Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 2 Toplam 12 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 120 Sayfa bulundu

Konu: Kur'an-ı Kerimi okumak.

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Teşekkür ve Beğeni

bazen diyorum saf çocukca sorular sormalı, büyüklerden cevap almalı ama cevap tokat olmamalı!
    aklımdan saniyelerde safca sorular gecti , insanlar anca böyle sorup ögrenmeli
    yoksa taklidi imandan ne fayda?
    sorgulayan insanlar ne güzel diye düşünürüm ve mutlaka güzelliklere kavuşur, bulur diye hiç karışmıyorum
    sorun , öğrenin bu arada bizde öğreniriz
    İkra! dayım hayranlıktan konuşamaz haldeyim
    Ya Rab ne yücesin..

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Niye akşam oluyor sorusundan bi farkı yok sanırım bu sualinde

Belki Allah incil de tevratta yazan hükümleri değersiz dünya malına satacak şerefsizleri ortaya çıkarmak istedi

Belki Allah hak din uğruna ehli küfür ile savaşıp şehit olacak yiğitleri göstermek istedi

şayet Allah korunmuş tek bir din gönderseydi hz ademle birlikte

dünya ateist ve müslüman diye 2 kutuba ayrılacaktı ,düşündüm de bir an ne yavan bir inanç savaşı olurdu bu...

ve şu yüzden de olabilir ki;Belki her kitabın değiştirilmesine müsade edecekti Allah,ama dünyanın bir sonu olduğu için

mutlaka bir kitabın ahir zaman kadar bozulmamış olarak ulaşmaması gerekiyordu ki kıyamet üzerlerine kopacak insanlar "hak dini" yalan sayarak hak etsinler bu büyük felaketi...

Kıyamet kopmadan önce ortada değiştirilmemiş,tahrif edilmemiş bir kitabın olmaması kıyamet üzerlerine kopacak insanları sebepsiz cezalandırmak olacaktı belki,(Allah bilir tabii ki)

ve biz şuan gaybı taşlıyoruz ,apaçık delilleriyle inen bu din varken Allaha yaklaşmayı deneyelim bence

Lakin Allahın her ama her taktirini sorgulamaya kalkmamalıyız bence,ihtiyacımız olanları vermiş zaten Allah

ya icabında,babamıza,hocamıza şu işi neden yaptın diye sormuyoruz bi iki sorudan sonra amaan bu kadarı da fazla diyip yutuyoruz sorumuzu

Allah herşeyi hakkıyla bilendir ve Allah bizim bilmediklerimizi bilendir

Allah bilir siz bilemezsiniz buyuruyor Rabbimiz kuranı kerimde

belki bu soru da bu sözüne dahil bir bilinmeyendir...

Yasaklı Kullanıcı
    Teşekkür ve Beğeni

Anlaşılamayan bir konuda şu.Büyük insan veya alim tamam olabilir ancak kendisi sağken Kur'an-ı Kerime sarılın demiş ve iyi anlayalım demiş kitap veya kitaplar yazmış bırakmış.
    Biz ise o insanın yazdığı kitapları almışız ve Kur'an-ı Kerimi ikinci plan saymışız ne derece doğru bir hareket oldu?
    Anlayana aşkolsun.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

sanırım genelleme yapıyorsun alimler için

kurandan çok kuran çevresinde yaşanan dine dem vuruyorsun...

ama şöyle bişey varki sadece kuranı kerimle amel edilemez bunun için fıkığı akaidi icma kıyası yapabilecek insanların
    kuran ışığında gösterdikleri yola bakıcaz

kuran bir ışık ama onu doğru yol üzerine değil de çıkmaz yollara tutarsak bu ışığın ne anlamı kalır?

kuranı doğru anlamadıktan sonra okumak insanı dinden bile soğutur bu yüzden alimlerin açıklamalarına bakmalıyız

unutmayalım ki bu alimlerin kitaplarını okumakta kuran ile ilgili bir ameldir

çünkü hepsinin kaynağı kuran kuranın kaynağı ise Allah

sünnetin kaynağı da Allah değil midir aslında

amaç Allahın emir ve yasaklarını endoğru şekliyle anlamak ve yaşamaktır

bunun için en çok neyden faydalandığımız önemli değildir

kuranı bütün kitapların onlarca katı fazla okursak doğruya erişeceğiz diye bişey yok

bence bir kitabın kuran olması için ayetle başlayıp ayetle bitmesi gerekmiyor
    hakla başlayıp hakla biten her şey kuran gibidir...

Yasaklı Kullanıcı
    Teşekkür ve Beğeni

O zaman şu şekilde düşünelim.örneğim Musa A.S. ın Tevrat harici kitapı var mı ? İsa A.S. ın İncil harici kitabı var mı ? Muhammed Mustafa A.S. 'ın Kuran harici kitabı var mı ?
    Alim veya ilim sahibinin yazısı örneğin gene alak suresinden bir ayet alalım.‘’O, insanı “alak”dan yarattı.’’ ayeti .
    Alim şöyle meal edebilir. '' O insanı bulanık kanımsı bir su damlası ile yarattı'' .Ayet bozulmadı ama alim bu şekilde meal etti .yanlış mı? hayır. Alim iyi anlaşılması için açıkladı.
    Kuranda ALAK olarak buyuruyor o halde biz Alaktan yarattı diye okuyacağız ancak anlayışta Kan pıhtımsı bulanık su damlası diye düşünecegiz .doğrumu acaba.
    Alim dünyasını değiştirdi biz Kuranı bıraktık Alimin yazdığını okuduk devamlı oldumu .olmadı. çünkü devir değişti.Kan pıhtı anlayışı içinde embriyo bulunan hücresel bir yapı ortaya çıktı.
    okuma gene Alak olursa Kuran korunan manası değişmemiş anlamı ile gene doğru okunmuş olur.Alim hata yapmadı o anlık ilme göre iyi anlayalım için anlattı yazdı. ilim değişti mana değişti ama ayet korundu.
    Alim tabiki suçlu değil o hizmet eti biz Alakı doğru anladık.ilim değişti yeni alim yeni yazdı tabiki gene doğru anladık..
    neyse biraz fazlamı düşündüm ne .

Yasaklı Kullanıcı
    Teşekkür ve Beğeni

ya kısaca Kuranı Arapça okumak korunmuşa sarılmak .alim açıklaması da önemli ama Kuranı anlamak için. Sahi neden Peygamberlerimizin Allahın gönderdiği sayfa veya kitaptan başka bir kitap aktarımı yok?
    Nasıl ki bu zamana kadar gelen yazı var. izah kitabıda yazsalardı ki bu sanırım sünnetler olurdu ne güzel birinci elden okurduk.

Yasaklı Kullanıcı
    Teşekkür ve Beğeni

Keşke Allaha sorsak ve bir cevap alabilseydik ne güzel olurdu.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı en-sonebi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anlaşılamayan bir konuda şu.Büyük insan veya alim tamam olabilir ancak kendisi sağken Kur'an-ı Kerime sarılın demiş ve iyi anlayalım demiş kitap veya kitaplar yazmış bırakmış.
    Biz ise o insanın yazdığı kitapları almışız ve Kur'an-ı Kerimi ikinci plan saymışız ne derece doğru bir hareket oldu?
    Anlayana aşkolsun.
    İnsanlara karışıyorsun! hemen anlasın, bulsun istiyorsun
    İyi güzel ama sen kim oluyorsun? hiç , hiçsin sen
    bir söz söylemişlerdi olur mu ? demiştim 'herkesin doğrusu kendine''' olur mu?olur
    herkes çalışmasına anlama kapasitesine baglı , insanlar aynı çalışıyor , kimi zengin , kimi fakir geziyor, imtihan halkası herkes aynı olmuyor
    ''Resul s.a.v istermiş ki herkes imanı bulsun'' şeytan lain istermiş ki , herkes yolunu şaşırsın , olmuyor ki ....herkes bir anda imansız
    bir anda imanlı olmuyor
    bende karıştım yine kusura bakmayın, herkes kendi sorup, kendi uğraşmalı adımlarını kendi bilmeli
    Bir tepsi hediye sunsan anlamazsam ? bir kenara koysam?
    heryönden arayansa ne ararsa onu bulur... ne arıyorsan sen O''sun der Mevlana hz leri ben ne bilirim?
    Rabbim bilir...hayranım O'na c.c gerisi kısmetse ayagıma bile gelir ... hayranlık ötesi var ise aşığım Rabbime ...O c.c en iyisini bilir
    karışmak haddim mi işine!
    Nasihat et bırak! diyor bilene...

Yasaklı Kullanıcı
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı en-sonebi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamun aleykum ...

Neden ve niçinlerim o kadar çok ki ; onlara cevap aramaktayım.Sorularımın en önemlisi şu ; Kur'an-ı Kerim neden Allah C.C. nun korumasına alınmış ?

Cevabını bulursam çok sevineceğim.Şimdiden teşekkür ederim.
    Sorum bu idi hani konuşulan konu iki kişi konuşuyorsa üçüncü olarak hazır Allah idi ya Kurandada ayeti var.işte o yüzden sordum sorumu ve cevabı buldum Allah razı olsun.
    Birinci cevap,Kuran mutlaka Arapça okunmalı öğrenilmeli hatta hafız olunmalı.
    İkincisi,mealler okunmalı ,tüm mealler okunmalı ve zaten anlayış bakımından en doğrusu benim diye size ikazda bulunur .enson ilme dayalı en doğru olan meal o dur o anlaşılmalı .güzel emire uyulmalı yani Allah ın buyurduğu emirlere uyulmalı yap dediği yapılmalı .yapma dediği yapılmamalı.Yeni mealler takip edilmeli ama her zaman Kuranı kerimde buyurulduğu ÖZ ŞEKLİNE KESİNLİKLE BAĞLI KALINMALI.

Alimlerin kitapları okunmalı ve nasihatlerde dikkate alınmalı güzel fikirleri değerlendirilmeli.

Mevlana ciltlerce yazı yazmış hatta güzel bilgiler vermiş .Meal okumalarının yanında bu kitaplarda okunursa ufuk gelişir.Kuran mealini anlama kapasitemiz artar böyle oluncada Kuranı daha iyi anlamış ve Allahın emirlerini doğru idrak etmiş oluruz.
    Arapça okunan kuranı okudukça mealin doğruluğunuda idrak etmiş oluruz yani Allah Kailbimize ikaz yollar bak bunun manası şu diye kalbimize ikaz gönderir .Arapça okuruz ancak türkçe okumuş gibi kalbimiz mutlu olur.
    Allah Razı olsun cevabı buldum.
    Şeytan onun için Arapça okutmaz anlamamızı istemez.sadece meal okuyalım ister oda kalbi hareket ettirmez .Ama Arapça öyle değil arapça oku veya okunsun dinle .kalbin Allah Allah diye atmaya başlar mutlu olursun ben şimdi daha iyi anladım.O zamanda şeytanın hükmedeceği kalp olmaz yani insana etki edemez.insan ihlasa ulaşmış kalbi Allah atar olmuş olur.
    Allah razı olsun hepinizden.

Forum Üyesi
    Yer: giresun,mersin,ankara
    Teşekkür ve Beğeni

İki göz vardır ki, cehennem ateşi onlara dokunmaz; Allah korkusundan ağlayan göz, bir de gecesini Allah yolunda, nöbet tutarak geçiren göz.

Tirmizî, Fedâilü’l-Cihâd, 12.

Sayfa 2 Toplam 12 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)