B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m
Esselâmu aleykum…

Konu : On Sahih Hadisi Şerif 35 (341-350)

341- “ İnsanların hayırlısı ömrü uzun olup da güzel ameller yapandır. İnsanların şerlisi (kötüsü) ömrü uzun olup da kötü işler yapandır.” ( Faydul kadir hadis no 4039)

342- “ (Erkek için) Hayırlı olan eş: Yüzüne bakınca sevgi hissi veren, senin istediğini yapan, senin yokluğunda kendisini muhafaza eden ve senin malını koruyandır.” ( Faydul kadir hadis no 4046)

343- “ (Allah’u teâlâ indinde) En hayırlı kurtuluş kapısı sadakadır.” ( Faydul kadir hadis no 4048)


(Yüce Allah’ın rızasını kazanmak için fakirlere verilen yardım, mal, para gibi.)

344- “ En hayırlı birlikte olduğun kişiler: Onu gördüğünde Sana Allah’ı hatırlatandır. Mantıklı oluşundan dolayı amelinizi çoğaltandır. Yaptıkları size ahireti hatırlatandır.” ( Faydul kadir hadis no 4063)

345- “ Dininizi kolaylaştıran, hayırlı olanınızdır.” ( Faydul kadir hadis no 4067)


(Zora, yokuşa koşmayan.)

346- “ (Camide ve cenaze namazında) En hayırlı saflar erkekler için ön saflardır, çok sevap kazandırır. Arka saflar az sevap kazandırır. Kadınlar için arka saflar daha hayırlıdır, çok sevap kazandırır. Ön saflar az sevap kazandırır.”
( Faydul kadir hadis no 4072)

347- “ Mü’min insanın edindiği en hayırlı olan şey iyi ahlaktır. Kötü insanın edindiği ise iyi görüntü altında kötü kalptir.” ( Faydul kadir hadis no 4079)

348- “ Kişinin ardında bıraktığı (Kullanıldığı süre hayır defterine yazılmaya devam edecek olan) hayırlı üç husus vardır: Ona dua edecek hayırlı salih evlat, arkasından ona sürekli ecir kazandıracak sadakayı cariye (Yaptırdığı cami, okul, köprü, su getirme gibi) ve kendinden sonra istifade edilecek ilim.” ( Faydul kadir hadis no 4084)


(Verdiği ilim besmele dahi olsa gerek çocuklarına olsun gerekse başkalarına.)

349- “ Âlemin dört hayırlı kadını: İmran kızı (Hz.) Meryem, Huveylid kızı (Hz.) Hatice (Validemiz), Muhammed (s.a.v.) in kızı (Hz.) Fatıma (r.a.) firavunun zevcesi (Hz.) Asiyedir.” (Faydul kadir hadis no 4088)

350- “ Güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Ogün Âdem (a.s.) yaratıldı ve Cennete girdi. O gün Cennetten çıkarıldı. Kıyamet de ancak Cuma günü kopacaktır.” ( Faydul kadir hadis no 4095)


Cenabı Allah Müminleri Kuran’ı Kerimden ve peygamberimiz s.a.v.’in yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. e Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar… Hoşçakalın… Mekkavi…