B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m
Esselâmu aleykum…

Konu : On Sahih Hadisi Şerif 6 (51- 60)


51- “ Kadınınız sizden camiye gitmek için izin isterse müsaade edin.” ( Faydul kadir hadis no 423 )

52- “ Tahareti sol eliniz ile yapınız.” ( Faydul kadir hadis no 427)

53- “ Dişinizi misvaklayınız (Fırçalayınız) Diklemesine de misvaklayınız.” ( Faydul kadir hadis no 430)

54- “ Bir erkek gece uyanırsa ailesini de uyandırarak iki rekât namaz (Teheccüt) kılarlarsa o aile, zakirin (Çok zikir eden erkekler) ve zakirat (Çok zikir eden kadınlar) listesine yazılır.” ( Faydul kadir hadis no 434 )


(Teheccüd Arapçası (kıyam) namazı 2, 4, 6 rekat veya daha fazla kılınabilir.)

55- “ Sizden biriniz uykusundan uyanınca ellerini yıkamadan (Yemek ve su) kaplarını kullanmasın, çünkü siz ellerinizin nerede gecelediğini bilemezsiniz.” ( Faydul kadir hadis no 435)

56- “ Hasta olan yerine elini koy ve şu duayı oku: ‘Bismillahi euzu bi izzetillahi ve kudretihi min şerri ma ecidu min vecai haza’. Bu duayı üç kez tekrarla.” ( Faydul kadir hadis no 448)

57- “ Bir musibet ile karşılaşırsanız şu duayı okuyun: ‘İnna lillahi ve inna ileyhi raciun. Allahumme indeke ahtesibu musibeti fe’ecirni fiha ve ehdini biha hayran minha’. ” ( Faydul kadir hadis no 450 )

58- “ Bir kişi sabah uyanınca bütün azaları şöyle der: Allah’tan kork bizim hakkımızı koru kendine uydurma çünkü biz seninleyiz. Bizi doğruya götürürsen doğru oluruz. Eğersen de eğriliriz.” ( Faydul kadir hadis no 454)


(Bizi kötülüklerde ve çirkin hayâsız işlerde kullanma. İlâhi buyruklara aykırı olan her şeyden bizi uzak tut yoksa bizde seninle beraber helâk oluruz.)

59- “ Allah birinize hayırlı bir kazanç verirse, o hayrı kullanmaya kendisinden ve ailesinden başlasın.” ( Faydul kadir hadis no 460 )

60- “ Sen istemeden sana bir şey verirlerse al. İster ye ister tasadduk et.” ( Faydul kadir hadis no 462 )


Cenabı Allah Müminleri Kuran’ı Kerimden ve peygamberimiz s.a.v.’in yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. e Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar… Hoşçakalın… Mekkavi…