Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  3
Beğenenler Beğenenler:  6
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Konu: İmanımızın halleri...

Durum: Çevrimdışı
    Teşekkür ve Beğeni

İmanımızın halleri...

TAKLİDİ İMAN;

Doğru olup olmadığında anlaşmazlık olan imandır.

Taklidi iman, dil ile ikrarda kalan iman olup az bir zorluk yaşanırsa bozulabilir.

Kişi , sonu ne olursa olsun dönülmeyecek duruma geldi ise bu iman fayda verir ancak yeterli bir fayda sağlamaz.
    Sınavda kopya çeken ögrencinin hali gibidir.

İSTİDLALİ İMAN;

Allahdan başka ibadete layık ilah yokdur a ulaşan imandır.

Muhammed suresi,
    Bismillahirrahmanirrahim

19.Bil ki Allah'tan başka hiçbir ilâh yoktur. Hem kendinin, hem de inanmış erkek ve kadınların günahlarının bağışlanmasını dile! Allah gezip dolaştığınız yeri de, içinde kalacağınız yeri de bilir.

20.İnananlar, "Keşke bir sûre indirilse!" derler. Fakat hükmü apaçık bir sûre indirilip de onda savaştan söz edilince; kalplerinde hastalık olanların, ölüm baygınlığına girmiş kimsenin bakışı gibi sana baktıklarını görürsün. O da onlara pek yakındır.

21.İtaat ve güzel bir söz onlar için daha hayırlıdır. İş ciddileşince Allah'a verdikleri söze bağlı kalsalardı, elbette kendileri için daha iyi olurdu.

TAHKİKİ İMAN;

Allahu Teala kişinin imanına şahitlik yaparsa en güçlü imana sahip olunmuş olur.

İmanda hedef bu imanı elde etmeye çaba sarf etmek ve ulaşmakla olur.

Al-i imran suresi,
    Bismillahirrahmanirrahim

16, 17.(Bunlar), "Rabbimiz, biz iman ettik. Bizim günahlarımızı bağışla. Bizi ateş azabından koru" diyenler,Sabredenler, doğru olanlar, huzurunda gönülden boyun büküp divan duranlar, Allah yolunda harcayanlar ve seherlerde (Allah'tan) bağışlanma dileyenlerdir.

18.Allah, melekler ve ilim sahipleri, ondan başka ilah olmadığına adaletle şâhitlik ettiler. Ondan başka ilah yoktur. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.
    Konu başkentli tarafından (05-04-2018 Saat 01:23 ) değiştirilmiştir.

2. Beğenenler melissa26, mavci Bu yazıyı beğendi
    Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

S.a .. o kadar garip ki.. Kur-an meali elimden alındı.. okumak istesemde yakınımda yok, oysa lazım olan satırlar geliyor şükür..
    bir yola çıkıyorum azıgım TAKVA inşallah.. neler lazım dedim bakayım Rabbim sunmuştur dedim.. evet alacaklarımı aldım..
    Rabbime şükürler olsun azda olsa cennet bahçesinde duracagım.. ah birde zikir olursa ..bal kaymak misali ..
    Rabbim bizi de şahit olanlardan kılsın..
    daha önce kaybettim sanırım dua etmedim insanlara kızdım, bu sefer inşallah başarırım.. bilmiyordum sınavın farkında değildim..
    oysa şimdi farkındayım ve çok korkuyorum.. nefsimden , fısltısından Rabbim bir an dahi nefsimin eline bırakma..
    Ümmeti Muhammedi affet... Rabbim bizi salihlerle beraber eyle..salihlerden eyle.. salihler ile öldür..salihler ile dirilt..
    Ya Rab şu mubarek Rahmet ayların hürmetine..bizleri de Rahmetine kavuşanlardan eyle..
    Ülkemizi, milletimizi. ezanlarımız koru...

4. Teşekkür edenler mavci, Dil_Dar, başkentli Bu yazı için teşekkür etti
    Beğenenler mavci, Dil_Dar, başkentli Bu yazıyı beğendi
    Teşekkür ve Beğeni

Aleykum selam..
    Allahu Teala yolu deniz misali dalgalıdır. Bazen dalacaksın , bazende çıkacaksın. Çünkü İNSANSIN .. Ancak Allahu Teala takip ettigi için endişe etmemek lazım. İnşallah gerekli ZOR AN ve zamanda sahip çıkacaktır...
    Konu başkentli tarafından (05-04-2018 Saat 11:49 ) değiştirilmiştir.

6. Beğenenler melissa26 Bu yazıyı beğendi
    Teşekkür ve Beğeni

Allah, Allah, Allah..
    Celle Celalehu.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks