Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu

Konu: Estetik konusunda yardıma ihtiyacım var.

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Teşekkür ve Beğeni

Estetik konusunda yardıma ihtiyacım var.

Benim sorunum burnumda doğuşdan değil sonradan oluşmuş bir yamukluk mevcut büyük şehirlere gidince sıkıntı yaşıyorum burnum tıkanıyor ama kucuk şehirlerin havasından olsa gerek pek sıkıntı yaşamıyorum ama görüntü olarak çok kötü fotograflarda burnum S harfi gibi şekil alıyor haliyle fotograf bile çekilmekden çekiniyorum.Ameliyat olmak istiyorum ancak birisi gunahdır diye aklımı çok karıştırdı.Tamam sağlık olarak %100 problemim yok ama doğuşdan gelmede değil ve kucultmek kaldırmak istemiyorum sadece yamuk olan kemiği düzeltmek istiyorum.Yardımınıza ihtiyacım var.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Estetik ameliyatını 'yaratılışı değiştirmek' olarak gören dar bakış açıları da var. Buna karşılık vücudun herhangi bir organında, diğer insanlar tarafından yadırganan, insanın psikolojik olarak etkilenmesine sebep olabilecek, bir anormallik veya fazlalık bulunursa, bunun ameliyatla düzeltilmesi, fıtratı bozmak değil, bir tedavi işlemidir. İnsanı en güzel bir şekilde yaratan Yüce Allah, onun makul ve mutedil ölçüler içerisinde süslenmesine, güzel görünmesine ve güzelliklerini korumasına izin vermiştir. Kur'an-ı Kerim'de, iyi ve güzel şeylerin helal, kötü ve çirkin şeylerin ise haram olduğu bildirilmektedir (Mâide 5/4-5). Bir ayette, "De ki: 'Allah'ın, kulları için yarattığı zîyneti ve temiz rızkı kim haram kılmış?' De ki: 'Bunlar, dünya hayatında mü'minler içindir. Kıyamet gününde ise yalnız onlara özgüdür. İşte bilen bir topluluk için âyetleri, ayrı ayrı açıklıyoruz.'" buyurulmaktadır (A'râf 7/32). Hz. Peygamber, güzel giyinme hakkında kendisine yöneltilen bir soruya "Allâh güzeldir, güzelliği sever" şeklinde cevap vermiş (Müslim, İman, 41), kendisi de hayatında daima temiz ve düzenli olmuş, sade ve güzel giyinmeyi, güzel koku sürünmeyi teşvik etmiştir. Kısacası bu durum sizin sosyal hayatınızda sıkıntı ve kendine güvensizlik oluşturuyorsa ameliyat olmanızda hiçbir sakınca yok.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Fıtratı tahir günahını iyice aç ilmihallerden oku kardeş

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Selamın aleyküm.
    Fıtrat-ı tağyir yani yaratılışı değiştirmek sürekli tartışma konusu olmuştur ve bunu insan ürünü olan ilmihallerden değil Allah sözü olan Kuran-ı Kerimden araştırmak daha doğru olacaktır. Kuran'da bu konuda herhangi bir yasaklama yoktur. Allah bunu istemeseydi Kuran'da açıkça ifade edebilirdi.Fıtrat-ı tağyir büyük bir yanlış anlaşılma olup uzun süre kafaları karıştırmıştır. Söyler misiniz, engelli insanların tedavi edilmesi, protez takılması da buna girmez mi? Doğuştan hastalığı olan çocukların tedavisi de buna girmez mi? Saçımızı,sakalımızı kesmek buna girmez mi? Allah bize iyiliği güzelliği emreder. Yeşil_92 kardeşimiz nefes almakta zorlanıyormuş sizce tedavi olmak günah mıdır? Lütfen aklımızı kullanalım,İslam'ı dar kalıplara sokmayalım dinimiz en güzel dindir.... Allah'a emanet olun.

Kıdemli Moderator
    Yer: Şehr-i DONDURMA
    Teşekkür ve Beğeni

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)