1 den 9´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu

Konu: BURÇLARIN DİNDE YERİ VAR MI?

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 22.08.06
  Mesajlar: 334

  BURÇLARIN DİNDE YERİ VAR MI?

  Arkadaşlar merak ettiğim bir konuyu sizlere sormak istedim. Burçların dindeki yeri nedir? Tabi bu burçlardan kastım gazetelerdeki saçma sapan günlük burç yorumları değil. Özellikle Zerda abladan ve Güler'den bekliyorum. A.E.O.

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 22.08.06
  Mesajlar: 334

  RE: BURÇLARIN DİNDE YERİ VAR MI?

  SANIRIM KİMSENİN BİLGİSİ YOK. HADİ ARKADAŞLAR, NERDESİNİZ.

 3. #3
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.06.06
  Yer: İzmir
  Yaş: 36
  Mesajlar: 2.059

  RE: BURÇLARIN DİNDE YERİ VAR MI?

  Önce Tasavvufun en önde gelen simâlarından Muhyiddin A'râbî'nin âlemin ve burçların oluşu hakkındaki görüşlerini dinleyelim özetle; Fütuhatı Mekkîye isimli eserinden; MUHYİDDİN A'RABİ DİYOR Kİ:

  Hakk Teâlâ, kendinde bir şey yok iken, mevcûdiyet sıfatıyla sıfatlanmıştır. Diyebilirim ki, Hakk Teâlâ, mevcûdiyetin ta kendisidir.

  Resûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem Efendimiz:

  Allah vardı ve onunla beraber hiç bir şey yoktu.Buyurmuşlardı.

  Hakk Teâlâ kendi nefsi ve hüviyeti yönünden bilinmez; bu bilinmezlik ve görünmezlik keyfiyetine de İLİM denmiştir.

  Hakk Teâlâ'nın evvelki şekli, buluta benzer bir duman şeklinde olmasıdır. Burada âlem Bâtın hükmüyle mevcuttu. Bâtınî hükümden ise âlemin zuhuru imkânsızdır.

  İşte bu ilk duman da Rahman'ın Zâhir adı olmuştur. Bu durumda kendi nefsini görerek ilmî ve özel bir tecelli ile ruhi şekillerden birini seçmiştir. Bundan sonra Zâtıyla nefsine bakınca nefsini sayısız sıfatlarla muttasıf olarak buldu. İşte bu buluşu meydana getiren ilk bakış İLİM'di.

  İlimde mevcût olan bu sıfatlara da makûlât dendi. Aynı zamanda «Aklı evvel» adını bu bakışı yapması hasebi ile aldı. Bu akıl, âlemlerin duman ve bulut içinde gizli olan sıfatlar olduğunu, bunun da kendi nefsi olduğunu seyreyledi. Ve bu sanki gölge olan aklın zâtından uzanan varlık o tecellinin nurundan oluştu.

  Buna da Levhi Mahfuz veya Zâti Tabiat denildi. Bununla beraber bu boyutta bunun tümüne Hayat, İlim, İrade, Kelâm denildi.

  Rükünler boyutunda ateş-hava-su-toprak; cisimler âleminde Sıcaklık, rutubet, soğukluk, kuruluk; Canlılar düzeyinde de kan, safra, sevda, balgam denilir.

  Bundan sonra «akl-ı evvel» çehresini o dumâna çevirerek, kendisinden neler kaldığını görmek istedi. Fakat bu sıfatların varlığının dışında hiçbir şey göremedi. İşte bütün âlemin sûret ve şekilleri bu zulmet ve gizlilik içinde bulunmaktadır. Hakk Teâlâ’nın ARŞI da bu zulmet içindedir. Arşın etrafında da kürsü, felekler, cennetler, semâlar, rükünler ve doğurucular vardır. Bu varlığın babası Akıldır, anası Nefs.

  Şunu da bil ki, Hakk Teâlâ daha evvelce anlattığımız kürsü içinde şeffaf dairevi bir cisim yaratmıştır. Bunu da 12 eşit parçaya ayırmış ve bu parçalara BURÇLAR adını vermiştir.Bu burçlar toprak, su, hava, ateş gibi unsurlardan olup, tıpkı dünya ehlinin unsurlarına benzer.
  Hakk Teâlâ her bir burçta cennet ehlinden bir melâikeyi orada iskân ettirir. İşte bu burçlardan cennetlerde tekevvün edecek şeyler tekevvün eder. Değişiklikler ve karışıklıkların tümü bu burçların değişmesiyle ve kurulan düzenin bozulmasıyla olur.

  Gerçek olarak âlemimizin öncülüğünü bu 12 burçta bulunan 12 melâike yapmaktadır. Böylelikle bu 12 burç, âlemlerimizin gerçek olarak imamlığını yapmaktadır. Arşın esası 4 kâide üzerine oturtulduğundan, bu burçlar 12 olmasına rağmen, 4 mertebe üzerine bulunurlar.Konaklar üçtür. Dünya, Berzah, Âhiret. Bu konaklardan her bir konağın dört menzili vardır. Bu konaklarda bunların hükmü geçer. Üç konağı dört menzile çarparsak 12 eder bu da 12 burca delalet eder.
  Şu anda bize cennet gibi gelen dünyamız âhıret günü itibariyle ateşe döneceği için Berzahta bu dört menzilin hükmü altındadır. Cennet de bu dördün etkisindedir.

  Bunlardan Koç, Aslan, Yay aynı mizaç ve mertebededir.

  Boğa, Başak ve Oğlak başka mertebede ve aynı mizaçtadır.

  İkizler, Terazi ve Kova başka mertebe ve aynı mizaçtadır.

  Nihayet Yengeç, Akrep ve Balık başka mertebede ve aynı mizaçtadır. Bunlar dört hâkim vali olarak bir menzilde bulunurlar.Dünyanınki ise Yengeç burcudur.

  Berzah âlemi ise Başak burcunun hüküm ve etkisi altındadır. Ayrıca bir de dünyanın ateşe dönmesi durumunda sahibi Yengeç Burcu olmaktan çıkar ve Terazi burcunun hükmüne girer. Cehennem ateşine düşenlerin azabı sona erdiğinde ise ikizler burcu dünyayı teslim almış olur.Cenâb-ı Hakk Teâlâ oniki burcun mümessili olan her bir melaikeye otuz ilim hazinesi vermiştir. Bu burçlardaki melâikeler kâinatta lüzumlu olan şeyleri bu ilim dolabı olan burçlardan olarak indirirler ve bir sene ile yüz sene arasında dünyada bırakırlar.Cennet ve Cehennem ehline nezaret hakkı da bu 12 burca verilmiştir. Cennetteki hükümler hep bu 12 burçtan çıkar.

  Cennetlerdeki meydana getirişlerden tutun da; yemek ve içmek, nikâh ve hareket, değişiklik ve şehvet gibi şeyler hepsi o hazinelerden inen 12 burcun temsilcileri eliyle ve Allâh'ın izniyle olur. Adn cenneti hariç, diğer cennetleri bu 12 burcun mümessilleri bina etmişlerdir

 4. #4
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 22.08.06
  Mesajlar: 334

  RE: BURÇLARIN DİNDE YERİ VAR MI?

  ALLAH (C.C) RAZI OLSUN KARDEŞİM. EMEĞİNE SAĞLIK.

 5. #5
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 19.04.06
  Mesajlar: 2.671

  RE: BURÇLARIN DİNDE YERİ VAR MI?

  selamun aleyküm kardeşim.
  Burç, gökyüzündeki özel yıldız kümelerinin herbirine verilen addır ve bilinen oniki burç vardır. Bunların, astronomik konumları itibariyle, meselâ Güneş gibi Dünya ile çeşitli etkileşimleri olabilir. Ancak gelecekle ve gaypla ilgili bilgilerin onlardan alınması mümkün değildir. Çünkü "gaybı sadece Allah (c.c.) bilir" (157 En`âm (5) 59).selam ve dua ile..

 6. #6
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 07.10.06
  Mesajlar: 2

  RE: BURÇLARIN DİNDE YERİ VAR MI?

  elınıze saglık futuhat-ı - mekkıye okuyan bırını gormek benı sevındırdı , yalnız,bıraz daha aydınlatıcı teferruatlar vardı onlarda olsaydı harıka bır makale cıkacaktı inş daha guzel olması dılegıyle hayırlı gunler

 7. #7
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 07.10.06
  Mesajlar: 2

  RE: BURÇLARIN DİNDE YERİ VAR MI?

  elınıze saglık futuhat-ı - mekkıye okuyan bırını gormek benı sevındırdı , yalnız,bıraz daha aydınlatıcı teferruatlar vardı onlarda olsaydı harıka bır makale cıkacaktı inş daha guzel olması dılegıyle hayırlı gunler

 8. #8
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.07.06
  Mesajlar: 8.139

  RE: BURÇLARIN DİNDE YERİ VAR MI?

  merhaba kardeşim aslında sitemizin bir kuralı vardır soru sorulmuyor eğer bir soru varsa soru sorun bölümüne yazıyorsunuz bu bir uyarı olsun bende acizane yorum yazayım benim düşünceme göre burçlar vardır insanın doğduğu anda güneşin ayın durumu yıldızların durumu onun kişiliğini etkilediği bazı alimlerimiz tarafındanda belirlenmiştir ben marifetnamede okudum ve burçların üzerimizdeki etkilerine inanıyorum marifetname 10 bölümü okumanızı tavsiye ederim dua ile

 9. #9
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 22.08.06
  Mesajlar: 334

  RE: BURÇLARIN DİNDE YERİ VAR MI?

  Herkesin emeğine sağlık. Allah (C.C) razı olsun. Zerda abladan da. Bu arada buraya soru yazılmadığını biliyorum. Fakat ben daha çok bir "forum" oluşturmak ve herkesin bilgi ve fikrini almak istedim. Neyse kusura bakmayın yine de. A.E.O.

Benzer Konular

 1. DİNDE REFORM YAPILABİLİR Mİ?
  Konu Sahibi HAKERi Forum İslami Bilgi ve Kaynaklar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12-03-2007, 08:53
 2. DİNDE ZORLAMADAN NE ANLIYORUZ.
  Konu Sahibi ilbeyi Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 23-11-2006, 15:26
 3. DİNDE REFORM VARMIDIR?
  Konu Sahibi yaren_ebrar Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 26-09-2006, 17:48

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •