B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m
Esselâmu aleykum…

Konu : On Sahih Hadisi Şerif 11 (101-110)


101- “ Âdemoğlu secde ayetini okur ve secde ederse şeytan ağlamaya başlar ve şöyle der: Bana Allah secde et dedi ben karşı geldim ateşe gireceğim. O secde ediyor karşı gelmedi Cennet’e girecek.” ( Faydul kadir hadis no 791 )

102- “ İmam (Efendi) Kuran okurken ses çıkarmadan dinleyin.” ( Faydul kadir hadis no 793 )

103- “ Biriniz haccını bitirdikten sonra evine dönmeye acele etsin. Fazla ecir sahibi olur.” ( Faydul kadir hadis no 798 )

104- “ Biriniz mescitte namaz kıldıktan sonra evine dönmekte acele etsin. Kalan namazını evinde kılsın çünkü O namazda Allah’ın hayrı vardır.” ( Faydul kadir hadis no 799 )

105- “ Akşam karanlığı basarken çocuklarınızı dışarı salmayınız (Çünkü) şeytanların dağılma zamanıdır. Fakat yatsı vakti girince (İhtiyaç varsa) serbest bırakın. Su ve yemek kaplarınızın ağzını kapatınız. Besmele ile kapılarını kapatınız. Allah’ın ismi zikredilerek kapatılan kapıyı şeytan açamaz. Işıklarınızı, yanan bir şey varsa söndürün.” ( Faydul kadir hadis no 805 )

106- “ Kişi fakirse hayır yapmaya kendinden başlasın. Sonra ailesine, akrabalarına sonra müminlere.” ( Faydul kadir hadis no 814 )

107- “ Kıyamet gününde Nebilerin imamı (Önderi) olacağım. Onlar adına konuşmacı olacağım. Genel şefaatçi ben olacağım. Bütün bunları Allah’ın bana verdiği bir lütuf kabul ederek söylüyorum tekebbürden değil.”(Faydul kadir hadis no 816 )

108- “ Kıyamet günü bir çağrı sesi gelecek: Ey mahşer ehli gözlerinizi kapayın, Muhammed kızı Fatıma geçinceye kadar. Fatıma yetmiş bin Cariye eşliğinde Cennet’e geçecek.” ( Faydul kadir hadis no 822 )

109- “ Kişinin iki hanımı var da aralarında adalet ile muamele yapmadı ise kıyamet günüde yarı kısmı yamuk olacaktır.” ( Faydul kadir hadis no 826 )

110- “ Giyerken ve abdest alırken sağdan başlayınız.” ( Faydul kadir hadis no 843 )


Cenabı Allah Müminleri Kuran’ı Kerimden ve peygamberimiz s.a.v.’in yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. e Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar… Hoşçakalın… Mekkavi…