Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 42 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 32404142434452 ... SonuncuSonuncu
411 den 420´e kadar. Toplam 899 Sayfa bulundu

Konu: namaz

 1. #411
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.07.06
  Yer: BURSA
  Mesajlar: 14.170
  Teşekkür ve Beğeni

  NİÇİN NAMAZ KILALIM???

  NİÇİN NAMAZ KILALIM
  Her insan, hayatın coşkun denizinde, özellikle zorluk ve sıkıntı anlarında, kendi deruni ıstırap ve kaygılarını yatıştırmak için sağlam bir manevi sığınağa ihtiyaç duyar. Gerçek şu ki bu sığınak Allah’ı anmaktan başka bir şey olamaz.

  Allah Teala şöyle buyuruyor:...Bilin ki, ancak Allah’ı anmakla kalpler güvene kavuşur.(1)

  Yüce Allah’ın bizim ibadetimize hiçbir ihtiyacı yoktur; ama bizler, Allah’a ve onunla ilişki vesilesi olan ibadet ve namaza muhtacız. Namaz, kul ile Yüce Allah arasında sürekli bir irtibat vesilesidir. Zayıf ve güçsüz insanın, güçlü ve kadir olan Allah Teala ile bu manevi ilişkisi, çeşitli zorluklar karşısında insana güç verir. Hayatın zorluklarında şaşkınlığa uğramış insan, sadece Allah’a yönelmekle huzura kavuşabilir ve namaz insanın Allah’a yönelmesini, O’na bağlanmasını sağlar. Çünkü niyet, iftitah tekbiri, fatiha ve fatihadan sonra bir surenin okunması, rüku, secde, teşehhüt, selam ve namazın diğer vacip ve şartları insanın kalbini Allah’a yönlendirecek özelliğe sahiptir. Namaz kılan bir mümin, her gece ve gündüz, beş defa bütün varlığıyla Allah’a yönelmektedir. Bir pusulanın denizdeki gemiye hedefe doğru kılavuzluk etmesi gibi namaz da mümini, sürekli olarak, en yüce hedef olan lıkaullahh’a (Allah’a kavuşmaya) doğru kılavuzluk etmekte ve onu yanlış yollara sapmaktan korumaktadır. Resulullah (Allah’ın salat ve selamı ona ve Ehl-i Beyt’in’e olsun) şöyle buyuruyor:

  “Mümin namaza başladığında, Allah Teala, namazı bitirinceye kadar lütuf ve merhamet ile ona bakar ve o ilahi merhamet gölgesinde yer alır; onun etrafını göğün ufuklarına kadar melekler sarar ve Yüce Allah bir meleği onun baş ucunda durup şöyle demekle görevlendirir: Ey namaz kılan! Eğer kimin sana baktığını ve kiminle raz-u niyaz ettiğini bilseydin, asla bu yerinden ayrılmazdın ve başka bir şeye ilgi göstermezdin.”(2) Başka bir hadiste de şöyle yer almıştır: “Eğer namaz kılan Allah’ın azamet ve yüceliğinin ne derecede onu sardığını bilseydi, başını secdeden kaldırmak istemezdi.”(3) Sekizinci İmamımız Rıza (a.s) namazın farz oluş hikmetini açıklarken şöyle buyurmuştur: “Namaz, kulun kendi Mevla ve yaratıcısını unutmayarak kendi haddini aşmaması için gece-gündüz Allah Teala’yı anmasını sağlar. Allah’ı hatırlamak ve O’nun huzurunda ibadet için kalkmak, insanin günaha düşmesine engel olur ve onu çeşitli fesatlara düşmekten kurtarır.”(4) Yine Resulullah (Allah’ın salat ve selamı ona ve Ehl-i Beyt’in’e olsun) namaz hakkında soran birisine şöyle buyurmuştur: “Namaz dinin hükümlerindendir; Yüce Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak vesilesi ve peygamberlerin apaçık yollarındandır. Namaz kılan, melekler tarafından sevilir. Namaz; hidayet, iman, marifet ve rızkının bol olmasına vücudunun sıhhatine vesiledir. Namaz, şeytanı üzer ve kafirlere karşı da bir silahtır. Namaz, duanın icabet olmasına ve diğer amellerin kabul olmasına vesile olur; namaz müminin ahireti için bir azık, ölüm meleğine karşı şefaatçi, kabirde yoldaşı ve sergisi, nekir ve münkerin kabirdeki sorularına karşı cevabı, kıyamet günü namaz kılanın tacı, yüzünün nuru ve elbisesi, ateşe karşı korunağı Yüce Rabbine karşı delili ve bedeninin ateşte yanmaktan koruyucusu, sırattan geçiş izni, hurilerin mihri ve ebedi cennetin karşılığıdır. Kul, namaz ile yüce makamlara ulaşır; çünkü namaz, Allah’ı her eksiklikten tenzih etmek, O’nun tekliğine şahadet getirmek, O’na hamd etmek, tekbir getirmek O’nu övgüyle anmak, takdis etmek, zikir ve dua etmektir. (5) Namaz, Yüce Allah’a karşı şükür etmektir. Allah’ın bize verdiği nimetleri saymak mümkün değildir; bu nimetler karşısında namaz küçük bir teşekkür mesabesindedir.

  Dördüncü Masum İmam Zeyn’ul Abidin (a.s) şöyle naklediyor: Büyükbabam Resulullah (s.a.a), çok ibadet eder ve namaz kılardı; namaz için ayakta durmaktan ayakları şişmişti. Kendisine, “Senin geçmiş ve gelecek tüm günahlarını Allah Teala, bağışlamış olmasına rağmen(6) neden bu kadar kendini zorluğa düşürüyorsun?” denince, Resulullah, “Acaba ben şükür eden bir kul olmayayım mı?” diye cevap verdi.(7)

  Allah ibadet ve kulluğa layıktır. Hz. Ali (a.s) kendi duasında şöyle diyor:

  “Allah’ım ben sana cehennemin azabının korkusundan veya cennete olan özentiden ibadet etmiyorum. Seni kulluk edilemeye ve ibadet olunmaya layık bulmuşum; sana ibadetim bu yüzdendir.(8) Namaz kılmak erginlik çağına ulaşan akıl sahibi her insana, tüm şartlarda farzdır. Hatta savaş meydanında savaş halindeki bir kimsenin veya suda boğulmakta olan bir insanın bile namazı belirlenen kısa şekilde yerine getirmesi gerekir. Namazın dindeki manevi önemi yüzünden din önderleri namazı dinin direği olarak nitelendirmiş ve bilerek namaz kılmayanın, dinini tahrip ettiğini açıklamışlardır.(9)

  İmam Cafer Sadık (a.s)’dan Yüce Allah’a en güzel yakınlaşmak vesilesi nedir diye sorulunca “Allah’ı tanımaktan sonra Allah’a yakın olmak için namazdan daha önemli bir şey olduğunu bilmiyorum” buyurmuştur.(10)

  Yine buyurmuşlar ki: “Hesap anında her şeyden önce, kul namaz yönünden hesaba çekilecek; eğer namazı kabul olursa, diğer amalleri de kabul olur; eğer namazı reddedilirse, diğer amelleri de reddedilir.”(11)

  İmam Cafer Sadık (a.s) vefat zamanı yaklaşınca tüm akraba ve yakınlarını çağırarak onlara şöyle buyurmuştur: “Bizim şefaatimiz, namaza önem vermeyen kimseye ulaşmaz.”(12)

  Namaz, Hz Muhammed’in ( Allah’ın salat ve selamı ona ve Ehl-i Beyt’in’e olsun) peygamberlikle görevlendirildiği ilk günlerden itibaren, teşri edilen hükümler arasındadır. Peygamber Hz. Hatice ve o zaman on yaşında olan Ali (a.s) ile birlikte müşriklerin çeşitli eziyetlerine aldırmayarak, Kabe’nin etrafında bu ilahi farizayı yerine getiriyorlardı. Kur’an-ı Kerim’de namaza çok önem verilmiştir. Kur’an’da, on dört yerde hakkınca namazı yerine getirin, ayakta tutun anlamına gelen ekimu veya ekimne tabirleri ve beş yerde namazı ayakta tut anlamına gelen ekim tabiri yer almıştır. Bir çok ayette de Akame yukımu, yukımune ve mukimin tabirleriyle namazı hakkınca yerine getiren müminlerden söz edilmiş ve övülmüşlerdir. Bazı ayetlerde namazı hakkınca kılanlardan manevi ticaretlerinde asla zarara uğramayanlar olarak söz edilmiş.(13) Ve bir ayette de müminlerin, sadece namaz kılan zekat veren ve ahirete yakinleri olan kimseler oldukları açıklanmıştır.(14)

  Taif Şehrinin halkı İslam’a girmeleri için bazı koşullar öne sürmüş ve bu koşullar arasında namazın kendilerine farz olmaması talebinde bulunmuşlardı; Peygamber onlara verdiği cevapta: “Ama namaz ile ilgili koşulunuza gelince, namazsız bir dinin hayrı yoktur” diye buyurmuştur.(15) Namazı terk etmek büyük bir günahtır ve insanın dini yönden tamamen düşüşüne ve cehennem azabına duçar olmasına sebep olur. Allah Teala, Kuran-ı Kerim’de buyuruyor ki, Ahirette bazı suçlulara şöyle sorarlar: “Sizi cehenneme düşüren nedir? Onlar şöyle derler: ‘Biz namaz kılanlardan değildik...”(16) 2. #412
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.07.06
  Yer: BURSA
  Mesajlar: 14.170
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NİÇİN NAMAZ KILALIM???

  Namazda Tefekkür
  Namazı tefekkür, ihlas ve kalbin Allah’a yönelişini sağlayarak tam bir huşu ile kılmak gerekir.Peygamber (s.a.a) Ebuzer’e hitaben şöyle buyurmuştur: “Tefekkür ile kılınan iki rekatlık kısa bir namaz, teveccüh ve ilgi olmadan bir gece boyunca kılınan namazdan daha iyidir.”(29) İmam Sadık (a.s) da şöyle buyuruyor: “Namaza başladığında huşu içinde olmaya çalış ve namaza gönül ver. Allah Teala buyuruyor ki: “Onlar ki namazlarında huşu içindedirler.”(30) Hz.Ali de buyurmuştur ki: “Namazda bezginlik ve uykulu halinde olmayın; Kul, namazına gönül verdiği ölçüde namazından faydalanır.”(31) Yine buyurmuştur ki: “İnsan namazda huşu içinde olmalıdır; eğer insan namazda huşu içinde olursa onun azaları da huşu içinde olur ve boşuna onları oynatmaz.”(32) Peygamber ve Ehl-i Beyt İmamları tam bir huşu ve Allah’a yönelişle namaz kılıyorlardı. O mukaddes zatlar, farz namazların yanı sıra sünnet namazlarını da sürekli yerine getiriyorlardı. Allah Kuran-ı Kerim’de Peygamber(s.a.a)’e gece namazını kılmasını emrederek şöyle buyurmaktadır: “Geceleri sana farzlardan fazla bir ibadet olarak, namaz için kalk; umulur ki Allah seni beğenilen bir makama çıkarır.(33) Peygamber (s.a.a) Ebuzer’e şöyle buyurmuştur: “Allah namazı benim gözümün nuru kılmıştır. Aç olana yemeği ve susamış birine suyu sevdirdiği gibi, namazı da bana sevdirmiştir. Aç biri yemek yiyince doyar ve susamış olan su içince susamışlığı gider; ama ben namazdan doymam.”(34)


 3. #413
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 02.04.07
  Mesajlar: 123
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NİÇİN NAMAZ KILALIM???

  allah razı olsun kardeşim verdiğiniz bilgiler için allaha emanet ol

 4. #414
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.07.06
  Yer: BURSA
  Mesajlar: 14.170
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NİÇİN NAMAZ KILALIM???

  RAHMAN-06 yazdı:
  allah razı olsun kardeşim verdiğiniz bilgiler için allaha emanet ol

  AMİN RAHMAN ALLAH CC SENDENDE RAZI OLSUN İNŞ

 5. #415
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 01.04.07
  Mesajlar: 64
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NİÇİN NAMAZ KILALIM???

  ALLAH RAZI OLSUN ANNE ELLERİNE SAĞLIK SELAMÜN ALİYKÜM

 6. #416
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 29.08.06
  Mesajlar: 824
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NİÇİN NAMAZ KILALIM???

  Selamun Aleykum

  Hafize anne Allah (c.c.) Razı oLsun inşaAllah. Rabbim kat kat sevabınızı yazsın. Allah bizleri namazını dosdoğru kılanlardan eylesin inşaAllah.

  Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin ve rüku edenlerle birlikte siz de rüku edin. (BAKARA SURESİ / 43)
  "Rabbim, beni namazı(nda) sürekli kıl, soyumdan olanları da. Rabbimiz, duamı kabul buyur." (İBRAHİM SURESİ / 40)
  (Amin)

  Allahaısmarladık...

 7. #417
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.07.06
  Yer: BURSA
  Mesajlar: 14.170
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NİÇİN NAMAZ KILALIM???

  CEVDET-71 yazdı:
  ALLAH RAZI OLSUN ANNE ELLERİNE SAĞLIK SELAMÜN ALİYKÜM
  Ve aleykümselamcevdet Rabbim hepinizden razı olsun inş

 8. #418
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.07.06
  Yer: BURSA
  Mesajlar: 14.170
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NİÇİN NAMAZ KILALIM???

  [quote]Akide-i Tevhid yazdı:
  Selamun Aleykum

  Hafize anne Allah (c.c.) Razı oLsun inşaAllah. Rabbim kat kat sevabınızı yazsın. Allah bizleri namazını dosdoğru kılanlardan eylesin inşaAllah.

  Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin ve rüku edenlerle birlikte siz de rüku edin. (BAKARA SURESİ / 43)
  "Rabbim, beni namazı(nda) sürekli kıl, soyumdan olanları da. Rabbimiz, duamı kabul buyur." (İBRAHİM SURESİ / 40)
  (Amin)

  Allahaısmarladık... [/quote

  Peygamber Efendimiz(s.a.v) Cebrâil (a.s.)'la giderken birisinin ötekisinin başına kocaman bir kayayı pat diye vurup, kafasını ezip parçaladığını görüyor. Parçaları yerlere saçılıyor. Fakat Allah(c.c.)'tan tekrar kafası bir araya geliyor... Tekrar vuruyor, tekrar parçalıyor... Tekrar bir araya geliyor, tekrar parçalıyor... Tabii, bu bir azab...
  Soruyor:

  - Yâ Cebrâil kardeşim, bu adam buna niçin böyle vuruyor? Bunun sebebi nedir, ne suçu var bu vurulanın?

  O zaman Cebrâil(a.s.) buyuruyor ki:
  - Yâ Rasûlallah! Bu adam bu aklıyla dünyada iken duydu, öğrendi namaz kılmanın farz olduğunu; fakat kılmadı. Onun için böyle kafasına kafasına vuruluyor." dedi.

  Bakınız ki ahirette başımıza kakılıyor. Onun kafasına öyle vuruyor ki kafa parçalanıyor ve toplanıyor ve bir daha vuruluyor. Allah(c.c) bir azab verdim mi daha nicelerini de farklı yöntemlerle helâk eder. Örneğin, cehennem azabında vücudumuz yandıktan sonra artık ölü bir deri olur üzerimizde. Ölü deri ise acıyı hissetmez. Bakın ayeti kerimeye meâlen :

  Şüphesiz âyetlerimizi inkâr edenleri gün gelecek bir ateşe sokacağız;
  onların derileri pişip acı duymaz hale geldikçe, derilerini başka derilerle değiştiririz ki acıyı duysunlar!
  Allah dâima üstün ve hakimdir. (SÛRE-İ NİSÂ 56.âyet)

 9. #419
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 22.04.07
  Mesajlar: 1.045
  Teşekkür ve Beğeni

  NAMAZ

  Ayette "NAMAZLARA DEVEM EDİN ÖZELLİKLE ORTA NAMAZINA"(BAKARA 2;238)buyurulmuştur.
  namazın tarikatteki anlami, kalbin, sonsuz huzurda kalmasını temindir.ayette geçen "orta namaz"anlatmak istediğimizin ta kendisidir.çünkü bu, kalb namazıdır.Zira kalb bedenin tam ortasındadır.en önemli iş kalb namazıdır.bir kimse namzadayken kalbini namazda nasıl gafil tutarsa,öbür namazıda fesada uğrar."NAMAZ ANCAK KALB HUZURUYLA OLUR"hadisi buna işatettir.
  kalb asıldır, geri kalan ona uyar. bunu bu hadisi şerifde açıklar"İSLAMIN BEDENİNDE BİR ET PARÇASI BULUNUR.O İYİLİK BULUNCA BÜTÜN VÜCUD KURTULUŞA ERER.O KÖTÜ OLUNCA BÜTÜN VARLIK İYİLİĞİNİ YİTİRİR.AYIK OLUNUZ O ET PARÇASI KALBTİR."
  GAVSULAZAM ŞEYH SEYYİD ABDULKADİR GEYLANİ(K.S)

 10. #420
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.01.07
  Mesajlar: 140
  Teşekkür ve Beğeni

  namaz kılmayanın durumu

  || Namaz Kılmayanın Durumu..! ||

  --------------------------------------------------------------------------------

  Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:


  (Namazı özürsüz kılmayan kimseye, Allahü teâlâ onbeş sıkıntı verir. Bunlardan Altısı dünyada, üçü ölüm zamanında, üçü kabirde, üçü kabirden kalkarkendir.  Dünyada olan altı azap:
  Dünyada çekeceği azaplar:


  1- Namaz kılmayanın ömründe bereket olmaz.


  2- Allahü teâlânın sevdiği kimselerin güzelliği, sevimliliği kendine kalmaz.


  3- Hiçbir iyiliğine sevap verilmez.


  4- Duâları kabûl olmaz.


  5- Onu kimse sevmez.


  6- Müslümanların birbirlerine yaptıkları iyi duâlarının buna fâidesi olmaz.  Ölürken çekeceği azaplar:


  1- Zelîl, kötü, çirkin can verir.


  2- Aç olarak ölür.


  3- Çok su içse de, susuzluk acısı ile ölür.  Mezarda çekeceği acılar:


  1- Kabir onu sıkar. Kemikleri birbirine geçer.


  2- Kabri Cehennem ateşi ile doldurulur. Gece, gündüz onu yakar. Cehennem ateşi dünya ateşine benzemez.


  3- Allahü teâlâ, kabrine çok büyük yılan gönderir. Dünya yılanlarına benzemez. Hergün, her namaz vaktinde onu sokar. Bir an bırakmaz.  Kıyâmette çekeceği azaplar:


  1- Cehenneme sürükleyen azap melekleri yanından ayrılmaz.


  2- Allahü teâlâ, onu kızgın olarak karşılar.


  3- Hesâbı çok çetin olup, Cehenneme atılır.)


  Namaz kılmayanın ömründe, bereket olmaz. Ömründe, hayır ve menfaat görmez. Ömrü çeşitli hastalıklarla, sıkıntılarla geçer. Ma'nevî huzûru olmaz. Sahip olduğu dünyalıklar onu rûhî sıkıntıdan kurtaramaz.  CEHENNEMDE ODUNUN GARGAD OLSUN.EY SİYONİST!  Şeytanı taşlayan Hacer’ in eli, mü’minlerin yüreği, peygamber (SAV)’in müjdesi istikbal neslinin diyarı Filistin. Ebrehe’nin korkulu rüyası, Ebabil kuşağı yiğit çocuklar. Selam size. Şeytana taş, insanlığa gül atanlar, cennet karşılığı canlarını satanlar. İntifada ile Siyonizm’in canına ot tıkayan, hesabına su katanlar. Melekler ordusu merhaba. Cihadınız mübarek, zaferiniz kutlu olsun.

Sayfa 42 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 32404142434452 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Dönmeyecek Birini Bekleyenler!
  Konu Sahibi abı_hayat Forum Edebiyat
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 25-07-2009, 12:07
 2. Hayat:sana ait .. s/ana dair…!!
  Konu Sahibi ferahhfeza Forum Deneme - Hikaye
  Cevaplar: 32
  Son Mesaj: 21-06-2009, 10:46
 3. Kabir ziyaretinde nelere dikkat etmeliyiz
  Konu Sahibi Gülüşü Yaralı Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19-02-2009, 00:45
 4. Güzele bakmak sevap mı,yoksa gözlerin ihaneti mi?
  Konu Sahibi Nur_u Secde Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 19-11-2008, 10:00
 5. iste acik kadin ve sonu !!!!!!!!
  Konu Sahibi nurus Forum Islamda Kadının Yeri ve Önemi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 08-06-2008, 03:04

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •