1 den 6´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu

Konu: kardeşlerim namaz surelerinin sırası hakkında bilgi verirmisiniz lütfen ?

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 10.05.11
  Yaş: 28
  Mesajlar: 6

  kardeşlerim namaz surelerinin sırası hakkında bilgi verirmisiniz lütfen ?

  sevgili kardeşlerim yaklaşık 10 gündür 5 vakit namaz kılmaya çalışıyorum inşallah.çevremde namaz hakkında bilgili kişiler olmadığı için gerekli bilgileri internetten bulmaya çalışıyorum ama o da yeterli olmuyor.namaz sureleri sırasıyla okunması gerekliymiş yani sadece fatiha ve ihlas ile kılınan namazlar mekruh sayılıyormuş.namazlarda şu sure sırasıyla gitsem doğru olur mu acaba kardeşlerim yardımlarınız için Allah razı olsun cevaplarsanız büyük yardımınız dokunacak bana
  - Maun
  - Kevser
  - Kafirun
  - Nasr
  - Tebbet
  - İhlas

 2. #2
  tevbekarım

  Namazda sure atlayarak okumak


  Sual: Namazda bir sure atlayarak okumak mekruh mu? Aradaki sure uzun olsa yine mekruh olur mu? Mesela (Vettini)yi, sonra (İnna enzelna)yı okumak mekruh mudur?
  CEVAP
  Her namazda, ikinci rekatta birinci rekatta okuduğundan üç âyet uzun okumak mekruhtur. İkinci rekatta, birinci rekatta okuduğundan sonraki bir kısa sureyi atlayarak daha sonrakini okumak da mekruhtur.

  Buna göre, (Eraeytellezi)yi birinci rekatta okuyan kimsenin, ikinci rekatta (Kul ya)yı okuması mekruh olur. Çünkü bir küçük sure olan (İnna ateyna) atlanmıştır. (Vettini)den sonra (İnna enzelna)yı okumak mekruh değildir. Çünkü bu iki sure arasında uzun bir sure olan (İkra) diye başlayan sure bulunmaktadır.

  Sual: Birinci rekatta Kevser suresini okuyan kimse, ikinci rekatta da unutup yine Kevser suresini okumaya başladıktan sonra, bırakıp İhlası okusa mahzuru olur mu?
  CEVAP
  Ezberinde iki sure varken bir sureyi iki rekatta da kasten okumak mekruhtur. Fakat unutarak ikinci rekatta da aynı sureye başlarsa, bırakmaz, tamamlar. Hadis-i şerifte (Bir sureye başlarsan, onu oku ve artık değiştirme!) buyuruldu.

  Sual: Vitir vacip namazını kılarken 3. rekatta zammı sure olarak 2.rekatta okunan zammı surenin devamı olmayıp bir veya iki sure öncesi okunursa ne olur veya 3. rekat müstakil olarak kabul edilip bir önceki okunana bakılmaz mı?
  CEVAP
  Üçüncü rekat müstakil değildir. İkinci rekatta okunandan sonrakini veya daha aşağıdakilerini okumak gerekir. Kasten öncekileri okunursa mekruh olur, unutularak okunursa mekruh olmaz.

  Sual: Vitirde sıra ile Felak, Nas, Fil suresini okumak mekruh mu?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: İlk rekatta İhlas, 2.de, unutup Kevseri okumak mekruh mu?
  CEVAP
  Mekruh olmaz. Çünkü yanılmak özürdür.

  Sual: Atlanılan sure uzun olursa, bir sure atlanabilir mi? Mesela Tin suresinden sonra, uzun olan Alak suresini atlayıp Kadir suresi okunabilir mi?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Kadir suresini okurken yanılıp bir âyet atlayarak okumuşum. Namaz bozulmuş oldu mu?
  CEVAP
  Hayır bozulmuş olmadı. Üç âyet okununca vacib yerine gelir.

  Sual: Namazda zammı sure okurken unutularak bir âyet atlansa caiz olur mu?
  CEVAP
  Bundan önce veya sonra 3 âyet veya 3 kısa âyet uzunluğunda bir âyet okunmuşsa caizdir. Okunmamışsa tekrar baştan alınır, 3 ayet okunur ve secde-i sehv de yapılır.

  Sual: Bir rekatta, atlayarak Kadir, Fil ve İhlası okumak caiz mi?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Namazda, uzun bir sureyi okurken, üç veya daha fazla âyet-i kerime atlayarak diğer rekatta devamını okumak uygun mudur? Diğer rekatta okumaya devam ederken biraz ileriden okunabilir mi?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: S. Ebediyye kitabında, (İmamın birinci rekatta, ikinci rekatta okuduğunun iki misli uzun okuması sünnettir) deniyor. Mesela imam, birinci rekatta 5 âyet olan Fil suresini, ikinci rekatta 4 âyet olan Kureyş suresini okusa mekruh mu olur? Birinci rekatta 3 âyet olan Nasr, ikinci rekat 4 âyet oylan Tebbet'i okusa mekruh mu olur? Mekruh ve sünnet olana birer örnek verir misiniz?
  CEVAP
  Hiç birisi mekruh olmaz. İkinci rekatta okunan sure, birinci rekatta okunanla aynı âyet miktarı olsa, hatta ondan iki âyet fazla olsa yine mekruh olmaz. Üç âyet fazla olursa mekruh olur. Yani, ikinci rekatta, birinciden üç âyet uzun okumak mekruhtur.

  Birkaç örnek verelim:
  Kureyş’ten sonra Maun suresini, Kevser’den sonra Kâfirun’u okumak mekruh olur. Kevser’den sonra Nas okumak da mekruh olur. Çünkü ikinci okunanlar, birinci sureden üç âyet fazladır. İhlas’tan sonra Felak suresini okumak veya Felak’tan sonra Nas suresini okumak mekruh olmaz. Çünkü ikinci okunanlar, birinci okunanlardan sadece bir âyet uzun, üç âyet uzun olursa mekruh olur. Bu kaide, kısa sure ve âyetler içindir. Uzun bir âyetten sonra, üç veya daha fazla âyet okumak mekruh olmaz. Mesela birinci rekatta, Âyet-el kürsi ikinci rekatta, 6 âyet olan Kâfirun suresi okunursa mekruh olmaz.

  İmamın, önce Maun, sonra Kevser, önce Kâfirun sonra Nasr suresini okuması sünnet olur. Çünkü birinci rekatta, ikinci rekatta okuyacağının iki misli uzun okumuş oluyor. Bunun gibi önce, Alak suresini, sonra Kadir suresini okuması da sünnet olur. Çünkü Alak suresi, Kadir suresinin iki mislinden daha büyüktür.

  İmamın sağ tarafa selam verirken, sol tarafa verdiği selamdan daha yüksek sesle söylemesi de sünnettir. İki tarafa da aynı tonda selam verirse mekruh olmaz ise de, sünnete uymamış olur.

  Sual: Namazlarda ikinci rekatta okuduğumuz sureler, birinciden üç âyet miktarı uzun olursa mekruh olur mu? Bu husus, farz, sünnet ve nafilelerde aynı mıdır?
  CEVAP
  Evet hem farz, hem sünnet, hem de diğer nafilelerde böyledir. Ancak nafilelerde üçüncü ve dördüncü rekatlarda da zammı sure okunur. Üçüncü rekatları birinci ve ikinci rekatlardan uzun okumak mekruh olmaz. Çünkü nafilelerde her iki rekat müstakil bir namaz sayılır. Sünnetler de nafile namaz demektir.

  Sünnetleri kılarken kazaya da niyet edenler için bu durum geçerli değildir; çünkü onlar farz gibi kılınır, yani üçüncü dördüncü rekatlarında zammı sure okunmaz. Okunursa da mahzuru olmaz.

  Zammı sure okurken
  Sual: Namazda, zamm-ı surede ikinci rekâtta okunan, birinci rekâtta okunan sureden üç âyet fazla olmaması sünnettir deniyor. O zaman, sadece Fil suresinden aşağısını ezbere bilen birisi, sünnete nasıl uyabilir?
  CEVAP
  Birinci rekâtta Maun okunursa yedi âyettir. Ondan sonra üç veya dört âyetli sureler okunabilir. Mesela birincide Maun, ikincide, Kevser, Nasr veya İhlâs okunabilir. Yahut birincide Kâfirun okunursa, ikincide Nasr okunabilir. İkincide aynı miktar veya iki âyet fazla olanları da okumak caizdir, mekruh olmaz. Mesela üç âyet olan Kevser’den sonra, beş ayet olan Tebbet ve Felak okunabilir.

  Zammı sure okurken
  Sual: Yanılarak, bir önceki rekâtta okuduğu zamm-ı sureden önceki bir sureyi veya bir sure atlayarak okumaya başlayan ne yapar?
  CEVAP
  Bir şey yapmak gerekmez, okumaya devam eder, mekruh olmaz, çünkü unutmak özürdür.

  Uzun sure okumak
  Sual: Zamm-ı sure olarak Kevser suresinden sonra, Kâfirun suresini okumak neden mekruhtur?
  CEVAP
  İkinci rekâtta, birinci rekâtta okunan zamm-ı sureden, üç veya daha fazla âyet okumak mekruh olduğu için, Kevser'den sonra Kâfirun’u okumak mekruhtur. Yanılıp okunursa mekruh olmaz.

  NOT: Surelerin sırasını gösteren tablo için buraya tıklayınız.

  İkinci rekâtta uzun okumak
  Sual: (Namazda ikinci rekâtta birinciden üç âyet uzun okumak mekruhtur) deniyor. Buradaki mekruh, tenzihen mi, tahrimen mi?
  CEVAP
  Yalnız mekruh denince genelde tahrimen mekruh anlaşılırsa da, Nimet-i İslam kitabında, bunun tenzihen mekruh olduğu bildiriliyor. Unutarak okunursa mekruh olmaz.

 3. #3
  tevbekarım

  Allah mübarek etsin NEDE GÜZEL YAPMIŞSINIZ ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN.BEN BULABİLDİĞİM BİLGİYİ PAYLAŞIRIM İNŞALLAH.SELAM VE DUA İLE.

 4. #4
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 10.05.11
  Yaş: 28
  Mesajlar: 6

  Allah razı olsun çok faydalı oldu benim için

 5. #5
  tevbekarım

  Rabbim cümlemizden razı olsun.

 6. #6
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 10.05.11
  Yaş: 28
  Mesajlar: 6

  canım abim affınıza sığınarak bir şey daha sorabilir miyim? samimi bir soru bu açıkça söylemek gerekirse algılamakta zorluk çekiyorum bu sure sıralaması konusunu üniversite öğrencisiyim belki de finallerin etkisiyle beynim bölünmüş bir durumda onun için algılıyamıyorum sorum şu canım abicim siz namaz sırasında hangi sureleri sırasıyla okuyorsunuz yada ben hangi sureleri sıraasıyla okursam doğru olur eğer ki sorum hatalıysa şimdiden çok özür dilerim

Benzer Konular

 1. Rocketdock programını hakkında bilgi verirmisiniz
  Konu Sahibi liseli_candy Forum Bilgisayar Destek
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12-01-2011, 16:10
 2. dua ile kader değişirmi arkadaşlar bilgi verirmisiniz lütfen.....
  Konu Sahibi Mutlu Kul Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 132
  Son Mesaj: 24-06-2009, 21:05
 3. namaz surelerinin sırası
  Konu Sahibi hülya25 Forum Tanışma Köşesi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 27-01-2009, 19:19
 4. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 17-09-2007, 01:09
 5. namaz saatleri hakkında yardım lütfen.
  Konu Sahibi n3wbi3 Forum İslami Bilgi ve Kaynaklar
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 01-08-2007, 11:40

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •