BAYRAM'DA BİZLERİ BEKLEYENLERİ HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

RAMAZAN BAYRAMIBAYRAM NAMAZI |

       Ramazan-ı Şerif ayını uğurladığımız şu günlerde, bir yandan üzüntü, bir yandan Bayram sevinciyle iki farklı duyguyu beraber yaşamaktayız. Bizler Ramazan-ı Şerif den memnun ve razıyız. Rabbimizde Ramazan ayını bizden memnun ve razı eylesin inşaAllah Amin. Bu mübarek ay içersinde tutmuş olduğumuz oruçları, kıldığımız Teravihleri, verilen sadaka-ı fıtır ve Zekatları Rabbimiz celle celalühü kabul buyursun inşaAllah.(Amin) Ramazan Ayının ilk gelişinde ki duyduğumuz özlem duygularını, daha bitmeden tekrarını istiyor ve arzuluyoruz. Rabbimiz celle celalühü tekrarını nasip eylesin inşaAllah. Kardeşlik duygularının daha çok pekiştiği, hayır ve hasenatlarında çokça yapıldığı bir ay sonunda, Ramazan Bayramına kavuşmanın heyecanını yaşıyoruz. Akraba ziyaretlerini, kabir ziyaretlerini, Hastalarımızı, komşularımızı, dost ve yakınlarımızı ziyaret ederek bayramlaşmayı ihmal etmeyelim. Bayram gününde Salavat-ı Şeriflerimizi unutmayalım. Rabbimiz feyz ve bereketinden bizleri de hissedar eylesin inşaAllah. Küskün olduklarımız varsa mutlaka gönüllerini alalım, kimseyle kırgın olarak yaşamayalım.

Hüzünle birlikte elveda deme zamanı geldi çattı. "Ey Mübarek Kuran ayı, Saimlere gufran ayı, Müminlere ihsan ayı, Şehri Mübarek elveda Gündüzlerin Rahmet idi, Gecelerin nimet idi, Âşıklara vuslat idi, Şehri Mübarek elveda Hakkıyla kadrin bilmedik, Pek çok kusurlar eyledik, Nâdim olup tövbe ettik, Şehri Mübarek elveda"  

Ramazan Bayramınız mübarek olsun.

Islamiyet.gen.tr - Yönetim Ailesi

1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Konu: Maaşallah'in anlami?

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 19.09.06
  Mesajlar: 199

  Maaşallah'in anlami?

  Maaşallah,"allah'in yaratici iradesiyle gerçekleşen şey"anlamina gelir.hayret makaminda kullanildiğinda"bu gördüğüm şey.ancak allah'in yaratici iradesiyle gerçekleşir"vurgusunu taşir.
  Insanin allah karşisinda,allah'in muhteşem sanati,üstün siyaseti,görkemli yaratişi,karşisinda alacaği tek vaziyet vardir hayranlik .bu makama hayret makami adi verilir.insan allah!a yaklaştikça,o'nun esmasinin varlikta yansiyan tecellilerini daha iyi fark eder.bunun sonucundada hayreti artar.
  Hayret etmek,fark etmektir.ilahi sanatin büyüklüğünü bilmeyen fark etmez.fark etmeyen hayrette etmez.olağan içinde gizlenmiş sayisiz mucizeyi fark eder.fark ettiği her bir mucize hayretini arttirir.hayreti arttikça basireti ve feraseti artar.basireti arttikça hayreti artar.

  Maşaallah demek,hz ibrahim'in yildiz,ay ve güneş üzerinden onlarin yaraticisina zihni bir intikalgerçekleştirdiği gibi,sanat üzerinden sanatçiya,iil üzerinden faile,eser üzerinden müessire intikal etmektir.allaha emanet olun.
  Konu _ZÜMRA_ tarafından (19-01-2010 Saat 19:37 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 27.09.06
  Mesajlar: 3

  RE: MAAŞALLAH'IN ANLAMI?

  rainmen yazdı:
  MAAŞALLAH,"ALLAH'IN YARATICI İRADESİYLE GERÇEKLEŞEN ŞEY"ANLAMINA GELİR.HAYRET MAKAMINDA KULLANILDIĞINDA"BU GÖRDÜĞÜM ŞEY.ANCAK ALLAH'IN YARATICI İRADESİYLE GERÇEKLEŞİR"VURGUSUNU TAŞIR.
  İNSANIN ALLAH KARŞISINDA,ALLAH'IN MUHTEŞEM SANATI,ÜSTÜN SİYASETİ,GÖRKEMLİ YARATIŞI,KARŞISINDA ALACAĞI TEK VAZİYET VARDIRAYRANLIK.BU MAKAMA HAYRET MAKAMI ADI VERİLİR.İNSAN ALLAH!A YAKLAŞTIKÇA,O'NUN SMASININ VARLIKTA YANSIYAN TECELLİLERİNİ DAHA İYİ FARK EDER.BUNUN SONUCUNDADA HAYRETİ ARTAR.
  HAYRET ETMEK,FARK ETMEKTİR.İLAHİ SANATIN BÜYÜKLÜĞÜNÜ BİLMEYEN FARK ETMEZ.FARK ETMEYEN HAYRETTE ETMEZ.OLAĞAN İÇİNDE GİZLENMİŞ SAYISIZ MUCİZEYİ FARK EDER.FARK ETTİĞİ HER BİR MUCİZE HAYRETİNİ ARTTIRIR.HAYRETİ ARTTIKÇA BASİRETİ VE FERASETİ ARTAR.BASİRETİ ARTTIKÇA HAYRETİ ARTAR.

  MAŞAALLAH DEMEK,HZ İBRAHİM'İN YILDIZ,AY VE GÜNEŞ ÜZERİNDEN ONLARIN YARATICISINA ZİHNİ BİR İNTİKALGERÇEKLEŞTİRDİĞİ GİBİ,SANAT ÜZERİNDEN SANATÇIYA,İİL ÜZERİNDEN FAİLE,ESER ÜZERİNDEN MÜESSİRE İNTİKAL ETMEKTİR.ALLAHA EMANET OLUN.

 3. #3
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 22.09.06
  Mesajlar: 65

  RE: MAAŞALLAH'IN ANLAMI?

  maşallah ı nazar değmesin die kullanırardı hep doru bilgi saolun allah razı olsun paylaşım için çok saol

 4. #4
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 16.02.09
  Yaş: 37
  Mesajlar: 57

  "Bağına girdiğin vakıt «maşaallahu la kuvvete illa billah»Mâşaallah! Kuvvet yalnız Allah’ındır’ dese idin olmaz mıydı? eğer malca, evlâdca beni kendinden az görüyorsan" KEHF - 39

  bu konu kuranda kehf suresinde güzel bir biçimde anlatılıyo

Benzer Konular

 1. Hayatin Anlami
  Konu Sahibi gülnisa Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 35
  Son Mesaj: 09-03-2011, 23:58
 2. hayatin anlami
  Konu Sahibi nurus Forum Dini Hikayeler
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 26-05-2008, 13:21
 3. Hay Maaşallah Allah Gözünüzü Doyursun :
  Konu Sahibi müridan Forum Resimler
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 29-04-2008, 10:59
 4. NAMAZIN İÇ ANLAMI
  Konu Sahibi tulinsem Forum Fıkıh ve Akaîd
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 25-11-2006, 16:14

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •