Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0

Anketimiz: Üniversitelerde Eğitim Türkçe mi İngilizce mi Olmalı?

Katılımcı sayısı
28. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Türkçe

20 71,43%
  • İngilizce

2 7,14%
    6 21,43%
Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci ... 234
31 den 36´e kadar. Toplam 36 Sayfa bulundu

Konu: Eğitim Türkçe mi İngilizce mi Olmalı?

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Teşekkür ve Beğeni

Eğitimin ingilizce ağırlıklı olması gerekiyor.Çünkü bazı bölümler var ki mezun olduktan sonra dil olmadan iş bulunamıyor ondan dolayı bazı bölümlerde ağırlıklı ingilizce olması gerektiğini düşünüyorum.

Kıdemli Moderator
    Yer: Şehr-i DONDURMA
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı eee87´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğitimin ingilizce ağırlıklı olması gerekiyor.Çünkü bazı bölümler var ki mezun olduktan sonra dil olmadan iş bulunamıyor ondan dolayı bazı bölümlerde ağırlıklı ingilizce olması gerektiğini düşünüyorum.
    Görüş ve düşüncelerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler...
    Selam ve DUA ile...

kodoo

eskilerde okur yazarlar EN AZ üç dil biliyordu.. Lisan-ı Osmanî (harf inkilabı ve TDK akabinde Türkçe deniyor), Lüğat'ül-Arabî ve Zebân-ı Farisi..

Ki, bu mesleklerini öğrenmelerine engel değil bilakis inkişaflarına vesile oluyordu.. Hatta daha öncesine gidip, Mevlana'yı ele alalım..
    Günlük konuşması, muhabbet dili Türkçe; sohbetleri, Vahiy ve Hitabet dili Arapça (örn. Muallakat-ı Seb'a/Yedi Oturum/Yedi Sohbet eseri.. vs.) ve şiirleri, aşk ve edebiyat dili Farsça'dır (Mesnevî..)..

Çok dillilik veya karma.. Çok güzel ve en uygunudur.. Ama kardeşlerim, harf inkılabından sonra bu seçenek Milli Eğitim Sisteminin genelinde muhal ama özelinde örn. ilahiyat vs. mantıklı görünüyor.. Çünkü bu inklaplardan sonra bu dillerden uzaklaşılmış oldu.. Dolayısıyla öğrenmek, hele yanlış dil eğitiminin uygulandığı ülkemizde hayli zaman alır ki.. Kişinin kendi branşını öğrenmesini de eklersek insanlar verimli olmaya başlayacağı zamanda bir ayağı çukurda hale gelmiş olurlar..
    Bu yüzden, bu şartlar altında tüm branşlarda ana dilde eğitim en uygunudur.. Ama özel/ilgili dallarda örn. EDEBİYAT, İLAHİYAT vs.. öğrencileri Farsça ve Arapça eğitim görmeli.. TIP ve FİLOLOJİ dallarında anglosakson İngilizce vs. eğitim olmalı..

ve eee87 hocam işsizlik sorunu dil bilmeyle değil temelde çözümlenmeli.. Zira, gerekli veya gerekmediği halde dil bilen (ya da torpil bilen) işi kapacak ama diğeri illa ki boşta kalıcaktır.. Herkesin okur-yazar olması ve hatta yabancı dil bilmesi durumunda (2023 ??? komedisi) dil bilenleri elemek için başka şeyler çıkacaktır.. Örn. şu andaki İngilizce öğretmeni atama sınavları (KPSS).. Dilin kralı hocalarımıza, ingilizce biliyor musun, öğretebilir misin diye sorulmuyor sınavlarında.. Mat., İnkılap Tarihi, Coğrafya biliyorsan gel! Yoksa özele.. Ne alakaysa?

Neyse.. Eğitim sistemi yanlışlığı hakkında söz çok.. Ne tuhaf ki, öneri ve değişiklik de bir o kadar çok (her gelen bakanla bir eğitim sistem inkılabı, son dönemde 4.4.4 vs.) olmasına rağmen bir ilerleme de yok..

Kıdemli Moderator
    Teşekkür ve Beğeni

Düşünce ve yorumlarınız için teşekkürler...
    Katılımlarınızı bekliyoruz...

Kıdemli Moderator
    Teşekkür ve Beğeni

Benim görüşüm şöyle;
    Eğitimi en iyi bildiğimiz dil ile alıp -ki o da Türkçe- mesleğimizi en iyi şekilde öğrenmek...
    Mesleki eğitimden sonra yani Lisans eğitiminden sonra Master ya da üst akademik kariyerler için mutlaka 2. hatta 3. ve 4. dil öğrenilse (Başta Arapça olmak üzere) ne güzel olur...
    Çünkü Sevgili Peygamberimiz SAV. şöyle buyurmuş mealen;
    " Bir dil bir insan, iki dil iki insan..."

Selam ve DUA ile...

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı mavci´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üniversitelerde eğitim Türkçe mi yoksa İngilizce mi olmalı?
    Neden?
    ingilizce olsun da tüm adet ananemizi ahlakımızı dinimizi dilimizi unutalım. sanki türkçe öğreniyor veya konuşuyoruz....

Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci ... 234

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)