B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m
Esselâmu aleykum…

Konu : On Sahih Hadisi Şerif 30 (291-300)

291- “ Gece el ayak çekildikten sonra geç vakitlere kadar oturmaktan kaçının, başınıza ne geleceğini Allah’tan başka kimse bilmez.” ( Faydul kadir hadis no 2891)

292- “ Satışta sakın yemin etmeyin. Yemin malın değerini ve bereketini yok eder.” (Faydul kadir hadis no 2904)

293- “ Kadın evde yalnız ise yabancı erkek (tek başına)sakın içeri girmesin.” (Faydul kadir hadis no 2905)


(İçerideki kadına nikâh düşmeyen, örneğin; kadının babası, annesi, kardeşleri, amcaları gibi yani bu kadınla evlenmesi dinen caiz olmayan akrabalardan biri yanında olmadan yabancı bir erkeğin içeri girmesi haramdır.)

294- “ Sakın dininizi zorlaştırmayın kolaylaştırın. Sizden önceki kavimler dinlerini zorlaştırdıkları için helâk edildiler.”
( Faydul kadir hadis no 2909)

295- “ Kadın koku kullanarak dışarı çıkar yabancılar da bu kokuyu hissederse o kadına en büyük günah yazılır.” ( Faydul kadir hadis no 2971)

296- “ Bir Müslüman’a dört mümin hayırlı adamdır diye şahadet ederse Allah onu Cennete sokar, üç veya iki şahit olsa bile.” ( Faydul kadir hadis no 2975)

297- “ Bakara suresinin son iki âyetini (Amenerrasülü’yu) yatmadan önce (Veya yatsı namazından sonra) okuyan O gece her türlü kötülüklerden korunur.” ( Faydul kadir hadis no 3031)


(İnsanların, cinlerin, şeytanların şerlerinden ve her türlü afetlerden korunur.)

298- “ İhsan: Allah’a ibadet yaparken onu görüyormuş gibi yapmak. Sen onu görmüyorsan O seni görür.” ( Faydul kadir hadis no 3042)

299- “ Üç el vardır; Allah’ın eli en üsttedir, sonra gelen veren eldir, sonra gelen alan eldir. Acze kapılma sen doğru olanı yap.” ( Faydul kadir hadis no 3091)


(Ailenden, çocuklarından başla ihtiyaç sahiplerini de kolla.)

300- “ İman: Allah’a, Meleklerine, Kitaplarına, Peygamberlerine iman etmek, Cennete, Cehenneme, teraziye, ölümden sonra dirilmeye iman etmek, kadere, hayra ve şerre İman etmektir.” ( Faydul kadir hadis no 3093)

Cenabı Allah Müminleri Kuran’ı Kerimden ve peygamberimiz s.a.v.’in yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. e Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar… Hoşçakalın… Mekkavi…