Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
1 den 6´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu

Konu: Tahran'da Sünnilerin Cuma Namazı Kılması Yasak!

 1. #1
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.02.08
  Mesajlar: 226
  Teşekkür ve Beğeni

  Tahran'da Sünnilerin Cuma Namazı Kılması Yasak!

  Tahran'da Sünnilerin Cuma Namazı Kılması Yasak!

  Medyada ve dünya kamuoyunda Müslümanların birlik ve beraberliğini tesis için çalıştığı yönündeki haberlere, çalışmalara, konferanslara ve sempozyumlara rağmen İran İslam Cumhuriyeti sınırları içindeki İranlı Sünni vatandaşlar dini özgürlükler yönünde yasaklamalara, dayatmalara ve çifte standartlara maruz kalmaya devam ediyor.
  05 Kasm 2010, 18:02
  Anadolu Haber  İran’daki en önemli Sünni oluşumlardan birine ait olan Islahweb adlı internet sitesinin duyurduğuna göre zaten resmi olarak yasak olan ancak apartman dairelerinde ve binalarda kılınan Cuma namazı da yasaklandı.

  Fanatik Şii gruplar ile bazı resmi yetkililer Tahran eyaletindeki Sünnilerin Bayram namazı kılmalarını engellemelerinden sonra bu sefer de Cuma namazı kılmalarını yasakladı. Bilindiği üzere başkent Tahran’da Sünnilerin Bayram veya Cuma namazlarını kılabileceği camiler veya gidecekleri belirli bir mescid yok. Bu yasak 12 İmamcı (Caferi) Şii yetkililer ve din adamlarınca başka bir camiye ihtiyaç olmadığı yönündeki açıklamalarla savılmaya çalışılıyor. Oysa temel düşünce esasları ve namaz gibi dinin uygulama yönüne tekabül eden hususlarda Şiilik İslam alimlerince batıl bir mezhep olarak kabul ediliyor.

  Dünya genelindeki Müslümanların %90′ından fazlasını Ehli Sünnet vel Cemaat denilen Sünni düşünceye sahip Müslümanlar oluşturuyor. Ehli Sünnete göre ise Şiilerin başta abdest olmak üzere namaz ile ilgili uygulamaları üzerinde icmaya varılmış olmayan hususları içeriyor. Hz. Peygamber (sav)’den bu güne gelen sünnete muhalif bir uygulamayı kabul etmeyen Sünni Müslümanlar bu konuda Şiilerden ayrılıyor.

  İran’da 1979 devriminden sonra Caferi Mezhebinin resmi olarak kabul edilip dayatılması nedeniyle ülke içindeki Sünniler ciddi sıkıntı çekmeye başladı. Tahran’da yasaklar nedeniyle Sünniler çeşitli evlerde veya apartman dairelerinde ibadetlerini yerine getirmeye başladı. Buna rağmen Tahran’a bağlı Rabat Kerim’deki Nasim Şehr ile Kudüs şehrindeki Şehrak Daniş bölgelerinde İranlı Sünnilerin Cuma namazı kılmaları engellendi.

  Islah ve Davet Hareketi lideri bu konuyu doğrularken: “Ne yazıkki bu konuda ilgili dairenin yaptığı bu uygulamaya dair açık tenakuzlar var. Parlamentodaki bazı Sünni vekillerle yaptığı görüşmede İçişleri Bakanı Sünnilerin dini faaliyetlerini yasaklayan herhangi bir uygulamanın olduğunu reddetti. Tahran eyalet valisi de Tahran’da Bayram namazı kılınmasının yasaklandığını kabul etmiyor. Oysa bizler Kudüs şehir valisinin bizzat 15 Ekim, 2010 cuma günü şahsen gelerek Sünnilerin Cuma namazı kılmasını engellediğini biliyoruz. Ki Cuma namazı Allah’ın bir emridir ve böylesi ibadetler herhangi bir hükümetten onay almaya ihtiyaç duymaz.” şeklinde açıklamada bulundu.

  “İran Anayasasının 12. maddesi 12 İmam mezhebini resmi din olarak kabul ederken dört Sünni mezhebini ve diğer tüm din mensuplarını kendi dini merkezlerinde tamamen özgür bir şekilde ibadet etmeye dair hak veriyor. Ancak “tam bir özgürlük” bu hakkı desteklemesine rağmen yaşananlar anayasada vurgulanın aksine özgürlüğe ve bizlere saygıya tamamen ters bir tutum arz etmektedir.” şeklinde konuştu teşkilatın temsilcilerinden sayın Studeh

  “Pratik yönüyle ilgili olarak bu resmi unsurlara şunu sormak istiyoruz: İran’daki Sünni nüfusun yoğun yaşadığı şehirlerde Şiiler Sünnilerin kıldığı cemaat namazlarına katılıyorlar mı? Bu sorunun cevabı herkese malum olup gayet açık ve nettir. Bizler mezkur şehirlerde ve hatta Sünni topluluğun olduğu bazı köylerde bile çok sayıda Şii camisinin olduğunu biliyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

  Kaynak: Islah Web

 2. #2
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 16.08.08
  Mesajlar: 1.858
  Teşekkür ve Beğeni

  böyle bir mantık olabılırmı ya fesubhanellah..

 3. #3
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.01.09
  Mesajlar: 124
  Teşekkür ve Beğeni

  Bütün islam dünyası ahmedinecadı bir kurtarıcı gibi görsede insanların dış görünüşü müslümanı yanıltmamalı.....

 4. #4
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 16.08.08
  Mesajlar: 1.858
  Teşekkür ve Beğeni

  aslında iran seriatle yönetilen bir ülke mantıgım almıyor acaba bu haber dogrumu?ne derece dogru

 5. #5
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.01.09
  Mesajlar: 124
  Teşekkür ve Beğeni

  Mevlam hainlere fırsat verip müslümanları bölmesin ne diyelim başka

 6. #6
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 16.08.08
  Mesajlar: 1.858
  Teşekkür ve Beğeni

  Alıntı şafakvakti´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Mevlam hainlere fırsat verip müslümanları bölmesin ne diyelim başka
  amin kardeşim. israilin gizli ajanı mossdında oyunu olabılır inşallahda öyledir yok sa böyle bir olay gözardı edılemez ne demek sunnılere cuma namazı yasak olması..ALLAH ıslah etsin..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Selam hidayete tabi olanlara olsun
  Konu Sahibi cennettalibi Forum Tanışma Köşesi
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 26-07-2011, 07:14
 2. Aşk; ruhun vecdiyle firkate kanmaktır!
  Konu Sahibi Mustafa Cilasun Forum Kendi Şiirleriniz
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27-05-2011, 12:35
 3. Huy değişir mi?
  Konu Sahibi haya87 Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 02-06-2009, 11:18
 4. Bir Gül İle Bahar Gelir mi?
  Konu Sahibi hafize Forum Peygamberimiz Hz. Muhammed ( sav )
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 13-11-2007, 01:21

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •