Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 16 Sayfa bulundu

Konu: KIYAMET GÜNÜ SORULACAK SORULAR

Forum Yöneticisi
    Durum: Çevrimdışı
    Yer: .
    Teşekkür ve Beğeni

Kiyamet Günü Sorulacak Sorular

408. Ebu Berze Nadle İbni Ubeyd el-Eslemî radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Hiçbir kul, kıyamet gününde, ömrünü nerede tükettiğinden, ilmiyle ne gibi işler yaptığından, malını nereden kazanıp nerede harcadığından, vücudunu nerede yıprattığından sorulmadıkça bulunduğu yerden kıpırdayamaz." [1]

Açıklamalar

İnsanlar, kıyamet gününde, dünyada yaptıkları her işten hesaba çekilirler. Burada sayılan beş şey, hesap esnasında sorulacak olanların en önemlileridir. Yoksa, sadece bunlardan sorumlu tutulup başka şeylerden sorumlu olmayacakları düşünülemez. Fakat sayılanlar dışında kalan
    şeyler, bunların detayları, şubeleri kabul edilebilir. İnsanın hayatı kendisine Allah'ın bir emanetidir; bu emanete hıyanet etmemesi gerekir. Bir insan, hayatım Allah'ın emirleri ve yasakları doğrultusunda geçirirse, emanete hıyanet etmemiş olur.

İslami anlayışa göre ilim, insana doğruyu ve yanlışı gösterir. Bilen kimse, öncelikle bilgisini hareketlerine hakim kılar ve ona göre davranışlar ortaya koyar. Böylece başkalarına örnek oluşunun yanında, insanları bilgilendirme sorumluluğunu da taşır. Herkes, kıyamet gününde,
    Allah huzurunda, bildiği kadarıyla vazifesini yapıp yapmadığından, ilmini hayatına uygulayıp uygulamadığından hesaba çekilecektir.

İslam dini, insanın mal kazanması ve zengin olmasına engel olmaz. Tam aksine, çalışıp çabalamayı, elinin emeğiyle geçinmeyi ve başkasına muhtaç duruma düşmemeyi tavsiye eder. Bütün bu konularda koyduğu tek prensip, malı ve mülkü helal yollardan kazanmak, haram yollara sapmamak ve malın hakkını vermektir. Fakat sadece meşru yollardan kazanmakla iş bitmemekte, kazancın nereye ve nasıl sarfedildiğinin de bilinci içinde olunması gerekmektedir. Bunlar yerine getirildiği takdirde, kişinin Allah huzurunda hesap verebilmek için üzerine düşen asgarî şartlara uyduğu söylenebilir; istenilen de bundan ibarettir.

İnsana verilen nimetlerin en kıymetlilerinden biri de sağlık ve sıhhattir. Çok kere bir nimeti kaybetmeden onun kıymetini bilemeyiz. Hasta olmadan önce sağlığın kıymetini bilemeyişimiz de bunun önemli örneklerinden biridir. Vücut ve ruh sağlığına sahip olmak, her şeyden önce gelir. Bunları korumak için bütün tedbirleri almak, en başta gelen görevlerimiz arasındadır. Zira kıyamet gününde, vücudumuzu koruyup korumadığımızdan da hesaba çekileceğiz.

Hadisten Öğrendiklerimiz

1. Kıyamet gününde hesap haktır.

2. insan bu dünyada yaptığı her şeyden hesaba çekilecektir.

3. Hayat insan için bir nimet olup, bunun kıymetini bilmesi gerekir.

4. İnsan faydalı ilimler öğrenmeli ve ilmiyle amil olmalı, ibadet ve taatlerinde samimi davranmalıdır.

5. Mal ve mülk helal yoldan kazanılmalı ve meşru şekilde harcanmalıdır.

6. Haramlardan sakınmak suretiyle sağlık ve sıhhatimizi korumak görevimizdir.

(alıntıdır.)

Forum Yöneticisi
    Teşekkür ve Beğeni

"Hiçbir kul, kıyamet gününde, ömrünü nerede tükettiğinden, ilmiyle ne gibi işler yaptığından, malını nereden kazanıp nerede harcadığından, vücudunu nerede yıprattığından sorulmadıkça bulunduğu yerden kıpırdayamaz." [1]

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

selamunaleykum
    OKUDUM VE GERCEKTEN GUZEL BIR PAYLAŞIM ELINIZE SAĞLIK
    HER NE KADAR BAZI KONUDA HEM FIKIR OLMASAK DA KIRGINLIK OLSUN ISTEMEM
    ALLAHA EMANET OLUN
    SELAM VE DUA ILE KALIN

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

KAAN kerdeşim ALLAH razı olsun...evet bunların hepsinden hesaba tutulacağız bu HAKtır...ellerinize sağlık tekrar hatırlattınız ve bildiğiniz bu konuyu paylaştınız...ALLAHım hepimizi HESABI kolay görüünenlerden eylesin...ALLAHım o gün bize yardım et...amin amin amin...hayırlı akşamlar...

Forum Yöneticisi
    Teşekkür ve Beğeni

aleykümselam abla.olurmu hiç.gönlünüzü rahat tutun siz.selam ve dua ile kalın selametle.ALLAH cc emanet olun.

Alıntı gülnisa´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamunaleykum
    OKUDUM VE GERCEKTEN GUZEL BIR PAYLAŞIM ELINIZE SAĞLIK
    HER NE KADAR BAZI KONUDA HEM FIKIR OLMASAK DA KIRGINLIK OLSUN ISTEMEM
    ALLAHA EMANET OLUN
    SELAM VE DUA ILE KALIN

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı -KAAN-´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    aleykümselam abla.olurmu hiç.gönlünüzü rahat tutun siz.selam ve dua ile kalın selametle.ALLAH cc emanet olun.
    BAK ŞIMDI RAHATLADIM
    KAAN KARDEŞIM
    BELKI O KADAR CIKIŞMAMIN SEBEBI NI KISACA SOYLEYEYIM
    BEN ÖĞRETMENIM
    SANIRIM BUNDAN
    ALLAHA EMANET OL

Forum Yöneticisi
    Teşekkür ve Beğeni

mevlam razı olsun kardeşim.amin.selam ve dua ile kalın selametle.sizede hayırlı akşamlar.

Alıntı Im_muslim´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    KAAN kerdeşim ALLAH razı olsun...evet bunların hepsinden hesaba tutulacağız bu HAKtır...ellerinize sağlık tekrar hatırlattınız ve bildiğiniz bu konuyu paylaştınız...ALLAHım hepimizi HESABI kolay görüünenlerden eylesin...ALLAHım o gün bize yardım et...amin amin amin...hayırlı akşamlar...

Forum Yöneticisi
    Teşekkür ve Beğeni

tamam anladım.mevlam cümlemizin yar ve yardımcısı olsun.gaflete daldırmasın.hayırlı imanlı ameller ve ölümler nasip kısmet etsin.amin.selam ve dua ile kalın selametle.

Alıntı gülnisa´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    BAK ŞIMDI RAHATLADIM
    KAAN KARDEŞIM
    BELKI O KADAR CIKIŞMAMIN SEBEBI NI KISACA SOYLEYEYIM
    BEN ÖĞRETMENIM
    SANIRIM BUNDAN
    ALLAHA EMANET OL

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

1. Kıyamet gününde hesap haktır.

2. insan bu dünyada yaptığı her şeyden hesaba çekilecektir.

3. Hayat insan için bir nimet olup, bunun kıymetini bilmesi gerekir.

4. İnsan faydalı ilimler öğrenmeli ve ilmiyle amil olmalı, ibadet ve taatlerinde samimi davranmalıdır.

5. Mal ve mülk helal yoldan kazanılmalı ve meşru şekilde harcanmalıdır.

6. Haramlardan sakınmak suretiyle sağlık ve sıhhatimizi korumak görevimizdir.
    SELAMUN ALEYKÜM ABİM RABBİMİZ RAZI OLSUN RABBİMİZ CÜMLEMİZİN YARDIMCISI OLSUN İNŞAALLAH...

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

selamün aleyküm kaan kardeşim.inan geldiğine çok sevindim.yüreğine sağlık.rabbim sevabına yazsın.mahşer günü rabbim rahmetinin altında gölgelendirmeyi nasip etsin ümmeti muhammedi.allaha emanet ol.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)