Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 45 Sayfa bulundu

Konu: KOCANIN KARISI ÜZERİNDEKİ HAKLARI

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Teşekkür ve Beğeni

RE: KOCANIN KARISI ÜZERİNDEKİ HAKLARI

ALLAH RAZI OLSUN YİNE ÇOK GÜZEL AYDINLATTINIZ BİZLERİ..

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

sevval yazdı:
    TAMAM HERŞEY GÜZEL ANLATILMIŞ HER HANIMDA BİLİR PEKİ BAYANLARIN KOCASI KADINLARIN NE HAKKI VARDIR KOCALARINDAN.....KOCALAR SAYGIDAN OTURU BABALARI VE ANNELERİ HANIMLARINA SÖZ SÖYLERKEN LAF ATARKEN GELİN HAKLI İKEN HAKSIZ YERE DÜŞÜNCE KOCA DA SESİNİ ÇIKARMADAN ANNESİNE BABASINA KARŞI GELMEZ.AMA EŞİNİ BİR KENARA ATMIŞ OLUR.VE BUNA BENZER OLAYLARDA ERKEKLERE NE GÖREV DÜŞÜYOR......

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

levent 76 tebessümd, merveirem ve sevval kardeşlerim saolun. Rabbim cümlemizden razı olur inşaallah..

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

makinaci06 yazdı:
    ALLAH RAZI OLSUN ZERRİNCİM NE O SENDE Mİ MERAK SALDIN BU KONULARA
    cümlemizden inşaallah çiğdemcim.. olabilir tabi öğrenelim dimi

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

makinaci06 yazdı:
    ALLAH RAZI OLSUN ZERRİNCİM NE O SENDE Mİ MERAK SALDIN BU KONULARA
    cümlemizden inşaallah çiğdemcim.. olabilir tabi öğrenelim dimi

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

sadece_eda yazdı:
    ALLAH RAZI OLSUN YİNE ÇOK GÜZEL AYDINLATTINIZ BİZLERİ..
    cümlemizden inşaallah kardeşim..

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

sevval yazdı:
    sevval yazdı:
    TAMAM HERŞEY GÜZEL ANLATILMIŞ HER HANIMDA BİLİR PEKİ BAYANLARIN KOCASI KADINLARIN NE HAKKI VARDIR KOCALARINDAN.....KOCALAR SAYGIDAN OTURU BABALARI VE ANNELERİ HANIMLARINA SÖZ SÖYLERKEN LAF ATARKEN GELİN HAKLI İKEN HAKSIZ YERE DÜŞÜNCE KOCA DA SESİNİ ÇIKARMADAN ANNESİNE BABASINA KARŞI GELMEZ.AMA EŞİNİ BİR KENARA ATMIŞ OLUR.VE BUNA BENZER OLAYLARDA ERKEKLERE NE GÖREV DÜŞÜYOR......
    S.A
    ZERRİN KARDEŞİM KUSURA BAKMAZSA BEN BİRKAÇ ALINTIYLA CEVAP VEREYİM

— Allaha ibadet edin, O'na hiçbir şeyi eş tutmayın. Anaya, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, YANINIZDAKİ
    ARKADAŞA (Eşinize) yolda kalmışa, sağ ellerinizin mâlik olduğu kimselere iyilik edin. Allah, kendini beğenen ve dâima böbürlenenleri sevmez. (Nisâ sûresi, âyet: 36)

Peygamberimiz son vasiyyetlerinde üç şeyden bahsetti. Ağlıyarak konuşabiliyordu. Öyle ki bir ara dili titredi. Sesi kısıldı. Şöyle diyordu

— Namaz, namaz, namazınıza dikkat edin, ihmal etmeyin!..
    Sağ elinizin altındakilere (köleler, hizmetçiler, işçiler) kudretlerinin fevkinde vazife yüklemeyin !... Allahdan korkun, Allahdan korkun kadınların hukuku hakkında!. Zira onlar sizin yardımcılarınız ve esirlerinizdir. Onlar size Allanın emânetidir. Allahın bir sözü ile onların herşeyi size helâl kılındı.

Gene Allah Resulü buyurdular :
    — Hangi erkek, karısının huysuzluklarına sabır ve tahammül ederse Allah ona, Eyyüp aleyhisselâmın belâlara sabrı neticesinde verdiği ecri verir. Hangi kadın, kocasının huysuzluklarına sabır ve tahammül ederse Allah ona, Fir'avunun karısı Âsi-ye'ye verdiği sevabı verir.

Karısı ile hoş geçinmek, sadece ona ezâ etmemekten ibaret değildir. Ondan, herhangi bir suretle gelebilecek ezalara katlanmak, o öfkelenince ona mülâyemetle muamele etmek te lâzımdır. Nitekim peygamberimizin eşleri bazan peygamberimize sözle mukabelede bulunurlardı. Resûlüllah böyle anlarda onlara mülâyemetle muamele ederdi. Bir gün Hz. Ömerin eşi kendisine sözle mukabele etmişti. Hz. Ömer ona, «Bana karşı sözle huysuzluk mu ediyorsun?» dedi. Karısı, «Resülüllah senden daha hayırlı olduğu halde onun eşleri ona yapıyorlar!» diye cevap verdi. Hz. Ömer de şöyle dedi :
    — Eğer peygambere sözle karşılık verdiyse Hafsa hatâ etmiş.

Daha sonra Hz. Ömer, peygambere sozle karşı gelmekten Hafsayı sakındırarak şöyle dedi :
    — Ebubekirin kızına bakarak peygambere sözle karşı gelme. Zira o, Resûlüllahın sevdiğidir.

Bir defasında Resûlüllah ile eşleri Hz. Âişe arasında sözlü niza olmuştu. Hz. Ebûbekiri aralarında hakem tayin ettiler. O, onları dinlemek üzere gelince, peygamberimiz, Hz. Âişeye «Konuş, yahut ben konuşayım!» dedi. Hz. Âişe de, «Sen konuş, fakat doğruyu söyle!» dedi. Onun bu sözü üzerine Hz. Ebûbekir ona bir tokat attı. Öyle ki ağzınıburnunu kanattı ve :
    — Ey nefsinin düşmanı! Bir de yalan mı söyliyecekti ? dedi.
    Hz. Âişe, peygamberimizin arkasına kaçıp oturdu. Peygamberimiz, kayın babası Hz. Ebûbekire dedi ki :
    — Biz böyle yapmanızı istemezdik!

Enes İbni Mâlik -Allah ondan razı olsun- der ki :
    — Allah Resulü, kadınlara ve çocuklara karşı insanların en merhametlisiydi.

Erkeğin, eşi ile şakalaşıp oynaşması da kadının kocası üzerindeki hakları cümlesindendir. Zira kadınların gönlü böyle şeylerden hoşlanır. Resul aleyhisselâm, eşlerinin akıl ve kültürleri seviyesine inerek onlarla şakalaşır ve oynaşırdı. Hatta rivayete göre Hz. Âişe ile koşu müsabakaları yapar, bazan biri diğerini, bazan diğeri birini geçerdi.

Peygamberimiz, insanların, karısına en çok izzet-i ikramda bulunanıydı.
    Hz. Âişe anlatır :
    — Bir defasında Aşure günü bazı sesler işittim. Habeşlilerden ve diğerlerinden bir kısım insanlar şakalaşıp oynuyorlardı. Resûlüllah bana, «Onların oyununu seyretmek ister misin?» dedi. «Ben, «Evet!» dedim. Allah Resulü, kapının önüne durdu. Kolunu kapıya koydu. Elini uzattı. Ben çenemi elinin üstüne koydum. Onlar oynuyorlar, ben de seyrediyordum. Biraz seyrettikten sonra Allah Resûlü, «Yeter!» dedi. Ben daha seyretmek istedim. O, «Ey Âişe, yeter!» dedi. Ben de, «Peki!» dedim. Oyunculara işaret etti. Onlar da Uzaklaştılar.

Sonra Allah Resulü buyurdular ki :
    — İman bakımından müminlerin en kâmili, ahlâkça en güzel olanı ve aile efradına en çok lûtufkâr davrananıdır.

— Sizin en hayırlınız karısına hayırlı olandır. Ben, sizin, eşine en hayırlı olanınızım.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

mk5834 yazdı:
    sevval yazdı:
    sevval yazdı:
    S.A
    ZERRİN KARDEŞİM KUSURA BAKMAZSA BEN BİRKAÇ ALINTIYLA CEVAP VEREYİM

— Allaha ibadet edin, O'na hiçbir şeyi eş tutmayın. Anaya, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, YANINIZDAKİ
    ARKADAŞA (Eşinize) yolda kalmışa, sağ ellerinizin mâlik olduğu kimselere iyilik edin. Allah, kendini beğenen ve dâima böbürlenenleri sevmez. (Nisâ sûresi, âyet: 36)
    Peygamberimiz son vasiyyetlerinde üç şeyden bahsetti. Ağlıyarak konuşabiliyordu. Öyle ki bir ara dili titredi. Sesi kısıldı. Şöyle diyordu :
    — Namaz, namaz, namazınıza dikkat edin, ihmal etmeyin!..
    Sağ elinizin altındakilere (köleler, hizmetçiler, işçiler) kudretlerinin fevkinde vazife yüklemeyin !... Allahdan korkun, Allahdan korkun kadınların hukuku hakkında!. Zira onlar sizin yardımcılarınız ve esirlerinizdir. Onlar size Allanın emânetidir. Allahın bir sözü ile onların herşeyi size helâl kılındı.
    — Hangi erkek, karısının huysuzluklarına sabır ve tahammül ederse Allah ona, Eyyüp aleyhisselâmın belâlara sabrı neticesinde verdiği ecri verir. Hangi kadın, kocasının huysuzluklarına sabır ve tahammül ederse Allah ona, Fir'avunun karısı Âsi-ye'ye verdiği sevabı verir.
    Karısı ile hoş geçinmek, sadece ona ezâ etmemekten ibaret değildir. Ondan, herhangi bir suretle gelebilecek ezalara katlanmak, o öfkelenince ona mülâyemetle muamele etmek te lâzımdır. Nitekim peygamberimizin eşleri bazan peygamberimize sözle mukabelede bulunurlardı. Resûlüllah böyle anlarda onlara mülâyemetle muamele ederdi. Bir gün Hz. Ömerin eşi kendisine sözle mukabele etmişti. Hz. Ömer ona, «Bana karşı sözle huysuzluk mu ediyorsun?» dedi. Karısı, «Resülüllah senden daha hayırlı olduğu halde onun eşleri ona yapıyorlar!» diye cevap verdi. Hz. Ömer de şöyle dedi :
    — Eğer peygambere sözle karşılık verdiyse Hafsa hatâ etmiş.
    Daha sonra Hz. Ömer, peygambere sozle karşı gelmekten Hafsayı sakındırarak şöyle dedi :
    — Ebubekirin kızına bakarak peygambere sözle karşı gelme. Zira o, Resûlüllahın sevdiğidir.
    Bir defasında Resûlüllah ile eşleri Hz. Âişe arasında sözlü niza olmuştu. Hz. Ebûbekiri aralarında hakem tayin ettiler. O, onları dinlemek üzere gelince, peygamberimiz, Hz. Âişeye «Konuş, yahut ben konuşayım!» dedi. Hz. Âişe de, «Sen konuş, fakat doğruyu söyle!» dedi. Onun bu sözü üzerine Hz. Ebûbekir ona bir tokat attı. Öyle ki ağzınıburnunu kanattı ve :
    — Ey nefsinin düşmanı! Bir de yalan mı söyliyecekti ? dedi.
    Hz. Âişe, peygamberimizin arkasına kaçıp oturdu. Peygamberimiz, kayın babası Hz. Ebûbekire dedi ki :
    — Biz böyle yapmanızı istemezdik!
    Enes İbni Mâlik -Allah ondan razı olsun- der ki :
    — Allah Resulü, kadınlara ve çocuklara karşı insanların en merhametlisiydi.
    Erkeğin, eşi ile şakalaşıp oynaşması da kadının kocası üzerindeki hakları cümlesindendir. Zira kadınların gönlü böyle şeylerden hoşlanır. Resul aleyhisselâm, eşlerinin akıl ve kültürleri seviyesine inerek onlarla şakalaşır ve oynaşırdı. Hatta rivayete göre Hz. Âişe ile koşu müsabakaları yapar, bazan biri diğerini, bazan diğeri birini geçerdi.
    Peygamberimiz, insanların, karısına en çok izzet-i ikramda bulunanıydı.
    Hz. Âişe anlatır :
    — Bir defasında Aşure günü bazı sesler işittim. Habeşlilerden ve diğerlerinden bir kısım insanlar şakalaşıp oynuyorlardı. Resûlüllah bana, «Onların oyununu seyretmek ister misin?» dedi. «Ben, «Evet!» dedim. Allah Resulü, kapının önüne durdu. Kolunu kapıya koydu. Elini uzattı. Ben çenemi elinin üstüne koydum. Onlar oynuyorlar, ben de seyrediyordum. Biraz seyrettikten sonra Allah Resûlü, «Yeter!» dedi. Ben daha seyretmek istedim. O, «Ey Âişe, yeter!» dedi. Ben de, «Peki!» dedim. Oyunculara işaret etti. Onlar da Uzaklaştılar. Sonra Allah Resulü buyurdular ki :
    — İman bakımından müminlerin en kâmili, ahlâkça en güzel olanı ve aile efradına en çok lûtufkâr davrananıdır.
    — Sizin en hayırlınız karısına hayırlı olandır. Ben, sizin, eşine en hayırlı olanınızım.
    a.s. abim. saolasın.. Allah (c.c.) razı olsun..

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

MK5384 AGBİM ALLAH RAZI OLSUN GÜZEL BİR ANLATİMDİ.BİZİM BORCUMUZ VAR BU BORÇ YUKLU BİRAZ EŞİMİN BABASINDAN KAYNAKLANIYOR VE AİLEYİ ETKİLEDİ.AİLECEK ÇALIŞIYORUZ .TABİİ BU BORÇ BİİZ ÇOK ETKİLİYOR EN ÇOKTA BENİ ONUN İÇİN EŞİMLE BEN HEP TARTIŞIYORUM .TARTIŞMAYIDA BEN ÇIKARTIYORUM VE UZATIYORUMDA BAZEN KUS OLDUGUMUZ GUNLERDE OLUYOR ..İSLAMDA BU ZERRİN NİN YAZDILARIN ÇOĞUNU GÖREVİMİN OLDUĞUNU BİLİYORUM AMA BU STREESS SIKINTI BU GOREVLERDEN ALIKOYUYOR.İSTEMİYEREKTE OLSA BEN ÇOK KIZIYORUM KAVAGYI BEN ÇIKARTIYORUM ..AMA ELİMDE DEĞİL BANA DUA EDİN EŞİMİ SEVİYORUM AMA BORÇ SIKINTISI BENİ ÇOK ETKİLİYOR AĞZIMDAN ÇIKAN KELİMELERE DİKKAT ETMİYORUM.YİNE ALLAH RAZI OLSUN SİZLERDEN BU EŞ ARASINDA ÇIKAN TARTIŞMALARLA İLGİLİ HADİSLER VARSA ONLARI DA AKTARIRSANIZ BİLGİLENMİŞ OLURUZ....

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

benim acizane fikrim ;

Anne baba haksız da olsa nasılki oğlu susuyor başını öne eğiyorsa gelinde haddini bilmeli saygıda kusur etmemeli haklıda olsa haksız da olsa anne babaya saygı etmekte kusur etmemek lazım.
    Anne baba hayatta bir daha bulunmaz ama eş hanım ahlaklı bir kız her zaman bulunur.

Anne babanın hakkınıda gece gündüz çalışsa ödeyemecek olanlarda yine o anne babanın çocukları olduğunu unutmamalıyız.

Gelinlerimizde bunu bilerek evlenmeli yok ben kaynana çekemem kayınbaba dinlemem düsturunda yaşayan kendini bilmez insanlar gerçekten çok.ALLAH onların yanına elbet bırakmayacaktır yaptıklarını.Bizler islam ahlakıyla ahlaklanmış yetişmiş insanlar olarak sevval in neden böyle isyankar bir tavırla yazdığını anlayamadım.bir anne baba ne kadar kötü olursa olsun evlatlarını düşünürler.

Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)