Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
11 den 16´e kadar. Toplam 16 Sayfa bulundu

Konu: NAZAR BONCUGU

 1. #11
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 01.11.06
  Mesajlar: 101
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAZAR BONCUGU

  Bu boncuğun adı aslında mavi boncuktur sonradan bu gibi bidatlar dinimize sokulmuş dinin bir unsuru gibi algılanmaya başlanmışlardır bence mavi boncuk süsten öte bir şey ifade etmez nal başka bu gibi şeyler.allaha emanet olunuz.

  Evet dogru ama bazi insanlara bunu anlatamiyoruz illada nazar boncugu diye tutturuyorlar artik nasil bir inancsa ben cözemedim sizde allaha emanet olun

 2. #12
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 01.11.06
  Mesajlar: 101
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAZAR BONCUGU

  lastmoon yazdı:
  selamün aleyküm kardeşim,Allah razı olsun.dinimizde olmayan uygulamaları terkedip nazara karşı dua etmek gerektiğini çok güzel ifade etmişsiniz.Allah'a emanet olun
  aleykum selam sizdende allah razi olsun

 3. #13
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 01.11.06
  Mesajlar: 101
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAZAR BONCUGU

  saliha yazdı:
  selamun aleyküm. Nazarla ilgili aklıma takılan bir konu var. Çokca yaygın olan "kurşun döktürmenin" dinimzde yeri var mı bunu merak ediyorum.
  selam ve dua ile..[big][/big]
  aleykum selam kursun dökturmeyi tam olarak bilmiyorum ama bir sakincasi yok diye duymustum ne kadar dogru bilmiyorum

 4. #14
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.06.06
  Yer: İzmir
  Mesajlar: 2.059
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: NAZAR BONCUGU

  Allah Rasulu "Nazar haktır" buyuruyor. Yani bazı insanların bakışlarının maddi ve manevi yapıları üzerinde olumsuz etki yapması bir gerçektir. Bundan Allah'a sığınmalıdır. Yine Allah Rasulu: "Eğer kaderi geride bırakabilecek bir şey varsa o da gözdür" buyurmuştur. (1)

  Nazar değmesi vardır ve gerçektir. Bazı insanlar bazi gösterişli insana ve mala, yahutta herhangi birşeye hased ve ihtirasla baktıklarında gözleri değebilir, bunun neticesi olarak da o insan yahut o şey sihhatini kaybeder, hatta ölebilir de. Nitekim Resûl-i Ekrem Efendimiz buna isaret ederken söyle buyurmustur:"Nazar, deveyi kazana, insanı mezara sokar." (3)

  Bunun çâresi, bakanların hasedlerini çekecek bir gösterişten uzak olmak, etrafın hasret duymasina vesile olacak görünüş ve hallerden âzâde bir hayat içinde yaşamaktır. Böyle çevrenin durumuyla mütenasip bir tutum içinde olunursa kimse hasedle, hasretle bakmaz. Bakmayınca da göz değmesi vaki olmaz. Bu mânâsiyla göz değmesinin sosyal bir kaynaşmaya da sebeb oldugunu söylemek mümkündür. Bundan korkan insanlar, çevrenin hased ve hasretine sebeb olacak çok gösterişli giyim ve tutumdan uzak kalırlar, birbirine yakın bir hayatı ortaklaşa hased duymadan yaşayabilirler.Bunun içindir ki, dikkati çeken güzel seylerin üzerine çirkinleştirici şeyler takarlar, göz değmesini gerektirmeyecek çirkinliğe bürürler. Insanlar baktıkları güzel şeylere "Maşaallah" demeli, Allah’a nisbetle bundan daha güzelinin yaratılmasının işten bile olmadığını hatırlayarak hasretle bakmaktan uzak kalmalılar. (6)

  Nazar Boncugunun Faydasi Var mı? (3)

  İslâm'dan önceki devirlerde nazar boncuklarında bir kuvvet ve kudret var zannedilir, bu zan sebebi ile çocuklarin omuzlarına nazar boncukları takılır, bu boncuklar nazarı önler kabûl edilirdi. Halbuki, nazar boncuğu denen renkli taşlar ve benzeri askılar, birer maddedir. Maddenin ise kendisinde ne bir zararı önleme, ne de dâvet etme kudreti vardır. Iyiliği de, kötülüğü de halkeden Allah'tır. Kullar kendi tutumlarıyla ya iyilipe, ya da kötülüğe lâyık olurlar. Nazar boncugğu bu liyakati ne önleyebilir, ne de dâvet edebilir. Işte bunun içindir ki âlimlerimiz, bu mânada nazar boncuğu takmanin şirk oldugunu bildirmişlerdir. Özetleyecek olursak, diyebiliriz ki:

  Çocukların omuzbaşlarına takılan boncuklar ne bir kaza ve belâyi önler, ne de bir iyilik ve kötülüğe sebeb olur. Burada akla söyle bir sual gelmektedir:
  -Madem ki öyle, dindarlar neden çocuklarına nazar boncukları takıyor, boncuklar asıyorlar? Bu şirk olmuyor mu?

  -Dindarlar, nazar boncuğu gibi şeyleri takarken boncuğun kendinde bir kudret olduğuna inanmıyorlar. Belki bütün kuvvet ve kudretin yegâne sahibi olan Allah, bunlar bahanesiyle çocuğumuzu korur, nazar gibi âfetlerden muhafaza eder, inancıyla asıyorlardir. Bu sebeple, bu şirk olmaz. Ancak mekruh olur, tavsiye edilmeyen bir alışkanlık sayılır.

  Bundan dolayıdır ki, birçok fikih kitaplarinda bu mevzuda söyle tavsiyede bulunulmaktadir:

  -Erkek çocuklariniza gümüşten, kızlarınıza da altindan "Mâşâallah" yazılı askılar asın. Böylece hem erkeklere gümüş, kızlara altın takı münasip oldugunu ifade etmiş olursunuz, hem de "Mâşâallah" kelimesiyle (Allah dilerse bundan daha güzelini, daha iyisini yaratabilir,) demiş olur; göz değmeyi gerektirecek bir fevkalâdelik olmadığını da hatırlatmış sayılırsınız. Bahsimizi Bediüzzaman Hazretleri'nin eserlerinden aldığımız bir cümle ile bağlamak istiyorum.

  -Bâzan kelâm küfür görünür, ama sahibi kâfir olmaz.

  Demek ki müminlerin bâzi söz ve hareketleri küfür gibi görünürse de mümini kâfir yapmaz. Zira iyi niyeti, mâsum maksadi onu küfür görünen hareketin vebalinden kurtarır.

  Bununla beraber böyle dişi günah görünen söz ve hareketlerden de uzak kalmalı, ilk bakışta şirke nisbet edilecek hâllerden beri bulunmalıyız.

  Okumak suretiyle tedavi

  Hz.Peygamber ve sahabe tarafından yapılmış, caiz ve etkili olduğu görülmüştür. Sahih hadis kitaplarında bu nevi tedavide daha ziyade Fatiha, İhlas, Felak ve Nas sureleriyle bazı duaların okunduğu rivayet edilmektedir. Bu sure ve duaların, nazar değmesi gibi manevi sebaplere dayalı hastalıklara da, belli durumlarda yılan ve akrep sokması gibi maddi sebepli hastalıklara da okunduğu ve netice alındığı bildirilmektedir. Okuma ile tedavinin caiz olabilmesi için; okunanın ayet, hadis veya manası anlaşılan bir dua olması, şifa verenin yalnız Allah olduğunun bilinmesi, gayri meşru bir maksada hizmet etmemesi, tıbbi tedavinin önünü kapatmaması gibi şartlar ileri sürülür. (5)

  --------------------------------------------------------------------------------
  Kaynak:
  1) Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN, Sayfa: 381-382, 1993
  2) İlmihal 2, Sayfa: 166-167 Türk Diyanet Vakfı, 1999
  3) Dini Çözümler, Ahmed Şahin

 5. #15
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 14.04.09
  Mesajlar: 1
  Teşekkür ve Beğeni

  hay sizin dininize. nazar boncuğu türklerin tarihinde islamdan önce var olan bişeydir.
  nazar gibi bir olayda bilimsel olarak kanıtlanmıştır. nazar boncuğuda bir nebze negatif etkilerin dağıtılmasında psikolojik açıdan yarar sağlar.

 6. #16
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 14.08.08
  Mesajlar: 1.309
  Teşekkür ve Beğeni

  görsellik acısından kullanılabilirde, taştan medet ummak dinimizce yasak ..

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. mevcut bilirim
  Konu Sahibi hado77 Forum Kendi Şiirleriniz
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-11-2009, 21:41
 2. Kırık Cam Teorisi...
  Konu Sahibi Gülüşü Yaralı Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-05-2009, 03:59
 3. ◦◦◦◦◦ HoŞçA BAK ZâTıNa ◦◦◦◦◦
  Konu Sahibi aliye_aliye Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 40
  Son Mesaj: 09-04-2009, 02:34
 4. Nasihat etmeyen bizden değildir!
  Konu Sahibi ş-e-v-v-a-l Forum Nasihatler
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 20-12-2008, 23:09
 5. kişilik testi 2
  Konu Sahibi islam_güneşi Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 14-02-2008, 21:04

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •