Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 35 Sayfa bulundu

Konu: SİGARA HARAMMIDIR ????

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Yer: İstanbul
    Teşekkür ve Beğeni

SİGARA HARAMMIDIR ????

DİNİ AÇIDAN SİGARA
    Dini meseleleri incelemekte mahareti bulunan ilim erbabı, tütünün insan sağlığında yaptığı maddi ve manevi tahribatı,dikkate alarak haram olduğu neticesine varmışlardır. Devri Saadette ve müctehidlerin devrinde sigara yoktu. Bu sebeple sigara içmenin hükmünde farklılıklar yapmaktadır.İslam alimlerinin görüşlerinde ortaya çıkan değişik hükümler meselenin tetkikinde seçilen noktayı hareketin birbirinden farklı olmasında ileri gelişmiştir. Geçmişte fukaradan bir kısmının sigaranın mubah ya da mekruh olduğunu söyleyenlere gelince; bu konuda onları mazur görebiliriz. Çünkü o yıllarda tıbbi araştırmalar sigaranın zararları tespit edememiştir. Fukaha bu görüş ve hükmünü "Eşyada asıl olan ibahadır." kaidesine bağlıyor idi. Ama tıp bunun bedene olan zararlarına keşfedip ortaya koydurtan sonra artık aynı hükmü verenleri maruz göremeyiz. Uzmanların yaptığı ciddi araştırmayla sigaranın doruğa yükselen zararlarının ferdi ve cemiyeti menfi yönde tesir aldığı ortaya çıkınca artık sigaranın mekruh yada mubah olduğu hakkında bir tereddüde gerek ve yer kalmamıştır. Sigara içmenin haram olduğu bugün çok açık ortaya çıkmıştır. Onu itiyat etmenin günah olduğu tahakkuk etmiştir. Sigara kullanmakta İslam dininde haram olduğu bilinen israf başkasına zara verme uyuşturucu vardır.

SİGARANIN İSRAF OLUŞU
    Malın israf edilmesi İslam Dininde haram kılınmıştır.İsrafın haram olduğu bildiren ayeti kerimelerin bazısını zikredelim.

"Yakınına,düşküne,yolcuya hakkını ver,elindekileri saçıp savurma"

"Onlar sarfettikleri zaman ne israf ederler ne de cimrilik:ikisi arasında orta bir yol tutarlar."

"Yiyiniz,içiniz israf etmeyiniz. ALLAH (C.C) israf edenleri sevmez."

"Muhakkak ki saçıp savuranlar şeytanın kardeşidir."

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) de malın boş yere harcanmasını yasaklamıştır. İliç şüphe yoktur ki sigarada vücuda gıda veren hiç bir şey yoktur. İnsan sağlığına zararlı binlerce zehirden en tehlikelisi nikotindir.Nikotin bazı haşeratin itlafında, ilaç imalinde kullanılmakta ise de ağrıları dindiren, yaraları tedavi eden tek kelime ile şifa verici bir maddeyi içinde bulunduran ilaç imalatında kullanılmamaktadır. Sigara gıda değilse, şifa vermiyorsa ve hiçbir derde deva olmuyor ise bilakis insan sağlığına son derece zarar veriyorsa ona verilecek para elbette israftır.

(LÜTFEN ÇOĞALTIP DOSTLARINIZA GÖNDERİNİZ.. SİZDE VEBAL ALTINDA KALMAYINIZ..)

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

RE: SİGARA HARAMMIDIR ????

:|:|:|:|:|:|:|

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

kardeşim ALlah razı olsun.inşALLAH BİR YERLERE ULAŞIR..ÇÜNKÜ GERÇEKTEN İNSNALAR BUNU GÖRMÜYOR BİLMİYOR YADA BİLMEK İSTEMİYOR..en azından ben şunu demek istiyorum kardeşlerim ben bir bayan olarak gerçekten sigaradan çok rahatsız oluyorum,onun kokusu bana geldimi başağrısı alıyor,ve bu kul hakkına giriyor.ki bu kul hakkı ne kadar önemli bir hak..lütfen dikkat edelim ve ALLAH rızası için bırakalım..selam ve dua ile..

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Ecrin Hicran yazdı:
    kardeşim ALlah razı olsun.inşALLAH BİR YERLERE ULAŞIR..ÇÜNKÜ GERÇEKTEN İNSNALAR BUNU GÖRMÜYOR BİLMİYOR YADA BİLMEK İSTEMİYOR..en azından ben şunu demek istiyorum kardeşlerim ben bir bayan olarak gerçekten sigaradan çok rahatsız oluyorum,onun kokusu bana geldimi başağrısı alıyor,ve bu kul hakkına giriyor.ki bu kul hakkı ne kadar önemli bir hak..lütfen dikkat edelim ve ALLAH rızası için bırakalım..selam ve dua ile..
    ÇOK HAKLISIN KARDEŞİM ÜSTELİK BİZİM SAĞLIKLI NEFES ALMA HAKKIMIZI KISITLIYORLAR.. ÇÜNKÜ BEN İGARALI BİR ORTAMDA NEFES ALAMIYORUM AZ BİLE OLSA DAYANAMIYORUM SİGARA İLLETİNE.. BUNUN SONU YOK VAZ GEÇSİNLER ARTIK ŞU İLLETTEN.. SÖYLEMESİ KOLAY BELKİ AMA İNANIN YAPMASIDA KOLAY.. SADECE BİRAZ GAYRET İNŞ..

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

[b]desertrose yazdı:[/b

ÇOK HAKLISIN KARDEŞİM ÜSTELİK BİZİM SAĞLIKLI NEFES ALMA HAKKIMIZI KISITLIYORLAR.. ÇÜNKÜ BEN İGARALI BİR ORTAMDA NEFES ALAMIYORUM AZ BİLE OLSA DAYANAMIYORUM SİGARA İLLETİNE.. BUNUN SONU YOK VAZ GEÇSİNLER ARTIK ŞU İLLETTEN.. SÖYLEMESİ KOLAY BELKİ AMA İNANIN YAPMASIDA KOLAY.. SADECE BİRAZ GAYRET İNŞ..
    sözün özü bu olsa gerek SÖYLEMESİ KOLAY BELKİ YAPMASIDA KOLAY.gerçektende öyle..bir insan istedimi niye olmasın..Allahın izni ile bırakabilir..yeter ki niyet etsin ona..hem gerçekten içmeyenler çok maruz kalıyor ki bu çok ciddi hastalıklara neden oluyor...lütfen duyarlı olalım..sigara deyip geçmemeliyiz,.sağoalsın kardeşim..dua ile

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Ecrin Hicran yazdı:
    [b]desertrose yazdı:[/b

sözün özü bu olsa gerek SÖYLEMESİ KOLAY BELKİ YAPMASIDA KOLAY.gerçektende öyle..bir insan istedimi niye olmasın..Allahın izni ile bırakabilir..yeter ki niyet etsin ona..hem gerçekten içmeyenler çok maruz kalıyor ki bu çok ciddi hastalıklara neden oluyor...lütfen duyarlı olalım..sigara deyip geçmemeliyiz,.sağoalsın kardeşim..dua ile
    KARDEŞİM GALİBA HERKEZ BİZİM GİBİ DÜŞÜNMÜYOR

Forum Üyesi
    Yer: İzmir
    Teşekkür ve Beğeni

Bir defa üzerinde "SİGARA ÖLDÜRÜR" yazıyor.Buna rağmen insanlar hala içiyorlarsa bu ancak gaflettir.Allah'ın bizlere verdiği en güzel nimetlerden birisi olan sağlık nimetine bile bile zarar vermek de işin içine katılırsa durum ortada ...

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

sert yazdı:
    Bir defa üzerinde "SİGARA ÖLDÜRÜR" yazıyor.Buna rağmen insanlar hala içiyorlarsa bu ancak gaflettir.Allah'ın bizlere verdiği en güzel nimetlerden birisi olan sağlık nimetine bile bile zarar vermek de işin içine katılırsa durum ortada ...
    ALLAH TÜM TİRYAKİLERİ GAFLETTEN UYANDIRIR UMARIM.. YOKSA GİDİŞAT KÖTÜ..

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

sa.. merhaba kardeşlerim desertrose Çöl gülü mübarek güzel isim seçmişsiniz Allah razı olsun. Konuya bakış açısı çok iyi ve biliyorsunuz ki alimler bu konuda iki farklı görüş içindedirler Biri Mekruh görmekte Bir diyeri ise Haram görmekte Tabi ki denilen gibi eski şartlarda Mekruh görmek dogaldır. Çağımızın tıp araştırmaları ve görünen bariz durumlar sonucu sigaranın haramlıgı kesindir. Hamd olsun ki ben sigarayı bıraktım ve içmiyorum bu konuda beni ateşleyen ise şuydu belki bunu okuyan içen kardeşlerimde benim gibi ateş alır ve o tütünü ateşlemez.

BİR GÜN BİR ABİM ÇOK DEGER VERDİĞİM VE SÖZÜNÜ DOĞRULUGUNU KALBİM KADAR İNANDIGIM BİR ABİM BU. BİR PANELDE YANLIŞ HATIRLAMIYORDAM DİKKAT EDİNİZ BURAYA CERRAHPAŞA YA DA ÇAPA TIP FAK. PROF. OLAN BİR DOKTOR SİGARANIN BİR ZARARINDAN BAHSEDİYOR. BU ZARAR ŞU Kİ, İNSANI GUSULSÜZ BIRAKMA TEHLİKESİ ALTINA SOKUYOR ŞAŞIRDINIZ DİMİ BENDE ÇOK ŞAŞIRMIŞTIM DUYDUGUMDA NE DİYE BU ŞU Kİ SİGARA BURUNDA GENİZ ÜZERİNDEN NİKOTİN SAYESİNDE BİR ZAR YAPIYOR BU ZAR KATI OLDUGUNDAN SU GEÇMESİNİ ENGELLİYOR HEPİMİZİN BİLDİGİ GİBİ BURNA GENİZİ YAKANA KADAR 3 KERE SU VERMEK FARZDIR VE BUNUN EKSİK YAPILMASI ARTI İGNE UCU KADAR YER KALMADAN YIKAMAMAK FARZI TEHLİKEYE DÜŞMEKTE. ARTIK GERİSİNİ SİZ TEFEKKÜR EDİNİZ BUNDAN SONRA SİGARA MI ALLAH RIZASI MI GUSÜLSÜZ GEZMEK Mİ. MEVLAM RAZI OLSUN ÇÖL GÜLÜ KARDEŞİM MEVLAM YAR VE YARDIMCIN OLSUN DUALARINIZ BEKLİYORUM TÜM KARDEŞLERİMDEN DUALARIM ÜZERİNİZDE OLSUN İNŞ. SELAM VE DUA İLE.

Forum Üyesi
    Yer: Fatih - İstanbul
    Teşekkür ve Beğeni

EL CEZİRE ÜNİVERSİTESİ VEDE FETHULLAH GÜLEN HOCA EFENDİ. NİHAT HATİPOĞLU HOCA SİĞARANIN HARAM OLDUĞUNU AÇIKLADI BU KONUYU BEN BİR FORMU BAŞLIĞIMDADA BİLDİRMİŞTİM KOLAY GELSİN SELAM VE DUA İLE

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)