B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m
Esselâmu aleykum…

Konu : On Sahih Hadisi Şerif 10 (91-100)


91- “ Biriniz Cuma namazını kılınca ardından dört rekat daha kılsın.” ( Faydul kadir hadis no 722 )

92- “ Kadın eğer beşini kılarsa, ramazan orucunu tutarsa, iffetini korursa, kocasının istediğini yaparsa Cennet’e girer.” ( Faydul kadir hadis no 725 )


(Eğer dünya kadını cennete girer ise orada apayrı bir güzelliğe sahip olacaktır. Güneşin ve ayın ışığını kapatacak kadar parlaklığa ve cazibeye sahip olan bir kadın bundan daha güzel bir şeyi tahayyül etmesi mümkün değildir.)

93- “ Sabah namazını kılınca insanlarla konuşmadan önce yedi defa ‘Allahümme ecirni minennar’ derse ve o gün ölürse, Allah ateşi ona yasak eder. Akşam namazından sonra yine yedi defa ‘Allahümme ecirni minennar’ duasını okursa ve o gece ölürse yine ateş ona yasak olur.” ( Faydul kadir hadis no 728 )

94- “ Ay içinde oruç tutacaksan (Hicri ayın) On üçüncü, On dördüncü ve on beşinci günleri tut.” ( Faydul kadir hadis no 735)

95- “ Kurban keserseniz kurbanınızdan yiyiniz.” ( Faydul kadir hadis no 737 )

96- “ Bir yerde veya bir ülkede zina ve faiz çoğalırsa kendilerine Allah’ın azabı hak olur.” ( Faydul kadir hadis no 748 )

97- “ Biriniz hapşırırsa, ‘elhamdülillahi rabbil alemin’ derse, siz ‘yerhamkallah’ deyin. O da size ‘yağfirullahu lena velekum’ desin.” ( Faydul kadir hadis no 757 )

98- “ Kötülük yaptığını anlarsan hemen ardından iyilik yap. İnşallah onu yok eder.” ( Faydul kadir hadis no 764 )

99- “ Biriniz öfkelendiği zaman ayaktaysa otursun. Öfkesi geçmez ise yatsın.” ( Faydul kadir hadis no 769)

100- “ Kişi münafık olan birine Saygılı davranıp efendim diye hitap ederse, Allah’ı öfkelendirmiş olur.” ( Faydul kadir hadis no 778)


(Yukarıdaki 778 nolu Peygamber s.a.v. in sahih hadisi şerifine mazhar olmamak için, Allah ve peygamber buyruklarını seviyor ve kolluyor görüntüsü altında, İslâm aleyhinde olan böyle kişilerin kimliklerini çok iyi analiz ederek doğruyu bulmalıyız. Onların söylemlerini dikkate almayıp böyle insanları dost edinmemeliyiz. İslâm’a uygun yaşamı yeren bazı münafıklar da vardır ki bunlar, imanı tasdik ettiklerini dilleri ile söyledikleri halde, kalpleri ile inkâr ederler. Böyle münafıklar bir yerlere gelebilmek için çoğu söylemlerinde İslâm dinini basamak olarak kullanırlar. Genellikle fiziki yapıları düzgündür ve söylediklerini de nerede ise doğru sanırsınız. Etkileyici düzgün cümleler kullandıklarını görürsünüz. Bunlar bu tutum ve davranışları ile elbise giydirilmiş kütüklere veya duvara dayatılmış kerestelere benzetilmiştir. Çünkü efendimiz zamanında da böyle münafıklar vardı. Duvara yaslanıp, Efendimizin sözlerinden mana çıkarmaya çalışırlardı. Onların kalıpları vardır fakat kâlp ve idrakleri yoktur. İki yüzlülüklerinden dolayı çok korkak olurlar. Dolayısıyla böyle münafık olduğu kesinleşmiş kişilere karşı: sayın beyefendi, aziz kardeşim, hürmetler sunarım, saygı değer ağabeyim gibi sözlerle hitap edilirse cenabı Allah’ı öfkelendirmiş oluruz. Âyeti kerime şöyle buyurmaktadır: “Onları gördüğün zaman kalıpları hoşuna gider, konuşurlarsa sözlerini dinlersin. Onlar sanki elbise giydirilmiş kütüklerdir. Her çığlığı kendileri için sanırlar. Onlar düşmandır. Onlardan sakının.) (Mûnâfikun sûresi 4. âyet) Diğer âyeti kerime ise şöyledir: (Ey iman edenler! Kendi dışınızdakileri sırdaş edinmeyin. Çünkü onlar size fenalık etmekten asla geri durmazlar, hep sıkıntıya düşmenizi isterler.” (Ali imran sûresi 118. âyet)

Cenabı Allah Müminleri Kuran’ı Kerimden ve peygamberimiz s.a.v.’in yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. e Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar… Hoşçakalın… Mekkavi…