Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 40 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 30383940414250 ... SonuncuSonuncu
391 den 400´e kadar. Toplam 899 Sayfa bulundu

Konu: namaz

 1. #391
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 16.01.07
  Yer: Niğde
  Mesajlar: 1.030
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAMAZ İNSANLARA NİYE AĞIR GELİYOR

  Birde kalbinin temiz olduğunu iddia eden arkadaşlarımıza cevap olarak verebileceğimiz bir yazı var ...
  Kalbim temiz, sen kalbe bak demek
  Sual: Bazı kimseler hiç ibadet etmediği ve her çeşit günahı işlediği halde, "Benim kalbim temizdir, sen kalbe bak" diyorlar. Namaz kılmayanın kalbi temiz olur mu?
  CEVAP
  Önce kalb ile yüreğin tarifini yapalım! Kalb, göğsümüzün sol tarafındaki et parçası değildir. Buna, yürek denir. Yürek, hayvanlarda da bulunur. Kalb, yürekte bulunan bir kuvvettir. Görülmez. Ampulde bulunan elektrik cereyanı gibidir. Buna, kalb veya gönül diyoruz. Gönül, insanlarda bulunur. Hayvanlarda bulunmaz.

  Bedendeki bütün a'za, kalbin emrindedir. His uzuvlarımızın duydukları bütün bilgiler kalbde toplanır. İnanmak, sevmek, korkmak kalbin işidir. İtikad eden, yani iman eden ve kâfir olan, kalbdir. Güzel, iyi ahlakın ve kötü huyların yeri kalbdir. Kalbi temizlemek için riyazet ve mücahede lazımdır. Riyazet, nefsin arzularını yapmamaktır. Nefsimiz, haramları, mekruhları arzu eder. Bunlardan kaçmak lazımdır. Mücahede, nefsin istemediği şeyleri yapmak demektir. Nefsimiz, iyilik ve ibadet yapmak istemez. İyilik ve ibadet ederek kalbi temizlemelidir! Allahü teâlâ, dinleri, Peygamberleri, kalbi temizlemek için gönderdi. Kalbi temiz olan, dinimizin emirlerine uyar, yasak ettiklerinden kaçar. Kalbi kötü olan kimse, İslamiyet’ten kaçar. Dinimizin emirlerini gericilik, tutuculuk olarak kabul eder. Dine uymamayı da ilericilik, uygarlık, özgürlük olarak bilir.

  Namaz kılmayan ve kendisine farz olan diğer ibadetleri yapmayan kimsenin kalbi temiz olmaz. Günah işleyenlerin kalbi temiz olmaz. Günah kalbi karartır. Zaten namaz kılmamak en büyük günahlardan biridir. Hatta namaz kılmayana kâfir diyen âlimler bile olmuştur. Namaz kılmayanın, içki içenin kalbi çok kararmış demektir. Her türlü rezaleti işleyip de, sen kalbe bak demek, dinsizlerin veya din cahillerinin sözüdür. Bir yazar, kitabında, bir fasıkı överken, "Çok içki içerdi. Şarabı hamamın kurnasına koyar, oradan içerdi; fakat tertemiz, pırıl pırıl bir kalbi vardı" diyor. Allahü teâlâ ve Peygamber efendimiz, namaz kılmayanın ve içki içenin kalbi temiz olmaz buyururken, cahil yazar, böyle söylemekle Allah’ı ve Resulullahı yalancı çıkarmaya çalışıyor.
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Bir kimse, günah işlediği zaman kalbinde siyah bir nokta hasıl olur. Eğer tevbe ederse, o leke silinir. Tevbe etmeyip tekrar günah işlerse, o leke büyür ve kalbin tamamını kaplar, kalb, kapkara olur.) [Harâiti]

  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  Allahü teâlânın emirlerini yapmamak kalbin bozuk olmasındandır. Kalbin bozuk olması, dine tam inanmamaktır. İmanın alameti, dinin emirlerini seve seve yapmaktır. [Namaz kılmayıp günah işleyenin, (benim kalbim temiz, sen kalbe bak) demesinin ne kadar cahilce bir söz olduğu buradan da anlaşılır.] Kalb, sevgi yeridir. Sevgi bulunmayan Kalb ölmüş demektir. Kalbde, ya dünya sevgisi veya Allah sevgisi bulunur. Allah’ı anarak, ibadet yaparak, kalbden dünya sevgisi çıkarılınca, kalb temiz olur. Bu temiz kalbe, Allah sevgisi, kendiliğinden dolar. Günah işleyince, kalb kararır, hastalanır, dünya sevgisi yerleşir ve Allah sevgisi gider. Kalbin bu hali, bir şişeye benzer. Su doldurunca, havası çıkar. Suyu boşaltınca, hava kendiliğinden dolar. Bir bardaktaki hava çıkmadıkça içine su girmez. İçine su koyunca da, bu suyu çıkarmadan başka şey koyulmaz. Kalb de bardak gibidir. Kalbi Allah sevgisiyle doldurmak için, başka her şeyi temizlemek lazımdır. Bir kalbde iki veya daha fazla sevgi bulunamaz. Kur'an-ı kerimde, (Allah, insanın içinde iki kalb yaratmamıştır) buyuruluyor. (Ahzab 4)

  Nefs-i emmare, dine inanmaz. Bunun için, nefsi, tezkiye etmek, kötülüklerden temizlemek ve faziletlerle doldurmak gerekir. Şems suresinde (Nefsini tezkiye eden [kötülüklerden temizleyip faziletlerle dolduran] kurtuldu. Nefsini günahta, dalalette bırakan zarar etti) buyuruldu. (Şems 9-10)

  Hadika'da buyuruluyor ki:
  Haram işleyenlerin, sen kalbime bak, kalbim temiz demeleri yanlıştır. Kendini ve müslümanları aldatmaktır. Ancak dinin emir ve yasaklarına uyanın kalbi temiz olur. Peygamber efendimiz, (Günaha devam edenlerin zamanla kalbi mühürlenir. O, artık sevap işleyemez olur) buyuruyor. (Bezzar)

  (La ilahe illallah) kelimesini çok söylemek, kalbi temizlemekte çok tesirlidir. Her gün, belli miktar okumak iyi olur. Abdestli ve abdestsiz söylenebilir. (C.1, m.14)

  Rabbimizin gazabını söndürmek için (La ilahe illallah Muhammedün Resulullah) güzel kelimesinden daha faydalı bir şey yoktur. Bu güzel kelime, Cehenneme götüren gazabı söndürünce, daha küçük olan başka gazaplarını elbette söndürür. Bu güzel kelime, Kıyamet için ayrılmış olan 99 rahmet hazinesinin anahtarıdır. Küfür karanlıklarını, şirk pisliklerini temizlemek için, bu güzel kelimeden daha kuvvetli, hiçbir yardımcı yoktur. Bir kimse, bu kelimeye inanınca, imanın zerresi hasıl olur. (c.2, m.37)

  Allah’ı anmanın, La ilahe illallah demenin faydalı olabilmesi için dinimize uymak şarttır. Farzları ve sünnetleri yapmak ve haramlardan ve şüphelilerden sakınmak lazımdır. (m.190)

  Kalbin Allahü teâlâdan başka şeyleri sevmesi onu karartır, paslandırır. Bu pası temizlemek lazımdır. Temizleyicilerin en iyisi sünnet-i seniyyeye uymaktır. Sünnet-i seniyyeye uymak, nefsin kalbi karartan isteklerini yok eder.

  alıntıdır ... www.dinimizislam.com

 2. #392
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.02.07
  Mesajlar: 2.088
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAMAZI İYİ BİLENLER LÜTFEN Bİ BAKIN

  .............

 3. #393
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.07.06
  Yer: BURSA
  Mesajlar: 14.170
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAMAZ İNSANLARA NİYE AĞIR GELİYOR


  Dünyada olan alti azap:

  Dünyada çekecegi azaplar:
  1- Namaz kilmayanin ömründe bereket olmaz.
  2- Allah(c.c.)ü teâlânin sevdigi kimselerin güzelligi, sevimliligi kendine kalmaz.
  3- Hiçbir iyiligine sevap verilmez.
  4- Duâlari kabûl olmaz.
  5- Onu kimse sevmez.
  6- Müslümanlarin birbirlerine yaptiklari iyi duâlarinin buna fâidesi olmaz.


  Ölürken çekecegi azaplar:
  1- Zelîl, kötü, çirkin can verir.
  2- Aç olarak ölür.
  3- Çok su içse de, susuzluk acisi ile ölür.


  Mezarda çekecegi acilar:
  1- Kabir onu sikar. Kemikleri birbirine geçer.
  2- Kabri Cehennem atesi ile doldurulur. Gece, gündüz onu yakar. Cehennem atesi dünya atesine benzemez.
  3- Allah(c.c.)ü teâlâ, kabrine çok büyük yilan gönderir. Dünya yilanlarina benzemez. Hergün, her namaz vaktinde onu sokar. Bir an birakmaz.


  Kiyâmette çekecegi azaplar:
  1- Cehenneme sürükleyen azap melekleri yanindan ayrilmaz.
  2- Allah(c.c.)ü teâlâ, onu kizgin olarak karsilar.
  3- Hesâbi çok çetin olup, Cehenneme atilir.)
  Namaz kilmayanin ömründe, bereket olmaz. Ömründe, hayir ve menfaat görmez. Ömrü çesitli hastaliklarla, sIkIntIlarla geçer. Ma'nevî huzûru olmaz. Sahip oldugu dünyaliklar onu rûhî sIkIntIdan kurtaramaz"  Abdullah b.amr b.as'tan (r.a)
  Hz peygamber (s.a.v) bir gün namazı şu sözlerle anlattın:"Kim namaza devam ederse kıyamet günü onun için namaz nur,delil ve kurtuluş olur.Kİm de namaza devam etmezse onun nuru,delili ve kurtuluşu yok demektşr,o kişi kıyamette Karun,Fiavun,haman ve übey b.halef'le beraber olacaktır."


  Her müslüman mutlaka namaz kılmalıdır,namaz olmazsa olmaz kabul edilen emirlerdendir.Namazı sürekli terk etmek bir müslümana yakışmaz...


  Namazı sürekli terk eden kişinin çok tövbe edip,hemen bu hatasından vazgeçmesi ve namaz kılmaya başlaması gerekir.zira müslüman küfürden koruyan en önemli şey namazdır...zor geliyor ama bunlar dahada zor gelecek selamlar 4. #394
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.02.07
  Mesajlar: 2.088
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: İKİNDİ VE YATSIDAN SONRA OKUNMASI GEREKEN...

  BUNLARI UGULUYOR MUSUNUZ?

 5. #395
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.02.07
  Mesajlar: 2.088
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAMAZIN SON OTURUŞUNDA...

  BUNU MUTALAKA ÖĞRENMELİSİNİZ

 6. #396
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 25.02.07
  Mesajlar: 453
  Teşekkür ve Beğeni

  ---

  ---

 7. #397
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 25.02.07
  Mesajlar: 453
  Teşekkür ve Beğeni

  ---

  ----

 8. #398
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 14.01.07
  Mesajlar: 61
  Teşekkür ve Beğeni

  nefsin namaz üzerindeki etkileri!!

  esselamün aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü.

  amcam dünyada örnek aldığım ve islam anlayışına hayran olduğum nadir şahsiyetlerden birisidir...

  namaza yeni başladığım dönemlerde birşey beni çok rahatsız ediyordu. üstelik bu soyut bir rahatsızlıktan da ziyade somut bir rahatsızlık boyutuna gelmişti. her namazın 2. rekatından sonra başıma ağır ve kasvetli bir ağrı çöküyor ve namaz bitene dek sürüyor kafamı karıştırıp sureleri yanlış okumama sebebiyet veriyordu. ben ilk başta somut olmasından dolayı işin tıbbi tarafını düşünüyordum doktora gitmeyi düşündüm. daha sonraları amcamlarla görüştüm. ve amcama açtım bu durumu neden böyle oluyor diye oda kendi başından geçen bir kıssa yı anlattı

  bu kıssayı amcamın ağazından sizlerle paylaşmaya çalışacağım


  üniversite yıllarımda namaza ilk başladığım sıralarda iki arkadaş aynı evde kalıyorduk. (bana hitaben) sendeki durum bendede hasıl olmuştu. tedirgindim. daha sonraları arkadaşımla muhabbet esnasında dile getirdim ve o bendekini sorma çok kötü kardeş namazda ayakta duramıyorum dedi. biz yinede büyütmedik ve devam ettik namazlarımıza. daha sonra benim durumum düzeldi fakat arkadaşımın durumu hala aynıydı. ve gitgide dahada arttığını dillendiriyordu. lakin birgün eve geldiğimde seccadenin üstünde aleni bir durumda uzanır buldum. haliyle çok endişelendim ve ayağa kaldırıp zor zahmet yatağa yatırdım. ve arkadaşım yürüyemediğini namaz kılamadığını söyledi. neyapacağımızı şaşırdık eve getirdiğimiz doktor hastaneye kaldırdı arkadaşımı fakat çaresini bulamadılar açıklama bile yapamadılar 3 gün sonra eve döndük. o dönemlerde bilgi ve ilim öğrendiğimiz değerli hocama bildirdim olayı. ve o hemen evimize teşrif edip arkadaşımın yanına geldi. baktıktan sonra bu bir savaştır. nefsinle savaşıyorsun ama herkesin savaşı vücuduna bu derece vurmaz
  dedikten sonra oturağına gelebilirmisin dedi arkadaşım hayır dedi ve ben ben getirebilirim yardım ederim dedikten sonra hocam o halde oturduğun yerden kılmaya devam edeceksin kaybetme bu savaşı sakın ha dedi ve uğurladık.
  dediklerini uygulamaya başladık. yaklaşık 2-3 ay sonra birgün yanında oturup muhabbet ederken kapının çalması üzerine birden ayaklarını mücizevi bir biçimde aşşağıya doğru attığını farkettim çok sevindik ikimizde ve o günün arkasından gelen hafta tamamen düzelmişti. hemen hocamıza koştuk ve durumu bildirtikten sonra neden oldu nasıl iyileşti diye tekrar sorduk.
  oda dediki nefis her insanın farklı uzuvlarını mesken edinmiştir kiminin başını kiminin elini kiminin bacaklarını bu arkadaşımızın bacaklarındaydı nefis ve zorlanınca rahatsız etme girişiminde bulundu. etti de fakat siz üstüne gittiğiniz de geri çekildi ve daha küçük daha etkisiz bir noktaya kovaladınız onu. devam edinki tekrar yerleşmesin kovulduğu eve.
  cevaplarını verdi ve arkasından şunu ekledi

  EVLİYAULLAHLAR NEFİSLERİNİ BEDENİNİN SADECE BİR HÜCRESİNDE HAPSEDEBİLMİŞ İNSANLARDIR!!

  SELAMETLE...

 9. #399
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 06.02.07
  Mesajlar: 182
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: nefsin namaz üzerindeki etkileri!!

  Allah razı olsun

 10. #400
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 14.01.07
  Mesajlar: 61
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: nefsin namaz üzerindeki etkileri!!

  sizdende ALLAH razı olsun

  YARADAN YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN

Sayfa 40 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 30383940414250 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Dönmeyecek Birini Bekleyenler!
  Konu Sahibi abı_hayat Forum Edebiyat
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 25-07-2009, 12:07
 2. Hayat:sana ait .. s/ana dair…!!
  Konu Sahibi ferahhfeza Forum Deneme - Hikaye
  Cevaplar: 32
  Son Mesaj: 21-06-2009, 10:46
 3. Kabir ziyaretinde nelere dikkat etmeliyiz
  Konu Sahibi Gülüşü Yaralı Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19-02-2009, 00:45
 4. Güzele bakmak sevap mı,yoksa gözlerin ihaneti mi?
  Konu Sahibi Nur_u Secde Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 19-11-2008, 10:00
 5. iste acik kadin ve sonu !!!!!!!!
  Konu Sahibi nurus Forum Islamda Kadının Yeri ve Önemi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 08-06-2008, 03:04

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •