Microsoft'un Windows 8 ekosisteminin bir parçası olan Windows Phone 8, uzun zamandır beklenilen 1080p çözünürlük desteğine bu yılın sonuna kadar kavuşacak.10/04/2013 09:35Ekim ayında ilk ürünleriyle tanıştığımız Windows Phone 8, o dönemde büyük bir ivme yakalayıp piyasaya çok hızlı bir giriş yapmıştı. Aradan geçen bu süreçte her ne kadar ivme düşmüş olsa da Windows Phone 8'in gelişimi devam ediyor.

Windows Phone 8'in gelişiminde yaşanan bu yavaşlamanın birçok sebebi mevcut. Bunların arasında Microsoft'un yeni özellikler ekleyecek güncellemeleri hızlı bir şekilde hazırlayamaması, uygulama mağazasındaki yetersizlik ve Windows Phone 8'in 1080p çözünürlük ile 4 çekirdekli işlemci desteği vermemesi yer alıyor.


Uygulama mağazasındaki açığın her geçen gün biraz daha kapanmakta olduğunu düşünürsek, geriye kalan etmenler arasında en etkili olanı bu platformun Full HD ekran ve 4 çekirdekli işlemci desteği vermemesi oluyor ki akıllı telefon alırken ilk olarak donanım özelliklerine bakıp karar veren kullanıcılar için bu büyük bir eksik diyebiliriz.

Neyse ki beklenen haber The Verge sitesinden geldi. The Verge sitesi, Microsoft'a yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre firmanın bu yılın sonuna kadar Windows Phone 8'e 1080p çözünürlük ve 5 inç üstü ekran desteği kazandırmayı planladığını iddia etti.


Bu güncellemeyle birlikte Windows Phone 8'e özellikle Android platformunda yer alan üst seviye cihazlarla donanım anlamında rekabetin önü açılırken, firmaların hangi özelliklere sahip cihazlar üreteceği ise merak konusu. Hatırlarsanız HTC, "Zenith" kod adlı 4.7 inç boyutunda 4. çekirdekli işlemciye sahip akıllı telefon planını iptal etmişti. Gelmesi beklenen güncelleme sonrası bu gibi cihazları piyasada görebiliriz.