B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m
Esselâmu aleykum…

Konu : On Sahih Hadisi Şerif 12 (111-120)


111- “ Birinizi şeytan gece uyurken (Rüyasında) aldatırsa (gusül abdest’i gerektiren hal olursa) insanlara bahsetmesin.” ( Faydul kadir hadis no 844 )

112- “ Biriniz ölünce gideceği yer kendisine her öğle ve yatsı vaktinde gösterilir. Eğer Cennet’lik ise Cennet ehli tarafından, eğer Cehennem’lik ise Cehennem ehli tarafından denir ki: Allah kıyamet günü seni dirilttikten sonra, gideceğin yer burasıdır.” ( Faydul kadir hadis no 851 )

113- “ Bidat sahibi (İslam’da olmayan hususları varmış gibi gösteren) Ölürse, İslamiyet’te fetih kapısı açılır.” ( Faydul kadir hadis no 923 )


(İslamiyet’in yücelmesinin ve yeşermesinin önü açılır.)

114- “ Dördü de arşın altındaki hazineden indirilmiştir; ‘Fatiha sûresi’ ‘Ayet’el kürsü’ ‘Amenerrasulu’ ‘İnna a’tayna kelkevser’ sûreleri.” ( Faydul kadir hadis no 927 )

115- “ En faziletli söz dörttür: Sübhanallah, Velhamdülillah, ve lâilaheillallahu, vallahu ekber. Hangisi ile başlarsan başla.” ( Faydul kadir hadis no 929 )

116- “ Dört kişiye Allah buğuz eder: Yemin eden satıcıya. Kendini beğenmiş çevresine hava atan kibirliye. Gururlu yoksula. Yaşlanmış ama halâ zina yapan yaşlıya. Zalim imama (Hükümdara).” ( Faydul kadir hadis no 932 )


(Yukarıdaki hadisi şerifte buyrulduğu gibi, gerek erkek gerekse kadın, yaşlı olduğu halde bu çirkin ve haram olan zina suçundan vazgeçmediyse yüce Allah’ın buğzu’nu ve öfkesini kazanır.)

117- “ Akrabalarınızla ilgiyi kesmeyin; yakınlaşın, yedirin, içirin, sılayı rahim yapın.” (Ziyaret edin) ( Faydul kadir hadis no 940 )

118- “ Yeryüzündekilere rahmet et ki Allah’ın izni ile semadakiler de sana rahmet etsin.” ( Faydul kadir hadis no 941 )

119- “ Merhametli olun rahmet bulursunuz. Affedin affolunursunuz. Vay haline duyguları körelip, işitip anlamak istemeyenlere. Vay haline suç işlemekte ısrar edip bildikleri halde devam edenlere.” ( Faydul kadir hadis no 942 )

120- “Allah’ın rızasını al. Giysin yere yakın (yerde sürünecek kadar) olmasın, temiz kalsın.” (Faydul kadir hadis no 947 )


(Yukarıdaki hadisi şerifte buyurduğu gibi bazen hiçte hoş olmayan görüntülerle karlaşıyoruz. Öyle ki kişinin paçaları yerde sürünmekten iplikleri çıkmış, rengi değişmiş, pis ve kirli paçalar ile evine veya camiye girebiliyor. İleride 1827 nolu hadisi şerifte ise böyle kişilerin namazları da kabul olmaz buyruğu vardır.)

Cenabı Allah Müminleri Kuran’ı Kerimden ve peygamberimiz s.a.v.’in yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. e Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar… Hoşçakalın… Mekkavi…