hem şimendifer, hem tayyare bulunur. Sermayeye göre binilir.'

  İki hizmetkâr, ders aldıktan sonra giderler. Birisi bahtiyar idi ki, istasyona kadar bir parça para masraf eder. Fakat o masraf içinde efendisinin hoşuna gidecek öyle güzel bir ticaret elde eder ki; sermayesi birden bine çıkar. Öteki hizmetkâr bedbaht, serseri olduğundan; istasyona kadar yirmiüç altununu sarfeder. Kumara-mumara verip zayi' eder, birtek altunu kalır. Arkadaşı ona der: 'Yahu, şu liranı bir bilete ver. Tâ, bu uzun yolda yayan ve aç kalmayasın. Hem bizim efendimiz kerimdir; belki merhamet eder, ettiğin kusuru afveder. Seni de tayyareye bindirirler. Bir günde mahall-i ikametimize gideriz. Yoksa iki aylık bir çölde aç, yayan, yalnız gitmeye mecbur olursun.' Acaba şu adam inad edip, o tek lirasını bir define anahtarı hükmünde olan bir bilete vermeyip, muvakkat bir lezzet için sefahete sarfetse; gayet akılsız, zararlı, bedbaht olduğunu, en akılsız adam dahi anlamaz mı?

  İşte ey namazsız adam ve ey namazdan hoşlanmayan nefsim!

  O hâkim ise; Rabbimiz, Hâlıkımızdır. O iki hizmetkâr yolcu ise; biri mütedeyyin, namazını şevk ile kılar. Diğeri gafil, namazsız insanlardır. O yirmidört altun ise, yirmidört saat her gündeki ömürdür. O has çiftlik ise, Cennet'tir. O istasyon ise, kabirdir. O seyahat ise kabre, haşre, ebede gidecek beşer yolculuğudur. Amele göre, takva kuvvetine göre, o uzun yolu mütefavit derecede kat'ederler. Bir kısım ehl-i takva, berk gibi bin senelik yolu, bir günde keser. Bir kısmı da, hayal gibi ellibin senelik bir mesafeyi bir günde kat'eder. Kur'an-ı Azîmüşşan, şu hakikate iki âyetiyle işaret eder. O bilet ise, namazdır. Birtek saat, beş vakit namaza abdestle kâfi gelir. Acaba yirmiüç saatini şu kısacık hayat-ı dünyeviyeye sarfeden ve o uzun hayat-ı ebediyeye birtek saatini sarfetmeyen; ne kadar zarar eder, ne kadar nefsine zulmeder, ne kadar hilaf-ı akıl hareket eder. Zira bin adamın iştirak ettiği bir piyango kumarına yarı malını vermek, akıl kabul ederse; halbuki kazanç ihtimali binde birdir. Sonra yirmidörtten bir malını, yüzde doksandokuz ihtimal ile kazancı musaddak bir hazine-i ebediyeye vermemek; ne kadar hilaf-ı akıl ve hikmet hareket ettiğini, ne kadar akıldan uzak düştüğünü, kendini âkıl zanneden adam anlamaz mı?

  Halbuki namazda ruhun ve kalbin ve aklın büyük bir rahatı vardır. Hem cisme de o kadar ağır bir iş değildir. Hem namaz kılanın diğer mubah dünyevî amelleri, güzel bir niyet ile ibadet hükmünü alır. Bu surette bütün sermaye-i ömrünü, âhirete mal edebilir. Fâni ömrünü, bir cihette ibka eder.

Sayfa 5 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 345671555 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Dönmeyecek Birini Bekleyenler!
  Konu Sahibi abı_hayat Forum Edebiyat
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 25-07-2009, 12:07
 2. Hayat:sana ait .. s/ana dair…!!
  Konu Sahibi ferahhfeza Forum Deneme - Hikaye
  Cevaplar: 32
  Son Mesaj: 21-06-2009, 10:46
 3. Kabir ziyaretinde nelere dikkat etmeliyiz
  Konu Sahibi Gülüşü Yaralı Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19-02-2009, 00:45
 4. Güzele bakmak sevap mı,yoksa gözlerin ihaneti mi?
  Konu Sahibi Nur_u Secde Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 19-11-2008, 10:00
 5. iste acik kadin ve sonu !!!!!!!!
  Konu Sahibi nurus Forum Islamda Kadının Yeri ve Önemi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 08-06-2008, 03:04

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •