Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 45 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 35434445464755 ... SonuncuSonuncu
441 den 450´e kadar. Toplam 899 Sayfa bulundu

Konu: namaz

 1. #441
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.01.07
  Mesajlar: 140
  Teşekkür ve Beğeni

  namaz kılanın durumu

  Bir günlük namazla ne kazanıyoruz?
  Namazın bütün ibâdetleri içine alan bir ibâdet olduğunu bilmem biliyor musunuz?Konuyla ilgili bâzı teknik rakamlar vermek istiyorumünde 40 rekat namaz kılıyoruz. Bu 40 rekatın 17si farz, 3ü vâcib, 20si sünnettir.Bir senede 14.600 rekat namaz kılıyoruz. Ramazanda 600 rekat teravih namazıkılıyoruz.Toplam bir yılda 15.200 rekat namaz kılmış oluyoruz.Akşam namazından sonra kılınan evvabin namazı, kuşluk vaktinde kılınan duha namazı, gece kılınan teheccüt namazı gibi nâfile namazlar 15.200 rekat sayısı dışındadır.Namaz kılan bir mümin bir günlük namazında neyi ne kadar zikrediyor; hiç düşündünüz mü? Gelin ortalama bir rakam çıkaralım:

  Namaz kılan bir mümin bir günde en az
  40 defa Besmele çekiyor.
  40 defa Fatiha sûresini okuyor.
  80 defa Rabbimizin er-Rahman ismini söylüyor.
  80 defa er-Rahim ismini söylüyor.
  213 defa Allah-u Ekber diyor.
  120 defa Sübhane Rabbiyel-Azim, diyor.
  240 defa Sübhane Rabbiyel-Âlâ, diyor.
  15 defa Sübhaneke duâsını okuyor.
  40 defa Semi Allahu limen hamideh diyor.
  40 defa Rabbena ve lekel-hamd diyor.
  40 defa Âmin (Ya Rabbî! Duâlarımı kabul buyur) diyor.
  33 defa Zamm-ı Sûre okuyor.
  21 defa Ettahiyyatüyü okuyarak Peygamberimize selâm gönderiyor.
  21 defa Kelime-i Şehadeti söylüyor.
  26 defa omuzundaki meleklere ve yanlarındaki Müslümanlara Selâm veriyor.
  13 defa Allahümme entes-Selâmü ve Minkes-Selâmu Tebârekte ya Zelcelâli vel-ikrâm, diyor.
  13 defa Rabbenâ Âtina, duâsını okuyor.
  13 defa Rabbenâğfirli, duâsını okuyor.
  15 defa Allahümme Salli selâvatını okuyor.
  15 defa Allahümme bârik selavatını okuyor.
  15 defa Euzübillâhimineşşeytânirrâcîym diyerek şeytanın şerrinden Allaha sığınıyor.

 2. #442
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.02.07
  Mesajlar: 2.088
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: namaz kılanın durumu

  VAY BE HİÇ BU KADAR NET Bİ ŞEKİLDE GÖRMEMİŞTİM YAZDIĞIN İÇİN SAĞOL ELLERİNE SAĞLIK

 3. #443
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.02.07
  Mesajlar: 2.088
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: namaz kılmayanın durumu

  İNŞ.İBADETLERİMİZİ TAM YERİNE GETİRİRİZ NE YALAN SÖYLİM KORKTUM BUNLARI GÖRÜNCE İNŞ.NAMAZLARIMI HİÇ AKSATMADAN KILABİLİRİM ECMAİN

 4. #444
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.07.06
  Yer: BURSA
  Mesajlar: 14.170
  Teşekkür ve Beğeni

  Namaz İle Gelen Saadet Ve Huzur

  Sual: Bazı kimseler hiç ibadet etmediği ve her çeşit günahı işlediği halde, "Benim kalbim temizdir, sen kalbe bak" diyorlar. Namaz kılmayanın kalbi temiz olur mu?
  CEVAP
  Önce kalb ile yüreğin tarifini yapalım! Kalb, göğsümüzün sol tarafındaki et parçası değildir. Buna, yürek denir. Yürek, hayvanlarda da bulunur. Kalb, yürekte bulunan bir kuvvettir. Görülmez. Ampulde bulunan elektrik cereyanı gibidir. Buna, kalb veya gönül diyoruz. Gönül, insanlarda bulunur. Hayvanlarda bulunmaz.

  Bedendeki bütün a'za, kalbin emrindedir. His uzuvlarımızın duydukları bütün bilgiler kalbde toplanır. İnanmak, sevmek, korkmak kalbin işidir. İtikad eden, yani iman eden ve kâfir olan, kalbdir. Güzel, iyi ahlakın ve kötü huyların yeri kalbdir. Kalbi temizlemek için riyazet ve mücahede lazımdır. Riyazet, nefsin arzularını yapmamaktır. Nefsimiz, haramları, mekruhları arzu eder. Bunlardan kaçmak lazımdır. Mücahede, nefsin istemediği şeyleri yapmak demektir. Nefsimiz, iyilik ve ibadet yapmak istemez. İyilik ve ibadet ederek kalbi temizlemelidir! Allahü teâlâ, dinleri, Peygamberleri, kalbi temizlemek için gönderdi. Kalbi temiz olan, dinimizin emirlerine uyar, yasak ettiklerinden kaçar. Kalbi kötü olan kimse, İslamiyet’ten kaçar. Dinimizin emirlerini gericilik, tutuculuk olarak kabul eder. Dine uymamayı da ilericilik, uygarlık, özgürlük olarak bilir.

  Namaz kılmayan ve kendisine farz olan diğer ibadetleri yapmayan kimsenin kalbi temiz olmaz. Günah işleyenlerin kalbi temiz olmaz. Günah kalbi karartır. Zaten namaz kılmamak en büyük günahlardan biridir. Hatta namaz kılmayana kâfir diyen âlimler bile olmuştur. Namaz kılmayanın, içki içenin kalbi çok kararmış demektir. Her türlü rezaleti işleyip de, sen kalbe bak demek, dinsizlerin veya din cahillerinin sözüdür. Bir yazar, kitabında, bir fasıkı överken, "Çok içki içerdi. Şarabı hamamın kurnasına koyar, oradan içerdi; fakat tertemiz, pırıl pırıl bir kalbi vardı" diyor. Allahü teâlâ ve Peygamber efendimiz, namaz kılmayanın ve içki içenin kalbi temiz olmaz buyururken, cahil yazar, böyle söylemekle Allah’ı ve Resulullahı yalancı çıkarmaya çalışıyor.
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Bir kimse, günah işlediği zaman kalbinde siyah bir nokta hasıl olur. Eğer tevbe ederse, o leke silinir. Tevbe etmeyip tekrar günah işlerse, o leke büyür ve kalbin tamamını kaplar, kalb, kapkara olur.) [Harâiti]

  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  Allahü teâlânın emirlerini yapmamak kalbin bozuk olmasındandır. Kalbin bozuk olması, dine tam inanmamaktır. İmanın alameti, dinin emirlerini seve seve yapmaktır. [Namaz kılmayıp günah işleyenin, (benim kalbim temiz, sen kalbe bak) demesinin ne kadar cahilce bir söz olduğu buradan da anlaşılır.] Kalb, sevgi yeridir. Sevgi bulunmayan Kalb ölmüş demektir. Kalbde, ya dünya sevgisi veya Allah sevgisi bulunur. Allah’ı anarak, ibadet yaparak, kalbden dünya sevgisi çıkarılınca, kalb temiz olur. Bu temiz kalbe, Allah sevgisi, kendiliğinden dolar. Günah işleyince, kalb kararır, hastalanır, dünya sevgisi yerleşir ve Allah sevgisi gider. Kalbin bu hali, bir şişeye benzer. Su doldurunca, havası çıkar. Suyu boşaltınca, hava kendiliğinden dolar. Bir bardaktaki hava çıkmadıkça içine su girmez. İçine su koyunca da, bu suyu çıkarmadan başka şey koyulmaz. Kalb de bardak gibidir. Kalbi Allah sevgisiyle doldurmak için, başka her şeyi temizlemek lazımdır. Bir kalbde iki veya daha fazla sevgi bulunamaz. Kur'an-ı kerimde, (Allah, insanın içinde iki kalb yaratmamıştır) buyuruluyor. (Ahzab 4)

  Nefs-i emmare, dine inanmaz. Bunun için, nefsi, tezkiye etmek, kötülüklerden temizlemek ve faziletlerle doldurmak gerekir. Şems suresinde (Nefsini tezkiye eden [kötülüklerden temizleyip faziletlerle dolduran] kurtuldu. Nefsini günahta, dalalette bırakan zarar etti) buyuruldu. (Şems 9-10)

  Hadika'da buyuruluyor ki:
  Haram işleyenlerin, sen kalbime bak, kalbim temiz demeleri yanlıştır. Kendini ve müslümanları aldatmaktır. Ancak dinin emir ve yasaklarına uyanın kalbi temiz olur. Peygamber efendimiz, (Günaha devam edenlerin zamanla kalbi mühürlenir. O, artık sevap işleyemez olur) buyuruyor. (Bezzar)

  (La ilahe illallah) kelimesini çok söylemek, kalbi temizlemekte çok tesirlidir. Her gün, belli miktar okumak iyi olur. Abdestli ve abdestsiz söylenebilir. (C.1, m.14)

  Rabbimizin gazabını söndürmek için (La ilahe illallah Muhammedün Resulullah) güzel kelimesinden daha faydalı bir şey yoktur. Bu güzel kelime, Cehenneme götüren gazabı söndürünce, daha küçük olan başka gazaplarını elbette söndürür. Bu güzel kelime, Kıyamet için ayrılmış olan 99 rahmet hazinesinin anahtarıdır. Küfür karanlıklarını, şirk pisliklerini temizlemek için, bu güzel kelimeden daha kuvvetli, hiçbir yardımcı yoktur. Bir kimse, bu kelimeye inanınca, imanın zerresi hasıl olur. (c.2, m.37)

  Allah’ı anmanın, La ilahe illallah demenin faydalı olabilmesi için dinimize uymak şarttır. Farzları ve sünnetleri yapmak ve haramlardan ve şüphelilerden sakınmak lazımdır. (m.190)

  Kalbin Allahü teâlâdan başka şeyleri sevmesi onu karartır, paslandırır. Bu pası temizlemek lazımdır. Temizleyicilerin en iyisi sünnet-i seniyyeye uymaktır. Sünnet-i seniyyeye uymak, nefsin kalbi karartan isteklerini yok eder.

 5. #445
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.07.06
  Yer: BURSA
  Mesajlar: 14.170
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: Namaz İle Gelen Saadet Ve Huzur

  SELAMÜNALEYKÜM HAYIRLI SABAHLAR GÜNÜNÜZ AYDIN VE BEREKETLİ GEÇSİN

 6. #446
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 03.02.07
  Mesajlar: 1.938
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: Namaz İle Gelen Saadet Ve Huzur

  s.a Ablacım ALLAH razı olsun emeğine sağlık okadar güzel bir konuya değinmişsinki
  senin bu aydınlatıcı paylaşımının üzerine bir şeyler eklemek olmaz A.E.O

 7. #447
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.07.06
  Yer: BURSA
  Mesajlar: 14.170
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: Namaz İle Gelen Saadet Ve Huzur

  umeyye yazdı:
  s.a Ablacım ALLAH razı olsun emeğine sağlık okadar güzel bir konuya değinmişsinki
  senin bu aydınlatıcı paylaşımının üzerine bir şeyler eklemek olmaz A.E.O

  VE ALEYKÜMSELAM


  namaz ne kadar kıymettar ve mühim hem ucuz az masraflı kazanalır namazsız adam ne kadar divane ve zararlı olduğunu iki kere iki dört eder derecesinde katti anlamak isterseniz su hikayeee örnektir:


  bir zamanlar büyük bir hakim iki hizmetkarını herbirisine 4 altın verip iki ay uzaklıkta özel ve güzel bir çiflige gönderir ve onlara der ki: su para ile yol ve bilet masrafı yapınız hem oradakı evde lazım olan seylerı alırsınız. bır gunluk mesafede bır ıstasyon vardır hem araba hem gemı hem ucak bulunur paranıza gore bınılır.

  ıkı hızmetkar ders aldıktan sonra gıderler bırısı ıhtıyar bır parca para harcar fakat masrafında efendısının hosuna gıdecek bırtıcaret eder sermayesı bırden bıne cıkar otekı hızmetkar serserı oldugundan ıstasyona kadar 23 altın sarfeder kumar oynayıp harcar bır altını kalır arkadası ona der kı yahu bır lıranı bılete ver ta bu uzun yolda yayan ve ac kalmayasın hem bızım efendımız comerttır belkı merhamet eder kusurunu affeder senı ucaga bındırırler bır gunde kalacagımız yere gonderırler yoksa ıkı aylık colde ac yayan yalnız gıtmeye mecbur olursun .
  acaba adam ınat edıp o tek lırasını servet ıcın kendıne harcayıp bılet almasa gayet akılsız zararlı behbat bır adam olmazmı?


  ey namazsız adam namazdan hoslanmayan nefsım

  O hakim ise Rabbimiz Halikimizdir O iki hizmetkar yolcu ıse bırı namazını kılar dıger gafıl namazsızınsanlardır. 24 altını 24 saat her gundekı omrudur. o has cıftlık Cennettır. o ıstasyon kabırdır. o seyahat kabre ebede gıdecek yoldur amele gore takvaya gore derece derece yolu kat eder bır kısım ehıl kımseler o yolu bır gunde kat eder. o bılet namazdır 5 vakıt namaz abdest ıle kafı gelır hepsı 1 saatte tekabul eder 23 saatını su kısacık dunyaya sarfeden ebedı hayat ıcın bır tek saatını sarfetmeyen ne kadar zarar eder

 8. #448
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.07.06
  Yer: BURSA
  Mesajlar: 14.170
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: Namaz İle Gelen Saadet Ve Huzur

  selamünaleyküm sabah şerifleriniz hayır olsun

 9. #449
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 30.03.07
  Mesajlar: 216
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: Namaz İle Gelen Saadet Ve Huzur

  CANIM BENİM GÜNAYDIN

  DAYANAMAYACAĞIM SEN NE KADAR TATLISIN CANIM HAFİZE ANNEMİZ...

  GÖZLERİM HİÇ GÖRMESE DE , KALBİM ÇOK SEVİYOR SENİ..:pB)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B) B)B)B)B)

  AÇIKLAMAN ÇOK GÜZEL. ÖZELLİKLE KALP VE YÜREK AYRIMI ...

  EVET KALPLER TEMİZ GİBİ GELEBİLİR KİŞİYE AMA İBADETLERLE NURLANDIRMAK DAHA GÜZEL OLMAZ MI Dİ Mİ....

  YA HEP KALBİM TEMİZ KALBİM TEMİZ DEYİP HİÇ ALLAH DEMEZSEK RABBİM O KALPLERİ
  MÜHÜRLEMEZ Mİ??????

  ALLAH KORUSUN, MÜHÜRLÜ KALPLE NASIL YAŞARIZ ÖYLE...

  HİÇ GÜNLÜK İBADETLERİMİZİ YAPMAYAN / YAPAMAYAN KARDEŞLERİM HİÇ OLMAZSA YATMADAN ÖNCE, UYANINCA VE ÖZELLİKLE HER EZAN SESİNDE NE OLUR BARİ 3 İHLAS, 1 FATİHA OKUYUN.

  HİÇ OLMADI HER İŞE BAŞLARKEN BİSMİLLAH DİYELİM.

  HESAP VAKTİ DİLLER SUSUP ELLER KONUŞTUĞUNDA BİZ NE CEVAP VERECEĞİZ??:(:(:(:(:(:(:(

  RABBİM O GÜNÜN ŞİDDETİNDEN BİZLERİ KORUSUN, ALLAHIM NE OLUR SEN BİZLERE ACI :(:(

  ALLAH DOĞRU YOLDAN AYIRMASINB)B):(

  HAFİZE ANNECİM ÖPÜYORUM YANAKLARINDAN, ALLAH RAZI OLSUN...

 10. #450
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 22.04.07
  Mesajlar: 1.045
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: Namaz İle Gelen Saadet Ve Huzur

  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM.

  "MÜ'MİNİ KAFİRDEN AYIRAN NAMAZDIR......!"KARDEŞ ÇOK GÜZEL BİR ANLATIM.4 SÖZ TAM YERİNİ BULMUŞ...................!

Sayfa 45 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 35434445464755 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Dönmeyecek Birini Bekleyenler!
  Konu Sahibi abı_hayat Forum Edebiyat
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 25-07-2009, 12:07
 2. Hayat:sana ait .. s/ana dair…!!
  Konu Sahibi ferahhfeza Forum Deneme - Hikaye
  Cevaplar: 32
  Son Mesaj: 21-06-2009, 10:46
 3. Kabir ziyaretinde nelere dikkat etmeliyiz
  Konu Sahibi Gülüşü Yaralı Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19-02-2009, 00:45
 4. Güzele bakmak sevap mı,yoksa gözlerin ihaneti mi?
  Konu Sahibi Nur_u Secde Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 19-11-2008, 10:00
 5. iste acik kadin ve sonu !!!!!!!!
  Konu Sahibi nurus Forum Islamda Kadının Yeri ve Önemi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 08-06-2008, 03:04

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •