Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: On Sahih Hadisi Şerif 23 (221-230)

 1. #1
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 27.04.12
  Mesajlar: 100
  Teşekkür ve Beğeni

  On Sahih Hadisi Şerif 23 (221-230)

  B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m
  Esselâmu aleykum…

  Konu : On Sahih Hadisi Şerif 23 (221-230)

  221- “ Şeytan ezan sesini işitince seslice yellenerek kaçar, ezan bitince geri döner ve insanlara vesvese vermeye devam eder. Gamet sesini işitmemek için uzaklara kaçar, bitince döner vesveseye devam eder.” (Faydul kadir hadis no 2028 )

  222- “ Şeytan âdemoğlunun damarında kanın dolaştığı gibi dolaşır.” ( Faydul kadir hadis no 2036 )


  (Yukarıdaki Peygamber s.a.v.’in sahih hadisi şerifiyle ilgili açıklama şöyledir; Şeytan ve şeytanın başı iblis her yere kolaylıkla gidebilen ve istediği şekle girebilen Allah’ın yaratıklarından birisidir. Yüce Allah bütün varlıklardan Hz. Âdem’e secde etmesini istemiş hepsi secde ederek varlığını kabul etmedi. Fakat aslı cinlerden olan şeytanların başı iblis, gururlanarak ve kibirlenerek Yüce Allah’a karşı gelmiş ve secde yapmamıştır. Bu itaatsizliği yüzünden Allah'ın huzurundan kovulmuş kâfir ve lâin sıfatını da burada almıştır. Şeytanın insana olan ezeli düşmanlığı burada başlamıştır. Cennetten kovulan şeytanın işi gücü insanları doğru yoldan saptırmaktır. Yüce Allah’ın ve peygamber s.a.v.’in yasak kıldığı hususları güzelleştirerek süsleyerek bazı insanları kurduğu tuzaklara düşürmektir. Kuran ahlâkından uzaklaştırmak için her türlü çabayı gösteren bir mahlûktur. Bizim ebedi ve ezeli düşmanımızdır. Ayeti kerime şöyle buyurmaktadır: (Yine o vakti hatırla ki biz, meleklere: "Âdem'e secde edin!" demiştik. İblis hariç olmak üzere onlar hemen secde ettiler. İblis cinlerdendi, Rabbinin emrinden dışarı çıktı.) (Kahf süresi 50. âyet)

  223- “ Kul kabire konunca ailesini, arkadaşlarını terk eder. Onu kabire getirenlerin ayak seslerini işitir. Ona iki melek gelir (Münker ve nekir). Derler ki: Bu adam Muhammed hakkında ne dersin? (Hz. Muhammed s.a.v.) Mümin kişi der ki: Ben onun Allah’ın kulu ve resulü olduğuna şahadet ederim. Denilir ki: Ateşte kalacağın yere bak, fakat Allah seni o yerden uzaklaştırdı. Onun yerine sana Cennetteki şu yeri verdi. Ve o yeri görür, kabri yetmiş arşın genişler ve içinde güzel kokular ve yeşillikler oluşur. Kıyamet kalkış gününe kadar. Kâfir veya münafık kişiye denilir ki: Bu adam Muhammed hakkında ne dersin? (Hz. Muhammed s.a.v.) der ki: Bilmiyorum insanların dediği şeyi derim. Derler ki: Ne bildin, nede okudun (Kuranı) . Sonra demir bir mızrak ile iki kulağının arasına vurulur. Öyle bir çığlık atar ki konuşanların dışında her yaratık o sesi işitir. Sonra kabir öyle bir sıkıştırılır ki bedenindeki her şey birbirine karışır.” ( Faydul kadir hadis no 2072 )

  224- “ Cuma günü gusül abdesti alan kişinin günahları, saçlarının arasından süzülerek akar.” ( Faydul kadir hadis no 2079 )

  225- “ Fuhuş ve fuhuşun yanında yer alanın, Müslümanlıkla hiçbir ilgisi yoktur. En iyi insan temiz ahlaka sahip insandır.” ( Faydul kadir hadis no 2082 )


  (Fuhuş yani zina ve benzeri islâma ters düşen çirkin fiillerdir, aralarında nikâh kıyılmadan evlilik bağı olmayan kişilerin arasındaki cinsel ilişkide böyledir. Kuran’ı kerim zinayı şiddetle yasaklamaktadır. Âyeti kerimeler şöyledir: Zinaya yaklaşmayın. Şüphesiz ki o, iğrenç bir iştir ve çok kötü bir yoldur. (İsra sûresi 32. âyet) Bu konu ile ilgili birçok ağır âyeti kerimeler vardır. İsteyen Kuranı kerimden okuyabilir.) (nur sûresi 1.2.3.âyetler)

  226- “ Hastalığı indiren, şifasını da indirmiştir.” ( Faydul kadir hadis no 2090 )

  227- “ Gümüş ve altın kaptan yiyip içenin karnında cehennem ateşinin şırıltı sesi olur.” ( Faydul kadir hadis no 2092 )

  228- “ Kalbinde Kuran (hükümleri) ile ilgili bir şey olmayan kişi harabe eve benzer.” ( Faydul kadir hadis no 2093 )

  229- “ Canlı yaratıkların heykellerini yapanlar, kıyamet günü azap görecekler ve onlara denilir ki: Hadi yarattığınızı diriltin.” ( Faydul kadir hadis no 2094 )

  230- “ Müminlerin üzerlerini sıkıntılar üst üste dürter. Çünkü mümin kişiye isabet eden her musibet, bir diken parçası veya daha küçüğü veya bir hastalığın, karşılığı olarak Allah onu Cennette bir derece yükseltir ve hatalarından birisini siler.” ( Faydul kadir hadis no 2105)


  Cenabı Allah Müminleri Kuran’ı Kerimden ve peygamberimiz s.a.v.’in yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. e Cennette komşu eylesin.

  Sevgiler ve saygılar… Hoşçakalın… Mekkavi…

 2. #2
  Yasaklı Kullanıcı
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 13.04.13
  Mesajlar: 1.424
  Teşekkür ve Beğeni

  221- “ Şeytan ezan sesini işitince seslice yellenerek kaçar, ezan bitince geri döner ve insanlara vesvese vermeye devam eder. Gamet sesini işitmemek için uzaklara kaçar, bitince döner vesveseye devam eder.” (Faydul kadir hadis no 2028 )

  222- “ Şeytan âdemoğlunun damarında kanın dolaştığı gibi dolaşır.” ( Faydul kadir hadis no 2036 )
  Çok doğru...katılıyorum ... teşekkürler... Şeytan Lain ve yandaşlarından Allah C.C. na sığınırım...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •