B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m
Esselâmu aleykum…

Konu : On Sahih Hadisi Şerif 24 (231-240)

231- “ Kadın ince, eğri, senin doğrultamayacağın bir kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Onunla o halde iken tatlı, zevkli bir yaşam sür (cenabı Allah’a ve peygambere inancı olması kaydı ile). Onu doğrultmaya kalkar isen onu kırarsın. Kırmak ise ayrılık olabilir.” ( Faydul kadir hadis no 2111 )

232- “ Kadın dini, malı, güzelliği için nikahlanır. Sen dindar olanını seç.”
( Faydul kadir hadis no 2114 )

233- “ Heykel olan (gölgesi olan) ve resim asılı eve Melekler girmez.” ( Faydul kadir hadis no 2126 )


(Her türlü canlıyı temsil eden insan veya hayvan resimleri ve cisimli gölgesi olan heykeller için geçerlidir.)

234- “ Ölüm korku verir. Eğer bir cenaze görürseniz ayağa kalkın.” ( Faydul kadir hadis no 2131 )

235- “ Ölen kişi, dirinin ağlamasından (Ağıt yakmasından) azap duyar.” ( Faydul kadir hadis no 2133 )

236- “ Ümmetim için en çok çekindiğim husus şudur: Ağzı laf yapmasını bilen, bilgili münafıktır.” ( Faydul kadir hadis no 2191 )


(Dünya hayatımızda zaman zaman böyle münafıklara şahit olmaktayız.)

237- “Kıyamet günü kişinin en çok nedamet duyacağı husus; Ahiretini dünyada basit bir şey için değişmiş olmasıdır.” ( Faydul kadir hadis no 2201 )

238- “ En iyi yemeğiniz ateş üzerinde pişendir.” ( Faydul kadir hadis no 2203 )

239- “ En değerli kurban semiz ve pahalı olandır.” ( Faydul kadir hadis no 2211 )


(Kurban derisini kesim karşılığı olarak bırakmak kesinlikle yanlıştır. Kesim ücreti ayrıca ödenir veya pazarlığa dahil edilir kurbanın derisi de güvenilir bir yere hayır olarak verilir.)

240- “ Cennetin en az sakinleri kadınlardır.” ( Faydul kadir hadis no 2215 )

(Çünkü bazı yaşlı kadınlar bile dışarıda dikkat çekmek için ellerinden gelen her türlü gayreti göstermektedirler. 1117 nolu hadisi şerif ise şöyle buyurmaktadır : (Cennete baktım gördüm ki (Dünyada iken) çoğu fakir kimselerdi. Cehenneme baktım gördüm ki çoğu kadındı.) Dolayısıyla yüce Allah kadınlarımıza, kızlarımıza hidayet versin de makyaj malzemelerini, parfümlerini kendi evlerinde kocaları için kullansınlar. Bazıları da dışarıda dar pantolondan, tayt giymekten, düşük kemer ile kasık, bel, göbek göstermekten, mini etekten, çirkin deniz kıyafetlerinden, vazgeçsinler de, Cenabı Allah’ın rahmetine ve hidayetine erişsinler. Fakat gerçek olan şudur ki; kesin dönüş yaparak Yüce Allah’a ve Hz. Peygamber’e sığınarak itaat eden kadınları, Cenâbı Allah cenneti ile ödüllendirecektir. Yüce Allah âyeti kerimede şöyle buyurmaktadır: (Allah mümin erkeklere ve mümin’e kadınlara, altlarından ırmaklar akan cennetler vaad buyurdu. Orada ebedi kalacaklardır.) (Tevbe Sûresi 72. âyet) Hurilerden daha güzel yaratılan Cennetteki dünya kadınları, güzellikte o kadar ileride olacaklar ki bu kadınlar için 7406 nolu hadisi şerif şöyle buyurmaktadır: (Eğer Cennet kadınlarından birisi yeryüzüne teşrif etse yeryüzü misk kokusu ile dolar, onun parlaklığı da güneşin ve ayın ışığını yok eder.) Yani güneşin ışığını kapatacak kadar parlaklığa ve cazibeye sahip olan bir kadın bundan daha güzel bir şeyi tahayyül etmesi mümkün değildir.

Cenabı Allah Müminleri Kuran’ı Kerimden ve peygamberimiz s.a.v.’in yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. e Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar… Hoşçakalın… Mekkavi…