Samsung'un 2. çeyrekte satışa sunulması beklenen Galaxy S4'ün muhtemel detayları belli oldu. Altius kod adlı GT-I9500 modeli, teknik özellik olarak da Galaxy S4 ile örtüşüyor.

Samsung'un resmi blog sayfasına dönüşen ve neredeyse her dediği doğru çıkan fan sayfası Sammobile, muhtemel Galaxy S4 modelinin görselini ve özelliklerini paylaştı.

Samsung'un Altius kod adını verdiği GT-I9500 numaralı telefon, herhangi bir isimlendirme değişikliği olmadığı sürece Galaxy S4 olarak satışa sunulacak.

İddialara göre 15 Nisan'da resmiyet kazanacak olan telefonun, Galaxy S3'te olduğu gibi Mayıs ayında piyasaya sunulması bekleniyor.

4. nesil Galaxy S'in özellikleri neler ?

Sammobile.com'un açıkladığı bilgilere göre, Altius kod adlı cihazda 4.99 inç büyüklüğünde Full HD Super AMOLED ekran kullanılıyor. 1920 x 1080 piksel çözünürlüğündeki ekrana, Samsung'un 8 çekirdekli Exynos 5 Octa işlemcisi güç veriyor. Bu işlemcinin ARM Cortex A15 tabanlı bölümü 1.8 GHz hızında çalışırken, ARM Cortex A7 tabanlı bölümü ise 1.2 GHz hızında çalışacak. Exynos 5 Octa ile ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Yeni nesil Mali grafik birimine yer verilecek olan işlemciye ek olarak, 2 GB RAM ve farklı dahili hafıza seçenekleri bulunacak.


Android 4.2.1 Jelly Bean işletim sistemi ve biraz daha geliştirilen TouchWiz Nature arayüzü ile gelmesi beklenen Altius, 2600 mAh'lik bataryadan gücünü alacak. Galaxy S3 gibi, Galaxy S4 modeli de kablosuz şarj destekleyecek.

13 Megapiksel çözünürlüğünde ana kameraya sahip olacak olan Altius, Full HD video kaydı yapabiliyor. Ayrıca 2 Megapiksel çözünürlüğünde ön kameraya da sahip.

Temkinli yaklaşmak lazım

Samsung, geçtiğimiz sene Galaxy S3 modeli öncesinde, yaklaşık 20 farklı prototip hazırlamıştı. Belki çıkan özellikler ve görsel, farklı prototiplerden birine ait olabilir. Tanıtımın yapılacağı güne kadar, kesin bir şey söylemek için çok erken.