Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 17 Sayfa bulundu

Konu: EYÜP ALEYHİSSELAMIN SABRI

Durum: Çevrimdışı

EYÜP ALEYHİSSELAMIN SABRI

Allahü teâlâ Eyüp aleyhisselâmı sabırla imtihân etmeyi murat eyledi. Eyüp aleyhisselâm, çok zengin iken, bütün malları çeşitli sebeplerle, yok oldu. Koyunlarını sel götürdü, ekinlerini rüzgâr telef etti. Velhâsıl elinde dünyalık birşey kalmadı.
    Bundan sonra Allahü teâlâ Eyüp aleyhisselâmın bedenine bir hastalık verdi. Hastalığı gittikçe şiddetlendi. Yakınları, akrabâları, onu yalnız bırakmışlar, kimse yardım etmiyordu. Sadece sadâkatli, şefkatli hanımı Rahîme Hâtun onu terk etmemişti. Eyüp aleyhisselâm, hanımının yaptığı kulübede yedi yıl sıkıntı ve ızdırap içinde hâlinden hiç şikâyet etmeden yaşadı.

Bir gün Cebrâil aleyhisselâm gelerek, Allahü teâlânın; “Ey Eyüp! Belâ verdim sabrettin! Şimdi ben sana sıhhat ve nîmet vereceğim.” haberini getirdi. Kur’ân-ı kerîmde bildirildiği üzere Allahü teâlâ, “Ayağını yere vur! Çıkan sudan gusleyle ve soğuğundan iç!” buyurdu. Bunları yapan Eyüp aleyhisselâm, genç bir delikanlı hâline geldi. Cebrâil aleyhisselâm, kendisine güzel elbiseler giydirdi. Bu sırada hanımı geldi. Eyüp aleyhisselâmı kulübede göremeyince, çok şaşırdı. Eyüp aleyhisselâm sordu:

- Ey hanım! Kimi ararsın?

- Bir hastam vardı. İsmi Eyüp idi. Onu kaybettim, arıyorum. O benim can yoldaşımdı.

- O nasıl bir kimseydi?

- Sağlıklı iken aynen sana benzerdi.

- Ey Rahîme! O hasta olan Eyüp işte benim. Allahü teâlâ bana sıhhat verdi.

Sonra, şükredip ağlaştılar. Şehre dönerlerken, halk onları sevinçle karşıladı. Yıkık evlerinin yenilenmiş olduğunu ve daha önce elinden alınan mal ve çocuklarının geri verildiğini gördüler.

RE: EYÜP ALEYHİSSELAMIN SABRI

allah razı olsun kardeşim...eline saglık...RABBİM hepimize sabırlar versin inş..selametle...

m_muaz yazdı:
    allah razı olsun kardeşim...eline saglık...RABBİM hepimize sabırlar versin inş..selametle...
    İNŞ. ABİCİM. SAOLASIN. RABBİM SENDENDE RAZI OLSUN..

BU MÜBAREK ZATTIN VÜCUDU HASTALIKTAN KURTLANIYOR AMA O.BİRAN OLSUN ALLAHA ZİKRİ BIRAKMIYOR VÜCUDUNU SARAN KURTLAR MAĞRADA KALDIĞI SÜRE İÇERİSİNDE BÜTÜN VÜCUDUNU YİYORLAR VÜCUDUNDAN DÜŞEN KURTLARIDA SENİN NASİBİNDE BENİM VÜCUDUMDA DİYEREK TEKRAR ÜZERİNE KOYARAK BÜYÜK BİR SABIR GÖSTERİYOR TABİ ŞEYTANDA BU ARADA BOŞ DURMUYOR BAK MALIN MÜLKÜN YOK OLDU HASTA OLDUN DİYEREK ONA İSYAN ETMESİ İÇİN TELKİN VERSEDE O.İSYAN ETMİYOR BİZ ONDAN GELDİK ONA DÖNECEĞİZ DİYE ŞEYTANI DEF EDİYOR ANCAK KURTLAR ALLAHA ZİKİR EDEN DİLİNİ SARINCA O.ANDA AÇIYOR ELLERİNİ ALLAHIM SEN AFFEDENLERİN AFFEDİCİSİSİN DERT VÜCUMU SARDI YEDİ BİTİRDİ BİR SANA ZİKİR EDEN DİLİM KALDI BANA ŞİFAMI VER DİYEREK ALLAHA YALVARIYOR OANDA MAĞRANIN 20MT KARŞISINDAKİ ŞUANDAKİ KUYUNUN OLDUĞU YERE TOPUĞUNU VURMASI SÖYLENİYOR ÇIKAN SUYLADA GUSL ETMESİ SÖYLENİYOR YIKANDIKTAN SONRADA SAĞLIĞINA KAVUŞUYOR HAYATI ESKİSİ GİBİ OLUYOR
    Ş.URFADA HASTA YATTIĞI MAĞRAYI ZİYARET ETMİŞTİM BU MÜBAREK ZATTIN VÜCUDUNDAN DÜŞEN KURTLARIN İZLERİ HALA DURUYOR MAĞRADA MİS GİBİ KOKUYOR ÇOK GÜZEL BİR DUYGUYDU İMKANI OLAN HERKESİN GÖRMESİNİ İSTERİM KARDEŞİM HATIRLATTIĞIN İÇİN SAĞOL ALLAH RAZI OLSUN

avdan yazdı:
    BU MÜBAREK ZATTIN VÜCUDU HASTALIKTAN KURTLANIYOR AMA O.BİRAN OLSUN ALLAHA ZİKRİ BIRAKMIYOR VÜCUDUNU SARAN KURTLAR MAĞRADA KALDIĞI SÜRE İÇERİSİNDE BÜTÜN VÜCUDUNU YİYORLAR VÜCUDUNDAN DÜŞEN KURTLARIDA SENİN NASİBİNDE BENİM VÜCUDUMDA DİYEREK TEKRAR ÜZERİNE KOYARAK BÜYÜK BİR SABIR GÖSTERİYOR TABİ ŞEYTANDA BU ARADA BOŞ DURMUYOR BAK MALIN MÜLKÜN YOK OLDU HASTA OLDUN DİYEREK ONA İSYAN ETMESİ İÇİN TELKİN VERSEDE O.İSYAN ETMİYOR BİZ ONDAN GELDİK ONA DÖNECEĞİZ DİYE ŞEYTANI DEF EDİYOR ANCAK KURTLAR ALLAHA ZİKİR EDEN DİLİNİ SARINCA O.ANDA AÇIYOR ELLERİNİ ALLAHIM SEN AFFEDENLERİN AFFEDİCİSİSİN DERT VÜCUMU SARDI YEDİ BİTİRDİ BİR SANA ZİKİR EDEN DİLİM KALDI BANA ŞİFAMI VER DİYEREK ALLAHA YALVARIYOR OANDA MAĞRANIN 20MT KARŞISINDAKİ ŞUANDAKİ KUYUNUN OLDUĞU YERE TOPUĞUNU VURMASI SÖYLENİYOR ÇIKAN SUYLADA GUSL ETMESİ SÖYLENİYOR YIKANDIKTAN SONRADA SAĞLIĞINA KAVUŞUYOR HAYATI ESKİSİ GİBİ OLUYOR
    Ş.URFADA HASTA YATTIĞI MAĞRAYI ZİYARET ETMİŞTİM BU MÜBAREK ZATTIN VÜCUDUNDAN DÜŞEN KURTLARIN İZLERİ HALA DURUYOR MAĞRADA MİS GİBİ KOKUYOR ÇOK GÜZEL BİR DUYGUYDU İMKANI OLAN HERKESİN GÖRMESİNİ İSTERİM KARDEŞİM HATIRLATTIĞIN İÇİN SAĞOL ALLAH RAZI OLSUN
    cümlemizden kardeşim.. sende bu bilgileri bizimle paylaştığın için sağol..

s.a. Allah razı olsun zerrin kardes ve de avdan kardes selam ve dua ile.

deren75 yazdı:
    a.s. cümlemizden inş. Allah ' a emanet ol..

deren75 yazdı:
    ALLAH SİZLERDENDE RAZI OLSUN KARDEŞLERİM
    BU ZİYARET SIRASINDA TATLI BİE ANIMIDA PAYLAŞMAK İSTERİM
    MAĞRANIN KARŞISINDAN BİDONLARA SU DOLDURDUK BANYO SUYUNA BİR BARDAK DÖKÜN ŞİFALI OLUR DEDİLER ANKARAYA GELDİĞİMİZDE BAKTIM BENİMKİNDE ŞEFTALİ TADI VAR SONRADAN ANLADIMKİ ARKADAŞLAR NORMAL SU ZANNEDİP MEYVE TOZU DÖKMÜŞLER
    ALLAHA EMANET OLUNUZ ZERRİN VE DEREN 75 KARDEŞLERİM

avdan yazdı:
    deren75 yazdı:
    ALLAH SİZLERDENDE RAZI OLSUN KARDEŞLERİM
    BU ZİYARET SIRASINDA TATLI BİE ANIMIDA PAYLAŞMAK İSTERİM
    MAĞRANIN KARŞISINDAN BİDONLARA SU DOLDURDUK BANYO SUYUNA BİR BARDAK DÖKÜN ŞİFALI OLUR DEDİLER ANKARAYA GELDİĞİMİZDE BAKTIM BENİMKİNDE ŞEFTALİ TADI VAR SONRADAN ANLADIMKİ ARKADAŞLAR NORMAL SU ZANNEDİP MEYVE TOZU DÖKMÜŞLER
    ALLAHA EMANET OLUNUZ ZERRİN VE DEREN 75 KARDEŞLERİM
    gerçektende tatlı bir anı olmuş sizin için selam ve dua ile.

S.A ALLAH RAZI OLSUN RABBİM CÜMLEMİZE EYÜP A.S VERDİĞİ SABIR GİBİ BİZEDE VERSİN ALLAH'A EMANET OLUN