Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 18 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 816171819202868 ... SonuncuSonuncu
171 den 180´e kadar. Toplam 899 Sayfa bulundu

Konu: namaz

 1. #171
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.07.06
  Yer: BURSA
  Mesajlar: 14.181
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: Namazdan Kurtulmanın Yolları !!!

  Ne kadar şansı bir kulunuz oysaki Allah(cc) bizlere imkan veriyor isteyin isteyin diye. Ne diyor güzel resul(SAV)"ayağınızın bağcığıda kopsa isteyin" Allah kulu istemediği zaman üzülürmüş kulumun hiç bana ihtiyacı yok mu dermiş.

  Bizlerse kendimiz adına naz yaparız. Elhamdullah müslümanız ve bu güzel kapıyı bizlere açtığı için Hamdu Senalar olsun..

  S.A

 2. #172
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 17.12.06
  Mesajlar: 3
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: Namazdan Kurtulmanın Yolları !!!

  Allah razı olsun ellerinize sağlık,Namaz mü'minin miracıdır
  Allah cümle müslümanlarında kılmalarını nasip etsin.
  ben namazı yalnız kulluk borcu olarak görmüyorum,Allaha yakınlaşmak ve Allah rızası için kılmaya çalışıyorum.
  Allah cümlemize son nefesimize kadar kılmayı nasip etsin.aminnn...

 3. #173
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 07.07.06
  Mesajlar: 1.414
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: Namazdan Kurtulmanın Yolları !!!

  selamünaleyküm hafize kardeşim,

  yine çok ama çok güzel bir konu ALLAH razı olsun.Şimdi çok şükür namazın başından kalktım ve ilk sizin konunuzu okudum namaz kılmayan bir insanın RUHU yoktur.Ben namaz kılmaya çok geç başlayan biri olarak bunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Namaz kılmaya başladıktan sonra hayatım çok değişti ALLAH-Ü TEALA'ya sonsuz hamdü senalar olsun benden hidayetini esirgemedi çok şükür Ya Rabbim çok şükür...Burdan da bütün kardeşlerimizi namaz kılmaya davet ediyorum ALLAH RIZASI İÇİN

  selamünaleyküm

 4. #174
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.11.06
  Yer: berlin
  Mesajlar: 1.107
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: Namazdan Kurtulmanın Yolları !!!

  ALLAH RAZI OLSUN HAFIZE ABLAM
  COK ÖNEMLI BIR KONU

 5. #175
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 28.09.06
  Mesajlar: 1.650
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: ......NAMAZ..... VE NAMAZI TEKR ETMENİN SONU..NAMAZLA İLGİLİ BİLDİGİNM VE ÖGRENDİM HERSEY.İNSAL

  [big] İbadet ve Namaz [/big]

  Allah cin ve insanı kendisine kulluk etmeleri için yarattı. Yarattığı kullarına emir ve yasaklarını bildirdi.
  İbadet Allah'a ve Allah için yapılan her hareketi içine alan geniş bir kavramdır. İbadetlerde, emir ve yasakların sadece zâhirî hikmetlerini değil, ayni zamanda batini hikmetlerini de düşünmeliyiz.
  İslâm’ın özünü teşkil eden ilahi ruhu kiğimiz takdirde, ibadetleri ticaret haline getiren ibadet tüccarları oluruz. İslâm’ın sonsuza uzanan düşünce ufkunu daralttığımız zaman ibadetlerimiz birer otomatik hareketler topluluğu haline gelir. Sadece el, ayak, bas ve beden hareketleri dindarlığın şartı sayılır.
  Yüce Rabbim Kur’ân-ı Kerîm’de söyle buyuruyor: “...Yapacağınız hayırları ancak Allah rızasını kazanmak için yapmalısınız...” (Bakara 272) Ve yüce Rabbimiz şöyle devam ediyor: “Göklerin ve yerin gaybı (sırrı) yalnız Allah’a aittir. Her iş O’na döndürülür. Öyle ise O’na kulluk et ve O’na dayan Rabbin yaptıklarından gafil değildir.” (Hud/123)
  Tevekkülde bir ibadettir. Tevekkül, sebeblere tevessülden sonra isi sebeplerin yaratıcısı olan Allah’a bırakmak, O’na güvenmektir.
  Allah için ihlas ve samîmiyet de ibadettir. “Dîni Allah’a has kılarak, ihlas ile kulluk et!” (Zümer/2) emri ibadetlerin riya ve gösterişten uzak, sadece Allah için olmasının beyanıdır.
  Zira hiç bir seyin fayda vermiyecegi o ahiret gününde ihlasın netîcesi olan kalb-i selim ile ilâhî huzura varmak mümkün olacaktır. Levha olarak evlerde ve dükkanlarımızda çerçeveleyip astığımız «Allah’in dediği olur» cümlesini yaşamadıktan sonra tevekkülü hayatımıza uygulamış olamayız.
  İbadetlerde asıl olan Hakk’ı zikretmektir. O’nu unutmamak, O’nun için sevmek, O’nun için buğz etmek, O’na yönelmek, O’na güvenmek ve O’na teslim olmaktır.
  Namaz Allah ile kul arasında münacaattır. Kur’ân-ı Kerim’de Yüce Rabbim şöyle buyurmaktadır:
  “Öyle ise siz beni (ibadetle) anın ki, Ben de sizi anayım. Bana şükredin, sakın bana nankörlük etmeyin.” (Bakara 152)
  Zikir lügatta hatırda tutmak yani gerçek sevgiyi unutmamak demektir. Yüce Rabbimiz Kehf 24’te şöyle buyuruyor:
  “...Ve unuttuğun zaman Rabbini an!...”
  “Lâ mahbube illallah”-Allah’tan başka mahbub-i hakikî yoktur.” demek, kalpte mevcut diğer sevgileri yok eder.
  İbadet Allah’a ve Allah için yapılan hareketlerin hepsine hakim olduğuna göre, hayatımızın her ânını ibadet haline getirebilmek için tek hedefe yönelik bir davranış sergilemeliyiz. Kul namaza durduğu vakit bütün azaları onunla beraber namaz kılmalı ve oruç tutuğu vakit bütün azaları onunla beraber oruç tutmalıdır.
  Namaz vakti geldiği zaman Hz. Ali (r.a)’nin yüzü kızarır, vücudu titrermiş. Yanındakilerin; “Ey Emirü’l-Müminin size ne oluyor” sualine; “Allah Teâla’nın semavat, arz ve dağlara arz edip onun celalet ve azametinden korkarak yüklenmekten kaçtıkları ve insanın ise kabul ve tahammül ettiği ilâhî emaneti yerine getirme zamanı geldi. Acaba bunu lâyıkıyla ifa edebilecek miyim diye endişe ediyor ve korkuyorum” şeklinde cevap vermiştir.
  Hz. Mevlânâ söyle buyuruyor: “Ölmeye müstehak olan nefsi kesmek vaktinde Allahu Ekber dersin ve bu suretle nefsi onun huzurunda kurban edip öldürürsün.„
  Kehf Sûresi âyet 110’da Yüce Rabbimiz Peygamberimiz (s.a.v)’e hitaben şöyle buyuruyor:
  “De ki ben sadece sizin gibi bir beşerim, bana ilahınızın bir ilah olduğu vahy ediliyor. Her kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa salih amel işlesin ve Rabbine ibadette hiçbir ortak koşmasın.”
  Rükû hayvanın hareketi ve ibadet tarzıdır. Kul Rabbinin kendisine bahşetmiş olduğu nimetlere karşı şükür ile eğilir ve “Sübhane Rabbiye’l-Azim”, yani azim olan “Rabbimi tesbih ederim” der. Bu aynı zamanda kulun zilletini ve Rabbinin izzetini ifade eder.
  Doğrulduğunda “Semi’allahü li-men hamide” yani; “Allah, hamd eden kimsenin hamdini işitti” ve arkasından; “Rabbena lekel hamd/ey Rabbimiz hamd sana mahsustur” der.
  Secdede ise “Sübhane Rabbiyel A’la” yani “Yüce Rabbimi tesbih ederim” diyerek secde ile ceza ve hesaptan kurtulup rahmet ve merhamete nail olmayı umar.
  Sadece felaket zamanında kulluğu hatırlamanın bir faydası olmaz, rahat zamanında da kulun Allah’ı hatırlaması ve kulluğunu yerine getirmesi ancak fayda verir.
  Yazımıza Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in bir sözüyle son verelim:
  “Vaktini geçirmeden namaza, ölüm gelip çatmadan tevbeye acele ediniz.”
  [big] Her şeyin en iyisini Allah bilir. [/big]

 6. #176
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 28.12.06
  Mesajlar: 1
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: ......NAMAZ..... VE NAMAZI TEKR ETMENİN SONU..NAMAZLA İLGİLİ BİLDİGİNM VE ÖGRENDİM HERSEY.İNSAL

  rabbim hepimizi namazını eksiksiz kılan imanlı kullarından eylesin amin...

 7. #177
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 21.10.06
  Yer: Hollanda (Kastamonlu)
  Mesajlar: 681
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: ......NAMAZ..... VE NAMAZI TEKR ETMENİN SONU..NAMAZLA İLGİLİ BİLDİGİNM VE ÖGRENDİM HERSEY.İNSAL

  Bizimle paylastigin icin tesekkur ederim, Allah razi olsun senden. Hayirli aksamlar. Dualarda bulusmak uzere.

 8. #178
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 28.09.06
  Mesajlar: 1.650
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: ......NAMAZ..... VE NAMAZI TEKR ETMENİN SONU..NAMAZLA İLGİLİ BİLDİGİNM VE ÖGRENDİM HERSEY.İNSAL

  [big]NAMAZ KILMAK [/big]

  Doğru ve hal üzere namaz kılmak sadece evin erkeğinin görevi değildir. Aksine Kurr17;an'a göre Allah namazı kadın ve çocuklarına intikal ettirme görevini evin erkeğine vermiştir. Dolayısıyla da evin erkeği de yumuşak bir tonla eşini ve çocuklarını namaz alanına sokmalı, onları bu en iyi amele teşvik etmelidir.


  r0;Ehline namaz kılmalarını emret, kendin de onda devamlı ol. Biz senden rızık istemiyoruz, sana rızık veren biziz. Sonuç Allahr17;a karşı gelmekten sakınanındır.r1;[1]


  Kurr17;an-ı Kerim'de de okuduğumuz üzere Hz. İsmailr17;in özelliklerinden birisi de eş ve çocuklarını namaza davet etmesidir: r0;O ehline namazı emrederdi.r1;[2]

  Hakeza Kurr17;an'da okuduğumuz üzere Hz. İbrahim (a.s) da Allahr17;tan kıyamete kadar kendisi ve nesli için namaz kılmayı istemiştir:

  r0;Rabbim! Beni ve çocuklarımı namaz kılanlardan eyle.r1;[3]


  Allah Resulü de bir çok rivayetlerde namazı göz nuru olarak anmıştır.r1;[4]

  Altıncı İmam (a.s) şöyle buyurmuştur: r0;Marifetten sonra bu namaza denk hiçbir şey yoktur.r1;[5]

  Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: r0;Sizlere namazı ve namazı korumayı tavsiye ediyorum. Şüphesiz namaz en hayırlı ameldir ve o dininizin direğidir.r1;[6]

  Kurr17;an-ı Kerim namazı, insanı zahir ve batın pisliklerinden koruyucu bir etken olarak kabul etmektedir:

  r0;Şüphesiz namaz fuhuş ve münkerden alıkoyar.r1;[7]


  Neden kadın ve çocuklarımızı namaza çağırmayalım ve onların namaz kılması için gerekli ortamı sağlamayalım. Oysa bu durumda evin atmosferi fuhuş ve kötülüklerden temizlenecek, kendimiz ve onlar daha rahat bir şekilde yaşayacaklardır. İmam Bakır (a.s) şöyle buyurmuştur: r0;Şüphesiz kulun hesaba çekildiği ilk şey namazdır. Eğer namaz kabul görürse diğer amelleri de kabul görür.r1;

  Namazı zayi etmek, namazı hafife almak ve bu büyük ibadeti terk etmek, insanın peygamberin şefaatinden mahrum kalmasına, kıyamette utanmasına, Hak Teala'nın rahmetinden kovulmasına ve cennete girmesine engel olunmasına sebep olur.

  Kendimizin, eşimizin ve çocuklarımızın namazından gaflet etmeyelim. Kıyamet günü kadın ve çocuklarımızın Hak Teala nezdinde şikayette bulunmasına maruz kalmayalım. Onlar Hak Tealar17;nın huzurunda şöyle diyebilirler: Eğer bizi namaza davet etmiş olsaydı icabet ederdik.r1; Amel defterimizde namazın olmayışı ilk aşamada kocanın ve babanın suçudur, ikinci aşamada ise bizim suçumuzdur.

  Allahr17;ım! r0;Onun namaza ilgisizliği bizleri namazdan gafil kıldı. O halde ondan intikamımız al, onu lanetine maruz kıl ve onun azabını bizim azabımızın iki katı karar kıl.r1;

  Çocuklar ilginç fotoğrafçılardır. Onlar büyüklerinin bütün davranış, amel, ahlak, halet ve hareketlerini taklit ederler. Eğer namaz kılar, oruç tutar, Kurr17;an okur, güler yüzlü olur, muhabbet gösterir, vakar ve edeb içinde bulunurlarsa, bütün bunları taklit ederler, bir müddet sonra da bu hakikatler onların vücut iklimine işlemiş olur.

  Hakeza İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: r0;Çocuklarınıza namazı öğretiniz ve buluğ çağına eriştiklerinde de namaz meselesini ciddiye almalarını sağlayınız.r1;  [big]Namazları Ertelemek [/big]  Namaz, en kamil bir ibadet, en güzel bir kulluk merasimi ve alemlerin Rabbine karşı huşu ve tevazu izharında bulunmaktır.

  Kurr17;ân ayetleri ve rivayetler de namaz hususunda çok önemli gerçekleri söz konusu etmiştir ki bu gerçeklerden bazılarına başlıklar şeklinde işaret etmek istiyorum.

  Namaz insanı fuhuş ve kötülüklerden korur, namaz kılmak mümin topluluğun nişanelerindendir. Bütün peygamberler, namaz kılan kimselerdi. Peygamberler, ailelerini de namaz kılmaya davet etmişlerdir.

  Bütün namazlara dikkat göstermek, farz olan görevlerdendir. Namaz kılmayan kimse, Allahr17;ın rahmetinden mahrumdur ve şefaatçilerin şefaati onu kapsamaz. Namaz dinin kanunlarındandır. Allahr17;ın hoşnutluğunun cilve mekanıdır ve Peygamberlerin aydınlık yoludur. Namaz, dini ikrar ettikten sonra İslamr17;ın başında yer almaktadır. Her şeyin bir şerafeti ve yüceliği vardır. Dinin şerafet ve yüceliği ise namazdır. Namaz, şeytanın saldırıları karşısında sağlam bir kaledir. Namaz, rahmetin iniş sebebidir. Allah nezdinde en sevimli amel namazdır. Namaz peygamberlerin en son vasiyetidir. Namaz Allah Resulür17;nün göz nurudur. Namaz her takvalı insanı Allahr17;a yaklaştırandır. Namaz, marifetten sonra en yüce ameldir. Namaz ilmin sütunudur. Namazın şartlarına riayet ederek kılmak, bağışlanma sebebidir.

  Kıyamette insanların sorguya çekildiği ilk şey namazdır. Allahr17;ın kulların amellerinden aldığı ilk şey namazdır. Kıyamette hesaba çekilen ilk amel namazdır. Namaz, insanı kibirden temizleme sebebidir. Namazın kabul olması, takvanın, istekli olmanın, sakınmanın ve haramlardan uzak durmanın ipoteğindedir. Vaktinde kılınan namazın üstünlüğü, ahiretin dünyaya üstünlüğü gibidir. Mümin için namazı erteleme karşısında vaktinde kıldığı namazın üstünlüğü, malından ve çocuklarından daha iyidir. Namaz kılmayan kimse kafirdir. Namaz kılmayan kimse, ölümden sonra Yahudilerin veya Hıristiyanların veya Mecusilerin safına katılır. Namazı önemsememek, Allah Resulü tarafından reddedilmeye sebep olur. Namazı terk etmek, namazı zayi etmek, namazı hafife almak, namazı ertelemek, namazı ilk vaktinden tehir etmek şüphesiz duanın icabetine engel olan etkenlerdir.

  Büyük arif, yüce filozof ve takvalı alim, Molla Muhsin Feyz Kaşani çok önemli r0;Vafir1; adlı kitabında, Takibat-i Nemaz babında, Masumr17;dan (a.s) şöyle rivayet etmektedir:

  r0;Eğer namaz kılan kimse, farz namazını kıldıktan sonra şükür secdesine kapanır, Allahr17;ın kendisine bağışladığı nimetleri tek tek hatırlar ve şükrederse, Hak Teala meleklere şöyle hitap eder: r0;Ey melekler! Kulum farz namazını eda etti ve bana şükretmeye koyuldu, ona nasıl davranayım?r1; Melekler şöyle derler: r0;Onun ihtiyaçlarını gider.r1; Meleklere şöyle hitap edilir: r0;İhtiyaçlarını giderdim artık ne yapayım?r1; Melekler şöyle derler: r0;Ona ahirette kurtuluş nasip et.r1; Meleklere şöyle hitap edilir: r0;Ona kurtuluş verdim, artık ne yapayım?r1; Melekler şöyle der: r0;Ona rızk genişliği nasip et.r1; Meleklere şöyle hitap edilir: r0;Ona rızk genişliği verdim, artık ne yapayım?r1; Melekler şöyle der: r0;Ona salih bir evlat nasip et.r1; Meleklere şöyle hitap edilir: r0;Ona salih evlat nasip ettim.r1; Namaz kılan kimse, secdede Allahr17;a şükrettikçe Allah hitap eder, melekler de kendisine dua ederler. Nihayet melekler şöyle derler: r0;Ya Rab! Biz onun için hayırlı olan her şeyi senden istedik, sen de bağışta bulundun, artık isteyecek bir şey bilmiyoruz.r1; Meleklere şöyle hitap edilir: r0;Siz bilemezsiniz, ama ben biliyorum.r1; O bana şükretti, ben de onun şükrünü takdir edeceğim. Benim şükrü takdir etmem ise nimet kapılarını yüzüne açmamdır.r1;

  İbadetler arasında kapsamlı bir ibadet diyebileceğimiz tek ibadet namazdır. Namaz kılan kimse namaz vesilesiyle Hak Tealar17;nın huzurunda tümüyle huzu, tevazu ve küçüklük izharında bulunmaktadır. Namaz vesilesiyle, Allahr17;ın birliğini ikrar etmektedir ve namaz vesilesiyle, Allahr17;ın dergahına şükrünü belirtmektedir. Araştırma ve marifete dayalı olarak Allahr17;ın varlığını itiraf etmektedir. Bu organlar insanların iradesiyle birleşerek zevk ve iştiyakla mescide, Kaber17;ye, Peygamber ve İmamların haremine koşmaktadırlar.

  Bu bölümde kapsamlı bir ibadet olan namaz hakkındaki rivayetleri nakletmek istiyoruz. Allah-u Tealar17;dan acizane bir şekilde, bütün şartlarına, özellikle de ihlas ve hulus özelliğine riayet ederek insanın ferdi azaba duçar olmasına engel olan ve en büyük ibadet sayılan namaz hakkında başarılı kılmasını diliyoruz.


  Allah Resulü (s.a.a) namaz hakkında bir rivayette şöyle buyurmuştur: r0;Namaz dinin kanunlarındandır. Namazda aziz ve celil olan Rabbin rızayeti vardır ve namaz peygamberlerin yoludur.r1;[8]  Hakeza Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurmuştur: r0;Övgüsü yüce olan Allah benim göz nurumu namazda karar kılmıştır. Aç kimseye yemeyi ve susuz kimseye suyu sevdirdiği gibi bana da namazı sevdirmiştir. Aç kimse yediğinde doyar, susuz kimse de su içtiğinde suya kanar ama ben asla namaza doymuyorumr1;[9]  Hakeza Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurmuştur: r0;Namaz için ayağa kalkıp kıbleye yöneldiğinde, Fatiha suresini ve Kurr17;ân surelerinden mümkün olan bir sureyi okuyup rükuya gittiğinde, rüku, secde, teşehhüd ve selamını tamamladığında, gelecek namaza kadar seninle kıldığın namaz arasındaki bütün günahların bağışlanmış olur.r1;[10]


  Müminlerin Emiri Ali (a.s) namaz hakkında birkaç rivayette şöyle buyurmuştur: r0;Namaz rahmet indirir.r1;[11]


  Hakeza: r0;Namaz her takvalı kimse için Allahr17;a yakınlaştırıcıdır.r1;[12]


  Hakeza: r0;Sizlere namazı ve namazı korumayı tavsiye ediyorum. Şüphesiz ki namaz en hayırlı ameldir ve namaz dininizin direğidir.r1;[13]


  Hakeza: r0;Şüphesiz insan namazda olduğu müddetçe bedeni ve elbisesi ve etrafındaki her şey tesbih eder.r1;[14]  Hakeza: r0;Ey Kumeyl! Namaz kılman, oruç tutman ve sadaka vermen iş değildir. Şüphesiz iş, temiz bir kalple namaz kılmak, Allah katında hoşnutluk kazanan bir amel etmek ve düzgün bir huşu içerisinde olmaktır.r1; [15]  Kurr17;ân-ı Kerimr17;den sonra Kutub-i Erbea, Vesailr17;uş-Şia ve benzeri birçok muteber ve güvenilir Şii kaynakları, namazın dünyevi ve uhrevi eserlerini elde etmek için en kamil ve en iyi kaynak konumundadırlar.


  Çok Önemli Bir Hadis


  Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur: r0;Namaz dinin direğidir ve namazda on haslet vardır: r0;Yüzün süslenişi, kalp nuru, beden rahatlığı, kabir dostu, rahmet indiren, göklerin kandili, terazinin ağırlığı, rabbin hoşnutluğu, cennetin pahası, ateşten koruyan bir perde. O halde kim namaz kılarsa şüphesiz dini ikame etmiştir. Kim de namazı terk ederse, şüphesiz dini tahrip etmiştir.r1;[16]  Gerçekten de çok ilginçtir, yüce olan Allah yerine getirilmesinin hiçbir zahmet ve meşakkati olmayan iki rekat namaz için ne kadar etkiler ve sonuçlar takdir etmiştir.

  Nitekim Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurmuştur: r0;Her namazın vakti geldiğinde bir melek insanların önünde şöyle nida eder: r0;Ey insanlar! Arkanızda yaktığınız ateşe doğru ayağa kalkın ve onu namazlarınızla söndürünüz.r1;[17]


  [big]
  1- ŞÜKREDEN KUL [/big]
  İmam Ali (a.s), Yahudi birisine Resulullah (s.a.a)r17;in her açıdan bütün peygamberlerden daha üstün olduğunu vasf ederken O Hazretin ibadetine değinerek şöyle buyurdular:

  r0;Resulullah (s.a.a) namaza kalktığında, şiddetli bir şekilde ağladığından dolayı kaynayan tencereden duyulan ses gibi O Hazretin göğüs ve karnından ağlamak sesi duyuluyordu. Oysa Allah Teala onu azabından güvende kılmıştı. Bu ibadet ve ağlamasıyla Rabbine huşu etmek ve ona uyanlara imam ve örnek olmak istiyordu. O kadar namaz ve ibadet için ayakta durdu ki, ayakları şişti; yüzünün rengi sarardı. Gecelerin hepsini ibadetle geçiriyordu; öyle ki Allah-u Teala ayet nazil ederek şöyle buyurdu:


  r0;Tâhâ! Biz sana bu Kurr17;ânr17;ı güçlük çekmen için indirmedik.r1;[18]  Birisi Resulullahr17;ın bu halini görünce: r0;Ya Resulellah! Allah-u Teala senin geçmiş ve son günahlarını affetmemiş midir; o halde neden bu kadar zahmet çekiyorsun?r1; dediğinde Resulullah (s.a.a): r0;Evet öyledir; ama Allahr17;ın şükreden kulu olmayayım mı?r1; diye buyurdular.r1;[19]  [big]
  [big]
  2- İKİ REKAT İHLASLI NAMAZ [/big][/big]


  Resulullah (s.a.a) için iki iri deve getirdiklerinde Hazret ashabına şöyle buyurdu:

  İçinizde dünya hakkında düşünmeksizin iki rekat namaz kılacak birisi var mıdır? Kim kılarsa ona bu iki deveden birini vereceğim.r1;

  Resulullah (s.a.a) bu sözünü birkaç kez tekrarladı. Ashaptan hiç kimse cevap vermeyince Emirr17;ul-Müminin Hz. Ali (a.s) ayağa kalkarak: r0;Ya Resulellah! Ben buyurduğunuz şekilde iki rekat namaz kılmaya hazırımr1; dedi.

  Resulullah (s.a.a): r0;Çok iyi, kılr1; diye buyurdu.

  Emirr17;ul-Müminin Ali (a.s) namaza başladı. Namazın selamını verdiğinde Cebrail yeryüzüne inerek şöyle dedi: Allah-u Teala buyuruyor ki: Bu develerden birini Alir17;ye ver.r1;

  Resulullah (s.a.a) buyurdu ki:

  r0;Ben, namaz kılarken dünya işleriyle ilgili herhangi bir şeyi düşünmemeyi şart koşmuştum. Oysa Ali teşehhüt okurken: r0;Develerden hangisini alayımr1; diye düşündü.r1;

  Cebrail: r0;Allah-u Teala buyuruyor ki: Alir17;nin hedefi, semiz olan deveyi alıp onu keserek fakirlere vermekti, bundan dolayı düşüncesi Allah içindi, kendisi veya dünya için değildir1; dedi.

  Bu esnada Peygamber (s.a.a), Hz. Alir17;ye teşekkür ve onu takdir etmek için her iki deveyi ona verdi.

  Allah-u Teala da bir ayetin zımnında Hz. Alir17;yi takdir etmek için şöyle buyurdu:

  r0;İnne fî zalike lezikra limen kane lehu kalbun ev elkar17;s-semr17;a ve huve şehid.r1; r0;

  Hiç şüphesiz bunda, kalbi olan ya da bir şahit olarak kulak veren kimse için elbette bir öğüt vardır.r1;[20]


  Sonra Resulullah (s.a.a) şöyle buyurdular:


  r0;Kim iki rekat namaz kılar da dünya işleri hakkında bir şey düşünmemiş olursa, Allah-u Teala ondan razı olup günahlarını affeder.r1;[21]
  [big]3- SAVAŞ MEYDANINDA NAMAZ [/big]  Aşura günü öğle namazı vakti, Ebu Semame-i Saydavi İmam Hüseyin (a.s)r17;a şöyle arz etti:

  r0;Ya Eba Abdullah! Canım size feda olsun! Düşmanın ordusu size yaklaştı, Allahr17;a ant olsun ki, ben senin huzurunda öldürülmedikçe sen öldürülmeyeceksin; gönlüm, seninle öğle namazı kıldıktan sonra Rabbimi mülakat etmeyi (şahadet şerbetini içmeyi) istiyor.r1;

  İmam Hüseyin (a.s) göğe doğru bakarak şöyle buyurdular:

  r0;Bize namazı hatırlattın, Allah seni namaz kılanlardan etsin. Evet, namazın ilk vaktidir. Bu halktan, namaz kılmamız için savaşı durdurmalarını isteyin.r1;

  Hasin bin Numeyr, İmam Hüseyinr17;in sözünü duyunca şöyle seslendi: r0;Sizin namazınız Allah katında kabul değildir.r1;

  Habib bin Mezahir onun bu sözüne karşılık şöyle dedi: r0;Ey alçak! Resulullahr17;ın oğlunun namazının kabul olmayıp da senin namazının kabul olacağını mı zannediyorsun?!...r1;

  Daha sonra Züheyr bin Kayn ve Said bin Abdullah, İmam Hüseyin (a.s)r17;ın namaz kılması için Hazreti korumak amacıyla Or17;nun önünde durdular; İmam (a.s) da az bir yareniyle namaz kıldılar. Said bin Abdullah, kendisini İmamr17;a taraf atılan oklara siper ediyordu, bedenine o kadar ok isabet etti ki, ayak üstünde duramayıp yere düşerek şöyle dedi:

  r0;Allahr17;ım! Âd ve Semud kavmine lanet ettiğin gibi bu kavme de (Kufe halkına da) lanet et! Allahr17;ım! Benim selamımı Peygamberine ulaştır; Or17;nu bunca yaraların acısından haberdar et; çünkü bu işten hedefim, Peygamberinin oğluna yardım etmektir.r1;  Said, bu olaydan sonra şahadete erişti. Allahr17;ın rahmet ve rızvanı ona olsun. [22]  [big]4- HAYATIN SON ANINDA EN ÖNEMLİ SÖZ [/big]


  Ebu Besir şöyle diyor:

  İmam sadık (a.s)r17;ın vefatından sonra, hanımı Hamider17;ye tesliyet demek için O Hazretin evine gittim. Hanımı beni görünce ağladı, ben de ağladım.

  Daha sonra şöyle dedi:

  r0;Ey Ebu Besir! Eğer İmam (a.s)r17;ın ömrünün son anında kenarında olmuş olsaydın ilginç bir olayı görmüş olacaktın!r1;

  r0;Hangi olayı?r1; dediğimde şöyle dedi: İmam Sadık (a.s)r17;ın ömrünün son anları idi, aniden mübarek gözlerini açarak buyurdular ki: r0;Hemen şimdi bütün akraba ve yakınlarımı buraya toplayın!r1;

  Biz bütün akraba ve dostları İmam (a.s)r17;ın yanına topladık; öyle ki İmam (a.s)r17;ın akraba ve dostlarından hiç kimse geride kalmadı. Herkes toplanınca İmam (a.s) onlara bakarak şöyle buyurdular:


  r0;Şüphesiz bizim şefaatimiz, namazı hafif sayanlara (ona önem vermeyenlere) ulaşmayacaktır.r1;[23]

  ----------------------------------------------------------------------------------------------

  [1] - Ta- Ha / 132

  [2] - Meryem / 55

  [3] - İbrahim / 40

  [4] - Bihar, c. 77, s. 77

  [5] - Bihar, c. 69, s. 406

  [6] - Bihar, c. 82, s. 209

  [7] - Ankebut / 45

  [8] - el-Hisal, c. 2, s. 522, 11. hadis ve Mizanr17;ul-Hikmet, c. 7, s. 3092, es-Salat, 10528. hadis

  [9] - Mekarimr17;ul-Ahlak, s. 461, el-Feslr17;ul-Hamis ve Mizanr17;ul-Hikmet, c. 7, s. 3092, es-Salat, 10535. hadis

  [10] - Emalir17;yi Saduk, s. 549, 22. hadis; Mizanr17;ul-Hikmet, c. 7, s. 3096; Salat, 10556. hadis

  [11] - Gurerr17;ul-Hikem, s. 175, 3341. hadis ve Mizanr17;ul- Hikmet, c. 7, s. 3092, es-Selat, 10532. hadis

  [12] - el-Hisal, c. 2, s. 620 ve Mizanr17;ul-Hikmet, c. 7, s. 3094, es-Selat, 10537. hadis

  [13] - Emali-yi-Tusi, s. 522, 1157. hadis ve Mizanr17;ul- Hikmet, c. 7, s. 3094, es-Selat, 10543. hadis

  [14] - İlelr17;uş-Şerayir17;, c. 2, s. 336, 33. Bab, 2. hadis ve Mizanr17;ul-Hikmet, c. 7, s. 3104, es-Selat, 10585. hadis

  [15] - Tuhafr17;ul-Ukul, s. 174, Vasiyetr17;un li Kumeyl b. Ziyad ve Mizanr17;ul-Hikmet, c. 7, s. 3106, es-Selat, 10592. hadis

  [16] - Mevaizr17;ul-Adediyye, s. 371

  [17] - Men la Yehzuruhr17;ul- Fakih, c. 1, s. 208, Bab-u Fezlr17;is-Salat, 624. Hadis

  [18] - Tâha / 1-2

  [19] - Bihar, c. 17, s. 257 ve 287

  [20] - Kâf / 37

  [21] - Bihar, c. 36, s. 191

  [22] - Bihar, c. 45, s. 21

  [23] - Vesailr17;uş-Şia, c. 3, s. 17

 9. #179
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 28.09.06
  Mesajlar: 1.650
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: ......NAMAZ..... VE NAMAZI TEKR ETMENİN SONU..NAMAZLA İLGİLİ BİLDİGİNM VE ÖGRENDİM HERSEY.İNSAL

  """ NAMAZ"""
  [big]
  NAMAZ FİİLİ BİR DUA VE NİYAZ,EYLEME DÖNÜŞ BİR TEVHİD..

  ALLAH HUZURUNDA HUŞU VE HUDA DOLU BİR BOYUN EĞİŞ VE ALLAH IN

  DÜŞMANLARINA KARŞI NEFRET DOLU BİR KIYAM VE BAŞLANGIÇTIR......[/big]

 10. #180
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.07.06
  Yer: BURSA
  Mesajlar: 14.181
  Teşekkür ve Beğeni

  Meleklerin Seyrettiği Namaz Sabah Namazı

  Meleklerin seyrettiği bir namaz kılmak ister misiniz? O halde sabah namazını kaçırmayın. Düşünün, tekbir alıyorsunuz, melekler şahit, rûkua gidiyorsunuz melekler şahit, secde anındasınız yine melekler şahit.

  Sabah namazını ne sıklıkla kılarsınız? Hiç kaçırmamaya mı dikkat edersiniz yoksa arada bir kılmaya mı çalışırsınız? Şayet gönlü ötelere açık kullardansanız harika, yok eğer dikkatli değilseniz sabah namazını kılma hususunda, gelin, nimetten faydalanma adına, beraberce Yüce kitabımıza kulak verelim: “Güneşin batıya kaymasından, gecenin karanlığına kadar, belli vakitlerde namaz kıl, özellikle de sabah namazını. Çünkü sabah namazında gece ve gündüz melekleri hazır bulunur (şahit olurlar). (İsra Sûresi, 78)

  Acaba Rabbimiz sabah namazına neden bu kadar önem veriyor? Çünkü, kalbin ulvî olan her güzelliğe açık olduğu en huzurlu vakittir bu vakit. Çünkü, başlanacak olan yoğun ve yeni bir güne hazırlanmanın en doğru ve bereketli olduğu vakittir bu vakit. Çünkü tefekkür için en uygun vakittir bu vakit. Farkına varabilenler için, cennet soluklarının, kalbin derinliklerine kadar nefeslendiği vakittir bu vakit.

  İnsan bazen taltif görmek ister ya hani. Yaptıklarının, sevdikleri tarafından görülmesini ister. İşte Yüce Allah (cc), kullarına çok büyük bir taltif yapıyor ve o nurdan meleklerini, ibadetimize şahit tutuyor. Düşünün, tekbir alıyorsunuz, melekler şahit, rûkua gidiyorsunuz melekler şahit, secde anındasınız yine melekler şahit. Zikrediyorsunuz Rabbinizi, salatü selamlar gönderiyorsunuz Peygamberinize ve yine melekler yanınızda hazır ve şahit.

  Gelin dostlar! Sabah namazlarını eğer kılıyorsanız, bu ayeti hatırlayarak, seher vakitlerini daha bir bilinçli idrak edelim. Eğer ki, ihmal ediyorsanız, bugünden tezi yok, beynimizi ve kalbimizi ‘Sabah Namazı Vakti’ne ayarlayalım. Sahi insan ömründe kaç kere sabah namazı kılar ki? Bu bilinmez belki; ama bilinen tek gerçek var ki, o vakitte Allah, meleklerini namaz kılan kulunun yanında hazır tutuyor. Haydi kalkın kaçırılmaması gerekli olan sabah namazına ve hissedin o nurdan varlıkları, sağınızda yada solunuzdadır belki kim bilir, dikkatli davranın o halde

Sayfa 18 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 816171819202868 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Dönmeyecek Birini Bekleyenler!
  Konu Sahibi abı_hayat Forum Edebiyat
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 25-07-2009, 12:07
 2. Hayat:sana ait .. s/ana dair…!!
  Konu Sahibi ferahhfeza Forum Deneme - Hikaye
  Cevaplar: 32
  Son Mesaj: 21-06-2009, 10:46
 3. Kabir ziyaretinde nelere dikkat etmeliyiz
  Konu Sahibi Gülüşü Yaralı Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19-02-2009, 00:45
 4. Güzele bakmak sevap mı,yoksa gözlerin ihaneti mi?
  Konu Sahibi Nur_u Secde Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 19-11-2008, 10:00
 5. iste acik kadin ve sonu !!!!!!!!
  Konu Sahibi nurus Forum Islamda Kadının Yeri ve Önemi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 08-06-2008, 03:04

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •