Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
1 den 9´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu

Konu: Korku ve Ümit

 1. #1
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 23.09.07
  Yer: Aşıklar Diyarı
  Mesajlar: 1.734
  Teşekkür ve Beğeni

  Korku ve Ümit
  KORKU VE ÜMİT ARASINDAKİ GENÇ


  Peygamber Efendimiz (a.s.m.), ölümdöşeğinde olan bir gencin yanına girdi ve ona, "Sen kendini nasılbuluyorsun?" diye sordu. Genç, "Ben Allah' (ın affın)ı umarımYâResûlâllah! Ve günahlarımdan da korkarım" dedi. Bunun üzerine Resûlâllah(a.s.m.) buyurdu ki, "Bu vakitte herhangi bir kulun kalbinde bağışlanmaumudu ve günah korkusu birleşince mutlaka Allah o kuluna dilediğini verir veonu korktuğu azabından emin kılar." (Neseî, Zühd: 31)

  Buhadise her ne kadar bir gencin başından geçmişse de, aynı durum her insan içingeçerlidir. Fakat bu hadiseye bir gencin konu olması şu açıdan önemlidirerçekten gençlik dönemi, korku ve ümitin sık sık dengesini kaybettiği birsafhadır. Genç insan, bazen öylesine ümitli olur ki, doğrudan Cennetegideceğini düşünür. Zaman olur öyle ümitsizliğe düşer ki, günahları çok fazlaolduğu için affedilmeyeceğini sanır.

  İştebu hadîs, dünyası çok çabuk değişebilen gençlerimize güzel bir müjde veuyarıdır.

  Dinimizbizleri korku ve ümit arasında olmaya teşvik eder. Yüce Rabbimiz meâlen şöylebuyurur: "De ki: Ey günahta aşırı giderek nefislerine zulmetmiş kullarım!Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Muhakkak ki Allah, bütün günahlarıbağışlar. Şüphesiz ki O çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir. Öyleyse azapgelmeden önce Rabbinize dönün ve Ona teslim olun; sonra kimseden yardımgöremezsiniz." (Zümer: 53-54)

  Rabbimiz,Kendisine ortak koşulmasından başka tüm günahları affedebileceğinibelirtmiştir. Bunun için kesinlikle ümitsiz olmamak gerekir. Çünkü Allah'ınrahmetinden ümidini kesen ancak şeytandır. Fakat ümitli olmak demek, günahişlemeye devam etmek ve nasıl olsa affedileceğinden emin olup, Allah'ınazabından korkmamak değildir.

  Nitekimbu hususta Hz. Ömer (r.a.) tüm gençlerimize örnek olacak şu ölçüyü dilegetirmiştir: "Eğer 'Tüm insanlar Cehenneme gidecek, sadece bir kişiCennetlik olacak' dense, 'Acaba ben miyim' diye ümitlenirim. Şayet 'Bütüninsanlar Cennete gidecek, sadece bir kişi Cehennemlik olacak' deseler, 'Acababen miyim' diye korkarım."

  İşteböyle bir düşünce, korku ve ümit arasında olmanın zirvesidir. Yani kişi, hemAllah'ın azabından korkmalı, günahlarını düşünmeli; hem de Allah'ın rahmetindenümitvar olmalıdır.

  Dikkatedilirse böyle bir düşünce birbirinin zıddı değildir. Çünkü ele alınan korku veümittir. Bunların zıddı ise, "korkmamak" ve"ümitsizlik"tir. Bize tavsiye edilen, "hem korkmak hemkorkmamak" veya aynı anda "ümitli ve ümitsiz olmak" dğildir. Bizdenistenen, "Aşırı korkudan dolayı ümitsiz olmamak" ve "Aşırıümitten dolayı korkusuz olmamak"tır.
  Bununiçin insan hem korkup hem ümitli olabilir.

  Hadistedikkat çekilen mühim bir husus da, "Ben kulumun zannı üzereyim. Beni nasıltanırsa öyle muâmele ederim" hadîs-i kudsîsinde belirtilen gerçektir. Buhadîs-i kudsîye göre, biz Rabbimizin rahmetini ümit edersek öyle muâmelegörürüz. Ayrıca Rabbimize sû-i zan etmemeliyiz. Yani, "Ben çok günahkârım,bana mutlaka azap eder" demek, Allah'ın irâdesine karışmaktır. "Bençok günahkârım, ama Rabbim af ve mağfiret sahibidir" diye düşünmek,günahlara tövbe edip, af dilemek gerekir.
  Birkimsenin, "Kesinlikle ben Cehennemliğim" demesi de, "Benkesinlikle Cennetliğim" diye düşünmesi de yanlıştır, büyük günahtır.Doğrusu, şöyle düşünmektir:
  "Bençok günah işledim. Allah'ın azabından korkarım. Ama pişmanım, Rabbimaffedebilir. Bu arada Allah beni bazı sevaplar işlemeye muvaffak etti. İyiamellerim de Onun ihsânıdır. Ümit ederim ki, bana lütufla muâmele eder."

  "Hiçkimsenin ameli, kendisini Cennete götürmez. Beni de. Rabbimin rahmeti olmasaben de Cennete giremem. " diyen Peygamberimiz (a.s.m.), eski asırlarda yüzkişi öldürdüğü halde samimî bir şekilde tövbe eden bir kişinin affedildiğinibelirtir.

  İştekorku ve ümit arasında bulunmak budur. Bir yanda Allah'ın en büyük Peygamberi,kendi ameliyle Cennete giremeyeceğini belirtiyor; diğer yanda yüz kişiyiöldüren kesin bir pişmanlıkla af dilediği için mağfiret ediliyor.

  Kişininameline güvenmesi, "ucb" denilen mânevî bir hastalıktır ki, en azümitsizlik kadar kötüdür.

  Rabbimizbizleri, hayatımızı hüsn-ü hâtimeyle bitirip imanla kabre girinceye kadar korkuve ümit arasında bulundursun.

 2. #2
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 27.09.12
  Mesajlar: 2.760
  Teşekkür ve Beğeni

  YÜREĞİNİZE SAĞLIK....aynı durumdayım ya .. tamda burda işte korku ve ümit ...
  korkuyorum ahiretten ama bi taraftanda mutluyum diyorum ki ALLAHIM BANA ÖLE GÜZEL YOLLAR NASİP EDİYORKİ.. DİYORUM beni seviyor... Ona yaklaşmamı istiyor.. sonra diyorum ki .. çok günah işledin be buket.. nasıl affetsinki seni.. RABBİM YARDIM ET...

 3. #3
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 23.09.07
  Yer: Aşıklar Diyarı
  Mesajlar: 1.734
  Teşekkür ve Beğeni

  Alıntı buket_zeynep´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  YÜREĞİNİZE SAĞLIK....aynı durumdayım ya .. tamda burda işte korku ve ümit ...
  korkuyorum ahiretten ama bi taraftanda mutluyum diyorum ki ALLAHIM BANA ÖLE GÜZEL YOLLAR NASİP EDİYORKİ.. DİYORUM beni seviyor... Ona yaklaşmamı istiyor.. sonra diyorum ki .. çok günah işledin be buket.. nasıl affetsinki seni.. RABBİM YARDIM ET...
  Birisi her her gece kalkıp Allah’ı anıyor.O’na dua ediyrodu.Şeytan ona dedi “Ey Allah’ı çok anan kişi,bütün gece Allah deyip çağırmana karşılık seni buyur eden var mı?.. Sana bir tek cevap bile gelmiyor,daha ne zamana kadar dua edeceksin?..”

  Adamın gönlü kırıldı,başını yere koydu uyudu.Rüyasında ona şöyle dedi;”kendine gel uyan! Niye duayı,zikri bıraktın?…neden usandın?…” Adam:“Buyur diye bir cevap gelmiyor ki,kapından kovulmaktan korkuyorum” dedi.Bunun üzerine ona dendi ki; “Senin ‘ Allah! demen,O’nun “Buyur” demesi sayesindedir…. Senin yalvarışın,Allah’ın senin ruhuna haber uçurmasındandır.. Senin çabaların,çareler araman,Allah’ın seni kendine yaklaştırması,ayaklarındaki bağları çözmesindendir..Senin korkun,sevgin,ümidin Allah’ın lütfunun kemendidir….”

  Bu nedenle şeytana uyup dua etmeyi,Allah’ı zikretmeyi,O’na yalvarmayı,yardım istemeyi,çarenin sadece Allah’ta olduğunu unutmamalılıyız.Eğer izin vermeseydi zaten dua edemezdik.Dua etmemize izin veriyorsa mutlaka duamız kabul olacaktır.Sadece sabretmeliyiz ve beklemeliyiz….


 4. #4
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 27.09.12
  Mesajlar: 2.760
  Teşekkür ve Beğeni

  VERMEYİ İSTEMESEYDİM İSTEMEYİ VERMEZDİM.. Diyen ALLAH C.C .. evet ona şükrediyorum bin kez yüz bin kez.. çaremiz O evet korkuyorum.. hemde nasıl korkmak... ama biliyorum.. O benimle.. secdede hissediyorum onu..

  atanamamın üçüncü senesiydi ücretli öğretmenlik yapıyorum.. öğretmenler günü programa gitmek istemiyorum.. adım yok orda vasfım yok.. kimseyi kıskandığımdan değil asla. sadece üzülüyorum.. rüyamda EFENDİMİZİ bekliyorum yemek yapmışım yemege bize gelecek .. kapının önünde titreyerek bekliyorum.. kahverengi bir takım giymiş MÜBAREK geliyor bize sofrada ağlıyorum ben.. diyorki bana .. "sabret ümidini kaybetme.. bekle olacak hayırlısı .. biraz zaman sen hakettiğin yerde olacaksın ama zaman.. şükret bugününe..."
  salavat getirerek uyandım.. kardeşim panikle uyandırdı beni abla iyimisin hala ağlıyordum.. vazgeçmedim çalıştım.. uğraştım ama sabrettim 6 . senemde öğretmenlik değil memurluk nasip oldu peşine örtüm ve bu site sizler.. KONYA da bir MÜBAREKTEN haberdar olmak..
  sabır ümit ve inanmak.. durmalıyım ayakta.. içimde hep korkum... Biliyorum içimde hissettiğim herşey Onun sayesinde.. çünkü yüreklerimiz O NUN Elinde....SAĞOLASIN ABİMİZ.. YÜREĞİNE SAĞLIK...

 5. #5
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 23.09.07
  Yer: Aşıklar Diyarı
  Mesajlar: 1.734
  Teşekkür ve Beğeni
  47. dakikadan itibaren dinlemenizi tavsiye ederim, İnşallah ibret alanlardan oluruz ..

 6. #6
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 27.09.12
  Mesajlar: 2.760
  Teşekkür ve Beğeni

  tamam muhakkak izleyeceğim şimdi izlemem mümkün değil ama muhakkak izleyeceğim..

 7. #7
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.03.09
  Mesajlar: 13.423
  Teşekkür ve Beğeni

  ALLAH Celle Celalühü razı olsun kardeşim..

 8. #8
  Moderator
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 15.10.07
  Mesajlar: 9.969
  Teşekkür ve Beğeni

  Allah razı olsun

 9. #9
  Moderator
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 15.10.07
  Mesajlar: 9.969
  Teşekkür ve Beğeni

  Ben kulumun zannı üzereyim. Beni nasıltanırsa öyle muâmele ederim

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Delail-i hayratı yetmiş bin defa okumaya denktir
  Konu Sahibi anka5307 Forum Dua Bölümü
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 24-05-2012, 14:27
 2. Ezandan ve Kurandan Rahatsızlarmış...
  Konu Sahibi DuaLar Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 35
  Son Mesaj: 27-04-2009, 14:30
 3. Ne fark var?
  Konu Sahibi Gülüşü Yaralı Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 31-03-2009, 13:07
 4. Kevser Havuzu
  Konu Sahibi Gülfidan Forum Dini Hikayeler
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 17-03-2009, 17:30
 5. Çarşaf Giydiler Sonra da Yaktılar
  Konu Sahibi hafize Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 21-03-2008, 03:42

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •