B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m
Esselâmu aleykum…

Konu : On Sahih Hadisi Şerif 15 (141-150)


141- “ İyilikleri ve hayırları merhametli ümmetimden isteyin. İyilik onların omuzunda yaşar. Kaskatı kalplerden istemeyin. Allah asilere lanet yağdırır. Allah iyiliği yarattı, iyiliği yapacak kişiyi de yarattı. Ona iyilik yapmasını da sevdirdi. İstek sahiplerini de ona yöneltti. Yeryüzündekilere hayat vermesi için, Suyu yeryüzüne gönderdiği gibi. Dünyada hayırsever kişi ahirette de hayırseverdir.”
( Faydul kadir hadis no 1115)

142- “ Cennete baktım gördüm ki (Dünyada iken) çoğu fakir kimselerdi. Cehenneme baktım gördüm ki çoğu kadındı.” ( Faydul kadir hadis no 1117)


(Fakat gerçek olan şudur ki; kesin dönüş yapıp Yüce Allah’a ve Hz. Peygamber’e sığınıp itaat eden kadınları, Cenâbı Allah cenneti ile ödüllendirecek ve onları orada her türlü dünyevi duygulardan, kıskançlıktan ve benzeri çirkin huylardan arındıracak içleri de dışları gibi güzel olacaktır. Yüce Allah âyeti kerimede şöyle buyurmaktadır: (Allah mümin erkeklere ve mümin’e kadınlara, altlarından ırmaklar akan cennetler vaad buyurdu. Orada ebedi kalacaklardır. Hem de Adn cennetlerinde hoş meskenler vaad etmiştir. Allah'ın rızası ise hepsinden büyüktür. İşte asıl büyük kurtuluş da budur.) (Tevbe Sûresi 72. âyet Cennetteki dünya kadınları, güzellikte o kadar ileride olacaklar ki bu kadınlar için 7406 nolu hadisi şerif şöyle buyurmaktadır: (Eğer Cennet kadınlarından birisi yeryüzüne teşrif etse yeryüzü misk kokusu ile dolar, onun parlaklığı da güneşin ve ayın ışığını yok eder.) Yani güneşin ışığını kapatacak kadar parlaklığa ve cazibeye sahip olan bir kadın bundan daha güzel bir şeyi tahayyül etmesi mümkün değildir.

143- “ Kıyamet gününde müezzinler uzun boylu olacaklardır.” ( Faydul kadir hadis no 1119 )

144- “ En güzel kazanç; Kişinin eliyle yaptığı sanatı ve bereketli satışıdır .”
( Faydul kadir hadis no 1122 )

145- “ Etlerin arasında en lezzetli et sırt etidir. Onu iste.” ( Faydul kadir hadis no 1124 )

146- “ Nikâhı ilan edin. Nişanı gizleyin.” ( Faydul kadir hadis no 1127)

147- “Secdede iken sırtınızı ve karnınızı dik tutun (Yere doğru eğmeyin). Kollarınızı da yere yaymayın.” ( Faydul kadir hadis no 1137 )


(Erkekler dirseklerini dik tutar, kadınlar secdeye vardıklarında erkekler gibi kollarını açmaz, dik tutmaz, yan taraflarına iyice yapıştırırlar, dirseklerini de yere koyarlar.)

148- “ Nesillerinizi (Köklerinizi) öğrenin, akrabalarınıza ulaşırsınız. Akraba ile ilgiyi kesmeyiniz. Yaklaşınız. İlişkiyi keserseniz yakın bile olsa ilişki kopar. Uzak olana vardıktan sonra yakın olur.” ( Faydul kadir hadis no 1154 )

149- “ Müslümanların yolu üzerinden, eziyet veren her şeyi uzaklaştırın.” ( Faydul kadir hadis no 1157)

150- “ Ayet el kürsü arşın altındaki hazineden bana verildi.” ( Faydul kadir hadis no 1168)

Cenabı Allah Müminleri Kuran’ı Kerimden ve peygamberimiz s.a.v.’in yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. e Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar… Hoşçakalın… Mekkavi…