Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Konu: KUR'AN MÜSLÜMANLIĞININ KUR'AN'A ETTİKLERİ !

 1. #1
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 15.12.06
  Mesajlar: 44
  Teşekkür ve Beğeni

  KUR'AN MÜSLÜMANLIĞININ KUR'AN'A ETTİKLERİ !

  [big]KUR'AN MÜSLÜMANLIĞININ KUR'AN'A ETTİKLERİ ![/big]

  "Delil", bizi hedefe götüren rehberdir ve değerini "medlul" den, yani bizi götürdüğü hedeften alır. Bu itibarla biz, delile, medlulüyle mütenasip değer atfederiz. Mushafı öpüp başımızın üstüne koymamız, Allah Teala'nın kelamına delalet etmesindendir. Tefsir, Hadis, Fıkıh... kitaplarına saygı göstermemiz, ahkâm-ı ilahiyeyi tafsil etmeleri, yüce dinimizi murad-ı ilahiye uygun yaşamamızı mümkün kılmaları dolayısıyladır. Efendimiz (s.a.v)'in adı anıldığında "salat-u selam" getirmemizin, sahabe isimlerinin arkasından "Allah on(lar)dan razı olsun" anlamında "radıyallahu anhu(m)" demeyi ihmal etmememizin, ulemaya, sülehaya hürmette kusur etmemeye dikkat göstermemizin sebebi de bundan başkası değildir...

  Modern zamanlarda ortaya çıkan bir problem: Acaba "Kelam-ı Kadim"e delalet eden "Mushaf-ı Şerif"e gösterilmesi gereken hürmeti kaybettiğimiz için mi "ahkâm-ı ilahiye"yi hafife alır olduk, yoksa "ahkâm-ı ilahiye"yi hafife aldığımız için mi Kur'an-ı Kerim'e saygı gösterme meselesini kulak arkası eder olduk?

  Doğrusu üzerinde düşünmeye değer bir husus. Bana sorarsanız soruda yer alan şıklardan birini diğerine mutlak anlamda tercih etmek mümkün olmamakla birlikte, süreci dikkate aldığımızda ikinci şık üzerinde yoğunlaşmak bizi "işlevsel" cevaba götürebilir.

  Şöyle: Birbiri ardından piyasaya sürülen meal çalışmaları dindarlığımızı mı, malumatfuruşluğumuzu mu artırıyor? Bu, sözü getirmek istediğim nokta dolayısıyla doğru bir soru. Zira dindarlık ile malumatfuruşluk arasında ters orantı vardır. Dindarlığı (takvası) artan insan "ahkâm kesme"nin, hatta "hüküm verme"nin ne büyük bir yükü sırtlanmak anlamına geldiğinin farkındadır. Takva, bir yönüyle budur.

  Buna mukabil malumatfuruşluğun, yani "ukalalığın" artması, dindarlaşmanın (takvanın) önündeki en büyük engellerden biridir. Neylersiniz ki birileri bize durmadan, malumatfuruşlukta mesafe almamız gerektiğini telkin edip duruyor...

  Halkı Allah Kelamı'yla buluşturmak amacıyla hazırlanmış bir meal çalışmasının kapağında "insan kullanım kılavuzu"gibi bir ifade gördüğümüzde ne düşünmeli, nasıl bir tepki göstermeliyiz?

  Ya da Kur'an'ın en temel kavramlarından "takva"nın "toplam kalite yönetimi" olarak ifade edildiği bir "tefsir"in bizi "murad-ı ilahi" ile buluşturduğundan nasıl emin olacağız?Kelam-ı Kadim'e reva görülen bu muamele karşısında sessiz kalmak, [big]tahrifi onaylamaktır[/big]. Mushaf-ı Şerif'e gösterilecek en küçük bir saygısızlığa tepki gösteririz de, anlamın tahrifi konusundaki bu pervasızlık ruhumuzu kararttığı halde sesimiz çıkmaz. Bu ne yaman çelişkidir?

  Bu manzaranın nasıl bir değişim sürecinin sonucu oluştuğu kadar, bizi götüreceği noktanın neresi olduğu sorusu da önemlidir. Şurası kesin: Kelam-ı İlahi'nin bu denli kolay tahrif edilebildiği zemin "ürküntü verici"dir. Böyle bir ortamı "içine sindirerek" yaşamak ise [big]zilletin ta kendisi[/big].

 2. #2
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 26.08.06
  Mesajlar: 2.711
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: KUR'AN MÜSLÜMANLIĞININ KUR'AN'A ETTİKLERİ !

  S.A. KARDEŞİM,
  KONU SEÇİMİNİZ SÜPER DİYE TANIMLANABİLİR. GERÇEKTEN BİZLER, YANİ GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA YAŞAYAN MÜSLÜMANLAR (TABİ BİZ TÜRKİYEDE YAŞADIĞIMIZ İÇİN TÜRKİYE İLE İLGİLİ TESPİTLERİMİZİ YAZABİLİRİZ) KUR'AN-I KERİM'E KARŞI O KADAR KÖR VE SAĞIR HALE GELDİ Kİ, BUNU TARİF ETMEYE KELİME BULAMIYORUM.
  BİZ YÜCE KİTABA SAYGIYI EN GÜZEL KILIFLARDA MUHAFAZA EDİP, EVİMİZİN EN YÜKSEK VE EN GÜZEL YERİNDE MUHAFAZA ETMEYİ SAYGI OLARAK TELAKKİ ETMİİŞİZ. SANKİ HAŞA ALLAH C.C. BU KİTABI BİZE SÜSLEYİP PÜSLEYİP SAKLAMAMIZ İÇİN GÖNDERMİŞ.
  ARKADAŞLAR LÜTFEN UYANALIM, BURADA KAYITLI KARDEŞLERİM MUTLAKA BUNUN BİLİNCİNDEDİR, AMA ÇEVREMİZİ LÜTFEN UYARALIM BU KONU HAFİFE ALINACAK BİR ŞEY DEĞİL. MAZAALAH BU ŞEKİLDE DAVRANMAK İTİKAT HALİNE GELİRSE VEBALİ ÇOK BÜYÜK OLUR.
  ELBETTE KİTABIMIZ EVİMİZİN EN GÜZEL YERİNDE MUHAFAZA EDİLMELİ, AMA UNUTMAMALI Kİ ONUN ESAS YERİ VÜCUDUMUZUN EN GÜZEL YERİ OLAN YÜREĞİMİZ VE HAFIZAMIZ OLMALIDIR, YANİ ONUNLA AMEL ETMELİYİZ Kİ, ONU YÜCELTİP, HUZURU İLAHİDE LEHİMİZE ŞHİTLİĞİNİ KAZANALIM.
  ŞİMDİLİK BU KADAR YAZI İLE YETİNELİM İNŞALLAH, DAHA İLERKİ ZAMANLARDA DEVAM EDERİZ İNŞALLAH.
  K.S.EO.

 3. #3
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 15.12.06
  Mesajlar: 44
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: KUR'AN MÜSLÜMANLIĞININ KUR'AN'A ETTİKLERİ !

  mtekik yazdı:
  S.A. KARDEŞİM,
  KONU SEÇİMİNİZ SÜPER DİYE TANIMLANABİLİR. GERÇEKTEN BİZLER, YANİ GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA YAŞAYAN MÜSLÜMANLAR KUR'AN-I KERİM'E KARŞI O KADAR KÖR VE SAĞIR HALE GELDİ Kİ, BUNU TARİF ETMEYE KELİME BULAMIYORUM.
  .
  Ve aleykum selam
  Konuya gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı teşekkür ederim.
  Fi emanillah

 4. #4
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 03.12.06
  Mesajlar: 94
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: KUR'AN MÜSLÜMANLIĞININ KUR'AN'A ETTİKLERİ !

  emeğine sağlık kardeşim Allah razı olsun

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Allahim Emri Peygamberin Kavliyle
  Konu Sahibi turkislam54 Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 31-05-2008, 23:42

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •