Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 17 Toplam 19 Sayfadan BirinciBirinci ... 71516171819 SonuncuSonuncu
161 den 170´e kadar. Toplam 184 Sayfa bulundu

Konu: BİR HADİS VE ALINACAK DERSLER

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Teşekkür ve Beğeni

RE: BİR HADİS VE ALINACAK DERSLER

Hadis No : 4713
    Ravi: Rebia İbnu Ebi Abdirrahman
    Tanım: Abdurrahman İbnu Avf'ın hanımı, ondan kendisini boşamasını talep etti. Abdurrahman: "Adetten temizlenince bana haber ver!" dedi. Kadın haber verdi. O da talak-ı bette ile (üç talakla) -veya baki kalan tek bir talakla- boşadı. Ne var ki Abdurrahman o gün hasta idi. Hz. Osman, kadının iddeti tamamlanınca kocasının malına onu da varis kıldı.

Kaynak: Muvatta, Talak 40, (2, 571, 572)

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Hadis No : 4713
    Ravi: Rebia İbnu Ebi Abdirrahman
    Tanım: Abdurrahman İbnu Avf'ın hanımı, ondan kendisini boşamasını talep etti. Abdurrahman: "Adetten temizlenince bana haber ver!" dedi. Kadın haber verdi. O da talak-ı bette ile (üç talakla) -veya baki kalan tek bir talakla- boşadı. Ne var ki Abdurrahman o gün hasta idi. Hz. Osman, kadının iddeti tamamlanınca kocasının malına onu da varis kıldı.

Kaynak: Muvatta, Talak 40, (2, 571, 572)

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Hadis No : 4714
    Ravi: Zeyd İbnu Eşlem
    Tanım: Hz. Ömer (ra), Resulullah (sav)'a kelale'(nin miras hissesin)den sormuştu. "Bu yaz nazil olan, Nisa suresinin sonundaki ayet, bu meselede sana yeterlidir" buyurdular. Hadisin ravisi der ki: "Ebu İshak'a sordum: "Kelale, ne çocuk ne de baba bırakmadan ölen kimse değil mi?" Bana: "Böyle zannettiler!" diye cevap verdi.

Kaynak: Muvatta, Feraiz 7, (2, 515); Müslim, Feraiz 9, (1617)

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Hadis No : 4715
    Ravi: Muhammed İbnu Ebi Bekr İbni Hazm
    Tanım: Anlattığına göre babasının sıkça şöyle söylediğini işitmiştir: "Hz. Ömer (ra) pek çok defalar şöyle derdi: "Halanın haline hayret ediyorum! Kendisine varis olunur, fakat o varis olmaz."

Kaynak: Muvatta, Feraiz 9, (2, 517)

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Hadis No : 4716
    Ravi: Ebu Musa
    Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir kavmin kızkardeşlerinin oğlu, kendilerindendir." [Nesai'de şu ibare de gelmiştir: "Bir kavmin kızkardeşlerinin oğlu, kendi nefislerindendir."]

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 121, (5122); Nesai, Zekat 96, (6,106); Buhari, Feraiz 24

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Hadis No : 4717
    Ravi: Said İbnu'l-Müseyyeb
    Tanım: Hz. Ömer (ra) diyordu ki: "Diyet akile üzerinedir. Öyle ise akile(yi teşkil edenler) diyete varis olurlar; kadın (akileden olmadığı için) kocasının diyetine varis olamaz." Dahhak İbnu Süfyan (ra) kendisine (itiraz ederek) dedi ki: "Resulullah (sav), bana Eşyem ed-Dibai'nin hanımını kocasının diyetine varis kılmamı yazmıştı. Kadın bir başka cemaatten idi." Bunun üzerine Hz. Ömer, önceki tatbikatından hemen vazgeçti.

Kaynak: Ebu Davud, Feraiz 18, (2927); Tirmizi, Feraiz 18, (2111)

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Hadis No : 4718
    Ravi: Büreyde
    Tanım: Bir kadın Resulullah (sav)'a, gelip: "Ben anneme bir cariye tasadduk etmiş idim. Şimdi annem, cariyeyi bırakarak vefat etti" (deyip, hükmünü sordu). Aleyhissalatu vesselam: "Sana onun sevabı vacip olmuştur. Miras yoluyla da cariye sana geri gelmiştir!" buyurdular.

Kaynak: Müslim, Sıyam 154, (1149); Tirmizi, Zekat 31, (667); Ebu Davud, Vesaya 12, (2877), Zekat 31, (1656)

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Hadis No : 4719
    Ravi:
    Tanım: İmam Malik'e ulaştığına göre, ensardan bir zat, ebeveynine bir bağışta bulundu. Bilahare ebeveyni vefat etti. Oğulları tekrar bu mala veraset yoluyla sahip oldu. Bu bir hurmalıktı. Oğlan, Resulullah (sav)'a bu hususta sual etti. Aleyhissalatu vesselam ona: "Şurası muhakkak ki tasadduk sevabını aldım. Şimdi o malı (Allah) sana miras olarak geri gönderdi" buyurdu.

Kaynak: Muvatta, Akdiye 54, (2,760)

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Hadis No : 4720
    Ravi: İbnu Abbas
    Tanım: Cahiliye devrinde ölen babanın malı oğluna kalırdı. Vasiyet de valideyn için yapılırdı. Allah Teala hazretleri bundan dilediği kısmı neshedip erkeğin hissesini kadının hissesinin iki misli kıldı, ebeveynden herbiri için (eğer çocuk varsa) altıda bir, üçte bir kıldı. Kadına (çocuk varsa) dörtte bir kıldı. Zevc'e, (çocuk yoksa) yarı, (çocuk varsa) dörtte bir miras payı kıldı.

Kaynak: Buhari, Vesaya 6, Tefsir, Nisa 5, Feraiz 10

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Hadis No : 4721
    Ravi: Zeyd İbnu Sabit
    Tanım: Oğulların çocukları, kendileriyle ölü arasında başka bir erkek çocuk olmadığı takdirde, ölenin çocuğu menzilesindedir: Oğlanların erkek çocuklan, ölenin erkek çocukları gibidir. Oğulların kız çocukları da ölenin kız çocuğu gibidirler. Oğulların çocukları, oğullar gibi miras alırlar. Oğullar kendilerinden aşağıdakilerden mirasına mani oldukları gibi, oğulların oğulları da kendilerinden aşağıdakilerin miras almasına mani olurlar. Oğulun çocuğu, oğulla birlikte miras alamaz. Ölen kimse, bir kızla, bir oğulun oğluna bıraksa, kız yarı alır, geri kalanı da oğulun oğlu alır. Zira Aleyhissalatu vesselam şöyle buyurmuştur: "Miras paylarını (Kur'an'da zikredilen) hak sahiplerine verin. Geri kalan, (baba tarafından) en yakın erkeğe aittir."

Kaynak: Buhari, Feraiz 7

Sayfa 17 Toplam 19 Sayfadan BirinciBirinci ... 71516171819 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)