Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 18 Sayfa bulundu

Konu: Erkeğin tesettürü göz kapaklarıdır...

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Teşekkür ve Beğeni

Erkeğin tesettürü göz kapaklarıdır...

TESETTÜR ÖNCE ERKEKLERE FARZDIR: NUR suresi'nde önce "mümin erkeklere", sonra "mümin kadınlara" hitap edilir.

Sûrenin 30. ayeti, "Mümin erkeklere söyle..." diye başlar, 31. ayeti ise "mümin kadınlara söyle..." diye başlar. Erkeklerin tesettürü ile kadınların tesettürü arasında bir ayetlik öncelik farkı var demek ki...

Tesettür önce bakışla ilgilenir, bakılan şeyle değil: Nûr suresinde "mümin erkeklere de mümin kadınlara da öncelikle "bakışlarını haramdan kısma"ları söylenir.

"Mü'min erkeklere söyle: gözlerini sakınsınlar..." "Mümin kadınlara söyle gözlerini sakınsınlar..."

Tesettür sadece başını örtmek değildir: Nûr suresinde başörtüsü sorumluluğu olmayan erkeklere de, başörtüsü sorumluluğu olan kadınlara da "ırzlarını korumaları" söylenir ki, ırzı korumak başı açık erkeklere de başı kapalı kadınlara da farzdır, başını kapatmış olsa da kadınlar ırzını korumuyor olabilir, başını ört(e)mese de kadınlar ırzını koruyor olabilir. Başının açıklığı dert edilmeyen bir erkek de "ırzını korumayarak" tesettürsüzlük yapabilir.

Tesettür önce iman etmektir: Nûr sûresinde "iman eden" erkeklere ve "iman eden" kadınlara tesettür emredilir.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Önce - Sonra konusuna girecek olursak, erkeğin önce bakışlarına sahip çıkması emredilir evet. Burada bakılandan bahsedilmedi henüz. Fakat bakılan bir şey var ki ilk uyarı erkeğe geldi bu ayette. O halde bakılan nedir?

Bakılan :
    Bakılan bir kadın ise erkeğin bakmasından önce kadının kendini düzeltmesi gerekir ki tesettürlü veya değil bazı kadınlar bakılmak için ellerinden geleni yapıyor adeta. Bakılan başka bir şeyse, ona burada değinmek istemiyorum. Kadın her halikarda o örtüyle kendini koruyacak. Değerli hazineler kapalı kasalar ardında saklanıyorsa, kadın da değerlidir, her değerli şey gibi gizlidir, örtü altında gizlenmelidir.

Bakan :
    Bakan kişi bu ayette önce erkek olduğu ele alındığından önce bakan kişinin karşısında ne görürse görsün mutlaka bakışlarını indirmesi emredilir. O halde baktığı şey bir kadınsa ister tesettürlü olsun ister çıplak, erkeğin bakışlarına sahip çıkması emredilir.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

İslam'da günde 1 defa yemek yeme vardır.Bu, sünnettir.İkramlar ise müstesnadır.Asr-ı saadet devri bittikten sonra bu 2 veya 3' e çıkarmışlardır.Bununla birlikte, fazla yemek yiyen bir kimsenin kalbinde ve beyninde şehevi düşünce ve arzular zuhur edecektir.Hal böyle olunca da fazla öğün yemek yiyen bir kimsenin gözünü haramdan beri alması pek zor görülmektedir.İmam-Gazali bu hususta "İhyu Ulûmiddîn" adlı eserİnde bundan kurtulmanın, yani öğünleri asgariye düşürmenin yollarını geniş bir şekilde izah etmiştir.Diyeceğim o ki, günde 1'den fazla yemek yiyen bir müslümanın şehevi arzuları azalmaz aksine artar.Günümüzde tutulan avam-ı nas oruçlarınında hiçbir faydası görülmemektedir.Günlük şehveti bir nebze azalsa bile akşam iftar yemeğini fazla kaçıracağı için durum aynı devam edecektir ve değişen hiçbir şey de olmayacaktır.

Bunları ben erkeklerin harama bakmamak için bir çözüm yolu olarak kısaca sizlere izah etmeye çalıştım.Teferruatını İhya'dan öğrenebilirsiniz.Bu anlattıklarım kadınlarımız içinde geçerlidir.Onlarında erkeklere bakmasının haram olduğunu her halde anlatmaya gerek yoktur.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı Xyria´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Önce - Sonra konusuna girecek olursak, erkeğin önce bakışlarına sahip çıkması emredilir evet. Burada bakılandan bahsedilmedi henüz. Fakat bakılan bir şey var ki ilk uyarı erkeğe geldi bu ayette. O halde bakılan nedir?

Bakılan :
    Bakılan bir kadın ise erkeğin bakmasından önce kadının kendini düzeltmesi gerekir ki tesettürlü veya değil bazı kadınlar bakılmak için ellerinden geleni yapıyor adeta. Bakılan başka bir şeyse, ona burada değinmek istemiyorum. Kadın her halikarda o örtüyle kendini koruyacak. Değerli hazineler kapalı kasalar ardında saklanıyorsa, kadın da değerlidir, her değerli şey gibi gizlidir, örtü altında gizlenmelidir.

Bakan :
    Bakan kişi bu ayette önce erkek olduğu ele alındığından önce bakan kişinin karşısında ne görürse görsün mutlaka bakışlarını indirmesi emredilir. O halde baktığı şey bir kadınsa ister tesettürlü olsun ister çıplak, erkeğin bakışlarına sahip çıkması emredilir.
    doğrudur kardeşim ayeti kerimedede öncelik sırasına bakıcaksak müminlere diyor sonra müminelere...

Forum Üyesi
    Yer: Mevlana diyarı
    Teşekkür ve Beğeni

güzel bi konuya değinmişsin tesettür denince akla hep kadınlar gelir ya nedense!

eyvallah can

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı VaVeyla´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    güzel bi konuya değinmişsin tesettür denince akla hep kadınlar gelir ya nedense!

eyvallah can
    ALLAH razi olsun karde;'m///

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı VaVeyla´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

eyvallah can
    çünkü kimse erkeğe kardeşim siz ne yapıyorsunuz dememiş ki. Namaz kılarken giydiğin pantolon setrül avreti kurtarmıyor demezsen göze gelene kadar farz olan namazda gümbürtüye gidiyor.

Moderator
    Teşekkür ve Beğeni

............

Tesettür önce iman etmektir: Nûr sûresinde "iman eden" erkeklere ve "iman eden" kadınlara tesettür emredilir.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Erkek ve kadın.

İkisi de belli yerlerini örtecek. Emir böyle.

Karşındaki insan örtülü olsun olmasın o seni bağlamaz, karşında birini gördüğün zaman :
    İkisi de bakışlarını yere indirecek. Emir böyle.

İkisi de emredildiği gibi uygulayacak. O zaman giyinmiş çıplaklar günaha girsin bakan gözler değil. Ben bunu görünce ne diyorum biliyormusunuz ? "Senin günahına ortak olmayacağım" Sen istersen iç çamaşırıyla çık sokağa. Ben senin günahına ortak olmayacağım.

Dün bir başörtülü kadın gördüm, başında kahverengi bir başörtüsü, üstünde bir pardesü. Yüzünde Bülent Ersoy'unki gibi ağır makyaj, pardesünün içinde de "diz altı" etek. giymiş! Estağfurullah çeke çeke yola devam...

Çok daha önce de bir erkek gördüm. ateş kırmızısı "slip mayo" giymiş! Lanet ede ede yola devam...

Öyle bir zaman gelecek ki dinine sahip çıkmak ateşten gömlek giymek gibi olacak demiş efendimiz..

Bir kadın duydum, genç ve güzel olduğu belli olmasın diye çarşafın altına tencere "giyermiş", sırt bölgesine - ki kambur görünsün diye. Kambur kadınla kimse ilgilenmez diye.

Bir erkek duydum, "nazar ber kadem" diyor, bakışları sürekli ayak ucunda.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

selamun aleyküm tesettürün kadını erkegi yok....
    Rabbbim uyguluyanlardan eylesin...

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)