Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  4
Beğenenler Beğenenler:  13
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 1 Toplam 27 Sayfadan 12311 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 267 Sayfa bulundu

Konu: ŞEVVAL' de 6 Gün Oruç Tutalım!

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Teşekkür ve Beğeni

ŞEVVAL' de 6 Gün Oruç Tutalım!

Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki bir yıl oruç tutmuş olur.”. (Müslim, Sıyâm, 204; Tirmizi, Savm, 53) Ramazan ayı ve bayramından sonra şevval ayı içinde “altı gün orucu adıyla bilinen orucu tutmak sünnettir.
    Oruç ayı Ramazanın tamamlayıcısı durumunda olan Şevvâl ayında tutulacak altı günlük oruç, bir Müslümana bütün bir yıllık oruç sevabı kazandıracaktır. Bu altı günlük orucun birbiriyle bitişik olması, yani hiç ara vermeden tutulması mecburiyeti yoktur; aralıklarla da tutulabilir. Şevvâl ayında tutulacak altı günlük oruçla, bir yıl oruç sevabının nasıl elde edileceği alimlerce şöyle ifade edilir Dinimizde, bir iyilik yapana on sevap verileceği yolundaki ayet esas alındığında, bir Müslüman otuz günlük Ramazan orucuna ek olarak Şevvâl ayındaki altı günlük oruçla otuz altı gün tutmuş olmaktadır. Bu otuz altı rakamı, hadiste ifade edilen on kat sevap ile çarpıldığı zaman 360 gün elde edilir (Kalan senenin 5 günü ise bayramlarda oruç tutmak haram olduğundan çıkarılırsa bir yıl tutulmuş olur). Böylece kameri ay hesabıyla bütün bir yıl oruçla geçirilmiş gibi olur.KAYNAK: HÜLYA ÖZPİRİNÇ/ZAMAN/AİLEM

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Selamün Aleyküm arkadaşlar. Şevval ayında tuttuğumuz 6 günlük oruca niyetlenirken kaza orucu olarak mı niyetleneyeceğiz, yoksa altı oruçları tutmaya mı diye niyetleneceğiz. Bu ayda kaza orucu tutsak aynı oruç olurmu merak ediyorum. Tutamadığım kaza oruçlarını bu ayda tutsam olurmu? Cevaplandırırsanız sevinirim. Allaha emanet olun.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

allah razı olsun kardeşimizden verdiği bilgiden dolayı ne güzel hesaplanmış 6 güne 360 gün allah herşeyi bilendir allah razı olsun hepinizden

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Konuyu gündemde tutalım ki bilmeyen kardeşlerimizde öğrensinler.Duayla kalınız.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Selam arkadaslar,

Ben seyi soracaktim, bu sevval ayini nasil hesapliyoruz? Yani soyle demek mumkunmu:

Ramazan bayramindan sonraki gun (her zaman)? Yoksa her yil degisiyormu? Bi yil ne zaman basliyor?

Allah razi olsun,
    Abdullah

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Arkadaslar bide ben Kanada dayim ama Turkiyede 29 gun, Kanada da 30 gun gosteriyor, ve Sevval ayi 13 de basliyor diyor bazi siteler.

Eger Cuma oruc tutarsam bu sitelerin dedigi gibi, o zaman Ramazandan hemen sonra oluyor. Ramazan bayrami sadece Turkiye de mi oluyor?

IslamicFinder.org

Allah razi olsun,
    Abdullah

Forum Üyesi
    Yer: istanbul
    Teşekkür ve Beğeni

Selam aleyküm
    Allah (cc ) razı olsun bilgiler için.
    Allah' a ( cc ) ısmarladık.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Allah razi olsun.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Selamün Aleyküm

Allah c.c. razı olsun....

Kıdemli Moderator
    Yer: Şehr-i DONDURMA
    Teşekkür ve Beğeni

...

Süfyanı Sevri anlatıyor:
    Ben Mekkei Mükereme’de üç sene oturdum. Mekkelilerden bir kimse her gün Haremi Şerif’e gelir, tavaf eder, namaz kılar ve bana selam verip giderdi. Gel zaman, git zaman, ben bu kişi ile tanıştım. Dostluğumuz daha da ilerledi, samimiyetimiz arttı.
    Bir gün o kimse beni yanına çağırdı ve dedi ki:

Şayet senden evvel ölürsem, o vakit kendi ellerinle beni yıka, namazımı sen kıldır ve beni defneyle. O gecede, ilk gece de beni terketmeyip kabrimde geceleyerek, münkereynin sual sorması anında bana devamlı Tevhîdi telkin et, diye vasiyette bulundu. Ben de o kimsenin dediklerini yapmayı kabül ettim.
    Bir zaman sonra o kimse vefat etti. Ben de, bana yaptığı vasiyete uyarak verdiğim sözü yerine getirdim. Defin işi de bittikten sonra, kabrinde gecelemeye karar verdim. Çünkü buna da söz vermiştim.

O gece kabri beklerken bana bir ağırlık çöktü, hafifçe dalmışım. O gece uyku ile uyanıklık arasında iken bir ses kulağıma çalındı:
    Ya Süfyan!
    Beni korumana ve senin telkinine ihtiyaç kalmadı. Artık sen gidebilirsin, diye bir ses işittim.
    O zaman ben de kendisine sordum:
    Ne sebeple bu lütfa eriştin, bu fazîlete nail oldun?
    Cevaben dedi ki:
    Ramazanı Şerif’in orucunu tutup, Şevval’den altı gün daha ekleyerek oruç tutmam sebebiyle.
    O zaman ben uyandım. Yanımda kimseyi görmedim. Gördüğüm bu zuhurata tabi olayım mı, olmayayım mı, tereddüt geçirdim.
    Abdest aldım, iki rekat namaz kıldım, tekrar uyudum. Böylece hafiften gelen sesi üç kere duydum. Anladım ki bu Rahmânîdir. Şeytandan değildir. O zaman kabrin yanından ayrıldım. Şevval orucunun fazîletini, yardımını böylece kavramış oldum ve şöylece dua ettim:

”Ya Rabbi! Beni Ramazan Ayı’nın orucuna ve Şevval’den (Ramazanı Şeriften sonra gelen ay) altı gün oruç tutmaya muvaffak kıl” diye dua ettim.
    Allah Celle Celalühu beni bu işe muvaffak kıldı ve bunu bana nasib etti.

Alıntı...

Sayfa 1 Toplam 27 Sayfadan 12311 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)