Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 59 Sayfa bulundu

Konu: Salih Mirzabeyoglu kimdir?

 1. #1
  ceylin2009

  Salih Mirzabeyoglu kimdir?

  Salih Mirzabeyoğlu Kimdir?

  Aslen Bitlis'li... 10 Mayıs'ta Erzincan'da doğdu. Eskişehir'da Fatih İlkolulu (1962), Mehmetçik Ortaokulu (1965) nu bitirdi (1968). 15 yaşında, Eskişehir'de lise öğrencisi iken Necip Fazıl'la tanıştı. Bu yaşlarda davasına gönül verdi ve eserleri (Yazı ve şiirleri ) yayınlanmaya başladı. Babıali'de Sabah (1965)... Atatürk Lisesi 1968 de biter.


  Akinci Güc...

  AKINCI GÜC hareketini kurdu. Daha sonra yayıncılık ve yazarlıkla uğraştı. Gölge (1975-78), Akıncı Güç (1979), Büyük Doğu-Rapor ( 1979-80), geniş gençlik kitlelerinin onu tanımaya başladığı yayınlardır. 1979-1980 yıllarında, Necip Fazıl'ın Rapor isimli dergilerinde ideolojik-politik perspektiflerini yazdı. Selefi’nin ‘halef’i olacağının işaretlerini verdi.


  Necip Fazıl Sonrası:

  Mayıs 1983 de Kısakürek ‘Azrail’e Hoşgeldin’ dediğinde Salih 33 yaşlarındadır. ‘33 yıl işleyen saatler’ kesişir onunla... Necip Fazıl'ın vefatından sonra, 1984 yılında İBDA'yı kurdu. 1999 yılına kadar kırktan fazla eser vererek İbda Külliyatı'nı oluşturdu...


  O’nun Cinnet Müstail’i: /5 Aralık 1999:

  ‘3500 civarinda asker karsisinda eli kolu bagli bir esir huviyetiyle 67 kisiyle kazanilan ve tarihte esine belki birkac kez rastlanan yahut hic rastlanmayan meshur 5 Aralik 1999 zaferi!.. ki 25 Ocak 2000'de ikinci ve sahsimizin da (H.S) yaralandigi saldiridan once askerlere silahini cekerek bir tehdid konusmasi yapan subay soyle demistir: "150 yillik jandarma, tarihi boyunca 5 Aralik'taki gibi bir hezimet yasamadi, onlari iceriden ya olu ya diri mutlaka cikaracaksiniz, yoksa sizi ben gebertecegim!"...

  SM Kartal'da yatarken ugratildigi suikastin niteligi artik "tamamen" tesbit ve teshir edilmistir... Mutefekkir, Kartal F Tipi'nde bir NSA-Genelkurmay ortak operasyonu olarak bu suikaste ugratildiginda bulundugumuz hucrede biz sadece sunu dusunduk: Acaba kendisine bunu nicin yaptilar?.. Ve buldugumuz cevab kesindi: Islamin Dünya hakimiyetini saglayacak "potansiyel"i besbelli; bu "yilan"in basini daha kucukken ve henuz bircogu bu niteligini farkedememisken "hemen" ezmek!.. Cildirtmak, intihar ettirtmek ve etrafa donup: "Siz de bunu kurtarici saniyordunuz, bakin yalnizca bir usutuk, bir meczub bu!"... Ve onun intihari, aslinda bir "intihar" degil bir "intihar eylemi"dir ki zamani gelince "tarih" bunu olanca berrakligiyla yazacaktir!.. Ve bu tum bu hususlar bizim icin o kadar asikardir ki, icracilarinin ham hayallerinin tersine (bugun 2003) Irak'ta da olduğu gibi!) bu akilalmaz suikasttten sonra "tek" bir fikir baglimiz bile davasindan vazgecmemistir!.. Davalarinin azametini ugradiklari saldirinin azametiyle "tahkik" etmis olarak daha bir bilenmis, benzersiz bir gayret ve sadakatle birbirlerine kenetlenmislerdir!..

  Bir döneme damgasını vuran "İbda-C"lerden tamamen ayrı bulunmasına ve illegal hiçbir eylemde rolü olmadığı ifade edilen, fikir-sanat-aksiyon mihrakı "İbda"yı temsil eden Mirzabeyoğlu, engizisyon mahkemelerini geçen bir barbarlıkla idamla yargılanmıştır. Bir grup arkadaşiyla birlikte Bolu F Tipi Cezaevi'nde ömür boyu hapse mahkum.


  Misyonu:

  Salih kendisini, Batı Tefekkürü ve İslâm Tasavvufu kanatları ile uçan bir su kuşuna benzetir. 42 eserden oluşan İbda Külliyatı, entellektüel bir çabanın ürünü.. O klasik "ulema" şablonunun dışında olduğu kadar, Batı'nın kavramlarına teslimiyetçi "modern müslüman aydın" tipolojisine de aykırıdır. Taraftarları onu böyle anarlar. Batı Tefekkürü ve İslâm Tasavvufu kanatları arasında kendi kavramlarını üretebilmiş orjinal bir mütefekkir ve ideolog. En önemli bir özelliği de, sadece yazan değil, yazdıklarını hayata geçirme mücadelesi veren bir aydın.


  Çeşitli Görüşleri:


  BÜYÜK DOĞU OKULU

  "İdeali aramayla toprağa bağlanma arasındaki bir berzahta kıvranan insanoğlunun "oluş" ıstırabını, İslâmın hakikatine nisbetle heykelleştiren adam!.." S.M.

  İBDA OKULU

  "Nasıl ki doyurulmayan açlık bir müddet sonra, açlık hissinin iptali ve neticede ölüme yol açıyorsa, okuma ve fikretme davası için de aynı şeyler sözkonusu. Açlık bir yana, hiç olmazsa böyle olabilmenin özencinde olsa gençler. İnsan olma özenci." S.M.

  BASYÜCELİK DEVLETİ

  "İslâm dünyasının bugün derece derece benimsemesi, benimsetmesi ve kavgasını yapması gereken husus, Birleşmiş Milletler Teşkilâtı’nı reddetmek; bizim için de buna ek olarak Avrupa Ortak Pazarı’na girilmesine şiddetle karşı çıkmaktır... Bunun, başkasının “ol!” dediği şeye sadece “olmam!” demekten ibaret aciz bir tavır belirtmemesi için tek tezi de, bizim “Başyücelik Devleti” modelimizdir; yani, Büyük Doğu-İbda anlayışının otoritesini benimsemek ve hâkim kılmak!.." S.M.

  KÜLTÜR-İRFAN

  "Hikmet planındaki düşünce, hakikatin sürekli hizmetine adanmış olan bir hizmet türüdür." S.M.

  SANAT-EDEBİYAT

  "Eğer, şuur seviyesinin her değişiminde gerçeklik seviyesinin de değişmesi ve sanatın görünümlerinin “sıradan varoluş”a nisbetle daha yüksek bir varoluşa karşılık olmasını gözönünde tutarsanız, sanatçı, hamurunu veya çamurunu istediği yerden alabilir, bütün kıymet, ona üflediği ruh ve nefeste..." S.M.

  KADIN-AŞK-AİLE

  "Kadın ve Erkek “insan”ın temsilcileri olarak, kadın ve erkek olma keyfiyetinin istidadına sahib olarak, bunun gerektirdiği vücut biçimiyle dünyaya gelir; ve, KADIN ve ERKEK OLUNUR." S.M.

  DEVLET VE TOPLUM

  "İslâm'da devlet, Hakk'ın fertlere biçtiği hakları dağıtmak bakımından kölelerin en zayıfı, yine Hakk'ın fert üzerindeki haklarını toplamak bakımından da ağaların en kuvvetlisidir." S.M.

  FELSEFE

  "Düşüncenin, insanlara, yaşamaya başlarken de, ölüme doğru giderken de söyleyecekleri vardır." S.M.

  MİTOLOJİ-DİNLER TARİHİ

  "...hangi soydan olursa olsun her türlü hadise, kaba inkar ve kaba kabule düşmeden ve en hassas imbiklerden süzülmek şartiyle, sadece Şeriat içinde gerçek yerini, değerini ve hakikatini bulur..." S.M.

  İLİM VE FEN

  "Madde mevzuunda yalnız tasavvurlar var; yani tarifler, tek kelimeyle işaretler. Bir süre tariflerine uygun olarak var sayılıyorlar, ardından bir önceki kavramı yere çalan bir buluş geliyor. Madde mi değişmiş oluyor, yoksa gerçekliği mi zayıflıyor?" S.M.

  DIŞ POLİTİKA

  "Açıkça söylemek gerekirse biz, Amerika ve Batı'nın güçlü devletleri karşısında iktisadî, askeri ve tabiî ki siyasî mahkumiyetleri olan her ülke gibi, onların kararlarında sadece figüran roller alma durumundayız..." S.M.

  SİYASET

  "Bütün faaliyetler, iktidarı hedef alması ve kendini sosyal-siyasi bütün içinde izah edebilmesi ile mânâ kazanır." S.M.

  EHL-İ SÜNNET

  "Güya İslâm adına çırpıştırılmış fikirlerden kurulu köpek kulübesi cinsinden uyduruk oluşumlar bir yana, kelimenin gerçek anlamıyla insan ve toplum meselelerini kuşatıcı İslâmî bir dünya görüşü, ancak "Ehl-i Sünnet" itikadıyla mümkündür; Büyük Doğu-İbda, bu davanın hem tespitçisi ve hem de dünyada "İslâm'ı eşya ve hadiselere tatbik" mevzuundaki tek "sistem" terkibidir!.." S.M.

  "DOST STRATEJİ"DEN

  "Batının demokrasiyi dayatması, herkesin eşit olarak haklardan istifade edeceği bir dünya bütünlüğü için değil, George Orwell'in ünlü eseri "Domuzlar Diktatoryası"nda geçtiği gibi, "hepimiz eşitiz ama, bazılarımız biraz daha eşit" anlayışı çerçevesinde bir düzene boyun eğdirme zorbalığıdır. Birleşmişler Milletler Teşkilatı, bizzat Güvenlik Konseyi'nin yapısı ile bir "Domuzlar Diktatoryası" olduğunu göstermektedir. Güvenlik Konseyi'nin "veto hakkı" olan üyeleri arasında niçin bir tane bile halkı müslüman ülke yok?.. Rejimi İslâmî olmadığı halde bile, halkı müslüman ülkelerin yeri pabuçluk!.." S.M.  (...)(Allah'a) teslim olmuş nebiler onunla yahudilere hüküm verirlerdi. Kendilerini Rabb'e adamış kimseler ile âlimler de öylece hükmederlerdi. Çünkü bunlar Allah'ın kitabını korumakla görevlendirilmişlerdi. Onlar Tevrat'ın hak olduğuna da şahit idiler. Şu halde siz de insanlardan korkmayın, benden korkun ve âyetlerimi az bir karşılığa değişmeyin. ALLAH'IN İNDİRDİĞİ İLE HÜKMETMEYENLER KAFİRLERİN TA KENDİLERİDİR.. Maide suresi 44. ayet
  [/B]

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.02.09
  Mesajlar: 6.623
  Blog Mesajları : 1


  Yeşilırmak

  Gözyaşı yüklü bulut toprak altında kaynak
  Sakarya`nın derdine kıvrılır Yeşilırmak

  Bizdendir onun âşkı emanet ve anahtar
  Benzerler benzeşirler zamanı işte akar

  Nasıl ki ALLAH emri O ol deyince olur
  Yeşilırmak nefsinde emre uyarken budur

  Fikir aşk ve hürriyet ayrılmazlar güzelden
  Sırrı malûm sırrında sözleşmişler ezelden

  O ki güneşe ayna akis kapan bir görgü
  Yıldız yıldız kıvılcım yeni çağda bir örgü

  İşte düğümün ucu işde insan ve toplum
  Sakarya`nın kalbinde zaman ölçümü buldum

  Ne varlık ne de oluş yok da yoktu bir zaman
  Ruhum eşyadan gafil ne zaman ne de zaman

  Hayat dediğin masal çırpınan suyun sesi
  Tek marifet dünyada harcamamak nefesi

  İmân sahici imân ateş hattında koşu
  Bir günü bir gününe eş olmama buluşu

  Yeşilırmak`da hamle sahibi ona kefil
  Sakarya`nın ruhunu lif lif açan yeni dil

  Fikir fiil ve sanat tek gaye gerçek emek
  Bütün dava olmakta ALLAH`a görünerek

  Budur insan rüyâsı gecenin yarısında
  Karayılan yelkovan ve akrep arasında

  İnkılâba dayanmış saatler döne döne
  Büyük Doğu bayrağı İBDA ile en öne

  Mânâsını öğrenmiş kurtuluş alayları
  Hakikat çevresinde şehitlik adayları

  Toplum nedir bilmişler inananlar elele
  Sümüklüler kovulmuş ayıklanmış hergele

  -`Selam size akıncı!`-`Size selam!` iâde
  Doğruyu ALLAH bilir bizce tamadır vâde


  1984

  Salih Mirzabeyoğlu

  Sakarya
  SAKARYA TÜRKÜSÜ

  İnsan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya:
  Bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya.

  Su iner yokuşlardan, hep basamak basamak;
  Benimse alın yazım, yokuşlarda susamak.

  Her şey akar, su, tarih, yıldız, insan ve fikir:
  Oluklar çift, birinden nur akar, birinden kir.

  Akışta demetlenmiş, büyük, küçük, kainat:
  Şu çıkan buluta bak, bu inen suya inat!

  Fakat Sakarya başka, yokuş mu çıkıyor ne?
  Kurşundan bir yük binmiş, köpükten gövdesine:

  Çatlıyor, yırtınıyor yokuşu sökmek için.
  Hey Sakarya, kim demiş suya vurulmaz perçin?

  Rabb'im isterse, sular büklüm büklüm burulur.
  Sırtına Sakarya'nın, Türk tarihi vurulur.

  Eyvah, eyvah, Sakarya'm, sana mı düştü bu yük?
  Bu dâvâ hor, bu dâvâ öksüz, bu dâvâ büyük!..

  Ne ağır imtihandır, başındaki Sakarya!
  Binbir başlı kartalı nasıl taşır kanarya?

  İnsandır sanıyordum mukaddes yüke hamal;
  Hamallık ki, sonunda, ne rütbe var, ne de mal,

  Yalnız acı bir lokma, zehirle pişmiş aştan:
  Ve ayrılık, anneden, vatandan, arkadaştan!

  Şimdi dövün Sakarya, dövünmek vakti bu ân;
  Kehkeşanlara kaçmış eski güneşleri an!

  Hani Yunus Emre ki, kıyında geziyordu?
  Hani ardına çil çil kubbeler serpen ordu?

  Nerede kardeşlerin, cömert Nil, yeşil Tuna?
  Giden şanlı akıncı, ne gün döner yurduna?

  Mermerlerin nabzında hâlâ çarpar mı tekbir?
  Bulur mu deli rüzgâr o sedayı: ALLAH bir!

  Bütün bunlar sendedir, bu girift bilmeceler;
  Sakarya, kandillere katran döktü geceler.

  Vicdan azabına eş kayna kayna Sakarya.
  Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya!

  İnsan üç beş damla kan, ırmak üç beş damla su:
  Bir hayata çattık ki, hayata kurmuş pusu.

  Geldi ölümlü yalan, gitti ölümsüz gerçek:
  Siz, hayat süren leşler, sizi kim diriltecek?

  Kafdağını assalar, belki çeker de bir kıl!
  Bu ifritten sualin, kılını çekmez akıl!

  Sakarya, saf çocuğu, mâsum Anadolu'nun,
  Divanesi ikimiz kaldık ALLAH yolunun!

  Sen ve ben, gözyaşıyle ıslanmış hamurdanız;
  Rengimize baksınlar, kandan ve çamurdanız!

  Akrebin kıskacında yoğurmuş bizi kader;
  Aldırma, böyle gelmiş, bu dünya böyle gider!

  Bana kefendir yatak, sana tabuttur havuz:
  Sen kıvrıl, ben gideyim, Son Peygamber kılavuz!

  Yol onun, varlık onun, gerisi hep angarya:
  Yüzüstü çok süründün, ayağa kalk, Sakarya!

  N.Fazıl KISAKÜREK
  Allahcc yar ve yardımcınız olsun ceylin gönüldaş...
  Allahcce emanet olasınız...
  O EN GÜZEL VEKİLDİR...
  BESMELE...SELAM....DUA...

 3. #3
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.04.08
  Mesajlar: 3.575
  Blog Mesajları : 14

  ALLAH razı olsun kardeşim..
  bu şahısı tanımıyordum..kimkimdir kardeşimin adını kullanmasından sonra merak ettim ama hiç araştırma fırsatım olmamıştı..çok merak ediyordum..sende özetlemişsin hayatını...en çok etkilendiğim kısım Üstad necip fazılla beraber aynı yolda olması...bağlantıları olması...
  değerli bir şahsiyet...
  paylaşımın için teşekkürler...
  RABBE emanetimsin...

 4. #4
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.02.09
  Mesajlar: 6.623
  Blog Mesajları : 1


  AYDINLIK SAVAŞÇILARI
  düşmanın üstüne gidemiyorsan eğer
  eğer "yaradandan" çok korkuyorsan ondan
  kölece de olsa yaşama tutkun
  aşkınsa yaradana sevginden

  ve fikir dediğin eğer
  kaçanın can simidi
  kuş tüyünden bir yataksa
  öfkeden ıraksa
  sığınaksa
  ve inanç dediğin
  yürüyeni durdurmaksa

  sen! kötü kadından beter
  git kuyruk salla düşmanına
  yaran, zararsızlığını göster
  ve seyret elde silah döğüşeni

  SALİH Mirzabeyoğlu..

 5. #5
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.02.09
  Mesajlar: 6.623
  Blog Mesajları : 1

  Konu kimkimdir tarafından (07-06-2009 Saat 23:18 ) değiştirilmiştir.

 6. #6
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.02.09
  Mesajlar: 6.623
  Blog Mesajları : 1

  SAKALINI ZORLA KESMEKLE OLMAZ YİĞİTLİK...
  ZİNDANDA MÜCAHİDE, KÖPEK GİBİ SALDIRMAKLA OLMAZ...
  YARA-BERE İÇİNDE BIRAKMAKLA OLMAZ...
  BU DAVA HZ MUHAMMEDDEN MİRAS KALDI BİZLERE...
  DÖNMEYİZ CANIMIZI FEDA EDERİZ...
  SADECE VE SADECE ŞERİAT HÜKMEDENE DEĞİN SÜRECEK BU CİHAD...
  VATANIMDA İSLAM DÜŞMANI BAYKUŞLARIN DİLİ KESİLENE DEĞİN...
  AKIN BAŞLADI SÜRER..
  HANGİ KAHPE DÜŞLERİ SAKLARSA SAKLASIN GECE...
  NE ZINDAN KORKUSU...
  NE ÖLÜM KORKUSU...
  1999 DAN BERİ CEZAEVİNDE O...SUÇU İSLAMIN HAKİM OLMASINI İSTEMEK...
  O SUÇA CAN KURBAN...
  Allahım..
  Yolun üzerinde ayaklarımızı sabit eyle...
  ŞEHADETİ NASİP EYLE...
  DÜŞÜRME NEFSİN PUSUSUNA...
  Konu kimkimdir tarafından (07-06-2009 Saat 23:19 ) değiştirilmiştir.

 7. #7
  ceylin2009

  Bende kim oldugunu bilmiyordum burda duydum,arastirdim ismini okudugumdada ilk sorum S. Mirzabeyoglu Kim dedim ve inaniyorumki benim gibi tanimayan cok kisi aynisini sormustur ,umarim biraz olsun katkida bulunmusumdur..bu arada ne alaka denilcek ama bir SAKARYALI olarak siirleri okuyunca daha bi duygulandim...yorumlariniz icin tesekürler
  Allah yar ve yardimcimiz olsun

 8. #8
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.02.09
  Mesajlar: 6.623
  Blog Mesajları : 1

  Alıntı ceylin2009´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bende kim oldugunu bilmiyordum burda duydum,arastirdim ismini okudugumdada ilk sorum S. Mirzabeyoglu Kim dedim ve inaniyorumki benim gibi tanimayan cok kisi aynisini sormustur ,umarim biraz olsun katkida bulunmusumdur..bu arada ne alaka denilcek ama bir SAKARYALI olarak siirleri okuyunca daha bi duygulandim...yorumlariniz icin tesekürler
  Allah yar ve yardimcimiz olsun

  BESMELE...SELAM...DUA...
  Katkınız için candan teşekkürler gönüldaş...

 9. #9
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.02.09
  Mesajlar: 6.623
  Blog Mesajları : 1

  Bizim Şarkımız

  Kırılır da bir gün tüm dişliler
  Döner şanlı şanlı çarkımız bizim
  Gökten bir el yaşlı gözleri siler
  Şenlenir evimiz barkımız bizim

  Yokuşlar kaybolur çıkarız düze
  Kavuşuruz sonu gelmez gündüze
  Sapan taşların yanında füze
  Başka alemlerle farkımız bizim

  Kurtulur dil tarih ahlak ve iman
  Görürler nasılmış neymiş kahraman
  Yer ve gök su vermem dediği zaman
  Her tarlayı sular arkımız bizim

  Gideriz nur yolu izde gideriz
  Taş bağırda sular dizde gideriz
  Bir gün akşam olur bizde gideriz
  Kalır dudaklarda ŞARKIMIZ bizim...

  Necip Fazıl Kısakürek

 10. #10
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.02.09
  Mesajlar: 6.623
  Blog Mesajları : 1

  Yaran kabuk tutmasın her an deş tazelensin!
  Sen ağla gafil gülsün, nadan yelpazelensin!NFK

Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. salih
  Konu Sahibi salih_kaluz Forum Tanışma Köşesi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 23-12-2008, 11:57
 2. Geylani Hz (salih amel)
  Konu Sahibi kadiri43 Forum Tasavvûf
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 26-01-2007, 22:30
 3. Salih amel - velayet
  Konu Sahibi kadiri43 Forum Tasavvûf
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15-01-2007, 07:35
 4. Salih amelim yok ki!
  Konu Sahibi Forum Kıssadan Hisse
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-01-1970, 02:00

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •