Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 18 Sayfa bulundu

Konu: Cennet'e Nasil Gidilir..

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 08.10.07
  Yer: DERDİN HUZURA DÖNDÜĞÜ YERDEN
  Mesajlar: 1.479

  Cennet'e Nasil Gidilir..

  CENNET’E NASIL GİDİLİR…
  Allahü Teâlâ hadîs–i kutsî'de; "La ilâhe illallah Benim kal'amdır. Kim Benim kal'ama girerse, azabımdan emîn olur." buyuruyor. Lâ ilâhe illallah Allah–ü Teâlâ'yı bildiren yüce bir sözdür. Kim onu kendine kal'a edinirse ebedî saadeti ve nimetleri elde eder. Kim bu mübarek, kelimeyi kendisine kal'a edinmezse, ebedî azâba uğrar. Fakat insanlar Lâ ilâhe illallah kelimesinden uzaklaştılar. Onlarda sadece dilin kelime–i tevhîdi söylemesi kaldı. Böylece insanlar sadece kal'ayı söylemiş oldular. Nasıl ki ateşin ismini söylemek insanı yakmadığı, suyun ismi insanı boğmadığı, kılıcın ismi insanı kesmediği gibi, kal'anın ismi de insanı düşmandan korumaz. Bunlar gibi Kelime–i tevhîdin sâdece lafzını söyleyip, mânâsından haberdâr olmamak da insanı âhiret azâbından korumaz.

  İnsanlar Lâ ilâhe illallah diyor, fakat nefsinin arzu ve isteklerine, paraya ve dünyaya tapıyor. Yarın kıyamet gününde Allah–ü Teâlâ;
  "Ey kulum! Olmayan şeyi niçin söylüyorsun?" buyurup, "Yalan söyledin." deyince ne cevap vereceksiniz. Hâlbuki sen, dünya malına ve paraya kulluk ediyorsun. Ey insanoğlu! Niçin lezzeti ilâhî yerlerde aramıyorsun? Hâlbuki bütün her şey Allah–ü Teâlâ'nın elindedir. O, bütün bu mülklerin sahibidir. Mülkünde istediği gibi tasarruf eder. Âlemde, ancak O'nun dilediği ve O'nun irade ettiği şey olur. Onun için, O'ndan başkasıyla lezzet alma. Rahmetinden ümit kesme. Çünkü O'nun rahmetinden, ancak kâfirler ümit keserler.
  Ey insanoğlu! Allah–ü Teâlâ seni, tevhîdini, birliğini bilmen için yarattı. Âlemdeki her şeyi de, senin için yarattı. Ve bunlar arasındaki hayvanları, bitkileri sana hizmetçi kıldı. Yer senin ikamet etmeni sağlar. Melekler seni muhafaza eder. Güneş sana ışık verir. Hepsi senin için yaratılmıştır. Sen, sadece Allah–ü Teâlâ'yı bir bilip, O'na kulluk için yaratıldın.


  Ey insanoğlu! Allah–ü Teâlâ bütün eşyayı senin için yarattı. Seni de kendisi için yarattı. Sen ise, Allah–ü Teâlâ'nın senin için yarattığı şey ile meşgul oldun, nimetin sahibini unuttun. Sana gelen bağış ve lütuflarından faydalandın. Vereni hatırlamadın. Böylece nimetin şükrünü eda etmedin. Sana verdiği ihsan ve lütuflarının hürmetine riayet etmedin. Nimet sahibine şükür, O'nun verdiği nimete şükür etmektir.
  Ey insanoğlu! Allah–ü Teâlâ'dan başkasına yöneldiğin, onlara iltifât ettiğin müddetçe de Lâ ilâhe illallah kelimesini söylemeye devâm et. Çünkü o, sendeki iyi olmayan şeyleri yok eder. Sana övülen iyi hasletleri getirir.
  Şunu iyi bilin ki, insanlar bu âlemde yolculuk halindedirler. Onların ilk konakları beşik, sonuncusu ise kabirdir. Hakikî vatan, ya Cennet veya Cehennem'dir. İnsanın ömrü, sefer mesafesini teşkil eder. Yıllar konak yerleri, aylar fersahlar, günler kilometreler, nefesler metrelerdir. Yapmış olduğu iyilik, tâat ve ibadetler azığıdır. Ömrünün en kıymetli sermayesi vakitleridir. Şehveti ve şehevî arzuları, yolunu kesen eşkıyâdır. Kazancı ve kârı; Cennet'i ve oradaki ebedî nimetleri elde etmek, Allah–ü Teâlâ'nın rızasına ve cemaline mazhar olmaktır. Zarar ise; Cehennem'de çeşitli azaplara maruz kalmak, Allah–ü Teâlâ'nın rahmet ve cemalinden uzaklaşmaktır.
  Kim hesapsız Cennet'e girmek isterse, vakitlerini Allah–ü Teâlâ'nın beğendiği şeylerle geçirsin. Kim âhirette, hasenât kefesinin ağır gelmesini isterse, vakitlerinin çoğunu ibâdet ve tâatla geçirsin. Kim sâlih bir amel işler, sonra da günah işlerse, onun durumu tehlikelidir. Fakat ümit kesilmiş de değildir. Af, Allah–ü Teâlâ'nın keremindendir. Umulur ki, Allah–ü Teâlâ onu affeder.

  Zannetmeyin ki, güneşin ve ayın seyrinden maksat, sıralı ve düzenli bir hesaptır. Gölgenin, nurun ve yıldızların yaratılmasından maksat, sadece insanların dünya işlerinde yardımcı olmak içindir. Bilakis insanların, vakitlerini ve zamanlarını onlar vasıtasıyla bilip, âhiret ticareti ve tâatlerle meşgul olmaları içindir. Allah–ü Teâlâ Furkan sûresi altmış ikinci âyet–i kerîmesinde; "Düşünüp ibret almak veya şükretmek isteyen kimseler için, gece ile gündüzü birbiri ardınca geçiren yine O'dur." buyuruyor.
  NUSRETULLAH ÇAYIR

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 25.10.06
  Yer: ~* پایتخت آن بهشت *~
  Mesajlar: 16.944

  İnsanlar Lâ ilâhe illallah diyor, fakat nefsinin arzu ve isteklerine, paraya ve dünyaya tapıyor. Yarın kıyamet gününde Allah–ü Teâlâ;
  "Ey kulum! Olmayan şeyi niçin söylüyorsun?" buyurup, "Yalan söyledin." deyince ne cevap vereceksiniz. Hâlbuki sen, dünya malına ve paraya kulluk ediyorsun. Ey insanoğlu! Niçin lezzeti ilâhî yerlerde aramıyorsun?

  Selamün Aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü kıymetli Talip Amcam..Kıymetli emeğinize ve gönlünüze sağlık olsun inşallah..Bizlere yine mükemmel bir paylaşım sunmuşsunuz..Rabbimiz c.c bereketli, tesirli kılsın, kendi katında ise sevabınızı, ecrinizi ziyadesiyle bahşeylesin inşallah..Sözler, eylemlere dönüşmedikçe, itikat ve amel birbirini takip etmedikçe kulluğumuzun içi boş demektir. Rahman c.c katında, kelime-i tevhid gibi yüce ve kutlu bir kelamın yaşanmamasından ötürü ''yalancı'' olabilmek, bir kul için bu ilahi kelamı yaşamaması sebebiyle Rabbine karşı duyacağı büyük bir ''ar''dır.. Dünya ile her an imtihanda olan bizlerin, nefs ve nefse hoş gelenlerle imtihan edilmesi kadar tabii bir durum söz konusu değildir, ancak aslolan her imtihanda ve her hal üzere kelime-i tevhid davasının vazgeçmeyen, sebatlı bir askeri olarak yaşamak ve bu şekilde emanetimizi Rabbimize teslim etmektir.. Dil ile söyleneni, kalp ile hissetmedikçe, kendi söylediğimize kendimiz inanmadıkça, söylenilenleri hayata geçirmedikçe, bu değerli paylaşımda da vurgulandığı üzere, sözler ve ameller bir yalandan öteye geçemeyecektir.. Samimice ve de ihlaslıca kelamullahı yaşamak varken kendi kendimizi yakmamalıyız..Rabbimiz c.c, davamızda tutarlı ve ihlaslı olabilmeyi nasip eylesin cümlemize..Ve kelime-i tevhidi yaşamaktan bizleri alıkoyan her türlü dünyalıklardan nefislerimizi ve imanlarımızın kalesi olan kalplerimizi beri kılsın inşallah..Bu güzel paylaşım için can-ı gönülden teşekkürler kıymetli Talip Amcam..Selamlarımız, baki dua ve saygılarımız ile Merhametliler Merhametlisine emanetsiniz..

 3. #3
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 21.10.07
  Mesajlar: 6.466

  selamun aleykum talip amcam
  ellerine yüreğine saglık talip amca rabbim razı olsun emeğine saglık talip amca
  talip amca
  rabbimize emanetsin inşallah
  selam ve dua ile

 4. #4
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.12.06
  Yer: İstanbul
  Mesajlar: 11.091

  selamünaleyküm kıymetli abim.gerçekten güzel faydalı ve bir o kadarda önemli bir konu.mevlam razı olsun.selam ve dua ile kalın abim.selametle......

 5. #5
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 16.02.08
  Mesajlar: 144

  emeğinizw sağlık çok çok güzel

 6. #6
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 21.09.07
  Mesajlar: 360

  selamün aleyküm ellerinize yüreğinize sağlık allaha emanet olun...

 7. #7
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.03.08
  Mesajlar: 6.071

  Cehennemin nefse hoş gelen şeylerle kuşatılmış,
  Cennetin ise nefsin hoşuna gitmeyen şeylerle kuşatılmış olduğundan,
  Cennete gitmek için,
  Ömür boyu hayırlı şeyleri elde etmek için çalışmamız gerekir


  Güzel bir paylaşımda bulunmuşsunuz, Allah razı olsun.

 8. #8
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 22.01.08
  Yer: izmir
  Yaş: 41
  Mesajlar: 11.859

  selamunaleykum
  cok guzel bır paylaşım
  allah razı olsun sevap hanenıze yazsın
  allaha emanet olun

 9. #9
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 18.07.07
  Yaş: 30
  Mesajlar: 945

  güzel bir paylaşım kardeşim allah razı olsun

 10. #10
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 18.08.07
  Mesajlar: 10.973
  Blog Mesajları : 13

  _______selamün aleyküm,
  emeginize saglık çok faydalı bir paylaşım olmuş
  selam ve dua ile_______

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. ((Cennet'e girecek ilk kadın kim biliyor musunuz))
  Konu Sahibi kimyager38 Forum Dini Hikayeler
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 14-07-2008, 17:52
 2. Cennet'e Girmek Için Ne Yapacağim
  Konu Sahibi madenci Forum Hadis-i Şerif
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29-11-2007, 20:08
 3. NASIL?
  Konu Sahibi mvsin Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-03-2007, 11:56
 4. ilmin ayağına gidilir
  Konu Sahibi omer58 Forum İslam ve Bilim
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27-02-2007, 19:13

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •