Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
1 den 10´e kadar. Toplam 10 Sayfa bulundu

Konu: Hanım Kardeşlerimize.(Bir kaç suale istinaden)

 1. #1
  Forum Yöneticisi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.12.06
  Yer: .
  Mesajlar: 11.153
  Teşekkür ve Beğeni

  Hanım Kardeşlerimize.(Bir kaç suale istinaden)

  Gusle ve abdeste mani olanlar

  Sual: Gusle ve abdeste mani olan ve olmayan durumlar nelerdir?
  CEVAP
  Maddeler halinde bildirelim:
  1- Burundaki kuru kir altına vedişlerin arasında ve diş çukurunda bulunan yemek artıklarının altına su geçmezse, altı yıkanmazsa gusül caiz olmaz.

  2- Deriye yapışmış, hamur, mum, sakız, katı yağ, balık pulu, çiğnenmiş ekmek oje gibi su geçirmeyen şeylerin altını yıkamak farzdır.

  3- Guslettikten sonra, bir yerinde zamk gibi su geçirmeyen bir madde gören, kaldırıp altını yıkasa yeterlidir. Yeniden gusletmeye gerek yoktur, Maliki’de de böyledir.

  4- Kadınların taktıkları spiral ve önden veya arkadan kullandıkları fitil gusle mani değildir.

  5- Başa saç ektirmek gusle mani değildir. Altındaki deriyi yıkamak yeterlidir.

  6- Dövme yaptırmak günahtır. Ancak gusle, abdeste mani değildir; çünkü dövme deri altından yapılmaktadır. Deri üstünden yapılsa ve çıkmayan bir boya olsa, altına su geçmezse, zamanla vücut onu atar. Onun için zamanla atan boya sürülmez. Peki çıkmayan yağlı boya yapılsa ne olur? Çıkmadığı için zaruret olur ve yine gusle mani olmaz. Yani dövme kesinlikle gusle mani değildir.

  7- Küpe deliğinde, küpe yoksa ve delik açıksa kulağı ıslatırken, biraz ovunca delik ıslanırsa, yetişir, iplik takmak gerekmez. Küpe deliği kapanmışsa, kapandığı için mahzuru olmaz, deliği açmak gerekmez.

  8- Kına, mürekkep gibi boyalar gusle ve abdeste mani olmaz; çünkü altına su geçirir. Fakat yağlı boya, oje, zamk gibi şeyler altına su geçirmediği için gusle ve abdeste manidir.

  9- Saç boyaları kına gibidir, altına su geçirir ve gusle mani olmaz.

  10- Sıvı yağların altına su geçer. Yağın rengi kalsa da mahzuru yoktur. Gusle, abdeste mani değildir. Ancak katı yağların altına su geçmez.

  Katran
  Sual:
  Sigaranın dişlerde bıraktığı katran gusle mâni midir?
  CEVAP
  Sigaranın diş diplerinde meydana getirdiği katran, sıvı yağlara dâhildir. Gusle mâni değildir. Yıkanınca boyası kalırsa, kına gibidir, yine gusle mâni değildir.

  Eldeki zamk
  Sual:
  Ele bulaşan zamk, abdeste ve gusle mani olur mu?
  CEVAP
  Kolayca çıkan kısmı temizlenir. Zaruret olduğu için, kalanlar, abdeste ve gusle mani olmaz.

  Sünnet derisinin altı
  Sual:
  Sünnet olmamış kimsenin, gusülde sünnet derisinin altını yıkaması farz mıdır?
  CEVAP
  Hayır. Farz değil, müstehabdır. (S. Ebediyye)

  Lens
  Sual:
  Göze lens takmak abdeste ve gusle mani midir?
  CEVAP
  Gözün içi abdestte ve gusülde yıkanmaz. Bunun için lens gusle ve abdeste mani değildir. Yani abdest alırken ve guslederken lensleri çıkarmak gerekmez.

  Siğil
  Sual:
  Ellerimde siğil var. Bunun için ilaç kullanıyorum; fakat ilaç, tıpkı yapıştırıcı 404 gibi. Altına su da geçirmiyor. Gusül ve namaz abdesti için bir mahzuru var mı?
  CEVAP
  İlaç temizlenince çıkmıyorsa, 404 gibiyse, yani çıkmasına imkan yoksa zararı olmaz, mahzuru yoktur. Özürlü olmadan abdest alıp namaz kılarsınız.

  Çapak
  Sual:
  Japon yapıştırıcı, oje, dişlerdeki tartar, sedef hastalığının kabuğu ve çapak, abdeste ve gusle mani olur mu?
  CEVAP
  Bunlardan oje mani olur, çıkarıp altını yıkamak gerekir. Dişlerdeki tartar, kendiliğinden hâsıl olup, kolayca çıkarabilecek bir ilaç da olmadığı için, abdeste ve gusle mani olmaz.

  Sedef hastalığının kabuğu ve çapak da, kendiliğinden hâsıl olmaktaysa da, tahriş etmeden, bunlar çıkarılabildiği kadar çıkarılır. Kalan kısımları abdeste ve gusle mani olmaz. Japon yapıştırıcı ve yağlı boya gibi maddelerse, kolayca çıkarılamaz. Çıkarmak için deriyi kazımak da gerekmez. Deriyi tahriş etmeden, çıkarılabildiği kadar çıkarılır, kalan kısmı abdeste ve gusle mani olmaz.

  Zeytinyağı
  Sual:
  Saça sürülen zeytinyağı abdeste mani olur mu?
  CEVAP
  Sıvı yağlar meshe mani olmaz.

  Jöle ve rimel
  Sual:
  Saça sürülen jöle, kirpiğe sürülen rimel abdeste ve gusle mani midir?
  CEVAP
  Bunların altına su geçirirse, abdeste ve gusle mani olmaz. Geçirmezse veya geçirmeyenleri varsa, abdeste ve gusle mani olur. (Geçirmiyormuş diye duyduk) demekle, gusle ve abdest mani olmaz. Kesin bilinmesi lazım. Onun bunun söylemesi geçerli olmaz.

  Saç boyası
  Sual:
  Sürmeler ve saç boyaları abdeste, gusle mani midir?
  CEVAP
  Hayır, mani değildir. Kına gibidir, altına su geçirir. Altına su geçirmeyenler varsa, onlar mani olur.
  Krem
  Sual:
  Yüze krem sürdükten sonra altına su geçip geçmeme durumu nasıl olur, abdeste mani olur mu?
  CEVAP
  Eğer krem yoğurt gibi kalın sürülürse, altına su geçirmez. Tereyağ da böyle. Fakat iyice deriye yedirilip katı kısım kalmazsa altına su geçer, abdeste mani olmaz. Yani zeytinyağı gibi olursa abdeste mani olmaz.

  Seçim boyası
  Sual:
  Seçimlerde oy kullandıktan sonra ele sürülen boya, abdeste ve gusle mani midir?
  CEVAP
  Seçim boyası, abdeste ve gusle mani değildir.

  Mürekkep
  Sual:
  Mürekkep abdeste ve namaza mani mi?
  CEVAP
  Mani değildir. Kına, mürekkep gibi altına su geçiren boyalar gusle ve abdeste mani değildir. Oje ve yağlı boyalar, altına su geçirmediği için gusle ve abdeste manidir.

  Diş taşları
  Sual: Dişler arasındaki diş taşlarının abdeste bir zararı var mı?
  CEVAP
  Zararı olmaz, çünkü kendi elimizde değil ve kolayca da çıkaran bir ilaç yoktur.

  Gusülde küpeyi çıkarmak
  Sual:
  Gusülde annem, su ulaşmaz diye küpesini çıkarıyor. Teyzem de, küpe takmazken gusülde küpe takıyor? Hangisinin guslü sahih oluyor?
  CEVAP
  İkisinin de guslü sahih olur. Önemli olan kulak deliğine suyun ulaşmasıdır. Küpesiz olunca ıslak elle hafifçe dokunmakla su girer, küpe takmak gerekmez. Küpe takıyorsa ve küpesi çok sıkıysa, ıslak olarak hafif oynatmak yeter.

  Oje gusle ve abdeste manidir
  Sual:
  (Tırnaklar, saçlar ve dişler ayrı birer uzuv olmadığı için, buraları abdestte ve gusülde yıkamak gerekmez. Bu bakımdan oje, abdeste ve gusle mani olmaz) diyen reformcuya nasıl cevap verilebilir?
  CEVAP
  Tırnak uzvun tamamı değilse, parmak da uzvun tamamı değil, uzuvdan bir parçadır. Eli yıkayıp parmağı yıkamayınca abdest ve gusül olmaz. Bir uzvun tamamını yıkamak şarttır. Fıkıh kitaplarında deniyor ki:
  İğne ucu kadar kuru bir yer kalsa veya tırnağının altına giren çamur orada kurusa, abdesti sahih olmaz. (Hindiyye)

  Cünübün bedeninde, guslederken iğne ucu miktarında su değmedik yer kalsa, cünüplüğü gitmez, çünkü bütün bedene suyu ulaştırmak farzdır. (Halebi-yi sagir)

  Gusülde, ağzının ve burnunun içini ve tepeden tırnağa kadar bütün bedenini, hiçbir kıl dibi kuru kalmamak üzere, güzelce yıkamak farzdır. (Nimet-i İslam)

  Guslün farzının üçüncüsü, tepeden tırnağa kadar, bütün bedeni üzerinde, mum, hamur, göz çapağı gibi, altına suyun geçmesine mani bir şey bırakmamak üzere, bir kere yıkamaktır. (Nimet-i İslam)

  Diş çukurundaki yemek artıkları sert olup, altına su geçmezse, gusül sahih olmaz. (Merakıl-felah, Tahtavi, Feth-ul-kadir, Halebi-yi kebir, Mecmua-i Zühdiyye)

  Guslün farzı üçtür. Bunlar, ağza ve buruna su vermek ve vücudun tamamını yıkamaktır. Vücutta bir kıl dibi kuru kalmamalı, kalırsa cünüplükten kurtulamaz. (Tergib-üs-salat)

  Yıkaması farz olan yerde, iğne ucu kadar ıslanmamış yer kalırsa, abdest sahih olmaz. (İ. Ahlakı)

  Görüldüğü gibi, vücudun bir yerinde iğne ucu kadar ıslanmadık kuru yer kalsa gusül sahih olmuyor. Elin parçası olan tırnakları ve ağzın parçası olan dişleri de, gusülde yıkamak farzdır.

  İğne ucu kadar kuru yer, kasten bırakılırsa gusle manidir, fakat farkında olmadan, avuç içi kadar da kuru yer kalsa yine gusle mani olmaz. Acaba kuru yer kaldı mı diye vesvese etmek, tekrar tekrar yıkamak günah olur.

  Nasır ilacı
  Sual: Nasır için verilen bir ilaç, oje gibi tabaka meydana getiriyor. Abdeste mani olur mu?
  CEVAP
  Altına su geçirmeyenler abdeste mani olur. Ancak salih ve uzman bir doktor, (Bu hastalığa bundan başka etkili bir ilaç yoktur) derse, o zaman abdest alırken çıkarmak gerekmez. Üstüne mesh edilir.

  Tırnaktaki kir
  Sual: Tırnak arasındaki su geçiren kirler gusle ve abdeste mani midir?
  CEVAP
  Altına su geçiyorsa abdeste ve gusle mani olmaz. Kirle necaset ayrıdır. Elbiseye bulaşan çamur, sümük, mazot, yağ gibi kirler temizlenmese bile, necis olmadıkları için namaza mani olmaz. Ancak temiz elbise varken kirli, yağlı iş elbisesiyle namaz kılmak mekruh olur. Elbiseye, namaza mani olacak kadar çok idrar veya necaset bulaşmışsa, o elbiseyle namaz kılınmaz.

  Bunun gibi kirli, çamurlu ayakkabıyla cenaze namazı kılınabilirse de, necis ayakkabıyla kılınmaz.

