Halık-ıFatır insanın hilkatinde bir çok zahiri ve batini hissiyat tevdi etmiştir. Tevdi edilen bu hasseler kimi zaman insanı Alayyı illiyine kimi zamanda esfeli safiline götürmektedir. Tevdi edilen her maddi ve manevi hasselerin iki vechi bulunmaktadır, bu hasselerin hilkatine uygun olarak istimal edersek abdiyet makamından adn cennetlerine kanatlanarak uçarız,yok eğerki hilkatin zıttına kullanırsak Kahhar isminin azami derecatta tecelliyatına mazhar olan cehheneme yuvarlanırız. Buğünkü konumuzda tevdi edilen hasselerden karşı cinse duyulan ilgiden bahsedeceğiz.
Rabbimiz Kainatı bir mütaalagah bir tefekkürname suretinde halk etmiştir. Bu hilkatin hikmetide kendini zi şuurlara tanıtmak ve bildirmektir. Doğal olarak bu sayısız hikmetlerden dolayı insan yaratılmıştır. Ve yine doğal olarak bir iki insan gerekli olan bu tefekkürü mütaalayı yerine getiremeyecektir. Bundan dolayı insan neslinin çoğalması için rabbimiz insanı kadın ve erkek olarak iki grub halinde yaratmıştır. Bunların birleşmesindende insan meydana gelmektedir. Erkek ve kadınında birbiryle yakınlaşması için her ikisinede biri birlerine karşı muhabbet ve şehvet hissiyatlarını derc etmiştir. Demekki kadın ve erkeğin birbirlerine karşı duymuş olduğu muhabbet ve şehvet neslin devamı içindir. Bu şehvet ve muhabbet aslında Vehhab olan Rabbimizin esbablık vazifesini gören insana vermiş olduğu kebir bir inamdır. Eğer ki dünyamız darul hikmet olmasaydı Fatır olan Allah kun fe yekun sırrınca bir kerede insanı yaratabilirdi. Bir kerede değilde uzun uzadıya esbab vasıtasıyla yaratmasında çok cemil hikmetler mevcuttur konumuzun dışı olduğu için bu hikmetlere değinmeyeceğiz.

Muhabbet ve şehvet hilkate uygun olarak sarf edilmediği için hayatı içtimaiyeyi yakıp yıkmatdadır. Günümüzdeki gençlerin ekseriyatının tekellümlerine sohbetlerine gaib olarak misafir olursak işiteceğizki her biri ya mahbubundan şekva eder ya onu medih eder yada kalbini nasıl çalacağım diye tekellümleri işiteceğiz. Ve yine basiretle gençlerimizin hayatlarına misafir olarak girdiğimizde göreceğizki biri birleri için süslenip duruyorlar. Ve aklımızla şu hayatı azcık tefekkür edersek. Kimi gençlerimizi internet sitelerinde ya kız tavlama peşinde yada müstehcenlik kaynayan sitelerde gözleriyle kalpleriyle elleriyle zina ederken göreceğiz. Kimi gençlerimizde bir gizli odayı arındıran kafelerde onun ablasayıla şunun kızıyla öbürünün kardeşiyle şehvani duygularını tatmin ettiklerini göreceğiz. Kimi gençlerimizide telefonlarına bakalım baktığımızda göreceğizki mesaj kutuları ağzına kadar aşk ve şehvet mesajları ile dolu. Gelecegimizi emanet ettiğimiz gençlerimiz bu halde okul derslerini çalışmaları gerekirken yaptıkları şeyler utanç ve endişe verici.
Şimdiye kadar teşhiste bulunduk tedavisi ise gerçektende oldukça zor. Çünkü aileler ve toplum ve sistem oldukça bozuk. Şeriatı muhammediye uygulanmadığı için bu hastalığı tedavi etmek oldukça güç ama imkansız degil
Ey hizmet ehli olan kardeşlerim hep birlikte bütün mesaimizi kuranı kerimdeki ilaçları gençlerimize ulaştırmakla sarf etmeliyiz. Ve ey cemaat ehli olan kardeşlerim hepimizin çevresinde bu hastalıklara müptela olmuş arkadaşlarımız mevcut bunları bıkmak usanmak bilmeden irşad edelim inanınki Allah bizleri muvaffak edecektir. Unutmayın bizlerde birgün onlar gibiydik birileri elimizden tutmasaydı Hadi olan rabbimiz hidayet vermeseydi halimiz ne olurdu hiç düşündükmü? İşte bu arkdaşlarımız kardeşlerimizde birer kurban onları var gücümüzle irşad edelim cehenneme doğru koşar adımlarla giden arkdaşlarımıza merhamet elimizi uzatalım unutmayalım dinimiz bir kişiyle başladı. Bizler üzerimize düşen vazifeyi hakkıyla ifa edersek muhakkak muzaffer olacağız.
Nakıs bir makale olduğunun farkındayım içime nasıl geldiyse pek düşünmeden içim yana yana bir şeyler yazmak istedim. Konuyla ilgili sizlerinde paylaşacagı şeyler muhakkak vardır. Selametle kalın Allah muvaffak etsin.