Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 10 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 891011122060 ... SonuncuSonuncu
91 den 100´e kadar. Toplam 899 Sayfa bulundu

Konu: namaz

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Teşekkür ve Beğeni

RE: Kadınlı Erkekli Birlikte Namaz

benim tuhafıma giden akıllarınca islama yeni açılımlar! getirmeye çalışanlar hep islamı yaşamaktan kaçanlar ve yaşayanlara çeşitli yaftalar yapıştıranlar.benim dinimin gereklerine müdahale edebilmen için benim dinimi yaşıyor olman gerekli.öyleki benim dinim her türlü noksanlıktan münezzeh iken sen ona yeni açılımlar! getiremezsin.o en doğru haliyle her türlü eksiklikten münezzeh olarak indirilmiştir.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

bizler bu yapılanın doğru olmadığının bilincindeyiz.bu şekilde bizlerin aklını çelemeyeceklerini kendileride biliyor.onların etkilemeye çalıştıkları potansiyel, islama inanan fakat gereklerini ve islama uygun yaşamayı öğrenememiş kardeşlerimizdir.bu yüzden tebliğ görevine daha sıkı sarılmak ve o kardeşlerimizi dinimizin icap ve gerekleri ile tanıştırmaktır.ALLAH muvaffak etsin , görevini layıkıyla başarabilenleri

Forum Üyesi
    Yer: BURSA
    Teşekkür ve Beğeni

H.Z. ÖMER VE NAMAZ

HZ Ömer Radıyallahü Anh Efendimiz kölelerinden namaz kılanları çok sever ve onlardan çok hoşnut olurdu Köleler de bundan dolayı namaz kılmak için cemaate devam ederlerdi HZ Ömer Radiyallahü Anh böyle namaza devam eden kölelerini çok zaman geçmeden azad ederdi Fakat köleler azad edildikten sonra çoğu namazlarını doğru dürüst kılmazlardı HZ öMER bunları gördüğü ve bildiği halde böyle namaz kılan kölelerini hep azad ederdi Bir gün kendi akrabalarından bazıları
    Ya Ömer Bu köleler seni aldatıyorlar onlar ancak azad olmak için namaz kılıyorlar Allah için kılmıyorlar sen onları azad ettikten sonra namaza gitmiyorlar bunlar seni aldatıyor lar HZ Ömer R A onlara şu cevabı veriyor
    Aldanırsam Allah için aldanayım Aldatırsa beni Rabbim ile aldatsınlar Dostla aldanan aldanmaz beni dost ile aldatıyorlarsa ben aldanmış sayılmam diyor s a

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

insan hanımıyla bile omuz omuza namaz kılamaz bence bu misyonerlerin bir çirkin oyunu teravih namazlarında görmedinizmi giriş çıkışlar bile ayrıdır

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

mk5834 yazdı:
    benim tuhafıma giden akıllarınca islama yeni açılımlar! getirmeye çalışanlar hep islamı yaşamaktan kaçanlar ve yaşayanlara çeşitli yaftalar yapıştıranlar.benim dinimin gereklerine müdahale edebilmen için benim dinimi yaşıyor olman gerekli.öyleki benim dinim her türlü noksanlıktan münezzeh iken sen ona yeni açılımlar! getiremezsin.o en doğru haliyle her türlü eksiklikten münezzeh olarak indirilmiştir.
    s.a. kardeş
    radikalleşiyorsun ha.. kendine dikkat et benim safıma yaklaşıyorsun

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

RE: H.Z. ÖMER VE NAMAZ

hafize yazdı:
    HZ Ömer Radıyallahü Anh Efendimiz kölelerinden namaz kılanları çok sever ve onlardan çok hoşnut olurdu Köleler de bundan dolayı namaz kılmak için cemaate devam ederlerdi HZ Ömer Radiyallahü Anh böyle namaza devam eden kölelerini çok zaman geçmeden azad ederdi Fakat köleler azad edildikten sonra çoğu namazlarını doğru dürüst kılmazlardı HZ öMER bunları gördüğü ve bildiği halde böyle namaz kılan kölelerini hep azad ederdi Bir gün kendi akrabalarından bazıları
    Ya Ömer Bu köleler seni aldatıyorlar onlar ancak azad olmak için namaz kılıyorlar Allah için kılmıyorlar sen onları azad ettikten sonra namaza gitmiyorlar bunlar seni aldatıyor lar HZ Ömer R A onlara şu cevabı veriyor
    Aldanırsam Allah için aldanayım Aldatırsa beni Rabbim ile aldatsınlar Dostla aldanan aldanmaz beni dost ile aldatıyorlarsa ben aldanmış sayılmam diyor s a

Forum Üyesi
    Yer: Oradan
    Teşekkür ve Beğeni

RE: H.Z. ÖMER VE NAMAZ

Allah razı olsun. Elinize sağlık
    Rabbim bizide dosdoğru namaz kılanlardan eylesin ve bizide azat eylesin
    Cennetiyle cemaliyle müşerref eylesin

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Namazı Terkin Dini Cezası

Namazı inkar eden kafir olur. Çünkü kat'i delille sabittir. Umursamayarak yani tembelliğinden dolayı kasten namazı terk eden fasık olur. (İbni Abidin, Reddü'l Muhtar, c. 2, s.7).

Farz olduğunu inkar etmemekle birlikte beraber tembellikle namazı kılmaya uygulanacak dünyevi cezanın ne olacağı mezhepler arasında mezhepler arasında itilaflıdır.

Hanefîlere Göre; namazı kılmayan fasıktır. Namaz kılıncaya veya ölünceye kadar hapsedilir ve dövülür.

Mâlikîlere Göre; vaktin sonuna kadar beklenir, bu müddet zarfında kılarsa serbest bırakılır, kılmazsa ceza olarak (kafir sayarak) öldürülür.

Şâfiîlere Göre; vaktin sonuna kadar beklenir, sonra tövbeye davet edilir. Tövbe edip namazını kılarsa, serbest bırakılır. Aksi halde ceza olarak öldürülür. Öğleyi ve ikindiyi terkten dolayı güneş batıncaya kadar, akşam ve yatsıyı terkten fecir, sabahı terkten dolayı da güneş doğuncaya kadar ceza tatbik edilmez. Ancak kendisinden namazı vaktinde eda etmesini istemek şarttır.

Hanbelîler Göre; namazı tembellik göstererek terk eden kimseyi devlet başkanı veya naibi namazı kılmaya davet eder. Eğer sonra ki namazın vakti daralıncaya kadar kılmazsa katli vaciptir. Fakat üç gün kendisi tövbeye davet edilmedikçe ceza infaz edilmez. Mezheplerin her birinin görüşlerini dayandırdıkları akli nakli deliller vardır. Ancak sözü uzatmamak için bu kadarıyla yetindik. (Necati Yeni el, Hüseyin Kayapınar, Sünen-i Ebû Davud Terceme ve Şerhi c. 2, s. 112)

Kaynak: Osman ERSAN, Gözümün Nûru Namaz, Erkam Yayınları

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

İkindi Namazının Ardından Kaza Namazı Kılınabilir mi?

Sual : İkindi namazı ile akşam namazı arasında sadece ikindi namazının mı kazası kılınabilir ?

Cevap : Farz - Nafile Bütün Namazların Kılınmasının Mekruh Olduğu Vakitler üçtür:

1 - Güneşin doğuşundan itibaren ışınları gözleri kamaştırır hâle gelinceye kadarki sabah vakti, kerahet zamanıdır. Bu vakit, güneşin doğuşundan sonraki takriben 45-50 dakikalık bir zamandır.
    2 - İkinci kerahet vakti, istiva vakti ile zeval vakti arasıdır. Yani güneşin göğün tam ortasına dikilmesi ânından Batı tarafına doğru açılmaya başladığı âna kadar geçen süredir.
    3 - İkindiden sonra, güneşin sarararak göz kamaştırmaz duruma geldiği andan başlayıp güneş batıncaya kadar süren vakit de kerahet vaktidir. Demek oluyor ki ikindi namazını güneş ışınlarının sararmakta olduğu sıralara kadar geciktirmemeli, kerahet vaktine bırakmamalıdır.

* İkindi namazı kerahet vaktine kadar geciktirilmişse, namaz kazaya bırakılmaz, sünneti terkedilerek sadece farzı kılınır. Hattâ güneş batmadan evvel iftitah tekbiri alınarak ikindinin farzına durulsa, namazda iken güneş batsa, bu bile sahih olur. Namaz kazaya kalmış olmaz, vaktinde edâ edilmiş sayılır. Bu ikindi namazına has bir durumdur.
    * Bu üç vaktin kerahet vakti olma hikmeti, ateşperestlerin ibâdet zamanı olmasıdır.

* Bu üç vakitte salâvat getirmek, dua ve tesbihte bulunmak, Kur'an okumaktan efdaldir.

Netice : İkindi namazının arkasından güneş batımına 45 dakika kalana kadar kaza namazları kılabiliriz.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

RE: İkindi Namazının Ardından Kaza Namazı Kılınabilir mi?

ALLAH RAZI OLSUN ABLACIGIM.RABBİM İBADETLERİMİZİ KABUL BUYURSUN İNŞ.AHİRETTE NUR OLSUN.

Sayfa 10 Toplam 90 Sayfadan BirinciBirinci ... 891011122060 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)