  Diş taşları
  Sual:
  Su geçirmediği ve çıkarılabildiği hâlde diş taşları gusle mani olmuyor da, diş kovuğundaki hamur niye gusle manidir?
  CEVAP
  Hamur bizim tarafımızdan konuyor. Diş taşı ise elimizde olmayan sebeple meydana geliyor. Diş taşı gibi derideki sedef de kendiliğinden meydana gelip bunları kolayca yok eden bir ilaç da olmadığı yani harac olduğu için gusle mani olmuyor. Tam İlmihâl’de de şöyle deniyor:
  Tartar veya kefeki denilen ve dişlerin dibinde hâsıl olan kireçlenmeler, salgılardan, kendiliklerinden hâsıl oldukları için ve buna mani olan ilaç bulunmadığı için, bunların mevcut olmasında zaruret vardır. İzale edilmesinde harac olanlar, derideki çıbanın, yaranın üstündeki zar, kabuk gibi olup, altlarını yıkamak, dört mezhepte de lazım olmaz. Bunun için, başka mezhebi taklit lazım olmaz. (S. Ebediyye) Kaynak Dinimizİslam Sitesidir.......

 2. #2
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.02.09
  Mesajlar: 2.570
  Teşekkür ve Beğeni

  "Diş çukurundaki yemek artıkları sert olup, altına su geçmezse, gusül sahih olmaz. (Merakıl-felah, Tahtavi, Feth-ul-kadir, Halebi-yi kebir, Mecmua-i Zühdiyye)"

  ​eyvallah kardeşim diş konusunu bilmiyordum.

 3. #3
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 30.12.09
  Yer: giresun,mersin,ankara
  Mesajlar: 2.177
  Teşekkür ve Beğeni

  allah razı olsun paylaşımınız için...

 4. #4
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.09.06
  Mesajlar: 4.715
  Teşekkür ve Beğeni

  Allah razi olsun kaan kardesim yararli paylasim icin......sizde eskilerdensiniz hatirliyorum onceden okadar cok paylasiminiz olurduki okumaya yetisemezdik hatta bi forum vardi ben ariyorum kac zamanndir ama bulamiyorum yoneticinin odasinin resmi diye farkli bir adida olabilir ama cok guzeldi eger hatirladiysaniz guncellermisiniz yanlis hatirliyo olabilirim belkide mustafaxtar kardesimede ait olabilir....

 5. #5
  Forum Yöneticisi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.12.06
  Yer: .
  Mesajlar: 11.153
  Teşekkür ve Beğeni

  Evet hatırladım,sizleride tekrardan burada aktif görmek çok güzel.Eskilerden kımseler kalmadı dıyebılırız 2006 kayıtlı olarak.O konu diğer kardeşimize aitti bende hatırladım Bulabilirsem ana sayfaya taşırım,selametle kalınız kardeşim.....
  Alıntı tsunami´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Allah razi olsun kaan kardesim yararli paylasim icin......sizde eskilerdensiniz hatirliyorum onceden okadar cok paylasiminiz olurduki okumaya yetisemezdik hatta bi forum vardi ben ariyorum kac zamanndir ama bulamiyorum yoneticinin odasinin resmi diye farkli bir adida olabilir ama cok guzeldi eger hatirladiysaniz guncellermisiniz yanlis hatirliyo olabilirim belkide mustafaxtar kardesimede ait olabilir....

 6. #6
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.09.06
  Mesajlar: 4.715
  Teşekkür ve Beğeni

  Alıntı KAAN ERDEM´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Evet hatırladım,sizleride tekrardan burada aktif görmek çok güzel.Eskilerden kımseler kalmadı dıyebılırız 2006 kayıtlı olarak.O konu diğer kardeşimize aitti bende hatırladım Bulabilirsem ana sayfaya taşırım,selametle kalınız kardeşim.....
  Tamam kardesim ben cok aradim buluruz insallah eski gunlerin anisina ..selametle dua ile...

 7. #7
  Forum Yöneticisi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.12.06
  Yer: .
  Mesajlar: 11.153
  Teşekkür ve Beğeni

  Güncelleme...........

 8. #8
  Forum Yöneticisi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.12.06
  Yer: .
  Mesajlar: 11.153
  Teşekkür ve Beğeni

  Güncelleme........

 9. #9
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 27.09.07
  Mesajlar: 4.905
  Teşekkür ve Beğeni

  selamun aleyküm Rabbim bilincli bir toplum nasip etsin hanımlara ilim askı nasip etsin ....

 10. #10
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 21.01.13
  Mesajlar: 6.831
  Teşekkür ve Beğeni

  Alıntı kaan erdem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  gusle ve abdeste mani olanlar

  sual: gusle ve abdeste mani olan ve olmayan durumlar nelerdir?
  cevap
  maddeler halinde bildirelim:
  1- burundaki kuru kir altına vedişlerin arasında ve diş çukurunda bulunan yemek artıklarının altına su geçmezse, altı yıkanmazsa gusül caiz olmaz.

  2- deriye yapışmış, hamur, mum, sakız, katı yağ, balık pulu, çiğnenmiş ekmek oje gibi su geçirmeyen şeylerin altını yıkamak farzdır.

  3- guslettikten sonra, bir yerinde zamk gibi su geçirmeyen bir madde gören, kaldırıp altını yıkasa yeterlidir. Yeniden gusletmeye gerek yoktur, maliki’de de böyledir.

  4- kadınların taktıkları spiral ve önden veya arkadan kullandıkları fitil gusle mani değildir.

  5- başa saç ektirmek gusle mani değildir. Altındaki deriyi yıkamak yeterlidir.

  6- dövme yaptırmak günahtır. Ancak gusle, abdeste mani değildir; çünkü dövme deri altından yapılmaktadır. Deri üstünden yapılsa ve çıkmayan bir boya olsa, altına su geçmezse, zamanla vücut onu atar. Onun için zamanla atan boya sürülmez. Peki çıkmayan yağlı boya yapılsa ne olur? çıkmadığı için zaruret olur ve yine gusle mani olmaz. Yani dövme kesinlikle gusle mani değildir.

  7- küpe deliğinde, küpe yoksa ve delik açıksa kulağı ıslatırken, biraz ovunca delik ıslanırsa, yetişir, iplik takmak gerekmez. Küpe deliği kapanmışsa, kapandığı için mahzuru olmaz, deliği açmak gerekmez.

  8- kına, mürekkep gibi boyalar gusle ve abdeste mani olmaz; çünkü altına su geçirir. Fakat yağlı boya, oje, zamk gibi şeyler altına su geçirmediği için gusle ve abdeste manidir.

  9- saç boyaları kına gibidir, altına su geçirir ve gusle mani olmaz.

  10- sıvı yağların altına su geçer. Yağın rengi kalsa da mahzuru yoktur. Gusle, abdeste mani değildir. Ancak katı yağların altına su geçmez.

  katran
  sual:
  sigaranın dişlerde bıraktığı katran gusle mâni midir?
  cevap
  sigaranın diş diplerinde meydana getirdiği katran, sıvı yağlara dâhildir. Gusle mâni değildir. Yıkanınca boyası kalırsa, kına gibidir, yine gusle mâni değildir.

  eldeki zamk
  sual:
  ele bulaşan zamk, abdeste ve gusle mani olur mu?
  cevap
  kolayca çıkan kısmı temizlenir. Zaruret olduğu için, kalanlar, abdeste ve gusle mani olmaz.

  sünnet derisinin altı
  sual:
  sünnet olmamış kimsenin, gusülde sünnet derisinin altını yıkaması farz mıdır?
  cevap
  hayır. Farz değil, müstehabdır. (s. Ebediyye)

  lens
  sual:
  göze lens takmak abdeste ve gusle mani midir?
  cevap
  gözün içi abdestte ve gusülde yıkanmaz. Bunun için lens gusle ve abdeste mani değildir. Yani abdest alırken ve guslederken lensleri çıkarmak gerekmez.

  siğil
  sual:
  ellerimde siğil var. Bunun için ilaç kullanıyorum; fakat ilaç, tıpkı yapıştırıcı 404 gibi. Altına su da geçirmiyor. Gusül ve namaz abdesti için bir mahzuru var mı?
  cevap
  ilaç temizlenince çıkmıyorsa, 404 gibiyse, yani çıkmasına imkan yoksa zararı olmaz, mahzuru yoktur. özürlü olmadan abdest alıp namaz kılarsınız.

  çapak
  sual:
  japon yapıştırıcı, oje, dişlerdeki tartar, sedef hastalığının kabuğu ve çapak, abdeste ve gusle mani olur mu?
  cevap
  bunlardan oje mani olur, çıkarıp altını yıkamak gerekir. Dişlerdeki tartar, kendiliğinden hâsıl olup, kolayca çıkarabilecek bir ilaç da olmadığı için, abdeste ve gusle mani olmaz.[sıze=1]

  [/sıze]sedef hastalığının kabuğu ve çapak da, kendiliğinden hâsıl olmaktaysa da, tahriş etmeden, bunlar çıkarılabildiği kadar çıkarılır. Kalan kısımları abdeste ve gusle mani olmaz. Japon yapıştırıcı ve yağlı boya gibi maddelerse, kolayca çıkarılamaz. çıkarmak için deriyi kazımak da gerekmez. Deriyi tahriş etmeden, çıkarılabildiği kadar çıkarılır, kalan kısmı abdeste ve gusle mani olmaz.

  zeytinyağı
  sual:
  saça sürülen zeytinyağı abdeste mani olur mu?
  cevap
  sıvı yağlar meshe mani olmaz.

  jöle ve rimel
  sual:
  saça sürülen jöle, kirpiğe sürülen rimel abdeste ve gusle mani midir?
  cevap
  bunların altına su geçirirse, abdeste ve gusle mani olmaz. Geçirmezse veya geçirmeyenleri varsa, abdeste ve gusle mani olur. (geçirmiyormuş diye duyduk) demekle, gusle ve abdest mani olmaz. Kesin bilinmesi lazım. Onun bunun söylemesi geçerli olmaz.

  saç boyası
  sual:
  sürmeler ve saç boyaları abdeste, gusle mani midir?
  cevap
  hayır, mani değildir. Kına gibidir, altına su geçirir. Altına su geçirmeyenler varsa, onlar mani olur.
  krem
  sual:
  yüze krem sürdükten sonra altına su geçip geçmeme durumu nasıl olur, abdeste mani olur mu?
  cevap
  eğer krem yoğurt gibi kalın sürülürse, altına su geçirmez. Tereyağ da böyle. Fakat iyice deriye yedirilip katı kısım kalmazsa altına su geçer, abdeste mani olmaz. Yani zeytinyağı gibi olursa abdeste mani olmaz.

  seçim boyası
  sual:
  seçimlerde oy kullandıktan sonra ele sürülen boya, abdeste ve gusle mani midir?
  cevap
  seçim boyası, abdeste ve gusle mani değildir.

  mürekkep
  sual:
  mürekkep abdeste ve namaza mani mi?
  cevap
  mani değildir. Kına, mürekkep gibi altına su geçiren boyalar gusle ve abdeste mani değildir. Oje ve yağlı boyalar, altına su geçirmediği için gusle ve abdeste manidir.

  diş taşları
  sual: dişler arasındaki diş taşlarının abdeste bir zararı var mı?
  cevap
  zararı olmaz, çünkü kendi elimizde değil ve kolayca da çıkaran bir ilaç yoktur.

  gusülde küpeyi çıkarmak
  sual:
  gusülde annem, su ulaşmaz diye küpesini çıkarıyor. Teyzem de, küpe takmazken gusülde küpe takıyor? Hangisinin guslü sahih oluyor?
  cevap
  ikisinin de guslü sahih olur. önemli olan kulak deliğine suyun ulaşmasıdır. Küpesiz olunca ıslak elle hafifçe dokunmakla su girer, küpe takmak gerekmez. Küpe takıyorsa ve küpesi çok sıkıysa, ıslak olarak hafif oynatmak yeter.

  oje gusle ve abdeste manidir
  sual:
  (tırnaklar, saçlar ve dişler ayrı birer uzuv olmadığı için, buraları abdestte ve gusülde yıkamak gerekmez. Bu bakımdan oje, abdeste ve gusle mani olmaz) diyen reformcuya nasıl cevap verilebilir?
  cevap
  tırnak uzvun tamamı değilse, parmak da uzvun tamamı değil, uzuvdan bir parçadır. Eli yıkayıp parmağı yıkamayınca abdest ve gusül olmaz. Bir uzvun tamamını yıkamak şarttır. Fıkıh kitaplarında deniyor ki:
  Iğne ucu kadar kuru bir yer kalsa veya tırnağının altına giren çamur orada kurusa, abdesti sahih olmaz. (hindiyye)

  cünübün bedeninde, guslederken iğne ucu miktarında su değmedik yer kalsa, cünüplüğü gitmez, çünkü bütün bedene suyu ulaştırmak farzdır. (halebi-yi sagir)

  gusülde, ağzının ve burnunun içini ve tepeden tırnağa kadar bütün bedenini, hiçbir kıl dibi kuru kalmamak üzere, güzelce yıkamak farzdır. (nimet-i islam)

  guslün farzının üçüncüsü, tepeden tırnağa kadar, bütün bedeni üzerinde, mum, hamur, göz çapağı gibi, altına suyun geçmesine mani bir şey bırakmamak üzere, bir kere yıkamaktır. (nimet-i islam)

  diş çukurundaki yemek artıkları sert olup, altına su geçmezse, gusül sahih olmaz. (merakıl-felah, tahtavi, feth-ul-kadir, halebi-yi kebir, mecmua-i zühdiyye)

  guslün farzı üçtür. Bunlar, ağza ve buruna su vermek ve vücudun tamamını yıkamaktır. Vücutta bir kıl dibi kuru kalmamalı, kalırsa cünüplükten kurtulamaz. (tergib-üs-salat)

  yıkaması farz olan yerde, iğne ucu kadar ıslanmamış yer kalırsa, abdest sahih olmaz. (i. Ahlakı)

  görüldüğü gibi, vücudun bir yerinde iğne ucu kadar ıslanmadık kuru yer kalsa gusül sahih olmuyor. Elin parçası olan tırnakları ve ağzın parçası olan dişleri de, gusülde yıkamak farzdır.

  Iğne ucu kadar kuru yer, kasten bırakılırsa gusle manidir, fakat farkında olmadan, avuç içi kadar da kuru yer kalsa yine gusle mani olmaz. Acaba kuru yer kaldı mı diye vesvese etmek, tekrar tekrar yıkamak günah olur.

  nasır ilacı
  sual: nasır için verilen bir ilaç, oje gibi tabaka meydana getiriyor. Abdeste mani olur mu?
  cevap
  altına su geçirmeyenler abdeste mani olur. Ancak salih ve uzman bir doktor, (bu hastalığa bundan başka etkili bir ilaç yoktur) derse, o zaman abdest alırken çıkarmak gerekmez. üstüne mesh edilir.

  tırnaktaki kir
  sual: tırnak arasındaki su geçiren kirler gusle ve abdeste mani midir?
  cevap
  altına su geçiyorsa abdeste ve gusle mani olmaz. Kirle necaset ayrıdır. Elbiseye bulaşan çamur, sümük, mazot, yağ gibi kirler temizlenmese bile, necis olmadıkları için namaza mani olmaz. Ancak temiz elbise varken kirli, yağlı iş elbisesiyle namaz kılmak mekruh olur. Elbiseye, namaza mani olacak kadar çok idrar veya necaset bulaşmışsa, o elbiseyle namaz kılınmaz.

  Bunun gibi kirli, çamurlu ayakkabıyla cenaze namazı kılınabilirse de, necis ayakkabıyla kılınmaz.

  diş taşları
  sual:
  su geçirmediği ve çıkarılabildiği hâlde diş taşları gusle mani olmuyor da, diş kovuğundaki hamur niye gusle manidir?
  cevap
  hamur bizim tarafımızdan konuyor. Diş taşı ise elimizde olmayan sebeple meydana geliyor. Diş taşı gibi derideki sedef de kendiliğinden meydana gelip bunları kolayca yok eden bir ilaç da olmadığı yani harac olduğu için gusle mani olmuyor. Tam ilmihâl’de de şöyle deniyor:
  Tartar veya kefeki denilen ve dişlerin dibinde hâsıl olan kireçlenmeler, salgılardan, kendiliklerinden hâsıl oldukları için ve buna mani olan ilaç bulunmadığı için, bunların mevcut olmasında zaruret vardır. Izale edilmesinde harac olanlar, derideki çıbanın, yaranın üstündeki zar, kabuk gibi olup, altlarını yıkamak, dört mezhepte de lazım olmaz. Bunun için, başka mezhebi taklit lazım olmaz. (s. Ebediyye) kaynak dinimizislam sitesidir.......
  allah razı olsun bilgilerimizi tazeleyelimmm..bilmediklerimizi öğrenelim

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. kalp kirmak
  Konu Sahibi nurus Forum Nasihatler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15-11-2008, 19:15

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •