B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m
Esselâmu aleykum…

Konu : On Sahih Hadisi Şerif 7 (61-70)


61- “ Her biriniz iftarını hurma ile açsın. Çünkü o berekettir. Bulamaz ise su ile açsın. Çünkü o temizdir.” ( Faydul kadir hadis no 464 )

62- “ Gamet edildikten sonra farzdan başka namaz kılınmaz.” ( Faydul kadir hadis no 470 )

63- “ Yatsı namazı ile yemek beraber olursa önce yemekten başla.” ( Faydul kadir hadis no 473 )

64- “ Eğer biriniz yemek yerse önce besmele çeksin. Başında besmele çekmeyi unutursa şöyle desin: ‘Bismillahi alâ evveliha ve alâ ahiriha’.” (Faydul kadir hadis no 476)


(Allah’ın adı ile başlar ve sonlandırırım)

65- “ Sizden biri yemek yerse sağ eliyle yesin. Su içerse sağ eliyle içsin. Çünkü şeytan sol eliyle yer ve sol eliyle içer.” ( Faydul kadir hadis no 481 )

66- “ İki Müslüman birbirini öldürmek için dövüşürlerse ölende öldürende ateşe girer. Dediler ki: Ya Resul Allah bu öldürendir ya ölenin nesi var? Dedi ki: Çünkü oda diğerini öldürmek istiyordu.” ( Faydul kadir hadis no 485 )

67- “ İkisi birbirine girer ise gusül (Abdesti) gerekir inzal olmasa bile.” (Meni gelmese bile) ( Faydul kadir hadis no 488 )

68- “ Biriniz imam olursa hafif kıldırsın. Çünkü aralarında büyük, küçük, zayıf, hasta, ihtiyacı olan olabilir. Kendi kılıyorsa dilediği kadar uzatabilir.” ( Faydul kadir hadis no 490 )


(Yukarıdaki 490 nolu hadisi şerif, cami hocalarımıza atıfta bulunmaktadır. Buradan anlaşılıyor ki hocalarımız namazı gereğinden fazla uzatmadan cemaati sıkmadan namazı zorlaştırmadan kıldırmaları hususuna işaret edilmektedir.)

69- “ Biriniz ayakkabı giyerken sağı önce giysin. Çıkarırken solu önce çıkarsın. Böylece sağ önce giyilen son çıkarılan olur.” (Faydul kadir hadis no 495 )

70- “ Bir erkek ailesine Allah rızası için nafaka verirse sadaka sayılır.” ( Faydul kadir hadis no 498 )


Cenabı Allah Müminleri Kuran’ı Kerimden ve peygamberimiz s.a.v.’in yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. e Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar… Hoşçakalın… Mekkavi…