Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 20 Sayfa bulundu

Konu: KURAN'DA BULUNAN SECDE AYETLERİ

 1. #1
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 28.01.07
  Mesajlar: 9
  Teşekkür ve Beğeni

  KURAN'DA BULUNAN SECDE AYETLERİ

  Kuran-ı Kerim'de secde ayeti bulunan sureler ve ayet numaraları:


  1. A'râf Sûresi: 206. âyet

  2. Ra'd Sûresi: 15. âyet

  3. Nahl Sûresi: 50- âyet

  4. İsrâ Sûresi: 107. âyet

  5. Meryem Sûresi: 58. âyet

  6. Hac Sûresi: 18. âyet

  7. Furkan Sûresi: 60. âyet

  8. Neml Sûresi: 25. âyet

  9. Secde Sûresi: 15. âyet

  10. Sâd Sûresi: 24. âyet

  11. Fussilet Sûresi: 37. âyet

  12. Necm Sûresi: 62. Âyet

  13. İnşikak Sûresi: 21. âyet

  14. Alak Sûresi: 19. Âyet


  Resulullah (s.a.v) buyuruyor: Ademoğlu secde âyeti okur ve secde ederse şeytan ağlayarak ayrılır ve: "Yazık bana, insanoğlu secdeyle emredildi ve secde etti, mukabilinde ona cennet var. Ben de secdeyle emrolundum ama ben itiraz ettim, benim için de ateş var '' der. ''

  Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır?
  Başta tilavet secdesi yapacak kişinin abdestli, üstünün başının temiz ve avret yerlerininde örtülü olması şarttır.

  Tilavet secdesi yapmak niyetiyle abdestli olarak kıbleye dönülür ve eller kaldırılmaksızın "Allahüekber" diyerek secdeye varılır.

  Üç kere "Sübhâne rabbiye'l-a'lâ" denildikten sonra yine "Allahüekber" diyerek kalkılır.
  Secdeden kalktıktan sonra "Ğufrâneke Rabbenâ ve İleykel masîr" denir


  (Secde âyetinin mealini okuyan veya dinleyen kimse de secde yapmalıdır.)

 2. #2
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 19.04.06
  Mesajlar: 2.670
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: KURAN'DA BULUNAN SECDE AYETLERİ

  -Zira Rabbinin yanında olanlar, O'na ibadet etmekten asla kibirlenmezler. Hep O'nu tespih ederler ve yalnız O'na secde ederler! (A'râf Sûresi: 206. âyet)

  Oysa göklerde ve yerde ne varsa, ister istemez kendileri de gölgeleri de sabah akşam Allah'a secde eder. (Ra'd Sûresi: 15. âyet)


  Üstlerinden Rablerinin korkusunu duyarlar ve kendilerine her ne emredilirse yerine getirirler. (Nahl Sûresi: 50- âyet)

  De ki: "İster ona inanın, ister inanmayın; zira bundan önce kendilerine bilgi verilmiş olanlara okununca çeneleri üstü secdelere kapanıyorlar ve diyorlar ki: (İsrâ Sûresi: 107. âyet)

  İşte bunlar, Allah'ın kendilerine nimetler verdiği peygamberlerden Adem, soyundan, Nuh ile birlikte taşıdıklarımızdan İbrahim ile İsmail'in soyundan hidayete erdirdiğimiz ve seçtiğimiz kimselerdendirler. Kendilerine Rahmanın ayetleri okunduğu zaman, ağlayarak secdeye kapanırlardı. (Meryem Sûresi: 58. âyet)

  Görmedin mi göklerdeki kimseler, yerdeki kimseler güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, bütün hayvanlar ve insanlardan birçoğu hep Allah'a secde ediyorlar. Bir çoğunun üzerine de azap hak olmuştur. Allah her kimi de hakir ve zelil ederse artık ona ikram edecek yoktur. Şüphesiz Allah, dilediğini yapar. (Hac Sûresi: 18. âyet)

  Ama onlara "Rahma'na secde edin!" denildiği zaman, "Rahman da neymiş?" Bize emrediyorsun diye secde mi ederiz?" dediler; ve bu daha ziyade vahşetlerini artırdı(Furkan Sûresi: 60. âyet)

  Göklerde ve yerde gizli olan herşeyi ortaya aran ve sizin gizlediğiniz ve açığa vurduğunuz şeyleribilen Allah'a secde etmesinler diye. ( Neml Sûresi: 25. âyet)

  Bizim ayetlerimize öyle kimseler iman ederler ki, onlarla kendilerine öğüt verildiği zaman secdelere kapanırlar ve Rablerine hamd ite tesbih ederler de büyüklük taslamazlar.(Secde Sûresi: 15. âyet)


  (Davut) dedi ki: "Doğrusu senin bir koyununu kendi koyunlarına katmak istemesiyle sana zulmetmiştir. Gerçekten karışıkların (bir toplum içinde yaşayanların) çoğu biribirlerine haksızlık ediyorlar. Ancak iman edip de salih amel işleyenler başka. Ama onlar da pek az. Davut kendisini imtihan ettiğimizi sanmıştı. Hemen Rabbinden mağfiret diledi , rüku ederek yere kapandı , tevbe ederek (Allah'a) yöneldi. (Sâd Sûresi: 24. âyet)


  Gece ile gündüz ve güneş ile ay, O'nun (kudretinin) delillerindendir. Güneşe ve aya secde etmeyi de onları yaratan Allah'a secde edin, gerçekten O'na ibadet edecekseniz! (Fussilet Sûresi: 37. âyet)


  Haydi secdeye kapanın ve kulluk edin! (Necm Sûresi: 62. Âyet)

  Karşılarında Kur'an okunduğu zaman secde etmezler? (İnşikak Sûresi: 21. âyet)

  Hayır, sakın onu dinleme de, secde et ve yaklaş! (Alak Sûresi: 19. Âyet)


 3. #3
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 28.01.07
  Mesajlar: 9
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: KURAN'DA BULUNAN SECDE AYETLERİ

  Yukarıda en altta yazdıgım gibi mealden okuyanların da secde yapması gerekir.Ayrıca yukarıda bulunan 14 secde ayetinin 14ünüde okuyan kişinin 14 tane secde yapması gerekir.Ayet meallerini okuduysanız secdelerini unutmayalım.

 4. #4
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 31.01.09
  Mesajlar: 18
  Teşekkür ve Beğeni

  s a ben tilavet secdesini yeni ogrendim ben simdiye kadar hic secde yapmadim ne olacakk hatim sayisina gore mi yapacam bidee selam veriyoruzmu sonunda bana guzece tek yazabilirmisiniz cunku secdeden direk ayagami kalkacam oturacammi kafam karisti yardimci olursaniz sevinirim

 5. #5
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 31.01.09
  Mesajlar: 18
  Teşekkür ve Beğeni

  kise niye cevap yazmiyoo kise yokmuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

 6. #6
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 16.01.07
  Yer: Niğde
  Mesajlar: 1.030
  Teşekkür ve Beğeni


  SORU : Tilavet secdesi nedir, ne zaman ve nasıl yapılır?

  CEVAP

  Kolay anlaşılması için maddeler halinde bildirelim:
  1- Tilavet, Kur'an okumak demektir. Secde âyeti okununca yapılan secdeye tilavet secdesi denir.

  2- Namaz kılması farz olan bir kimse, Kur'an-ı kerimde bulunan 14 yerdeki, secde âyetinden birini okusa veya işitse, manasını anlamasa da, bir secde yapması vaciptir.

  3- Tilavet secdesi yapmak için, niyet edilir. Niyet şarttır. Niyetsiz sahih olmaz. Abdestli olarak, kıbleye karşı ayakta durup, ellerini kulaklara kaldırmadan, Allahü ekber der ve secdeye gider. Secdede üç defa Sübhâne rabbiyel-a'lâ der. Sonra, Allahü ekber der ve ayağa kalkar. Böylece secde-i tilavet tamam olur.

  4- Secde âyetini işiten cünüp veya abdestsiz kimse, temizlendikten sonra tilavet secdesi yapar. Fakat hayzlıya ve nifaslıya [lohusaya] temizlendikten sonra da tilavet secdesi gerekmez.

  5- Bir oturumda, bir secde âyetini birkaç defa okuyan veya işiten, hepsi için bir secde eder.

  6- Bir oturumda ne kadar secde âyeti okunmuşsa, o kadar tilavet secdesi gerekir. Mesela üç secde âyeti okunursa, üç secde gerekir.

  7- Namaz kılarken, dışardan birinin okuduğu secde âyetini işiten, namazdan sonra tilavet secdesi yapar.

  8- Namazda okuyunca, hemen ayrıca rüku veya bir secde yapıp ayağa kalkar. Okumasına devam eder. Secde âyetini okuduktan iki üç âyet sonra namazın rükuuna eğilirse ve tilavet secdesine niyet ederse, namazın rüku veya secdeleri, tilavet secdesi yerine geçer.

  9- Secde-i tilavetin kazası, acele değildir. Gecikirse günah olmaz. Fakat sebepsiz, zaruretsiz tehir etmek tenzihen mekruhtur.

  10- Secde âyetini mubah vakitte okuyup, namaz kılmak mekruh olan üç vakitte tilavet secdesi yapmak caiz değildir. Secde âyeti mekruh vakitte okunursa, bu vakitte secde etmek caiz diyen âlimler olduğu gibi mekruh diyen âlimler de vardır. Mekruh olmayan vakte tehir edilirse bütün âlimlere uyulmuş olur. (Hindiyye)

  11- Kur'an-ı kerim okunan yerde bulunduğu halde, işitmeyen kimse, secde etmez.

  12- Secde âyetini yazan ve heceleyen, secde yapmaz.

  13- Birkaç kişiden her biri, secde âyetinden birer kelime okusalar, bunu işitenlere tilavet secdesi yapmak gerekmez. Çünkü, secde âyetini bir kişi okuyunca, bunu işitenlerin secde yapması vacip olur.
  Çeşitli kimselerin okudukları kelimeler toplanarak, bir kişi bütün âyeti okumuş gibi yapılamaz. Çünkü, Kur'an-ı kerim okumak için, kimse başkası yerine vekil yapılamaz. (Dürr-ül-muhtar)

  14- Secde âyetinin tercümesini okuyan veya işiten, bunun secde âyeti olduğunu anlarsa, secde yapar.

  15- Yaptığını anlayacak yaşta olan çocuğun okuması ile, işitenlerin secde etmesi gerekir. Daha küçük yaşta ise gerekmez.

  16- Ara sıra deliren, deli iken secde âyetini okursa, secde gerekmez. Akıllı iken okursa gerekir.

  17- Dağdan, çölden ve bir yerden aksedip, yansıyıp geri gelen sedayı işiten ve papağandan veya başka kuştan işiten secde etmez. İnsan sesi olması gerekir. (Dürr-ül-münteka)

  18- Radyodan işitilen ses, hafızın sesine benzeyen, cansız alet sesidir. Bunun için, fonografta [gramofonda, teypte, radyoda. tv'de ve benzeri vasıtalarda] okunan secde âyeti işiten, tilavet secdesi yapmaz. (Mezahib-i erbea)

  Elmalılı Hamdi Yazır, Arâf suresinin 204. âyetinin tefsirinde diyor ki:
  Kıraet, bir ihtiyari iştir ki, akıllı ve konuşan bir insanın ağzından çıkanı anlamaya ve anlatmaya yönelik bir maksat taşıyan sesli olarak okumak demektir. Akıllı olmayandan ve cansız varlıklardan çıkan seslere kıraet denilemeyeceği gibi, aks-i sadâdan, sesin yankılanmasından meydana gelen şeye de kıraet denilemez. Bunun içindir ki, fakihler bir kıraetin yankılanmasından hasıl olan yankıya kıraet ve tilavet hükmü terettüp etmeyeceğini ve mesela tilavet secdesi lazım gelmeyeceğini beyan etmişlerdir. Bir kitabı sessiz olarak okumaya kıraet denilemeyeceği gibi, çalan veya çınlayan, yankı yapan bir sesi dinlemek de kıraet değildir, bir çınlamayı dinlemektir. Kur'an okuyanın sesini aksettiren gramofondan [teypten] veya radyodan gelen sese de kıraet denilemez. Bunun gibi sesler bir kıraet değil, bir kıraetin yankısı ve yansımasıdır, bunlara dinleme ve susma emrinin hükmü terettüp etmez. (s.2361)

  19- Kâfirin okuduğunu işiten müslümanların secde etmesi vacip olur.

  20- İmam-ı Nesefi, Kâfi kitabında buyuruyor ki:
  Sıkıntıdan kurtulmak için, Allahü teâlâya kalbinden yalvararak, 14 secde âyetini [ezberden, ayakta] okuyup, her birinden sonra, hemen secde edeni, Allahü teâlâ, o dert ve beladan korur. (Dürr-ül-muhtar, Nur-ül-izah)

  Son secdeden kalkınca, ayakta ellerini uzatıp, kendinin ve bütün müslümanların dünya ve dinlerine gelen beladan, sıkıntıdan kurtulmaları, korunmaları için dua etmelidir.

  21- Namaz kılması mekruh olan üç vakitte secde-i tilavet yapmak caiz değildir. Namaz kılması tahrimen mekruh olan vakitler üçtür. Bu üç vakitte başlanan farzlar sahih olmaz. Nafileler sahih olursa da, tahrimen mekruh olur. Bu nafileleri bozmalı, başka zamanlarda kaza etmelidir! Bu üç vakit; güneş doğarken, batarken ve zevalde olduğu vakittir. Burada güneşin doğması, işrak vaktine kadar olan zamandır. Zeval vakti ise öğleye 20 dakika kaladır. Güneşin batması da, bakacak kadar sararmaya başladığı vakitten batıncaya kadar olan zaman demektir. Bu zaman 40 dakika kadardır. Güneş batarken, yalnız o günün ikindinin farzı kılınır. Fakat, ikindiyi bu vakte kadar geciktirmek tahrimen mekruhtur. Secde âyeti bu üç mekruh vakitte okunursa, tilavet secdesini bu vakitlerde yapmak, bir kavle göre caiz ise de, mekruh olmayan vakte tehir etmek evlâdır. (Dürer, Tahtavi)


  Kaynak ; http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=2862

 7. #7
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 25.10.06
  Yer: ~* پایتخت آن بهشت *~
  Mesajlar: 16.944
  Teşekkür ve Beğeni

  Resulullah (s.a.v) buyuruyor: Ademoğlu secde âyeti okur ve secde ederse şeytan ağlayarak ayrılır ve: "Yazık bana, insanoğlu secdeyle emredildi ve secde etti, mukabilinde ona cennet var. Ben de secdeyle emrolundum ama ben itiraz ettim, benim için de ateş var '' der. ''


  Selamün Aleyküm..
  Emeğinize sağlık kardeşim..
  Rahman c.c razı olsun, secdedeki sırra, manaya nail eylesin inşallah..
  Faydalı hatırlatmalarınız için teşekkür ederim..Selam ve Dua ile.


 8. #8
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 03.01.10
  Mesajlar: 1
  Teşekkür ve Beğeni

  s a kardeş kur-an zaten ayakta okunmadığı için oturduğun yerde kıbleye dönüp "allahu ekber" deyip secdeye varırsın 3 kere "sübhane rabbiye'l a'la" dedikten sonra tekrar doğrulursun, doğrulduktan sonra "ğufraneke rabbena ve ileykel masir" deyip tamamlamış olursun.

 9. #9
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 15.02.09
  Mesajlar: 12.165
  Teşekkür ve Beğeni

  Selamun aleyküm kardeşim..
  Emeğine sağlık.
  Rabbim razı olsun..

 10. #10
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 02.09.09
  Mesajlar: 3.797
  Teşekkür ve Beğeni

  Tilâvet Secdesi

  Tilâvet Secdesi Nedir?
  Kur'an'daki bir secde âyetini okuyan veya dinleyen müslümanın yapması vacib olan secdedir.Bunlardan herhangi biri, üzerine vacib olan secdeyi yapmazsa günahkar olur.

  Resulullah (s.a.v) buyuruyor:

  Ademoğlu secde âyeti okur ve secde ederse şeytan ağlayarak ayrılır ve: "Yazık bana, insanoğlu secdeyle emredildi ve secde etti, mukabilinde ona cennet var. Ben de secdeyle emrolundum ama ben itiraz ettim, benim için de ateş var '' der.''


  Tilâvet Secdesi Niçin Vacibtir?

  Kur'an-ı Kerîm'de şöyle buyurulur:

  "
  Onlar kendilerine Kur'an okununca secde de etmezler." (İnşikâk,21).

  Bir kimse ancak vacib olan işi yapmamaktan ötürü kötülenir. Diğer yandan bu secde namazda yapılan secde olup, namaz secdesi gibi vacib hükmüne tabi olur.

  Resulullah (s.a.v) buyuruyor:

  "Kur'an'ı okuyan ve dinleyene secde etmek vacibtir"
  Tilavet secdesi yapmak, Hanefilere göre vacip, diğer üç mezhebe göre ise sünnettir.


  Tilâvet Secdesi Ne Zaman Vacib Olur? göz ile okumak, tilavet sayılmaz

  Kur’an-ı kerimde 14 yerde bulunan secde âyetinden birini okuyan veya işiten, manasını anlamasa da, bir secde yapması vacibdir. Meal okumak uygun değil ise de, mealini okuyan veya işiten, bunun secde âyeti olduğunu anlarsa, tilavet secdesi yapar. Hoparlörden, kasetten, teypten, TV veya radyodan işitenin, secde-i tilavet yapması gerekmez.
  (M.Erbaa, Elmalı tefsiri)
  Secde âyetini yazan ve heceleyen, secde yapmaz.

  Secde âyetini okumak. Okuyanın kulakları duymasa bile secde gerekli olur.
  Okunan secde âyetini işitmek veya dinlemek. İşitmek kasıtsız, dinlemek ise kasıtlı olur.
  Bir imama uymuş olmak, İmama uyan kimse imamın okuduğu secde âyetini duymasa bile tilâvet secdesi yapar.
  Okuyan duyma özürlü olsa dahi, okuma ile üzerine vacip olur.

  Müslüman olan bir cünüp veya sarhoş da okuyacağı veya işiteceği bir secde âyetinden dolayı secde ile yükümlü olur. Temizlik ve ayık halinde bu secdeyi yapmaları gerekir.
  Kendisine secde âyetinin okunduğu haber verilen uyuyan kimseye de tilâvet secdesi vacib olur.
  Secde âyetini hoparlörden dinlemek, okuyucudan dinlemek gibidir. Radyo ve televizyondan dinlenen secde âyeti de hoparlörden dinlemeye benzer. Çünkü sesin tel aracılığı ile ulaşması ile ses dalgaları aracılığı ile telsiz olarak anında ulaşması arasında bir fark bulunmamaktadır.


  Tilâvet Secdesi Ne Zaman Gerekmez?
  Bir kimse secde âyetini papağan gibi öğretilmiş bir kuştan veya ses kayıt cihazının bantından yahut ses yankısı olarak dinlerse secde etmesi gerekmez.
  Secde âyeti uyuyan, baygın olan veya akıl hastası bulunan yahut mümeyyiz olmayan çocuktan işitilse, en sağlam görüşe göre tilâvet secdesi gerekmez.


  Tilâvet Secdesini Geciktirmek Günah mı? Namaz dışında okunan secde ayetlerinin secdesi, ömür boyunca yapılabilir. Ancak özürsüz olarak geciktirmek mekruhtur.
  Gecikmeden dolayı bir günah işlenmiş olmazsa da bu vacibi yerine getirmeden ölen insan günahkar olur.


  Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır?
  Başta tilavet secdesi yapacak kişinin abdestli, üstünün başının temiz ve avret yerlerininde örtülü olması şarttır.

  Tilavet secdesi yapmak niyetiyle abdestli olarak kıbleye dönülür ve eller kaldırılmaksızın "Allahüekber" diyerek secdeye varılır.

  Üç kere "Sübhâne rabbiye'l-a'lâ" denildikten sonra yine "Allahüekber" diyerek kalkılır.
  Secdeden kalktıktan sonra "Ğufrâneke Rabbenâ ve İleykel masîr" denir.


  Secde âyetinin mealini okuyana secde gerekir mi?
  Secde âyetinin mealini okuyan veya dinleyen kimse de secde yapmalıdır.


  SECDE AYETLERİ Secdeyi Vacib Kılan Ayetler ve Mealleri
  Kur'an-ı Kerîm'de on dört yerde secde âyeti bulunmaktadır. Bu süreler ve âyet numaraları aşağıda verilmiştir:

  "Kuşkusuz Rabbin katındakiler O'na kulluk etmekten kibirlenmezler, O'nu tesbih eder ve yalnız O'na secde ederler."

  Araf, 206

  "Göklerde ve yerde bulunanlar da onların gölgeleri de sabah akşam ister istemez sadece Allah'a secde ederler."

  Rad, 15

  "Göklerde bulunanlar, yerdeki canlılar ve bütün melekler, büyüklük taslamadan Allah'a secde ederler."

  Nahl, 49

  "De ki: “Ona ister inanın, ister inanmayın. Şüphesiz, daha önce kendilerine ilim verilenler, Kur’an kendilerine okunduğunda derhal yüzüstü secdeye kapanırlar.

  İsrâ,107:

  "Onlara, çok merhametli olan Allah'ın âyetleri okunduğundaağlayarak secdeye kapanırlardı."

  Meryem,58

  "Görmez misin ki, göklerde olanlar ve yerde olanlar, güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu Allah'a secde ediyor"

  Hac,18

  "Onlara: Rahmân'a secde edin! denildiği zaman: "Rahmân da neymiş! Bize emrettiğin şeye secde eder miyiz hiç!" derler ve bu emir onların nefretini arttırır."

  Furkân,60

  "(Şeytan böyle yapmış ki) göklerde ve yerde gizleneni açığa çıkaran, gizlediğinizi ve açıkladığınızı bilen Allah'a secde etmesinler."


  Neml, 25
  "Bizim âyetlerimize ancak o kimseler inanırlar ki, bunlarla kendilerine öğüt verildiğinde, büyüklük taslamadan secdeye kapanırlar ve Rablerini hamd ile tesbih ederler."


  Secde,15
  "Davud, kendisini denediğimizi sandı ve Rabbinden mağfiret dileyerek eğilip secdeye kapandı,tevbe edip Allah'a yöneldi."


  Sâd, 24
  "Eğer Allah'a ibadet etmek istiyorsanız, güneşe de aya da secde etmeyin. Onları yaratan Allah'a secde edin!"


  Fussilet, 37- 38

  Önemli Not: İmam Şafiî'ye göre, secde 37. âyetde yapılır. Fakat İmam Azam Ebu Hanife Hazretlerine göre 38. ayet de yapılmalıdır. Çünkü söz orada tamam oluyor. İbnü Abbas, İbnü Ömer, Ebu Vâil ve Bekir b. Abdullah da bu kanaate varmışlardır. Mesruk, Sülemî, Nehaî, Ebu Salih ve İbnü Sîrîn'den de böyle naklolunmuştur.
  "Haydi Allah'a secde edipO'na kulluk edin!"

  Necm, 62

  "Onlar kendilerine Kur'an okununca secde de etmezler."

  İnşikâk, 21

  "Sakın, sakın! Ona boyun eğme; secde et ve yaklaş."

  İkra, 19


  Secde Âyetinin Tekrarlanması

  Bir mecliste secde âyetinin birden fazla tekrarlanması hâlinde bir tilâvet secdesi yeterlidir. Secdeyi ilk okuyuştan sonra yapmak daha iyidir. Başka bir görüşe göre, bu secdeyi tehir etmek daha uygundur.

  Yine bir kimse çeşitli yer ve meclislerde bir secde âyetini tekrarlarsa, secdenin de tekrarlanması gerekir.
  Bir kaç secdenin bulunduğu çeşitli âyetleri okuyan kimsenin, meclis bir olsun farklı bulunsun, her bir âyet için ayrı bir tilâvet secdesi yapması vacib olur.
  Açık arazide ve yoldaki meclis birliği üç adım yürümekle, yani o yerden başka yere geçmekle; ağaç üzerinde bulunan için ağacın bir dalından başka bir dalına geçmekle; veya bir nehirde yüzmekle değişmiş olur. Küçük bir evde bir köşeden diğerine geçmekle veya büyük bir camide mekân değişikliği gerçekleşmez.

  Ancak okuyan sabit bir yerde bulunmakla birlikte dinleyen meclis değişirse secdenin vücûbu da tekrarlanır.


  Tilâvet Secdesini Bozan Haller
  Namazı bozan her şey tilâvet secdesini de bozar.

  Tilâvet secdesinden kalkmadan abdestin bozulması, konuşma veya kahkaha ile gülme gibi. Ancak bu secdede, kahkaha ile gülmek abdesti bozmaz, kadınlarda bir hizada bulunmak da bu secdeyi ifsat etmez.


  Kaynaklar
  1) Kur'an-ı Kerim
  2) Kütüb-i Sitte
  3) İslam İlmihali, Ali Fikri Yavuz
  4) Şamil İslam Ansiklopedisi, Secde-i Tilavet
  5) İlmihal, 1, İman, İsam, Türkiye Diyanet Vakfı
  6) Elmalı Tefsiri, Fussilet Suresi

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Hz. ömerin Gelini
  Konu Sahibi gülefşan Forum Peygamberlerimiz
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 20-02-2009, 18:55
 2. Dünya
  Konu Sahibi garipkalp Forum Güzel Sözler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 31-10-2008, 17:13
 3. F Harfi Deyimler
  Konu Sahibi réyhæn Forum Atasözleri ve Deyimler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-08-2008, 17:38
 4. Tevbe suresinin son iki ayetinin matematik mucizeleri
  Konu Sahibi YALIN KILIÇ Forum Kuran-ı Kerim
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05-07-2008, 21:11
 5. Kendinizle Tanişiyor Musunuz?
  Konu Sahibi RiSaLei-NuR Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 17-12-2007, 00:19

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •